Z médií

Události, komentáře: Rozhodnutí Ústavního soudu bylo precizní

24. ledna 2024, ČT 24 / rozhovor v médiích

Rozhodnutí Ústavního soudu přijímáme s pokorou, řekl v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a dodal, že krok o zpomalení valorizace penzí nebyl jednoduchý. „Nečinili jsme to rádi, ale udělat jsme to museli s ohledem na budoucí vývoj důchodového systému,“ dodal s tím, že se nyní ukázalo, že opozice neměla pravdu v ničem.

Celou debatu se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.

Ústavní soud ve středu zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů. Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila mechanismus mimořádné valorizace. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat.

Koalice to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností. Poslanci ANO se domnívali, že kabinet zasáhl do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Navíc podle ANO vládní většina zneužila stav legislativní nouze.

Zbyněk Stanjura podotkl, že by ani nyní ve věci valorizace důchodů neudělal nic jinak. „Myslím, že dvanáct soudců z patnácti je výrazná většina a nemůžete říkat, že respektujete rozhodnutí soudu, a současně říct, že soudci porušují základní principy právního státu, ty věty nejdou dohromady,“ řekl Stanjura směrem k Schillerové.

Rozhodnutí bylo precizní, říká Stanjura

Zbyněk Stanjura zmínil, že se zástupci vlády i nezávislých institucí snažili před soudem pečlivě vysvětlit celou situaci. „Shodli se, že ta situace byla překvapivá, nikdo tehdy nečekal tu inflaci tak vysokou,“ podotkl s tím, že padla celá řada argumentů. „Rozhodnutí bylo precizní. To, co jsme slyšeli při rozhodnutí nálezu, bylo srozumitelné. Samozřejmě pro právníky je důležitý celý text, mnoho desítek stran. A to budou všichni ještě určitě analyzovat – jak opoziční, tak i vládní strany. A co je důležité, opozice neměla pravdu v ničem,“ dodal Stanjura.

„Udrželi jsme reálné příjmy penzistů, neklesla jim životní úroveň. To všechno kvitoval Ústavní soud, včetně toho manévru, že jsme více zvýšili ty nejnižší penze, že jsme přivřeli nůžky mezi nejnižšími a nejvyššími důchody. To ocenil Ústavní soud ve svém rozhodnutí, takže nám dal za pravdu,“ uvedl Stanjura. Zároveň si nemyslí, že by byl zákon prosazen „na sílu“. Zmínil ale, že vždy jde něco udělat jinak a podle něj měla vláda své kroky lépe vysvětlovat.

štítky: # # # # # # #