Z médií

Události, komentáře: Nezaznamenal jsem ze strany ANO nebo SPD za patnáct měsíců jediný návrh, který by vedl k úsporám

4. dubna 2023, ČT 24 / rozhovor v médiích

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Události, komentáře ČT 24 řekl, že vláda bude snižovat rekordní schodek rozpočtu kombinací snižování výdajů a zvyšování příjmů.

Celou debatu se Zbyňkem Stanjurou mmůžete zhlédnout na ČT24.

Stát se letos zadlužil už 166 miliardami korun. Horší výsledek republika nepamatuje. Podle Stanjury ale číslo znamená i vyšší investice státu, které jsou vyšší o dvacet miliard korun než v prvních třech měsících loňského roku, zmínil i 44 miliard navíc v sociální oblasti a 32 miliard na pomoc s energiemi.

Důležitý podle něj bude výsledek za celý kalendářní rok. Výsledek ale prý ukazuje, že je potřeba udělat strukturální změny, které přijdou letos. A budou kombinovat zvyšování daní a snižování výdajů.

„Že to nebude populární, to víme, ale jsme přesvědčeni, že to udělat musíme, kvůli stabilitě veřejných rozpočtů a kvůli snižování schodku v příštích letech,“ říká Zbyněk Stanjura s tím, že ohledně konkrétních opatření ještě nemůže být konkrétní, protože o nich vláda ještě nerozhodla. Jeho resort ale prý má u 60 možných opatření vypracované podklady.

Ambicí je snížit schodek státního rozpočtu minimálně o jedno procento HDP, příští rok zhruba o 70 miliard. Stanjura sděluje, že podle doporučení ekonomických expertů je žádoucí mít jednu třetinu úspor na straně příjmů a dvě třetiny na straně výdajů.

Zbyněk Stanjura k tomu uvedl, že ve svém resortu snížil počet úřednických míst o 950. Uvedl, že opozice prý paradoxně volá po navýšení počtu policistů, hasičů nebo učitelů. „Nezaznamenal jsem ze strany ANO nebo SPD za patnáct měsíců jediný návrh, který by vedl k úsporám,“ prohlásil.

Největšími riziky pro rozpočet jsou podle ministra ceny energií, nyní to s nimi ale prý vypadá „dobře“. Pokud se udrží nebo klesnou, bude potřeba méně peněz na kompenzace. Také sdělil, že ve vládní rozpočtové rezervě je 14 miliard.

štítky: # # # # # # # # # # # # #