Z médií

Události, komentáře: Koronavirus

31. března 2020, ČT 24 / rozhovor v médiích

Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT 24 byl předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Nemoc COVID-19 potvrdily testy v Česku u 3257 lidí. 45 pacientů se vyléčilo, 31 zemřelo. Za dnešní den přibylo 256 infikovaných, ale roste počet testovaných.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
A tady ten dnešní přírůstek v kontextu minulých dní. Za poslední 3 dny jde o nejvyšší nárůst v absolutních počtech i v procentuálních přírůstcích. Před týdnem ale byla čísla vyšší. Podotýkám, že za dnešek statistiky nejsou uzavřené.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Nejvíc infikovaných je pořád mezi lidmi v produktivním věku, mezi 35 a 65 je to téměř 1 500 nemocných. Počet nakažených seniorů se blíží číslu 500. To je taky skupina, která je nejvíc ohrožená. 28 z 31 obětí bylo starších 65 let.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Zahraniční trendy – celkem je ve světě nakažených už přes 800 000, nejvíc stále ve Spojených státech, nějaká forma omezení pohybu už se týká tří ze čtyř Američanů. Počet mrtvých celosvětově přesáhl 41 000. Rekordní denní nárůst 849 zaznamenalo v noci na dnešek Španělsko.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Omezení v dopravě výrazně komplikují život třeba aerolinkám. Největší světový přepravce co do počtu cestujících American Airlines žádá americkou vládu o pomoc v hodnotě 12 miliard dolarů. Domácí lety omezil oproti loňskému dubnu o 60 %, v květnu to bude o 80. Počet mezinárodních letů spadl tomuto dopravci skoro o 90 %.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Konkrétní pomoc podnikatelům dnes projednávala vláda a navrhla 3 hlavní opatření. Živnostníci, kteří mají kvůli koronaviru ztížené podnikání, například museli zavřít provozovnu, mohou dostat 500 Kč na den. Týká se to například umělců, herců, znalců, veterinářů a podobně. Podmínkou je, že jim hrubé tržby za první 3 měsíce letošního roku meziročně klesly alespoň 10 %.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/:
Tím rozhodným obdobím je datům od 12. března, čili od okamžiku, kdy jsme zahájili nouzový stav, do konce dubna. To znamená, že odpovídá částce ta podpora 500 Kč denně krát tedy tento měsíc a půl je 25 000.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Druhým opatřením je podpora firem, které mají zaměstnance v nařízené karanténě nebo musely kvůli nařízení vlády zavřít. Při splnění podmínek jim stát na každého zaměstnance přispěje 80 % superhrubé mzdy, maximálně ale 39 000.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Jsou to firmy, které mají buď snížený odbyt svého zboží nebo služeb, mají problémy s tím, že jim ve větším množství nepřicházejí zaměstnanci, a proto nemohou fungovat v tom normálním režimu, anebo také jim chybí subdodávky.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
U firem v podnikatelské sféře, které se kvůli koronaviru dostaly do potíží, nemají dostatek zaměstnanců, surovin, poklesla jim poptávka a podobně, stát přispěje podnikům 60 % superhrubé mzdy zaměstnanců. Maximálně ale 29 000 Kč na hlavu.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Mezi ty nejdůležitější podmínky uvedu to, že zaměstnavatel musí dodržovat zákoník práce, zaměstnanec, u kterého žádá o proplacení příspěvku na mzdy, tak nesmí být ve výpovědi, a třetí důležitá podmínka je, že zaměstnavatel musí za zaměstnance odvést odvody a vyplatit mu samozřejmě mzdu.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
A více rozebereme s našimi dalšími hosty, respektive prvními hosty tohoto vysílání. Zbyněk Stanjura, člen rozpočtového výboru, předseda poslaneckého klubu ODS. Dobrý večer.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu. Dobrý večer.

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Dobrý večer vám přeju.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Michal Šmarda, místopředseda ČSSD, dobrý večer.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Dobrý večer všem.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro, ODS volá po tom, aby stát pomáhal firmám, pomáhal živnostníkům. Za některá opatření už jste vládu dokonce pochválili. Přidáte pochvalu i za dnešek?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
No, nepřidám. Zejména co se týče podpory živnostníků. Ten nadpis je výborný, kdyby to bylo tak jednoduché, to znamená, že by každý živnostník dostal 25 000 Kč, tak bychom byli ve sporu s vládou o 5000, my jsme navrhovali 30. Ale pro mě bylo velmi překvapivé, když jsem si stačil přečíst teď za ty 2 hodiny návrh zákona a ty podmínky, které vláda stanovila. Věřím, že Sněmovna je ještě změní. To, že se mají porovnávat tržby za první kvartál loňského letošního roku, je nespravedlivé a nesmyslné, protože pokud někdo z těch, kteří podnikají, například rozšířil svoje podnikání, nabízí novou službu nebo novou provozovnu, tak může mít vyšší tržby, přitom mnohem horší zisk a mnohem horší hospodářský výsledek. Já můžu uvést jednoduchý příklad…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
K tomu se určitě, pane Stanjuro, ještě dostaneme. Mně spíš šlo o všeobecné zhodnocení. To znamená, že po dnešku spokojeni nejste. Pojďme za panem Bartoškem, pane Bartošku…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Jestli bych to mohl říct, protože vy jste mluvili o třech opatřeních, takže u toho prvního vidím velké slabiny.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Ale my se ke všem těm opatřením dostaneme postupně. Já poprosím pana Bartoška teď, aby se vyjádřil povšechně.

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Děkuji. To, co oceňuji, je zavedení kurzarbeitu, protože to povede k udržení zaměstnanosti. Je důležité, že lidi neztratí práci a s radostí můžu říct, že to je nástroj, který iniciovala v předchozí vládě KDU-ČSL a ukazuje se, že v těchto dobách je velice užitečný. Co se týká živnostníků, tam musím konstatovat, že ta podpora je nedostatečná. Obecně lze říct, že vláda žádné peníze nemá, ona má pouze ty peníze, které jí na daních odvedou živnostníci a podnikatelé. A jestliže je nepodpoří dostatečně, tak místo toho, aby živnostníci odváděli daně a podnikatelé, tak půjdou na úřad pro dávky, a to je špatně. Já jsem přesvědčen, že tato podpora je nedostatečná a měla by být vyšší a ještě ke všemu je komplikovaná.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, vy jste sám za sebe spokojený s tím, co dnes vzešlo z vlády?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Podívejte se, vy víte, že nejdu pro kritické slovo na adresu vlády daleko, ale v tomhle případě, já bych chtěl i oba kolegy poprosit, abychom trochu ubrali z takového toho, co by nejraději prosadila ODS, co by nejraději prosadila KDU-ČSL. A sociální demokracie by taky ráda prosadila mnohem větší podporu zaměstnancům. Také by ráda prosadila mnohem účinnější podporu těm, kteří jsou nejohroženější. Ale stát má omezené množství peněz. Já jsem přesvědčen o tom, že vláda tu věc projednala odpovědně. Já si myslím, že v rámci možného je to pomoc, která je v tuto chvíli odpovídající situaci. Samozřejmě, že se to nedá nazvat pomocí, která by zachovávala každému z těch lidí jeho životní standard, každému by zachovávala absolutně ideální podmínky pro podnikání, ale je to záchranný balíček. Není to balíček, který má vyřešit vše. Je to balíček, který má řešit ty největší problémy, které živnostníci, nebo ti zaměstnavatelé mají. My prostě dneska potřebujeme, aby ty firmy nezačaly hromadně propouštět, i proto je dobře, že prošel ten plán Antivirus, který toto snad alespoň v co největší míře zajišťuje.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, vy mluvíte o tom, že vláda nemá peníze na to, aby zachránila úplně všechny, ale nepotvrzuje se teď kritika opozice, která vás tady neustále kárala za to, že nedostatečně šetříte, že si nevytváříte rezervy na dobu, kdy bude třeba hůř?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Vždycky je potřeba více šetřit, vždycky je potřeba hospodařit odpovědněji. Já sám jsem často kritizoval i minulou i současnou, ale i předminulou vládu za to, že by v řadě možností mohla být hospodárnější. V tuto chvíli, ale jsou to pouze řeči. V tuto chvíli máme nějaké množství peněz a s těmi penězi musíme hospodařit. Já jsem neřekl, že vláda nepomůže všem, já jsem řekl, že pomůže lidem, aby přežili, že pomůže lidem, aby vydrželi v tom podnikání, ale samozřejmě bude to na ně mít dopady a nemůže vyřešit úplně všechny dopady, které na ty podnikatele jsou.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Já se teď vracím k panu Stanjurovi, tak jak jsem slíbila, aby tedy dopověděl ten svůj konkrétní příklad, na kterém chce ilustrovat, že současná podpora od kabinetu je nedostatečná.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Tak za prvé, protože jste mi sebrala slovo hned po 30 vteřinách, chci říct k těm dalším opatřením, že co se týče kurzarbeitu, je to dobré opatření, abych nebyl jenom kritický. Ale u té podpory živnostníků to podle mě vláda nedomyslela. Já souhlasím s tím, že se nedá zachránit všechno ve 100 %, ale pokud budeme porovnávat obrat a ne zisk, to znamená profit toho podnikatele, tak mnozí, kteří tu pomoc potřebují, na ni prostě nedosáhnou. Dám několik jednoduchých příkladů, které snad pochopí každý. Tak například kadeřnice, která dneska nemůže provozovat svoji živnost, loni mohla jenom stříhat, letos mohla začít prodávat i vlasovou kosmetiku, tudíž má větší příjmy, větší tržby za letošní leden a únor než za loňský, a přitom podle těch pravidel na tu pomoc nedosáhne. Nebo řemeslník, který loni prodával jenom služby, letos si to někdo objednal v lednu nebo únoru i s materiálem, takže zase mu stouply tržby, ale ne zisk, takže je to hrozná škoda, že podle toho, jak to vláda zatím nastavila, tak mnozí, kteří tu pomoc potřebují, na ni prostě nedosáhnou. Proto budeme podávat pozměňovací návrhy. Já věřím, že…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Jak budou vypadat pane…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Úplně jednoduše. Já myslím, že chceme to zjednodušit. To znamená, aby nárok měl každý ten živnostník, pokud chce vláda něco testovat, tak ať testuje, když tak březen jenom, anebo ať testuje zisk, ale nám teď přijde jednodušší dát každému těch 25 nebo 30 000. Chceme navrhnout, protože v tom zákonu to zatím není, aby tento příjem nepodléhal zdanění. A chceme navrhnout, aby podnikatelé mohli žádat e-mailem, protože mnozí z nich prostě jinou možnost této chvíli mít nebudou. A ten správce daně přece ví, kdo podniká, je schopen ověřit to číslo účtu, kam má ta podpora přijít, protože podnikatel hlásí na Finanční úřad čísla účtu, na které podniká. To jsou všechno věci, které to zjednoduší a které tu podporu podle mě lépe zacílí, a dostanou ji ti, kteří si ji skutečně zaslouží. Ta pravidla podle mého názoru nejsou dobře zvolena.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, já jsem se také dívala na twitterový účet Ministerstva financí, kde si spousta drobných živnostníků stěžovala právě v tomto směru, že na danou pomoc nedosáhnou v žádném případě, že opravdu, co se týče poklesu tržeb za první čtvrtletí, že nemají šanci. Pokud by bylo to těch 10 %, jak je momentálně stanovena podmínka, takže nemají šanci absolutně se toho domoci. Souhlasíte tedy s některými návrhy zde zmíněnými panem Stanjurou, že by mělo dojít k opravě?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Já určitě souhlasím. A děkuju panu Stanjurovi, pokud přijdou s konkrétními návrhy, jak to administrativně zjednodušit. Každý takový návrh je dobrý. A myslím si, že by i vláda měla s opozicí o tomto jednat, vyslechnout ji, a pokud přijde návrh, jak například elektronicky ty žádosti podávat, tak by měla v tom opozici vyjít vstříc. Takže tady za to děkuju, a myslím si, že se to podaří. A je správné o tom takhle mluvit. Druhou věcí, ale dával bych si velký pozor, abychom nesklouzli do nějakého populismu, když se řekne – rozdáme 30 000 úplně každému, protože jakoby ve chvíli, kdy sklouzneme do tohoto způsobu komunikace, tak potom už zase ale nebudeme moct dojít k žádnému rozumnému řešení, protože stát skutečně si nemůže v tuto chvíli dovolit. Já vím, že je to nepopulární to říct, ale dát peníze úplně každému, protože to je něco, co si nemůže dovolit žádná země na světě. Jenom, prosím, abychom tohle chápali.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Bartošku, je to už populismus, pokud by stát dal každému živnostníkovi 30 000 Kč?

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Já vám uvedu některá čísla. V oblasti gastronomie pracuje zhruba 250 000 lidí, v oblasti hoteliérství kolem 300 000 lidí. V loňském roce se v České republice ubytovalo a využilo těchto služeb zhruba 22 000 000 lidí, z čehož 11 000 000 byli Češi, pro ostatní to byli turisti, a to bude obrovský výpadek. A tato vláda by se měla zaobírat jednou věcí, a to je odškodnění prokazatelné ztráty, která vznikla vyhlášením mimořádného stavu. Protože když to řeknu, řada hospodských měla nakoupené suroviny a ne ze své vůle ze dne na den byla nucena přestat podnikat. A to, co já jsem udělal, je, že jsem oslovil Asociaci českých advokátů, Ministerstvo průmyslu a obchodu a stejně tak jsem oslovil i Hospodářskou komoru, abychom se tímto začali zcela reálně zaobírat. Protože to, jestli to vláda skutečně řádně nevyřeší, tak jsem přesvědčen, že nás do budoucna čeká masivní žaloba na stát, budou zavaleny soudy a víceméně ta škoda bude obrovská. To znamená, skutečně tato vláda je zodpovědná, aby nabídla řešení a již v současné době a velice rychle odškodnila prokazatelnou ztrátu těm podnikatelům, protože to jsou peníze, kdy ne ze své vůle ti podnikatelé to musí zaplatit. Tady to musí být rychlé, když to řeknu lidově, podnikatel donese dodák a je mu vyplaceno, co zainvestoval do materiálu. Protože ti podnikatelé v tom nechali obrovské peníze a stát by jim to měl kompenzovat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, prosím, o vaši reakci.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Ano, já moc děkuju tady za tenhle už, řekněme, adresnější přístup, který zvolil pan Bartošek, protože to už není řečeno – dáme 30 000 úplně každému. Ale je vidět, že se dívá na to, kde skutečně ty dopady jsou velmi tvrdé, kde jsou například mírnější, a to v cestovním ruchu, v gastronomii. Věřte, že my tady na Vysočině to víme nejlíp. Koneckonců teď stojím tady na Milovech, kde za standardních okolností by bylo živo. Bylo by tady plno lidí. A dneska je tady mrtvo a ti lidé jsou skutečně ve velmi těžké situaci a budou potřebovat dál pomáhat. Já si myslím, že cestovní ruch bude jednou z nejvíc ohrožených skupin. A bude se tady muset vyřešit dlouhodobější pomoc, protože tohle opravdu není legrace. Já za ten přístup děkuju. A myslím si, že to je úkol, který před vládou, ale koneckonců nejenom před vládou, i před opozicí, před námi všemi, před starosty obcí, před hejtmany stojí v těch příštích týdnech, abychom vymysleli, jak pomoct cestovnímu ruchu, jak pomoci ve službách. Děkuju, že jeden pán předtím zmínil, například i kadeřnice, ale těch lidí je spousta. Ale jenom moc, prosím, nemůže to jít plošně. Musí to cíleně těm, kteří jsou nejpostiženější. Ve chvíli, kdy si budeme myslet, že jak večerníček budeme rozdávat peníze úplně každému, tak to nedopadne dobře.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pan Stanjura nesouhlasí, ale já bych s dovolením…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já se omlouvám. Těch 30 000 je přece první pomoc. To zdaleka nebude stačit. Já jsem říkal, že když už máme něco testovat, tak máme testovat zisk nebo i ztrátu, to je jedno, z které strany to vezmeme. Nevím, proč vaši ministři zvolili jako kritérium obrat, to nedává žádný smysl. My jsme dneska nabídli vládě, já jsem se zkusil třeba inspirovat v zahraničí, třeba v Dánsku, kde se v Dánsku domluvili, že budou podle toho, v jaké budou ztrátě, jaký budou mít propad zisku, budou kompenzovat ty fixní náklady podnikatelům a zaměstnavatelům, které prostě nezmizí, přestože nemohou podnikat, nemohou prodávat své produkty, tak ty fixní náklady mají, a to nejsou jenom mzdy, to jsou nájmy a podobné věci. Takže to je dobrý model a měli bychom se inspirovat v zahraničí a měli bychom hlavně o tom mluvit. Opozice versus vláda, protože tady nejde o to, čí je to návrh, ale jde o to, abychom zachránili co nejvíce živnostníků a co nejvíce pracovních míst. To si myslím, že je společný cíl a můžeme mít možná jiné nápady, jak toho docílit, ale musíme spolu mluvit. Zatím se to ze strany vlády bohužel neděje.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Já s vámi souhlasím, a pokud se má vést diskuse o těch kritériích, tak já jsem pro. Na tom, co říkáte, je kus pravdy, na druhé straně je spousta firem, které v zisku vůbec nebyly dlouhodobě, kdyby se to dávalo jenom těm, kteří přestali mít zisk, tak by to asi taky nezafungovalo. Nicméně toto je diskuse, která je legitimní. Já si myslím, že pokud je pocit, že vláda ji vede málo, já to minimálně řeknu za sociální demokracii ten váš názor, vyřídím to, poprosím, aby iniciovali lepší jednání s vámi. Ale já jsem reagoval s tím, co jsem odmítl, byla ta plošná pomoc bez kritérií. Pokud se kritéria změní…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
To už jste si mezi sebou vyříkali, že v tomhle nenacházíte konsensus, nicméně mě zajímá ještě jedna zásadní věc, a sice kde na to stát vezme, pane Bartošku, jaký by byl recept KDU-ČSL?

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Jenom krátká reakce ještě na to, co proběhlo. Bylo by dobré, aby se vláda chovala tak, jak se chová řada úspěšných starostů. Ti, kteří znají svoje města a obce a jdou tomu naproti. Ať už, například tím, že odpustí obyvatelům poplatek za odpad nebo podnikatelům například sníží nebo odpustí platbu za nájem, protože to je starost. Jednoduché recepty, tak jak to dělají naši starostové. A můžu to říct za KDU-ČSL, my jich máme nejvíc. A tohle je to reálné, čím může stát pomoct. A k tomu, kde na to stát vezme, to je jednoduchá odpověď, když se dařilo, tak podnikatelé platili daně a stát to bral jako samozřejmost a říkal – plaťte. V současné době se nedaří a je zodpovědnost státu, aby udržel ekonomiku a pomohl lidem, ať už zaměstnancům nebo podnikatelům, a je potřeba si na to půjčit, protože se v minulosti ukázalo, že proškrtat se k prosperitě, to je špatný recept, který nefunguje. Udělejme úspory tam, kde jsou smysluplné, ale nikoliv takové které zabrzdí ekonomiku…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
A to by bylo z vašeho pohledu kde? Kde jsou ty úspory?

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Současně udělejme slib, že peníze, které si půjčíme, tak do budoucna také splatíme. A základní úspory vidím například v digitalizaci státní správy a snížení počtu úředníků. Jednoduchý nástroj. Tam je poměrně prostor, kde se dá na tom pracovat a uspořit nějaké peníze.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Zeptám se na to stejné i pana Stanjury.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že stát musí přijmout taková opatření, aby ekonomika se co nejdříve vrátila do normálu. To znamená, aby podnikatelé, zaměstnavatelé, aby produkovali, aby měli komu prodávat své služby, své výrobky a pak zase budou platit daně a budou platit odvody. Ale v tom překlenovacím období prostě musí to zaplatit stát. Který si je schopen půjčit nejrychleji za velmi dobrých podmínek. To není normální hospodářská krize, která prostě cyklicky přichází. To je něco, co je jakoby přírodní katastrofa a na takové věci musí tomu soukromému sektoru pomoci stát. Soukromý sektor se vypořádá s normální hospodářskou krizí, ale ne s takovou, v uvozovkách přírodní katastrofou. Takže v této chvíli je třeba vést debatu o tom, jak co nejrychleji, jaké nástroje zvolit, aby se co nejrychleji ekonomika vrátila do normálu.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, ještě vaše reakce, prosím.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Pardon, já moc děkuju za to, co pánové teď právě řekli, protože skutečně ty peníze bude potřeba sehnat, bude potřeba být asi vstřícnější k požadavkům na schodek státního rozpočtu. A bude především potřeba nastartovat ekonomiku. Já právě proto, jsem rád, že na tom jsme se asi dneska shodli všichni tři, byl přijat ten plán Antivirus, kdy ministerstvo práce a sociální věci skutečně připravilo projekt, který může zachránit ta pracovní místa, aby lidé nespadávali do nezaměstnanosti. Možná to mělo přijít o týden dřív. Ale každopádně je dobře, že to přišlo, a jsem rád, že lidé mají jistotu, že… Nebo mají šanci, že o tu práci nepřijdou, a zaměstnavatelé dostali důvod, proč nezačít plošně rozdávat výpovědi. To je velmi dobrá zpráva pro ekonomiku. Není důvod, aby lidé dostávali výpovědi, stát pomůže s úhradou nákladů…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Uvidíme každopádně, jak to bude opravdu vypadat v reál. Pánové pro tuto chvíli vám děkuju za vaše názory, a my se k vám ještě za malou chvíli vrátíme s jiným tématem. Já se vracím k našim hostům, ke Zbyňkovi Stanjurovi, Janu Bartoškovi a Michalu Šmardovi přibyl ještě Cyril Svoboda, člen KDU-ČSL, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničí. I vás zdravím, dobrý večer.

Téma je pro tuto chvíli jasné, koneckonců rezonovalo to celým dnešním dnem, ministr Metnar navrhoval při ohrožení země posílit roli vlády , a teď se pojďme podívat, respektive trošku si zrekapitulovat, jak se k tomu jednotliví aktéři vyjadřovali. Ministr Hamáček dnes vyjádřil k aktuálnímu haló na Twitteru ohledně návrhu ministerstva obrany na změnu krizových zákonů, že podle něj rozhodně nehrozí, že by se zásadní materiál projednával v nouzovém stavu, nicméně o problematice se podle něj debatuje už zhruba rok. Premiér Babiš naopak ještě včera říkal, že o něm vůbec nevěděl, pak přišly ale servery Aktuálně.cz a Respekt.cz s článkem, že sám premiér tímto úkolem ministra obrany zaúkoloval. A vicepremiér Havlíček ve včerejších Událostech, komentářích zmínil, že je to otázka na ministra Metnara, a moc se mu nechtělo odpovídat. Pane Šmardo, vy sám sice nejste členem vlády, ale na druhou stranu nejde se nezeptat, jak kabinet vůbec pracuje? Ví levá ruka, co dělá pravá?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Podívejte se, je pravda, že v současné době vláda pracuje, často se schází na videokonferencích, možná, že pan premiér jako ne, ale zcela jistě pan premiér toho má hodně. Víte, že já nejsem nikdo, kdo by pana premiéra šetřil ve svých vyjádřeních, ale já si skutečně myslím, že nebylo záměrem předsedy vlády Andreje Babiše, aby si posílil svoje pravomoci teď v nouzovém stavu, v nějakém výjimečném režimu a obešel tak demokratický proces. Řekněme, že pan ministr Metnar si neuvědomil, že Česká republika je v nouzovém stavu a splnil nějaký termín, kdy měl předložit nějaké stanovisko. A kdybychom se nacházeli v běžném režimu…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pan ministr Metnar si neuvědomil, že je Česká republika v nouzovém stavu?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Nebo některý úředník ministerstva obrany si to neuvědomil, když to vkládal do systému. Bylo by nesmyslné, politicky neprozíravé až hloupé, kdyby v této situaci byl tento materiál dál projednáván. Je to materiál, který by měl být projednáván v klidu. V situaci, kdy se k němu bude moci vyjádřit opozice, budou se k němu moct vyjádřit všechny relevantní subjekty…


Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
K tomu se určitě dostaneme. Je možné, že by premiér Babiš o dokumentu opravdu nevěděl, jak to během dne popíral, celou dobu?

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Já si myslím, že pan premiér Babiš zcela jistě o tom dokumentu věděl. Nicméně věřím tomu, že je možné, že nevěděl, že byl v tuto chvíli vložen do systému a že ministerstvo obrany ho chce projednávat. Tomu věřím, že to je věc, které si pan premiér Babiš nevšiml. A myslím si, že tomu odpovídala i jeho reakce.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro, náměstek ministra obrany Radomír Jahoda řekl: „Stát musí mít stanovené kompetence a být připraven na tyto hypotetické situace, které mohou nastat. Proto vznikl tento úvahový dokument, o kterém chceme dále diskutovat napříč politickým spektrem.“ Už s vámi někdo diskutoval o té problematice?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, určitě ne. A je fakt úsměvné, když někdo chce předložit materiál na vládu a pokrytecky ho nazve úvahovým dokumentem. Já si myslím, že už je to druhý pokus něco podsunout na jednání vlády v tomto nouzovém stavu. Poprvé to byla změna evidence skutečných vlastníků firem. Já to považuju za nešťastné a něco, co jako stěžuje pak debatu mezi vládou a opozicí. Představa, že zejména v nouzovém stavu, kdy vláda má mimořádné pravomoci, vypne úplně demokratickou kontrolu a demokratický
Parlament, je představa podle mě úplně chybná.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Bartošku, vidíte v tom úmysl? Věděl jste, že se téma debatuje už celý rok, jak o tom mluvil ministr Hamáček?

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Je roztomilé poslouchat, jak kolega Šmarda hájí premiéra a ministra Metnara poté, co Andrej Babiš jeho předsedu Honzu Hamáčka žádným způsobem nešetří. Ale já osobně to považuju ze strany Ministerstva obrany za asociální diletantismus. Protože za stávající situace, kdy jsou lidi omezeni na svých právech, kdy máme řadu omezení, které se dotýkají každodenního života, a v tento moment předložit návrh zákona, který víceméně úplně staví naruby parlamentní demokracii, zbavuje Parlament kontroly vlády a soustředí moc do rukou jednoho člověka, považuju, řekněme, za velmi nešťastné a bohužel do budoucna velmi limitující pro diskusi. Byť samozřejmě ten problém tady máme dlouho, je to od roku asi 2004 a víme, že je potřeba řešit. Ale předložit tenhle návrh zákona v současné době považuju za nezvládnutí ministerstva obrany dané téma řešit.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Svobodo, vy zde zastupujete pana ministra Metnara, který vás do debaty vyslal coby spoluautora tohoto návrhu, tak možná nám trošku vnesete světla do toho, čí to byla iniciativa, tedy vložit tento úvahový dokument do systému vládního jednání.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Dobrý den, začněme, co v tom dokumentu vůbec je.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
S dovolením já bych začala touhle tou otázkou. Já se vzápětí hned budu věnovat tomu, co je v tom daném dokumentu určitě, jenom nám, prosím, řekněte, jestli pan premiér Babiš o tom věděl, nevěděl, kdo byl iniciátorem.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
To nevím, já netuším, kdo co věděl nebo nevěděl.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Jako spoluautor zákona nevíte?

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
No tak, počkejte, jakého návrhu zákona, to není žádný návrh zákona, tam není jediný paragraf nikde.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pardon, tak úvahový dokument.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ano, to je, já bych doporučoval, abyste si ho přečetli ten dokument, to bylo docela dobré si ho přečíst.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Já jsem ho četla.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
A potom o něm mluvit. Co ten, tak, takže nemůžete říct, že to je zákon. Takže, co je důležité, co v tom dokumentu je. V tom dokumentu je úvaha, kdyby nastala situace, že by bylo potřeba vyhlásit stav ohrožení státu, a to může být třeba náhlá migrace, teroristický útok nebo něco takového, tak samozřejmě rozhodne parlament o vyhlášení toho nouzového stavu, na tom se vůbec nic nemění. Ale kdyby došlo k tomu, že by z nějakého důvodu a může to být třeba kybernetický útok, může to být takzvaný DOS útok, který zkolabuje, může zkolabovat síť, může být nějaká karanténa, že by parlament nemohl rozhodnout v řádu hodin, tak by rozhodla vláda, popřípadě premiér a parlament by to mohl klidně druhý den zrušit. To znamená, že s parlamentem se počítá, rozhodovat bude parlament, nebude rozhodovat vláda.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pardon, ten parlament, který by nebyl akceschopný kvůli tomu.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Až by se odstranila překážka…

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
To mluvíte o tom, že třeba druhý den by bylo možné to zrušit to nařízení?

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Třeba. No, samozřejmě.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pokud by byl parlament akceschopný, tak by tady nebylo potřeba soustřeďovat někomu moc do jedněch rukou nebo do rukou vlády.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ne, muselo, tom případě doporučuju si nastudovat i to, co říká Severoatlantická aliance, že může nastat situace, že bude potřeba rozhodnout v řádu hodin, takže budeme mít třeba 3 hodiny rozhodnutí na spuštění mechanismu vnitřní obrany země. Pan Stanjura sám podepsal návrh zákona, a to zákona na rozdíl od tohoto dokumentu, ve kterém dává bianco šek vládě, že vláda může bez jakéhokoliv odůvodnění poslat naše ozbrojené síly do zahraničí za jakýmkoliv účelem na 60 dnů. To je v pořádku, já to podporuju, a proto si myslím, že když tento návrh už ve sněmovně je, může se rozšířit debata, jak to dělat uvnitř, kdyby útok přišel do České republiky. To není žádná arogance a parlament není vyloučen ani v žádným případě z rozhodování.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro, teď zde bylo zmíněno vaše jméno, vy jste i přikyvoval.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
No, jasně, je to pravda, ten návrh zákona tam leží 2 roky a 2 roky na to vládní většina si nenašla čas, abychom ho projednávali…

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ne, počkejte, ten návrh, poslední návrh je měsíc starý.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne. My to opakovaně předkládáme…

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Měsíc starý, já ho viděl, já ho měl v ruce. Prosím vás.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já mluvím o našem návrhu zákona.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ano, předložil jste ho, podepsal jste ho před měsícem.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Přesně tak a nebylo to poprvé, říkám, že jsme to už předložili na konci minulého volebního období, dokonce ho podepsal i pan premiér Babiš, pan předseda Hamáček. Já teda nevím, jestli to někdo myslí vážně. My nevíme, kam dřív skočit, přemýšlíme o tom, jak zachránit pracovní místa, jak zachránit firmy a někdo tady chce řešit hypotetickou situaci, na kterou je dostatek času v normálních dobách a i v těch normálních dobách je to velmi těžká debata. Rozumíme si, v čem je problém? Vůbec na to nemáme čas na to debatovat v těchto dnech…

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
To je tam napsaný.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Pane Svobodo, kdybyste mě nechal domluvit, já to nevytýkám vám, vy jste to asi nevložil do toho systému, vy jste to nechtěl projednat v těchto dnech, tak je nehajte.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
To jsem nevložil, samozřejmě jsem nevložil, ano.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Takže není čas debatovat o obsahu toho zákona v těchto dnech a v těchto týdnech. Na tom trvám a tím jsem si absolutně jistý, že na to není čas. Máme úplně jiné starosti. A i v normálních dobách je velmi složité debatovat například o změně ústavy, protože to, co vy říkáte, tak to je změna ústavy, co se týká vysílání vojsk. Mimochodem minimálně 1 strana, která podporuje vládu, je ostře proti, proto taky sněmovna zatím neprojednala. Ale neodvádějme pozornost od normálních zákonů, které dneska leží ve sněmovně, protože na to taky není čas, my tomu rozumíme, ale tuhle debatu otvírat ve stavu nouze, je neprofesionální, je to hloupé, vůbec tomu nerozumím a odmítám, odmítám tomu věnovat čas v těchto dnech a týdnech, máme úplně jiné starosti.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Svobodo, stručná reakce.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ano, to je vaše svaté, ano, to je vaše svaté právo tomu nevěnovat pozornost. Je svaté právo Poslanecké sněmovny a Senátu to nediskutovat, a to neznamená, že ten materiál nemá vzniknout. Tak se bude diskutovat začas, možná teď je nevhodná doba začít tu debatu. Ale to, že tuto otázku musíme řešit, o tom jsem hluboce přesvědčen, stejně tak, jako, pane Stanjuro, souhlasím s vaším návrhem, že vysílání vojáků musíme změnit také. Obojí se řešit musí, protože podívejte se, před časem nás nenapadlo, co se stane s koronavirem na celé planetě, může se stát cokoliv a my musíme mít zemi připravenou na jakoukoliv závažnou situaci, takže… je to správné. Jestli se to bude diskutovat teď, nebo za měsíc, to už zase tak vážné není.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Nechme reagovat ostatní vaše dva kolegy, aby se také dostali ke slovu. Pane Bartošku, přesvědčil vás pan Svoboda o opodstatnění tohoto úvahového dokumentu, o nutnosti řešit tuhle tu situaci?

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Musíme od sebe odlišit 2 věci, jedna z nich je, že nějaká změna potřeba je, ale tohle, tímto způsobem se nezahajuje dialog o tak zásadní věci, že se o tom dočteme z novin a je to pro nás pro všechny překvapení. Taková věc se má začít tím, že jsou osloveny všechny parlamentní strany, začneme se o tom bavit, jaké existují možnosti, jakým způsobem bychom do toho šli a co je pro nás přijatelné a dostatečně bezpečné řešení. V každém případě za KDU-ČSL chci říct, že to je o tom, že stále jsme parlamentní demokracie, a toto je zcela mimořádný instrument, takže to bude chtít svůj čas. A v současné době se soustřeďme na to, aby ti, co jsou doma a jsou na ošetřování člena rodiny, měli 80 %, aby nám zůstala zaměstnanost, aby se lidi nebáli toho, z čeho zaplatí hypotéky. A bavme se o tom, jakým způsobem například banky mohou projevit nějakou zodpovědnost společenskou, aby snížily úroky, to je to, co řešíme.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Šmardo, vy jste se celou dobu hlásil, že byste se také k tomu také chtěl vyjádřit.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Já teda ještě k tomu něco chci říci. To, ano.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Prosím vás, tak to řeknete potom.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Dobře.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Prosím vás, tady je, tady je situace, do které jsme se dostali a v téhle situaci vláda požádala opozici, požádala parlament o to, abychom zanechali politických půtek, abychom se věnovali řešení složité krize, která v České republice je. Ve chvíli, kdy toto vláda udělá, tak samozřejmě musí udělat i ten druhý krok, to znamená přestat řešit politicky sporné a náročné problémy, u kterých předpokládá, že bude ze strany opozice odpor. Není možné na jedné straně požádat opozici o podporu, říct v tuhle chvíli musíme všichni táhnou za 1 provaz, a zároveň jakoby řešit věci, u kterých ví, že může být velký politický spor. Tohle je základ, jak se k sobě vzájemně slušně chovat. My prosíme opozice o to, aby zanechala politických půtek a za to bychom jí měli nabídnout, že nebudeme řešit politicky sporné věci. Máte pravdu, že už se to stalo podruhé, a já jenom chci říct, že jsem přesvědčen a věřím panu premiérovi tentokrát v tom, že to nebyl záměr, ale je to omyl.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pane Svobodo, vy jste se ještě hlásil o slovo, tak prosím.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Ano, já chci říci, že samozřejmě načasování 1 věc a druhá věc je, že se tímhle nemůže popřít toto téma, protože musíme mít naši zemi připravenou na všechny možné varianty a tohle, v tom dokumentu se říká naprosto jasně, je to pro zahájení parlamentní debaty. A že to dal ministr obrany vládě, vláda nemá co schvalovat, on to pouze informuje o tom, že se zahájí tato debata. Proč by se nezahájila, tak se zahájí za 2 měsíce nebo za půl roku, to zase taková tragédie není. Ale v tom případě nemá smysl tento dokument znectít nebo postavit se proti němu jenom proto, že byl nevhodně předložen.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Pánové, děkuju vám za tuto debatu. Určitě se o tématu nebavíme naposledy. Hezký večer a díky za vaši účast v Událostech, komentářích. Na shledanou.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání, na shledanou.

Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/:
Na shledanou. Držte se.

Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/:
Zvládneme to, nebojte se.

Cyril SVOBODA, poradce premiéra a bývalý ministr zahraničních věcí /KDU-ČSL/:
Děkuju. Na shledanou.

štítky: # # # # # # # # # #