Z médií

Události, komentáře: Brexit odstartován

29. března 2017, ČT24 / rozhovor v médiích

29. března 2019, tedy přesně za dva roky, už nebude Velká Británie členem Evropské unie. Slovy britské premiérky Theresy Mayové: „Po dnešku již není návratu“. Londýn totiž doručil Evropské unii žádost o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy. Rozchodem Velké Británie s Evropskou unií to navíc nemusí skončit. Brexit totiž povzbudil nacionalistické choutky ve Skotsku a také v Severním Irsku a Spojené království nemusí zůstat jednotné. Jak bude vypadat Evropa po brexitu? Co ztratí a získají Britové, Evropané nebo Češi? V Událostech, komentářích o tématu diskutoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
My jsme slibovali politickou debatu, pojďme na ni. Zdravím naše hosty. Prvním, koho zdravím, je Ondřej Benešík, místopředseda KDU-ČSL. Dobrý večer.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Dobrý večer ze Strání.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A ve studiu se mnou sedí také Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS. Dobrý večer i vám.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Dobrý večer.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu Úsvit-Národní Koalice. Dobrý večer i vám.

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Dobrý večer.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Benešíku, začnu u vás, vyjednávání o brexitu, bude to souboj 27 na jednoho?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já předpokládám, že ano. Parametry toho vyjednávání jsou takhle nastaveny, každopádně doufám, že to nebude souboj, ale že to bude férové jednání, protože v tomto souboji nemůže nikdo vyhrát. Česká republika má rozhodně zájem na tom, aby to jednání bylo férové a aby zejména český občan, pokud už žije ve Spojeném království nebo je v České republice, pokud možno tratil co nejméně. O tom, že oslabí Spojené království i zbytek Evropské unie, možná včetně České republiky, asi není tolik sporu, ale snažme se o to, aby ty škody byly, pokud možno, co nejmenší.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Černochu, tady zaznělo, že obě strany by měly vyhrát, ale je to možné? Není vlastně princip souboje v tom, že jeden zvítězí a jeden prostě prohraje?

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Jde o to, aby Evropa, státy v Evropě byly funkční i po vystoupení, po tom dokonání vystoupení. Já osobně si myslím, že rozhodně z České republiky by to měl být férový přístup. V rámci Velké Británie. Velká Británie také v tomto směru, si myslím, že se bude snažit, aby pro ni podmínky samozřejmě byly co nejlepší a nebudou tam žádné podpásovky, takže z mého pohledu, nemyslím si, že by to bylo 27 proti jednomu, protože státy určitě se budou snažit nějakým způsobem i samy si vyjednávat určité podmínky s Velkou Británií, což si myslím, že je správně. Ale neberte to taky jako souboj. Je to prostě, je to krok, který Velká Británie udělala, Evropská unie si za tento krok může sama, velkým dílem si za něj může sama a v této chvíli je potřeba, aby ty podmínky za dva roky byly co nejlepší, jak pro Evropu, tak pro Velkou Británii.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Stanjuro, ty dva roky, co očekáváte, že Evropu bude čekat?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Za prvé si myslím, že se to nestihne. Jsem realista. Podle mě Britové mají připravenou vyjednávací pozici, chystali se na to vlastně od toho loňského června 9 měsíců, podle mě mají jasno. My nemáme jasnou českou pozici, nediskutovali jsme dostatečně v České republice uvnitř, s čím do těch jednání půjdeme, a určitě není sladěna pozice 27 států. A pokud se budou opakovat výroky, které slyším v posledních dnech, francouzský prezident říká: Británii to musí bolet. Nový předseda Evropského parlamentu říká: musí plnit ještě dva roky své povinnosti, nikdo s nimi nemůže jednat dopředu. Donald Tusk dneska řekne větu, které vůbec nerozumím: ode dneška je Evropa jednotnější. V čem? Já to vůbec nevidím. Pořád nepochopili, co se vlastně stalo a při takovém přístupu ta dohoda prostě nevznikne. Pokud se budou snažit někteří evropští lídři vyhrát ten souboj, ukázat všem ostatním, že to Británii takzvaně musí bolet, no, tak prohrajeme my. Já myslím, že dneska, když říkáte, že ty ztráty budou na obou dvou stranách, tak já si myslím, že ty ztráty budou větší na straně Evropské unie, než na straně Británie. Já myslím, že máme respektovat rozhodnutí britských občanů a je dobře, že se neopakujou ty trapné pokusy opakovat referenda. To jsme viděli v Holandsku o ústavní smlouvě, viděli jsme to v Irsku o Lisabonské smlouvě. Vždyť byl obrovský tlak a nutili jsme vlastně ty státy opakovat. Já si myslím, že je třeba respektovat ten výsledek a říkám, jsme v nevýhodě, protože ten jeden partner už tu vyjednávací pozici má a my nevíme. A jestli budeme čekat na to, co si domluví Německo a Francie, a pak se připojíme, jak říká tato naše vláda velmi oblíbenou, abychom byli v tom hlavním proudu, tak je to trošku pozdě. Opakovaně jsme vyzývali pana premiéra, abychom jednali. Myslím si, že po několika měsících už první jednání proběhla zatím spíš konzultačně, než že bychom tam už zaujali nějaké konkrétní pozice České republiky.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, máte pocit, nebo máte stejný pocit, a teď mluvím konkrétně o postoji české vlády nebo o tom, že by česká vláda a česká reprezentace měla jasný postoj, jak do toho vyjednávání půjde?

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Nemá žádný postoj a souhlasím s panem předsedou Stanjurou, že tak, jak je Británie připravena, tak Česká republika a Evropa jako taková připravená na to není a souhlasím i s tím, že místo sebereflexe jsou to jenom výhrůžky. Jsou to plané výstřely do médií – bude to bolet a my jsme teď jednotní. Nejsme jednotní a může následovat ta lavina, která se bude spouštět, protože budou volby ve Francii, Rakousko, Itálie, může to způsobit, že se Evropská unie začne rozpadat. Tady žádná pozice není. Naše vláda určitě žádnou pozici nemá a nemyslím si, že by byly nějaké připravené pozice v jiných evropských státech, protože jinak by ty mediální výstupy a vůbec výstupy, ať už je to pan Juncker a ať jsou to prezident Hollande, tak by byly jiné. Přistupovali by k tomu zodpovědně. Takhle je to jenom plané focení se a dělání se family foto a úsměvy a jak jsme teď jednotní, nejsme.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, pane Benešíku, co říkáte na tu kritiku, že vaše vláda nemá jednotnou pozici a že není jasné, do čeho, nebo jak do toho jednání půjdeme, s čím?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Je to vláda, kde KDU-ČSL je členem. My jsme tuto diskusi otevřeli, my jsme tuto diskusi chtěli a myslím si, že vláda České republiky k tomu přistupovala velmi aktivně na rozdíl od jiných evropských témat v době minulých vlád. Takže tu kritiku tak úplně neberu. Mně je jasné, že opozice takhle mluvit musí, ale my jsme čekali také na pozici vlády Spojeného království, které do poslední chvíle nevědělo, kdy a jak bude aktivovat článek 50, to znamená, ten rozvod s Evropskou unií, to je prostě skutečnost. A já si myslím, že Vláda České republiky i za přispění KDU-ČSL k tomu přistupovala velmi, ale velmi aktivně a snažila se zapojit i opozici, což v minulosti, si myslím, v evropských otázkách vůbec, ale vůbec nebylo zvykem.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Rozumím tomu, že říkáte, že jste pouhá součást té koalice, nicméně vláda rozhoduje jako celek, a proto ta otázka míří na vás, neměla vláda jako celek udělat víc pro to, aby byla jasná pozice České republiky, abychom třeba přesně věděli, co chceme z těch jednání získat pro sebe?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já si myslím, že i pan Stanjura, i pan Černoch ví, že vláda České republiky předložila svoji pozici už před několika týdny, řekněme, před několika měsíci. Tuto pozici diskutovala s opozicí, protože si je vědoma toho, že je to záležitost, která musí být diskutována ve větším, v širším časovém horizontu než je jedno volební období, to vláda České republiky udělala. My jsme za to rádi, ale ten zásadní problém byl v tom, že nikdo nevěděl do poslední chvíle, jak se zachová Spojené království, co vůbec Spojené království chce. Já například jako předseda evropského výboru jsem měl jednání s hlavním vyjednavačem ohledně brexitu, s Michelem Barnierem asi před měsícem a půl. Ty informace jsem předal do výboru, diskutuji s kolegy. To samé dělá premiér Sobotka, to samé dělají členové vlády, koneckonců ten široký konsensus ohledně našeho postoje byl právě uzavřen a byl diskutován v úplně celém politickém spektru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. To, že takto opozice momentálně teď mluví, já tomu naprosto rozumím.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, já dám prostor…

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já kolegy chápu, že to prostě musí říkat. Každopádně myslím si, že v historii České republiky evropská témata nikdy nebyly takhle široce diskutovány, jako jsou diskutovány teď.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já dám prostor právě opozici, Zbyněk Stanjura.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To není žádná pravda. My jsme slyšeli jenom soubor jako zbožných přání a frází, tak už máme několik měsíců nedokončený bod v Poslanecké sněmovně, který se jmenuje Informace vlády České republiky o postoji české vlády k brexitu a o situaci v Evropě, v Evropské unii po brexitu. Od té doby uběhlo 5, 6 schůzí a ten bod se nedaří vůbec dostat na program jednání, protože koalice má vždycky něco důležitějšího, než je tohle. Ale přece budou se otvírat základní smlouvy a to nejde jenom o to, co vyjednáváme v brexitu, ale co jsme schopni vyjednat pro Českou republiku v rámci Evropské unie. Ta se musí reformovat, i když se tváří špičky EU, že ne, že pokud se nebude reformovat, tak se zhroutí. A my opakovaně nabízíme několik konkrétních věcí, které by si Česká republika měla dojednat: získání trvalé výjimky z povinnosti přijmout euro, získání výjimky ze společné azylové a migrační politiky, přesun některých kompetencí zpět z evropské úrovně na národní úroveň. Posledně jsme viděli spor o směrnici ohledně legálně držených zbraní a tak dále. To jsou konkrétní věci a vláda se dělá, že to neslyší. Vždycky projednáváme další a další nové návrhy zákonů, které se de facto už nedají stihnout ani do konce volebního období a této zásadní debatě na půdě Poslanecké sněmovny se brání. A přesně to je vidět, my nemáme českou pozici, protože nevíme, co chce Británie. Jakou to má souvislost?

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já vám vezmu slovo, dám prostor taky Marku Černochovi.

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Já ještě jenom dodám k tomu, co bylo řečeno, tak byla vytvořena určitá skupina, pracovní skupina, která se sešla, tuším, že dvakrát nebo třikrát. Od té doby se nic nedělo a ani z této skupiny nevzešly žádné jasné body, jakým způsobem se bude k brexitu a k další budoucnosti Evropské unie přistupovat, protože souhlasím naprosto s reformou Evropské unie, s tím byrokratickým systémem, který dostal facku od Británie a místo sebereflexe, hluboké sebereflexe postupuje ještě větším utahováním šroubů. Viděli jsme i nedávno, jakým způsobem reaguje Evropa na výhrůžky Turecka, absolutně bezzubě. Nejsou tam jasné kroky, co bude tedy dál a jestli přijdou větší pravomoce na národní parlamenty, což by mělo být, protože každý stát, pokud je státem, tak má mít možnost si rozhodovat o těch důležitých otázkách jako je migrace, přijetí eura nebo nepřijetí eura.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
V tom se shodujete s panem Stanjurou, rozumím.

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Je to správně. Ale jenom ty kroky, které byly ve sněmovně, jenom já sám, nebo nevím, jestli jiní kolegové dostali nějaký soubor, jak říkal pan kolega Benešík, že už byly jasné body, jakým způsobem budeme postupovat nebo jak bude postupovat vláda. Já jsem nic takového neviděl, nedostal a velmi rád bych to viděl, protože to bude fakt strašně důležitý.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Benešíku, tady zazněla zásadní věc, a to nejenom Velká Británie, nejenom vyjednávání o brexitu, ale také, co bude s Evropskou unií dál a neměla tady by mít vláda naprosto jasno s tím, nebo v tom, kam chceme jít, kde chce být naše pozice a o tom, jak koneckonců tady o tom mluvili pánové z opozice?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já s tím naprosto souhlasím. Ano, vláda má mít jasno, vláda si musí formulovat svůj názor. Já neumím mluvit za vládu, já jsem poslanec Parlamentu České republiky.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Promiňte, ale vy jste poslanec, ano, vy jste poslanec koaliční strany, která vládne této zemi, proto se na to ptám. Já předpokládám, že vy jako poslanec koaliční strany byste měl mít jasno v tom, jakým způsobem vláda bude trvat na svých podmínkách nebo jaké podmínky to vůbec jsou, pane poslanče?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Ano, máte naprostou pravdu, já na tom trvám, já k tomu vládu tlačím, já komunikuji se svými kolegy ve vládě, abychom tu pozici měli, abychom ji formovali, by ta pozice se nějakým způsobem vyvíjí a mění, protože ta pozice ostatních partnerů není jasná a já si myslím, že na margo například ODS, tak bych chtěl říct, že, a teď já nechci bránit kolegy z ČSSD, to v žádném případě, já jsem reprezentant KDU-ČSL, ale to, že nám premiér pravidelně chodí přednášet a diskutovat s námi svůj mandát před Evropskou radou, což je klíčová záležitost právě při formování zásadních pozic České republiky v rámci našeho jednání v Evropské unii, tak to se děje právě teď a to, že se tomu tak nedělo za premiérů ODS, tak to je také pravda. Že se tomu děje až teď, kdy premiér skutečně až na naprosté výjimky chodí na náš výbor, diskutuje s námi, to tak je. Takže já vůbec ty argumenty pana Stanjury neberu za relevantní.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, já rozumím tomu, co říkáte a zeptám se vás jako předsedu výboru pro evropské záležitosti, ano…

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já z pozice předsedy výboru pro evropské záležitosti dělám opravdu to, co mohu, plním si své povinnosti. A myslím si, že opravdu doháníme manko. Já doháním manko, které tady vzniklo někdy v hluboké minulosti, kdy výbor, který je velmi vlivný, který má své slovo, který umí ovlivnit exekutivu České republiky v rámci Evropské unie, byl brán jako Popelka a my toto manko, a myslím si, že Marek Černoch mi to potvrdí, protože on je v tomto velmi aktivní, tak doháníme. A ty argumenty ze strany ODS absolutně neberu, protože prostě evropský výbor pro ně nikdy v podstatě pořádně neexistoval. My děláme, co můžeme.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Rozumím, pane Benešíku, já vám odeberu teď slovo, aby se dostali ke slovu taky jiní. Pane Černochu, vy jste v tom výboru také, takže můžete potvrdit ta slova, která tady zazněly?

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Já můžu potvrdit, že ten výbor je velmi aktivní.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobře, já tomu rozumím.

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
To je pravda, ale nutno říct, že jsme s kolegy s ODS, s panem Fialou a s panem Zahradníkem prohlasovávali a měnili usnesení na výboru, ať už to byla migrace nebo povinné kvóty, když odjížděl pan premiér, nebo v rámci smlouvy s Tureckem, kdy jsme byli proti přijetí bezvízového styku, což posléze vlastně stejné usnesení prohlasovala i sněmovna a pan premiér sice je pravda, že přišel před odjezdem, ale vzápětí, když sněmovna udělala nějaké rozhodnutí, usnesení, tak vzkázal přes média, že se tímto usnesením nebude řídit. Takže to je kontraproduktivní.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Stanjuro, já dám prostor panu Stanjurovi.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já nevím, jestli pan kolega Benešík říká diskusi s premiérem to, že premiér tam přečte své stanovisko, většinou shrne věci, které se staly. Když se zeptáme na to, co bude prosazovat česká vláda ať už na výboru nebo na plénu, tak se nic nedozvíme. Vždycky nám jenom řekne takový ten úřední přehled událostí, které se už staly, žádnou pozici nemáme, žádné manko nedoháníme. Pan kolega Benešík v minulém parlamentu nebyl, tak nevím, kde bere odvahu kritizovat činnost tehdejšího evropského výboru. Nicméně takovéto alibi – já jsem jenom vládní poslanec, dělám, co musím. Tak, pane kolego, tak pojďme s námi v úterý navrhnout, že doprojednáme ten bod, stanovisko české vlády České republiky po brexitu. Veďme o tom příští týden na Poslanecké sněmovně vážnou debatu. Zkusme najít společné východisko. My dlouhodobě říkáme, že venku budeme tak silní, jak budeme doma jednotní. My nabízíme tu debatu, jsme připraveni jít na kompromisy, vybavit premiéra a vládu silnějším mandátem, než jenom tím vládní většinou momentální, ale o to musí být zájem i na vládní straně. Tak, pokud to myslíte vážně a chcete jako plnit svoji roli předsedy evropského výboru, tak přesvědčte své vládní kolegy, aby spolu s námi zařadili příští týden v úterý nebo ve středu nebo v pátek debatu o brexitu, stanovisku České republiky k reformě Evropské unie, pak se ukáže, jestli to myslíte vážně, nebo to jsou jenom takové proklamace, které říkáte, že vy vlastně děláte, co můžete, ale ta vláda to nějak nechce projednat.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, pan poslanec Černoch tady kývá, což, nebo souhlasí, což diváci nevidí, a proto já se zeptám vás, pane Benešíku, poprosím vás o rychlou odpověď na tuto nabídku, která tady zazněla ve studiu.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Ale určitě a udělejme si statistiku. To, že pan Stanjura říká, že…

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobře, rozumím.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
…výbor dělá, co musí. Výbor dělá podstatně víc, než musí. A udělejme si statistiku…

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já se omlouvám, nechci vám opravdu skákat do řeči.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Já umím srovnat práci výboru v minulých obdobích a v těchto podle statistik. To, že mně lidé z komise řeknou: a vám tam přišel pan premiér? Já říkám: nám tam pan premiér nepřišel, on nám tam chodí, protože účast odéesáckých premiérů na tomto výboru byla opravdu, ale opravdu velmi sporadická.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já se omlouvám, pane Benešíku, opravdu se zabýváme minulostí. Já beru vaši odpověď…

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Současný premiér i po mé intervenci prostě pravidelně chodí. Já si opravdu vyprošuji tady ten tón, kdy někdo, kdo totálně zanedbával tuto agendu, totálně zanedbával, se do mě takhle opírá, to si opravdu vyprošuji, protože všichni členové výboru, včetně členů za ODS opravdu pilně pracují, což se podle mého názoru nedá říct za minulé období.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A já se vrátím k tomu, co jsem se ptal na začátku této otázky, to znamená, ta nabídka, že v úterý začnete jednat a že v úterý vy jako vládní koalice i tady s opozicí nějakým způsobem už posunete tu debatu k brexitu, aby bylo jasné stanovisko, to je vaše odpověď je, že tak to bude, že od úterý začnete opravdu schvalovat stanovisko České republiky?

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Ano, je to naprosto klíčové. V organizačním výboru je pan předseda Stanjura, který…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Není.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Který doufá, že toto bude…, dobře, tak je tam zástupce ODS, který toto bude prosazovat. A já jsem samozřejmě všemi deseti pro, aby tato naprosto klíčová záležitost byla doprojednána na plénu sněmovny.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já to v úterý navrhnu určitě.

Ondřej BENEŠÍK, místopředseda strany /KDU-ČSL:
Ano, já jsem, já jsem absolutně pro.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Beru to jako závazek člena vládní koalice. Pánové, já vám děkuji za to, že jste byli se mnou v Událostech, komentářích, pane Benešíku, vám taky díky. Mějte se hezky. Na shledanou.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Děkuji za pozvání, na shledanou.

Marek ČERNOCH, předseda poslaneckého klubu /Úsvit-NK/:
Díky. Na shledanou.

štítky: # # # #