Události ČT: Stanovení maximálních cen energií
13. září 2022, ČT 1 / rozhovor v médiích
Hostem hlavní zpravodajské relace Události České televize byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT1.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
A hostem Událostí je teď ministr financí Zbyněk Stanjura. Dobrý večer. Dvě naprosto základní otázky, proč zastropování až teď a proč ty částky, které zazněly?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Myslím si, že kdybychom se o tom bavili v červnu, tak ceny na světových trzích byly úplně jiné, než jsme viděli, co se stalo na konci srpna a na začátku září. Takže je to rychlá reakce na to, co se stalo na konci prázdnin. Když se podíváte i na odhady analytiků, jak odhadovali, jak se bude vyvíjet cena, tak v červnu byly úplně jiné odhady, než je skutečnost v srpnu a září. To znamená, to byla rychlá reakce na to, že se ty ceny vymkly kontrole a že vlastně de facto ta cena byla úplně, bych řekl nepřirozeně vysoká. Takže to je důvod, proč teď. A je to na celý rok 2023. Víte, že na zbytek letošního roku jsme přijali úsporný tarif a ten vycházel z těch informací a z těch cen, které platily ještě v červnu nebo v červenci. Ta cena je realistická tak, abychom to za prvé zvládli ekonomicky, co se týče státního rozpočtu. Za druhé, vy jste uváděli, kolik by to mohlo stát průměrnou domácnost. Já mám teda jinou informaci. Průměrná spotřeba domácností není 3 megawathodiny, ale zhruba 2,4-2,5, jak v kterém roce, ale není to tak podstatné. To znamená, za tu elektřinu, pokud netopíte, by ta domácnost mohla platit v průměru kolem 2000 měsíčně, a k tomu topení, ať už plynové, nebo elektrickým proudem, zhruba 6, 7, 7,5 tisíce měsíčně. To jsou částky, které sice nejsou tak nízké jako před válkou, ale jsou to částky přijatelné. A pro ty, které by byly i tyto ceny příliš vysoké, pro ty máme příspěvek na bydlení. Takže doplňujeme to tím opatřením v té sociální oblasti. Současně jsme zajistili dostatečný objem energií i pro veřejnou správu nebo pro veřejné služby v širokém slova smyslu, to znamená samozřejmě pro všechny kraje, obce města i jejich příspěvkové organizace, pro všechny školy, bez ohledu na to, kdo je zřizovatel té školy, například pro všechny nemocnice, ale taky pro Správu železnic. To znamená, bude zajištěn dostatek elektrické energie za přijatelnou cenu i pro všechny dopravce, kteří provozují dopravu na železnici.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane ministře, zůstaňte, prosím, ještě s námi. Jak zaznělo, o formě pomoci velkým podnikům kvůli drahým energiím plánuje vláda rozhodnout až zítra. U nich ale není stanovení maximálních cen jisté. Dnes téma probírali zástupci kabinetu, odborů i firem.
Josef STŘEDULA, předseda ČMKOS:
To není rozpočet, tam jsou i další podklady, které jsou, takže takto vypadá příprava.
Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka:
Vedle rozpočtu jsou tématem i energie. Stejně jako zaměstnavatelé očekávaly i odbory, že je vláda bude podrobněji informovat o pomoci velkým firmám.
Josef STŘEDULA, předseda ČMKOS:
Na nás se taky obrací firmy s tím, že mají obrovské problémy a hrozí propouštění poměrně fatální, v některých případech už se snižují zaměstnanci.
Martin ŠNAJDR, redaktor:
Kabinet sice podle premiéra s podporou velkých firem počítá, ministr průmyslu ale tvrdí, že zastropovat ceny energií pro ně není možné.
Petr FIALA, premiér a předseda strany /ODS/:
Připravujeme ve spolupráci zástupců podnikatelů i pro sektor průmyslu. Tam jsou ta konkrétní opatření, a to je potřeba říct a musíme o tom mluvit, mnohem složitější.
Jozef SÍKELA, ministr průmyslu a obchodu /nestr. za STAN/:
U průmyslových podniků strop na elektřinu v té formě, jak jsme ho zavedli pro domácnosti, podnikatele a malé a střední firmy, podle současného unijního práva není možný.
Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka:
Vláda by jim ale podle Síkely mohla odpustit třeba některé zálohy na dani a pro část firem chystá kompenzace, i přestože ještě o víkendu ministr financí mluvil o zastropování pro firmy, to by chtěli zástupci zemědělců, kteří k tomu vyzývali na protestním setkání před sídlem vlády. Jako variantu to zmiňovali i zaměstnavatelé.
Jaroslav HANÁK, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:
Buď částečně zastropování, dořešení dočasného krizového rámce a ta třetí možnost, varianta, která je nejjednodušší a je v rukou české vlády, je otázka daňového, to znamená třeba odpuštění záloh. Na vládě se nesvítí na chodbách, mám z toho radost.
Martin ŠNAJDR, redaktor:
Konkrétní řešení ale ani po tripartitě jasné není. Jisté je naopak to, že se kvůli opatřením promění návrh státního rozpočtu.
Marian JUREČKA, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/:
Nějaký nástroj, který by se týkal případně potom přímo zastropování, samozřejmě je také stále ve hře, opuštění nebo řekněme prodloužení splatnosti některých plateb vůči státu. To jsou samozřejmě věci, které jsou k debatě.
Karel HAVLÍČEK, 1. místopředseda hnutí /ANO/:
Já bych nechal prostě všem stejnou cenu a mělo by to být samozřejmě vydiskutováno s těmi velkými aktéry tak, aby oni byli konkurenceschopní.
Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka:
Pomoc velkým firmám kvůli rostoucím cenám energií byla tématem i na schůzce koaličních lídrů, která navázala tady ve Strakově akademii právě na jednání tripartity. Rozhodne se ale až zítra na jednání vlády. Martin Šnajdr a Karolína Jelínková, Česká televize.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
A Zbyněk Stanjura ještě jednou. Pane ministře, budete tedy zítra na jednání vlády dál prosazovat zastropování cen energií i pro průmysl, o kterém jste hovořil v minulých dnech, nebo je tahle možnost po výhradách ministra průmyslu mrtvá?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem svůj názor nezměnil. My v této chvíli jednáme, souběžně probíhají od pondělka, nejenom od pondělka, intenzivní jednání jak se Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, Konfederací zaměstnavatelských svazů, takže jsme na denní bázi, na hodinové bázi debatujeme se zaměstnavateli tak, aby ta pomoc byla efektivní. Já už jsem říkal v neděli u vás v televizi, na tom trvám, že se nemáme bát v této chvíli přijímat i odvážná řešení. V této chvíli taky probíhá debata na evropské úrovni. Není dokončená a některé závěry budeme moci implementovat potom i do toho českého řešení.
Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane mistře, děkujeme za rozhovor.
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání.