Z médií

Televizní noviny: Omezení dodávek tepla

17. srpna 2022, TV Nova / rozhovor v médiích

Hostem hlavní zpravodajské relace TV Nova Televizní noviny byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na TN.cz.

Martin ČERMÁK, moderátor:
A my nyní téma probereme s ministrem financí
Zbyňkem Stanjurou. Hezký večer.

Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, co se musí stát, aby stát přistoupil k tak radikálnímu kroku a omezil teplo domácnostem a jakým způsobem by to vlastně probíhalo?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že to nestane. Když modelujeme a připravujeme se na ty nejhorší černé scénáře, neznamená, že jsou nejvíce pravděpodobné. Podle mě je to velmi málo pravděpodobné. Děláme všechno pro to, abychom měli dostatek plynu na celou zimní topnou sezónu, máme naplněné zásobníky z více než 82 %, sehnali jsme novou kapacitu pro LNG plyn v Holandsku. Takže já myslím, že to nenastane. Co je potřeba, je to z důvodu vysokých cen, je to o té solidaritě a zodpovědnosti, aby každý zvážil, zda nemůže nějakou energii ušetřit, zda nemůže někde stáhnout teplotu. Je opravdu absurdní a je to vlastně vymyšlené, že by někdo kontroloval, kolik stupňů má konkrétní domácnost tu v obýváku, tu v koupelně nebo někde jinde. Samozřejmě ty argumenty, které jsem slyšel, jsou pravdivé, to znamená, určitě nebudeme snižovat teploty v nemocnicích nebo v zařízeních pro naše seniory. Nicméně musíme modelovat i ten nejhorší scénář, ale já jsem přesvědčený, že prostě nenastane.

Martin ČERMÁK, moderátor:
Říkal jste, že modelujete scénáře, máte tedy plán podobně jako v Německu, kam by se případně lidé bez tepla chodili ohřát?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne tak takový výpadek v České republice nehrozí. Žádné výtopny nepřipravujeme, nic takového opravdu nehrozí. Já vím, že to může být zajímavé, ale nic takového nehrozí, nic takového nepřipravujeme. To se prostě nestane.

Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka:
Rodiče dostali jednorázový příspěvek na dítě 5 000 Kč. Chystá se energetický tarif, uvažuje vláda ještě o nějaké další plošné pomoci?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že je klíčově, abychom věděli, že každá domácnost může zaplatit maximálně 30 % ze svých příjmů na chod domácnosti, včetně všech energií. Jakmile zálohy na energie, včetně nájemného, teplo, elektrická energie, plyn přesáhnou 30 % příjmů té domácnosti, stát uhradí ten rozdíl, takže maximálně dáme 30 %. To si myslím, že se zvládnout dá a každý, u koho ty náklady přesáhnou těch 30 % a v Praze 35, to je jediná výjimka, tak má nárok na peníze a ty peníze budou a já jako ministr financi garantuju, že stát ten rozdíl zaplatí. Takže každý z nás může maximálně zaplatit za náklady na bydlení 30 % příjmu konkrétní domácnosti. To je třeba neustále vysvětlovat. Je třeba dostat informaci k lidem, že na to mají nárok. My jsme tu sociální dávku výrazně zjednodušili, dá se vyřídit online. Dá se ale vyřídit přímo na Úřadu práce. Takže nikdo se nemůže, nemusí se obávat toho, že z celý jeho příjem nebo 50 % je příjmů padne na energie, nájemné, říkám, včetně vody. Já myslím, že je to zpráva, kterou máme říkat všichni všem občanům. Není ostuda v okamžiku krize si požádat stát o pomoc. Ten systém je nachystaný, takže znovu opakuji, maximálně 30 % vašich příjmů budete platit všichni za energie, včetně nájemného.

Martin ČERMÁK, moderátor:
Pane ministře, děkujeme za váš čas a odpovědi a přejeme hezký zbytek večera.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Děkuji za pozvání. Na shledanou.

štítky: # # # # # # # #