Z médií

Televizní noviny: Ceny benzínu a nafty

26. dubna 2022, TV Nova / rozhovor v médiích

Hostem hlavní zpravodajské relace TV Nova Televizní noviny byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor můžete zhlédnout na TV Nova.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Snížit ceny nafty a benzínu má vládní balíček, který právě teď schvaluje Sněmovna.

Reynolds KORANTENG, moderátor:
Obsahuje dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot, zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv a zrušení silniční daně pro vozy do 12 tun.
Tak a teď je s námi ve vysílání ministr financí Zbyněk Stanjura.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Dobrý večer. Pane ministře, Sněmovna, jak už jsme říkali, právě schvaluje vládní balíček. Podle opozice jsou ale kroky v něm v boji proti drahému palivu nedostatečné. Myslíte si, že 1,50 skutečně pomůže, pocítí to běžný občan?

Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/:
Ona to je 1,50 na dani plus zrušení té povinnosti přimíchávání, my očekáváme, že pro ty, kteří nejsou plátci DPH, pro občany ta cena klesne mezi dvěma a třemi korunami, a to bezesporu za to stojí, abychom takový krok udělali.

Reynolds KORANTENG, moderátor:
A vaše představa o tom, kolik by tedy pohonné hmoty mohly v nejbližších, řekněme, týdnech stát, je jaká?

Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/:
Jestli bych vycházel z cen, které jsou v této chvíli a jsou poměrně stabilní, tak můžeme si od toho odpočítat ty 2 až 3 Kč a včetně té zrušení silniční daně, tak chci říct, že takhle stát nechá daňovým poplatníkům, ať už občanům, nebo firmám, zhruba 9 miliard korun.

Reynolds KORANTENG, moderátor:
Ony ceny rostou výrazně také u plynu a elektřiny, což zatěžuje jak výrobu, tak chod domácností. Už má vláda nějaký plán, představu, jak udržet pod kontrolou ceny energií?

Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/:
Určitě ano, my jsme se vydali tou cestou, že chceme pomáhat těm nejpotřebnějším, to znamená, zvýšili jsme příspěvek na bydlení, zvýšili jsme životní a existenční minimum a hledáme další cesty zejména na evropské úrovni tak, abychom mohli ty vysoké ceny snížit.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Samozřejmě všichni pociťujeme rostoucí ceny i u těch základních potravin, odborníci dokonce mluví už o tom, že se roztočila inflační spirála, jaká je vaše strategie boje proti těmto rostoucím cenám?

Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/:
Musíme si říct, že hlavní roli v tom hraje Česká národní banka, ale vláda k tomu může přispět tím, že nebude napomáhat roztáčet tu inflační spirálu. To znamená, pokud bychom přistoupili na ten model, který chtějí některé opoziční strany, to znamená všem dorovnávat dopady inflace, tak vlastně ta inflace bude nakonec vyšší a bude trvat delší dobu. Já vím, že to není jednoduché pro mnohé, to zvládnout, právě proto chceme tu pomoc zaměřit zejména pro ty, na které to dopadá nejvíce. A to jsou naši senioři, jsou to taky rodiny s dětmi, kam budou směřovat naše další opatření, která v této chvíli připravujeme.

Reynolds KORANTENG, moderátor:
Pane ministře, my vám pro dnešek děkujeme za to, že jste byl s námi, a těšíme se, že se zase někde tady v Televizních novinách potkáme. Hezký večer.

Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/:
Děkuji za pozvání, na shledanou.

štítky: # # #