Z médií

Události, komentáře: Zvážíme i pozměňovací návrhy opozice

6. září 2023, ČT24 / rozhovor v médiích

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevylučuje možnost dalších změn v konsolidačním balíčku, který v tomto týdnu projednává sněmovna. Vládní koalice by podle něj mohla podpořit i některé pozměňovací návrhy opozice. „Všechny nejsou takové, že by razantně snižovaly tempo konsolidace a snižování deficitu. Jsou i jiné. A ty určitě poctivě zvážíme,“ řekl v Událostech, komentářích.

Celou debatu se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.

Koalice se zatím dohodla na jedné souhrnné úpravě původního vládního návrhu konsolidačního balíčku, kterou minulý týden podpořil rozpočtový výbor. Stanjura připouští, že by kabinet mohl udělat ještě nějaké změny technického charakteru. „Je možné, že ještě technicky některá ustanovení zákona upřesníme,“ ujasnil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Podmínkou dle Stanjury je, že se na tom shodne všech pět politických stran vládní koalice. „V tomto případě, protože už jsme ve sněmovně, tak to budou předsedové našich poslaneckých klubů,“ upřesnil Stanjura. „Pozměňovací návrh ale nemůže zásadním způsobem snížit tempo snižování deficitu státního rozpočtu v příštím a přespříštím roce,“ doplnil Stanjura.

Stanjura nevylučuje, že by některé pozměňovací návrhy opozice vládní koalice mohla podpořit. „Všechny nejsou takové, že by razantně snižovaly tempo konsolidace a snižování deficitu. Jsou i jiné. A ty určitě poctivě zvážíme,“ poznamenal Zbyněk Stanjura.

„Pokud tomu chce opozice říkat daňový balíček, ať si tomu říká, jak chce.“ Opozice podle něj chce zvyšovat státní výdaje, nechce zvyšovat příjmy, ale zároveň chce snižovat deficit státního rozpočtu. „To je matematika ze základní školy – takhle to nevychází,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

K prvnímu bodu programu sněmovny, tedy ke konsolidačnímu balíčku, se poslanci dostali skoro po 27 hodinách od zahájení jednání v úterý odpoledne. Předkládáním a mnohdy i značně obsáhlým zdůvodňováním návrhů změn programu schůze se opoziční menšina snažila zahájení další debaty o konsolidačním balíčku oddálit.

Na další „spacákové“ dny ve Sněmovně se Stanjura nechystá. „Mně to připadá trapné, když někdo mluví o spacácích. Já se osobně nechystám,“ sdělil Stanjura.Opozice často vládu kritizuje za to, že se jí nedaří vybírat daně. Národní kontrolní úřad (NKÚ) také zmiňuje mezeru ve výběru DPH, Česká republika je podle něj pod průměrem Evropské unie.

„Pracuje na tom finanční správa v čele s novou generální ředitelkou. (…) Chystáme sofistikované softwarové nástroje, které budou dobře analyzovat data tak, aby kontroly byly cílené,“ ujasnil Stanjura. Poctiví daňoví poplatníci se dle ministra nemusejí ničeho obávat. „Ti ostatní to nebudou mít tak jednoduché, jako to měli doposud.“

„Jsme jedna z prvních zemí, která to implementuje, opozice nám zablokovala schválení už v prvním čtení. (…) Tato daň bude platná od 1. ledna příštího roku, jsme v čele pelotonu evropských zemí, které tuto daň zavádějí,“ reagoval Stanjura.

štítky: # # # # # # # # #