Zbyněk Stanjura: Nový projekt výrazně zjednoduší administrativu firmám. Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů nahradí desítky formulářů
6. prosince 2024, www.mfcr.cz / tisková zpráva
Namísto 25 různých pravidelných měsíčních hlášení na několik úřadů zůstane jen jediné. MPSV a MF společně s dalšími subjekty představili nové Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ). Jde o revoluční digitalizační projekt, který firmám výrazně zjednoduší administrativu, benefity ale přináší i zaměstnancům a státu. Vláda jeho zavedením plní důležitý bod svého programového prohlášení. Současně dojde k naplnění první etapy záměru Jednoho inkasního místa. Po zjednodušení aktuální praxe firmy i odborníci volají dlouhá léta.
Projekt JMHZ je společnou iniciativou několika klíčových institucí – MPSV, ČSSZ, ÚP, MF, FS ČR a ČSÚ – má tedy dopad na různé oblasti státní správy. Zásadní změny přináší především pro zaměstnavatele. Ti musí pravidelně odesílat až 25 různých měsíčních hlášení na více úřadů. Komplikací jsou také různé termíny nebo duplicitní zasílání stejných informací na více úřadů. Tuto praxi jednotné hlášení výrazně změní a zjednodušuje.
„Přicházíme s revolučním projektem, který znamená především to, že zaměstnavatelé budou nově odevzdávat jen jedno digitální hlášení měsíčně, a to vždy nejpozději 20. den v měsíci. To je oproti současnému stavu, kdy musí vyřizovat desítky formulářů, výrazný posun směrem ke snížení byrokracie. JMHZ je výhodné také pro stát, který nově získá centralizovaná data. Ta nám umožní lepší analýzy i plánování cílené hospodářské politiky. Stát tedy bude efektivněji podporovat trh práce a zaměstnavatele,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
JMHZ přináší benefity také pro zaměstnance. Přínosem pro ně bude možnost předvyplnění daňového přiznání ze strany Finanční správy a také fakt, že další úřady budou mít k dispozici údaje pro jejich žádosti (např. v případě podpory v nezaměstnanosti nebo dávky státní sociální podpory). Jednotné hlášení celkově zjednoduší komunikaci mezi státem a firmami, zvýší tedy i právní jistotu při splnění vykazovacích povinností.
„Po tomto projektu firmy i experti volají dlouhá léta. Vláda zavedením JMHZ zároveň naplní důležitý bod programového prohlášení. Naplňujeme současně i první etapu záměru Jednoho inkasního místa, o kterém předchozí vlády hovořily od roku 2006. Přinášíme zcela nový standard transparentní a efektivní komunikace mezi státem a zaměstnavateli,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Jednotné hlášení bude možné podávat pouze elektronicky. Tento způsob podání minimalizuje administrativní zátěž jak na straně zaměstnavatele, který nebude muset manuálně vyplňovat papírové formuláře za zaměstnance každý měsíc, tak na straně státu. Data budou zpracovávána automatizovaně.
Již nyní komunikuje se státní správou plně elektronicky asi 300 tisíc zaměstnavatelů, tedy přibližně 90 %. Přibližně 20 % z nich bude muset provést úpravy mzdových a personálních informačních systémů. Tuto jednorázovou investici nicméně vyrovnávají benefity, které firmy ocení každý měsíc při podávání hlášení. Ty spočívají především v zásadním usnadnění administrativy a odbourání duplicitního vykazování. Kdo úpravu systémů nebude chtít učinit, typicky tedy například malý zaměstnavatel, bude moci využít online formulář na portálu MPSV, který nepřináší žádné dodatečné náklady.
Související legislativu již ve spolupráci s dalšími dotčenými subjekty MPSV připravilo a tento týden odeslalo do meziresortního připomínkového řízení. JMHZ bude zavedeno od ledna 2026. „Celý projekt nejdříve důkladně otestujeme v pilotní fázi, která začne v červenci 2025. Počítáme také s intenzivní komunikací a pomocí pro všechny zainteresované subjekty. Fungovat bude jednotné call centrum a další formy podpory. Projekt byl po dobu celé přípravy pravidelně konzultován se všemi důležitými subjekty, jako třeba Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a dopravy nebo Svazem účetních,“ dodal ministr Jurečka.