Stanjura jede!

Chrpa Krnov: Účinná pomoc těm, kteří to potřebují, má smysl a vyplatí se

6. 5. 2021
Zaměstnává lidi se zdravotním postižením, kteří to nemají se sháněním práce vůbec jednoduché. Pan Petr Světlík vede organizaci Chrpa. Říká, že během covidu sociální firmy vláda nechala na holičkách. 

  

Autobusy Martikán v Opavě: Rovná a jasná pravidla pro české autodopravce jsou základ!

6. 5. 2021
Od státu chce, aby nastavil jasná pravidla a nikoho nezvýhodňoval. Pan Petr má několik autobusů, vadí mu, že dopravci z ciziny mají – na rozdíl od něj – daňové výhody. Souhlasím s ním. Hřiště, na kterém se hraje, musí být rovné. A sudí má pískat fér. To je věc, kterou musí příští vláda napravit.

Restaurace Havana v Ostravě: Drobný živnostník se podpory od státu téměř nedočká. A to je chyba!

6. 5. 2021
„Musím všechno zvládnout sám, kde bych na to vzal?“ Ve svojí restauraci Havana sám vaří, sám je ‚na place‘. Pokles tržeb má 70 %, ale pro drobného živnostníka jako je on je nemožné dosáhnout na některé druhy pomoci od státu. 

Nábytek NEJČI v Opavě: Vládní pomoc není efektivní

6. 5. 2021
Za leden, únor a březen původně kromě kurzarbeitu neměli ze státní podpory dostat nic. Pan Petr v Opavě vybudoval prodejnu s nábytkem. Sedačky mají ale dlouhou dobu dodání, takže firma měla zdánlivě velké tržby. 

Když stát zakáže podnikání, musí platit fixní náklady

5. 5. 2021
Na začátku května jsem se v rámci své tour Stanjura jede! zastavil u pana Koláře v Mladé Boleslavi. Když stát zakáže podnikání, musí platit fixní náklady. To by pana Koláře zachránilo. Provozuje totiž oblíbenou saunu, která je v podstatě rok zavřená. Žádnou rozumnou pomoc od státu nedostal. Opět se potvrzuje, že realita je úplně jinde, než jak tvrdí ministryně Schillerová: malí živnostníci, kteří podnikání vydupali z ničeho, se skutečné pomoci nedočkali. 

Návštěva restaurace v Klecanech

29. 4. 2021
První lockdown zvládnul. Loni na jaře prodával pan Filip ve své restauraci přes okýnko, na uživení to stačilo, tak stát o pomoc ani nežádal. Pak to ale bylo horší. Tak si podal žádost o podporu, aby udržel zaměstnance, ale ani po dvou měsících peníze nepřišly. 

Živnostníci jsou bojovníci

29. 4. 2021
Koncem dubna jsem v rámci své tour Stanjura jede! navštívil pana Mirka v Barbershopu v Říčanech. Před covidem se mu dařilo: otevřel 19 poboček barbershopů, co vydělal, vracel zpátky do podnikání. Přiznává, že teď už nemá z čeho platit nájem, pondělní otevření tak přichází 5 minut po dvanácté. 

Vláda mnohdy nechala pracovité lidi na holičkách, my nemáme žádné matrjošky nebo beranice

22. 4. 2021
Koncem dubna jsem se zastavil v obchodě u manželů Truhlářových v Praze 1. Už desítky let tady, v centru Prahy, manželé Truhlářovi mají obchod se spojovacím materiálem. Je to důležitá služba pro místní, aby město fungovalo normálně a nebylo jen pro turisty. 

  

Zelinář byl jeho děda, táta a živnosti se věnuje i on

22. 4. 2021
Koncem dubna jsem se zastavil u pana Marka v obchůdku U Kaluže. Zelinář byl jeho děda, táta a živnosti se věnuje i on. Pan Marek svůj obchůdek U Kaluže provozuje s láskou, to je vidět. Ale také se zlobí, že vláda nadržuje obřím řetězcům, ale těm malým hází klacky pod nohy a vynucuje po nich všemožné nesmysly. Souhlasím. Malí živnostníci to musí mít jednodušší, na tom zapracujeme.

Paní Markétě a její jazykové škole držím palce

22. 4. 2021
V rámci své tour s názvem Stanjura jede! se chystám do října navštívit 100 podnikatelů a živnostníků, kteří každý den bojují a navzdory vládě, která jim hází klacky pod nohy, se nevzdávají. Protože právě oni jsou pilířem a tahounem české ekonomiky. Chci s nimi mluvit o tom, co je trápí, jaké problémy řeší a co potřebují. Chci slyšet jejich příběhy. Koncem dubna jsem se zastavil u paní Markéty v jazykové škole na Praze 9.