Z médií

Otázky Václava Moravce: Valorizaci důchodů navrhujeme mírnit

26. února 2023, ČT 1 / rozhovor v médiích

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a jeho předchůdkyně Alena Schillerová (ANO) se v nedělních Otázkách Václava Moravce názorově střetli kvůli vládou navrhované nižší červnové valorizaci penzí. Stanjura zmínil, že odpor opozice čekal, Schillerová zdůraznila, že jde o velmi citlivou záležitost, jejíž aspekty je třeba vážit a měřit. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová se domnívá, že vzorec, podle nějž se penze valorizují, by se měl změnit.

Celou debatu se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.

„My jsme navrhli zmírnit tempo valorizace, ne ho zrušit. I pokud se podaří prosadit náš návrh, tak bude rekordní poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě – hrubé i čisté. Nikdy nebyl tak vysoký,“ zdůraznil v diskuzi ministr financí Stanjura. A své předchůdkyni Schillerové připomněl, že v době, kdy byla šéfkou státní kasy ona, byl poměr mezi mzdami a penzemi naopak nejnižší.

Několikrát zopakoval, že státní rozpočet si s valorizací důchodů poradí bez ohledu na to, jak vysoká nakonec bude. Není tak prý třeba rozpočet navyšovat, je dle Stanjury dostatečně robustní.

Penze se mají kvůli inflaci mimořádně valorizovat od června. Podle podkladů k návrhu, který začne sněmovna projednávat v úterý, by se podle nynějších pravidel zásluhový procentní díl důchodu zvedl o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by tak rostl o 1770 korun. Vláda navrhuje jednorázově přidání omezit a navýšit zásluhový díl o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun, průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Zadlužení by se zbrzdilo o 19 miliard korun. Místo 34,4 miliardy na dluh navíc by se vyplatilo 15,4 miliardy.

Stanjuru odpor proti změně valorizace důchodů nepřekvapil, prý něco takového očekával. Uvědomuje si také, že nejde o populární krok. Zástupci opozice už předem avizují, že bude v dolní komoře kvůli návrhu „peklo“. „Uvidíme, jak to bude probíhat, jednací řád dává nástroje většině i menšině. Menšina se teď rozhoduje, že je nějak využije, většina na to bude reagovat,“ řekl Stanjura k avizovaným obstrukcím.

Pro vládu je přitom zásadní, aby novela upravující důchody vyšla ve Sbírce zákonů do 21. března, tedy necelé dva týdny poté, co se úřadu ujme nový prezident Petr Pavel. Ministr financí si ovšem nepřipouští, že by přes hlavu státu zákon „neprošel“. „Chci udělat vše pro to, aby ta novela byla přijata. Pokud by neprošla, tak je to jako u každé jiné novely – platí stávající zákon,“ zmínil Stanjura.

Zbyněk Stanjura v pořadu rovněž zmínil, že úspora 70 miliard korun v rozpočtu na příští rok by se měla za dvou třetin týkat výdajů a jedna třetina, tedy zhruba dvacet miliard korun, příjmové strany. Aby změny byly udržitelné, měly by podle něj být konzultovány s opozicí. Nejdříve na nich ale musí být shoda v koalici, dodal.

Chystá například změnu zdanění hazardu. Stanjura uvedl, že ročně stát z hazardu vybere kolem devíti miliard korun, změnou zdanění bude možné získat jednotky miliard. Hry pro tento účel adiktologové rozdělili do tří skupin podle jejich nebezpečnosti a stupně závislosti. Ministerstvo připravilo na tomto podkladu propočty změn tak, aby byly ve výběru daní pozitivní.

„Inflace je největším ekonomickým problémem Česka, ministr financí není od toho, aby radil ČNB, co má dělat. Ta má klíčovou kompetenci. ČNB dělá kroky k tomu, aby dostala inflaci minimálně do tolerančního pásma,“ reagoval Stanjura.

Přepis debaty:

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítejte a hezkou neděli vám všem divákům Jedničky i zpravodajské Čtyřiadvacítky, vstupujete do jedinečného prostoru pro diskusi. Sněmovní peklo, krádež za bílého dne, hrozba vážných hospodářských škod. Emocemi nabitá sousloví, která se vztahují k návrhům zákona na změny v červnové mimořádné valorizaci penzí. Exministryně financí, předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová už rozdává svým kolegyním a kolegům spacáky, sama na sociálních sítích ukazuje, jak to bude vypadat, až se sama vnoří do spacáku. I to je jedna z podob sněmovního pekla, kterou hnutí ANO slibuje s úterní mimořádnou schůzí. Vláda pro změnu bije na poplach, že zákonná valorizace způsobí, citujme „mimořádné hospodářské škody“. Vítejte v České republice. Proděkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Marek Antoš v rozhovoru pro dnešní Otázky k chystaným obstrukcím kvůli změnám v červnové valorizaci penzí, říká.

 

Marek ANTOŠ, ústavní právník, katedra ústavního práva Právnické fakulty UK:
Obstrukce k parlamentnímu životu patří, ale neměly by jít tak daleko, aby parlamentní většině úplně znemožnily přijímání zákonů, protože to by bylo v rozporu s principy demokratického státu. Podle ústavy rozhodnutí vycházejí z vůle většiny, menšina má být právo slyšena, ale to neznamená, že může to rozhodnutí zablokovat.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Říká v rozhovoru pro dnešní Otázky právník Marek Antoš. Vláda návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů schválila toto pondělí. Sněmovna bude návrh schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze, a to v úterý v 10 hodin. Opozice změnu podpořit odmítá, hrozí nejen obstrukcemi, ale i ústavní stížností. Prvními hosty dnešních Otázek jsou, ministr financí, poslanec, první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Hezké nedělní poledne. Děkuji, že jste přijal pozvání do České televize.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobrý den.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítám bývalou ministryni financí, předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO a také místopředsedkyni sněmovního rozpočtového výboru Alenu Schillerovou. Vítejte, hezký dobrý den.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Dobrý den, děkuji za pozvání.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A mé pozvání přijala viceguvernérka České národní banky a bývalá předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. I vám hezké nedělní poledne.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Dobrý den.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Scházíme se tady v tomto složení po čtvrt roce. A začneme oním sněmovním peklem. Vy jste počítal, pane ministře, s tím, že návrh zákona měnící způsob červnové valorizace penzí narazí nejen u opozice, ale také u některých vašich senátorů, kteří k němu mají výhrady? Myslím tím koaliční senátoři. A výhrady podle všeho má i zvolený prezident Petr Pavel.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ten návrh zákona určitě není populární, takže představa, že by to jednak přivítala opozice, nebo že by nebyla komplikovaná a složitá debata s poslanci, senátory, s nově zvoleným prezidentem, to bychom nebyli realisté. Takže mě to vlastně nepřekvapilo. Já jsem něco podobného očekával. Nemám žádnou radost, že vláda podle mého názoru musela tento návrh zákona předložit. Ale…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste počítal s peklem, které je avizováno?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale, peklo, to je takové zbytečně silné vyjádření. Uvidíme, jak to bude probíhat. Jednací řád dává různé nástroje oběma skupinám. Většině i menšině. Já myslím, že je to v pořádku. Menšina v této chvíli rozhoduje, že je nějak využije, na to zase bude většina nějak reagovat. Tohle platí v každém volebním období bez ohledu na to, kdo v té většině nebo menšině je. Jednací řád má platit obecně. Nemá se měnit účelově po volbách. Takže mně to přijde jenom přehnaně silné vyjádření, ale uvidíme, jak to bude probíhat. Já jenom vzpomínám…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pro vás jenom, že vstupuji do řeči, pro vás je klíčové, aby ta právní norma ta novela, která leží před námi, sněmovní tisk 392, tak pro vás je klíčové, aby vyšla ve sbírce platnost do 21. března, což je napsáno i v důvodové zprávě. Počítáte s tím, že zvolený prezident republiky Petr Pavel, který se ujme mandátu 9. března, buď tu novelu bude vetovat, nebo má ještě jednu variantu. On se k ní nemusí vyjádřit. Uplyne lhůta, a to už teď vám může naznačovat, že ta novela de facto neprojde. Počítáte s touto variantou?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, já takhle nepřemýšlím. My jsme se dozvěděli 10. února, jaká byla inflace, vlastně to bylo v pátek, v tom okamžiku začali experti zejména na MPSV počítat, jak to vlastně vypadá. Já bych řekl, že bezodkladně. To znamená hned 15. února vláda, to znamená po třech pracovních dnech, se rozhodla, že musí zatáhnout za záchrannou brzdu. Spustili jsme připomínkové řízení, takže postupujeme nejrychleji, jak to jde, to skončilo v pondělí tento týden, jak jste řekl. My jsme v pondělí vlastně ten návrh zákona schválili a poslali jsme ho do Poslanecké sněmovny a musí…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Plán B tedy nemáte?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Není třeba mít plán B.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
No, když tu novelu neprosadíte, co se bude dít? Jednoduchá otázka, když ta novela neprojde kvůli obstrukcím, kvůli vetu nebo nevyslovení se prezidenta republiky, nebo ho nepodpoří dostatečný?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To je úplně jednoduché, tak bude platit stávající zákon. Já to nevidím tak dramaticky. Kdybyste mě nechal domluvit, tak bych řekl, že půjdeme krok po kroku. Teď je potřeba získat podporu dolní komory Poslanecké sněmovny, až se nám to povede, pak je třeba získat podporu horní komory a pak případně by ti, kteří předkládali tento návrh zákona, resp. pan vicepremiér, by buď jednal s panem nově zvoleným prezidentem, v té době už pravděpodobně vykonávající svou funkci nebo ne. Myslím, že všichni známe, že nám to může vrátit Senát, může nám to vrátit prezident. Všechny ty mechanismy platí u každého návrhu zákona. Takže nevím, můžeme si je u každého návrhu zákona vyjmenovat, co se stane, když taková lhůta bude, nebude, jestli Senát to vrátí nebo nevrátí. Naším úkolem je…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste zkrátka připraven i na tu variantu, že v rozpočtu ty peníze na mimořádnou valorizaci budou, protože být musejí?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Přesně tak.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Je to výdaj ze zákona. To znamená, že počítáte i s tou variantou, že ta novela neprojde?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já s tím nepočítám. Vy jste se ptal, co by se stalo kdyby. Já s tím nepočítám. Já a mí kolegové chceme udělat všechno pro to, aby ta novela byla přijata. No, ale pokud by neprošla z různých důvodů, tak platí stávající zákon, to jako u každé jiné novely platí, pokud neprojde novela, tak platí stávající zákon.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní předsedkyně, vy jste u zvoleného prezidenta Petra Pavla byla, máte pocit, že Petr Pavel bude tím, který může přispět k tomu, že ta novela, o níž budete hlasovat nebo jednat příští týden od úterka od 10 hodin, že nemusí vstoupit v platnost, protože prezident má nejen možnost prezidentského veta, ale právě také, že se k zákonu nevyjádří. A lhůta uplyne.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Dovolte mi jenom skutečně velmi stručně reagovat na pana ministra, on nemluví pravdu, že se to dozvěděl 10. února, nemluví. Já tady mám fiskální výhled České republiky z listopadu 2022, ten musel projít poradou vedení. Poradce ministra financí a ta porada vedení ho musela schválit, mluvím ze své zkušenosti. A tady na straně 13 se přímo už o tom hovoří. Tady se hovoří: „Dle aktuální predikce by inflace mohla v lednu 23 v relaci s červnovým indexem překonat hranici šest procent, v materiálu. Šest procent. Tato mimořádná valorizace by měla v následujícím roce dopad téměř 20 miliard.“

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano, kdyby to nebylo, tak jsme nic nedělali.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
No. 4. ledna se vás redaktor České televize na tiskové konferenci pokladního plnění zeptal, kde máte v rozpočtu těch 20 miliard, protože Národní rozpočtová rada vás upozornila v prosinci. Tady to mám také, v prosinci bylo to projednáváno na rozpočtovém výboru, kam teda moc nechodíte. A tam vás upozornila na všechny díry, které v rozpočtu máte. Upozornila vás na to, že vám chybí aspoň těch 20 miliard na mimořádnou valorizaci důchodů. Upozornila vás, že vám chybí 31 miliard necelých v SFDI. Upozornila vás, že máte rozpor v tom…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A to nesouvisí s tím.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Velké, že nemáte aktuální rozpočet. Nemáte aktuální rozpočet na výdajové straně a vrátím se k úvodu. 4. ledna jste na dotaz redaktora České televize řekl, že to je jedno procento výdajů a že si s tím prostě musí poradit rozpočet.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale mám. Ano.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Kde teda máte těch 20 miliard, aspoň těch 20 miliard. Včera jste v rozhovoru pro Právo.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, paní exministryně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Řekl, že máte 15, nemáte ani těch 15, já mám tady oba sešity.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nic takového jsem neřekl.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
B sešity B, rozpočtu 22.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní exministryně. Můžete.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Prostě nemáte na to, promiňte, nemáte na to ani korunu. Máte tam jednu velkou nulu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale vy jako exministryně financí víte, že i kdyby na to v rozpočtu neměl váš nástupce ani nulu, tak ta valorizace se musí uskutečnit podle zákona. My se k tomu financování rozpočtu a státnímu rozpočtu dostaneme záhy, ale pokud mi odpovíte na tu otázku.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ano, musel by připravit novelu zákona. Vracím se k vaší otázce.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy, to vaše sněmovní peklo, je nepochybně kvůli tomu, aby se nedodržely ty lhůty. To znamená, aby to vláda nestihla. Chápu správně vaši strategii?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já se. Ano, přesně tak. Tady dávají obstrukce naprosto jasný smysl a jasný výsledek, že může dojít k tomu, že to vláda nestihne. A ještě jsem vám neodpověděla na vaši otázku, za což se omlouvám.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ptal jste se mě na schůzku u pana.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Prezidenta.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Prezidenta Petra Pavla. Já jsem mu prostě představila, byla jsem tam s Karlem Havlíčkem, představila jsem mu vlastně ty argumenty, které k tomu máme, podložila jsem to čísly. Řekla jsem, že jediný důvod, to neřeší ani strukturální deficit, ani to neřeší prostě důchodovou reformu, to je jediná správná cesta. Řeší to to, že ministr financí prostě tam nedal na to ani korunu.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A čekal, jak to dopadne. To je celé.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy počítáte s tím, že prezident republiky, že bude svého druhu poprvé vaším spojencem jako opozice a že buď nechá uplynout tu zákonnou lhůtu, anebo že bude ten zákon vetovat. Probírali jste tyto dvě varianty, jasná odpověď?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Probírali jsme všechno, včetně stavu legislativní nouze. Tam pan docent Antoš, kterého jste pouštěli, tak on je velmi skeptický, patří k jedné do té skupiny právníků, kteří jsou velmi skeptičtí k tomu způsobu, jakým to vláda tlačí. Pan prezident řekl, že má názory několika ústavních právníků, že skutečně stav legislativní nouze v tomto případě je problematický. A vyslechl si, měl nějaké doplňující otázky. Ta debata byla velmi věcná a velmi konstruktivní. Můj pocit, já mohu jenom říct pocit, on neřekl, jak se rozhodne. Ani jsme to nečekali. Můj pocit, jsem já tak cítila tak 50 na 50, že skutečně to velmi vážně uvažuje o tom.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Můžu ale reagovat, když jsem byl osočen, že jsem lhal?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Jenom, aby se dostala také paní viceguvernérka, záhy budete reagovat, pane ministře. Když se podíváme, paní viceguvernérko, protože vy jste byla dlouholetou předsedkyní Národní rozpočtové rady. Podíváme se na to, o jak velký zásah do státního rozpočtu v souvislosti s tou další mimořádnou valorizací penzí jde, zvýšení výdajů státního rozpočtu na dávky důchodového pojištění v roce 2023 o více než 34 miliard, v roce 2024 pak o dalších skoro 59 miliard korun. Ta navržená změna, která leží před námi, ten zákon, o němž se bude Sněmovna bavit v úterý, tak má přinést úsporu výdajů na dávky důchodového pojištění. Podle vládní úpravy by zvýšení důchodů v mimořádném červnovém termínu představovalo zvýšení výdajů státního rozpočtu v letošním roce ve výši 15 miliard, tj. o 19 miliard 900 000 000 méně při zachování stávající právní úpravy. A v roce 2024 pak výdaje na důchody by byly zvýšeny o necelých 26 miliard, což je o 33 miliard méně, než pokud by ta novela neprošla. Je možné teď ve stavu legislativní nouze a je to tak zásadní zásah i do strukturálního schodku státního rozpočtu, že je nutné v legislativní nouzi přijímat takovou novelu?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já se k tomu vyjádřím obecně. Tady nebudu říkat, nejsem součástí politických jednání a nepřísluší mi komentovat to, jestli to má jít ve stavu legislativní nouze, nebo ne. Ale řeknu svůj obecný názor. Omlouvám se, ale důchodci byli jedinou skupinou, která víceméně nebyla tou inflační vlnou, která tady vypukla už v roce 2021, vlastně nebyli zasaženi, protože dostávají plnou kompenzaci. Ten vzoreček inflace a z toho vlastně máme buďto celkovou inflaci nebo inflaci důchodcovskou podle toho, která je vyšší, jenom pro takovou jako reminiscenci, plus polovina růstu reálné mzdy. Pokud reálná mzda neroste, jako tomu bude v letošním roce, tak ona se neodečítá, tam není plus minus, tam je jenom to plus. Čili podle mého ten vzoreček prostě revizi nějakou potřebuje. Ukazuje se to. Poněvadž, pardon, ještě jednu…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Potřebuje zen vzoreček, promiňte, anebo ten tato jednorázová změna je změnou toho vzorečku?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ona není jednorázová.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
No dopadne na rok 2024, ale není to systémová změna. To se na tom shodneme, toho valorizačního vzorce, pane ministře. Ptám se, jestli by nebylo na místě, protože Jiří Rusnok, bývalý guvernér, Danuše Nerudová, někdejší předsedkyně komise pro spravedlivé důchody před týdnem v tomto pořadu řekla, že ta novela je nesystémová, že neřeší systémový problém strukturálního dluhu, proto se na to ptám.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Je potřeba určitě k tomu přistoupit systémově. Já jsem četla váš včerejší rozhovor, já celkem nemám s tím zásadní problém. Připomněla bych ještě to, že skutečně tady se nám naprosto dramaticky navýšil poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě. Ten se pořád pohyboval někde kolem 40 %. A teď už je 50 %. Já neříkám, že si to důchodci nezaslouží. Já jenom říkám, že na to ty veřejné finance v té současné struktuře prostě nemají peníze. Můžu se k tomu vrátit, protože já osobně.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A je vhodné tímto nástrojem z vašeho pohledu, když se podíváme na tu systematičnost a budoucnost veřejných financí?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já jsem vám řekla, že se nebudu vyjadřovat k tomu, co se teď děje ve stavu legislativní nouze, či mimo ni. Já jsem vám dala jasnou odpověď, že je potřeba úprava, diskuse toho valorizačního vzorce tak, aby opravdu nedocházelo k tomu, že během dvou let se ten poměr mezi důchodem a mzdou změní ze 40 na 50 %. To je takový skok, že to nemůže ten penzijní systém ustát. Vznikají tam desetimiliardové schodky. To je hlavní mandatorní výdaj, bude to možná až 100 miliard korun. Tady je potřeba systémová změna. A tady do té politické debaty já prostě zasahovat nebudu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře, začněme u vás, že jste obelhal rozpočtový výbor, veřejnost, že lžete a nemáte ty věci pokryté?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že paní poslankyně Schillerová používá příliš silná slova. Pořád mluví, no, protože, jak mám vyvracet, není to žádný problém. Je to smůla, že fakt.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já to podkládám vašimi dokumenty.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Můžete mě nechat domluvit?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Nechám.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Tak nemluvte, když mluvím já.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tak je vyvraťte.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem se chtěl zeptat, jestli budete moderovat vy nebo paní Schillerová.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní Schillerová moderovat nebude, ale odpovězte mi na tu otázku, protože jste si paní Schillerovou uklidnil. V druhé fázi zasáhnu já.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobře, děkuju moc. Chtěl jsem říct, že výplata penzí je mandatorní výdaj. To znamená, budou vyplaceny. To je úplně jednoduché, jestli někdo říká, že podle jeho propočtů je tam dneska napsáno o 10 miliard míň, tak říkám, že je to částka, s kterou si rozpočet poradí. Kvůli tomu nemusíme dělat žádné změny. Upřesňuje se to číslo každý měsíc podle konkrétního plnění. 2227 miliard jsou výdaje státního rozpočtu v letošním roce. Jinými slovy, dvě stě dvacet dva miliard je 10 %, 22 miliard je jedno procento. Řekněte mi firmu nebo rodinu, která 26. února letošního roku zná na 99 % nebo na 100 procent své letošní příjmy a své letošní výdaje. Já vím, že to číslo je vysoké, ale my se musíme podívat na to absolutní číslo i na to relativní, 1927 miliard jsou příjmy, 2227 miliard jsou výdaje. Platí věta, kterou jsem řekl v prosinci, kdyby ta valorizace byla do 20 miliard, je to číslo, se kterým si rozpočet poradí nebo v lednu 4. ledna nebo 22. prosince, klidně 4. ledna. Na tom se nezměnilo vůbec nic. Všechny odhady té inflace byly, že ta mimořádná valorizace bude maximálně 20 miliard. Experti MPSV spočítali skoro 35, mí experti skoro 37 a nechápu, jak bývalá ministryně financí může říct, že to nemá dopad do strukturálního schodku, protože to není jednorázová valorizace. Ta se prostě projeví v každé další valorizaci. Proto, jak jste správně ukázali, by letošní dopad byl 34,4, když použiju čísla MPSV a skoro 58 miliard příští rok. A to se samozřejmě promítá v letech dalších 25, 26…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře. Logicky se tedy nabízí. Ano.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Co říkala paní viceguvernérka. Podíváme se. A já myslím, že docela dobrý poměr toho, co je mezigenerační solidarita, když sledujete poměr průměrného důchodu, průměrné hrubé nebo k průměrné čisté mzdě. Ten poměr se pohyboval desítky let, někdy 42, někde 43, někdy 39, nejmenší byly v letech dva 2018, 2019, 39, ale je to ±2 procenta. Teď během dvou let plus 10 %. Pokud bychom byli v rozpočtových přebytcích, proč ne. Ale když mluvím o mezigenerační solidaritě, tak si myslím, že má být skutečně mezigenerační. Nevyrostly průměrné mzdy o 10 %. Právě naopak. Vidíte, jak ten důchod. Takže my jsme navrhli zmírnit tempo valorizace, zmírnit tempo, ne – zrušit, i tak by byl rekordní i potom, pokud by se nám povedlo prosadit náš návrh, i tak bude rekordní poměr průměrného důchodu k průměrné hrubé nebo čisté mzdě. Nikdy tak vysoký nebyl, takže říkat…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
… v tomto případě, že to je něco proti někomu. Ty dluhy bude muset někdo zaplatit. A proto říkám, že pokud to rozložíme mezi generace, tak je to mezigenerační solidarita. Paní poslankyně pořád říká, jak je to hrozné, zrovna, když ona byla ministryně financí, tak ten poměr byl nejnižší, proč jste v té době nechtěla mít důchody o 11 % vyšší k průměrné mzdě, proč až teď, když si změníte židli a nesedíte na vládní, ale opoziční? To znamená.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Odpověď Aleny Schillerové.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To znamená s rozpočtem to nemá, jako s tím, že je to mandatorní výdaj, to nemá nic společného, to je úplně jasné. O tom se se nemusíme… A ta debata.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Já se omlouvám, pane ministře, může na tu námitku odpovědět Alena Schillerová.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Směšujeme dvě věci v té debatě. A myslím, že bychom je měli debatovat zvlášť, obsah toho návrhu zákona a legislativní nástroj. Já jsem takhle připravený, protože když to směšujeme dohromady, tak ta debata je trošku…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Já se právě teď chci bavit nejdříve o tom obsahu, včetně změny valorizačního schématu, která by byla systémová.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Poslední poznámka.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ne.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Musím ji říct, vy jste říkal, proč to není systémové, kdo tvrdil, že je to systémová změna, nikdo, to je taková oblíbená politická figura. Nikdo netvrdí, že to je systémová změna.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale logicky se nabízí otázka, proč nepřicházíte hned od začátku se systémovou změnou prodiskutovanou s opozicí.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem chtěl, po osmi letech toho, co jste neudělali nic, by bylo od vás hezké mluvit o změně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pojďme k faktům.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem chtěl říct, já se omlouvám, nikdo netvrdí, že je to systémová změna. A hlavní námitka, jsem pochopil, že to není systémová změna, na tom se shodneme.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Připouštíte, že to není systémová změna.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To není.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tak už můžu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když odpovíte na tu otázku pana ministra.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ano, budu reagovat. Tak souhlasím s tím, ať jsem pozitivní, ano a zase držím se toho fiskálního výhledu, že tam počítá se s nárůstem s nárůstem příjmů s velkým nárůstem příjmů. Máme tady 2022, 23, 24, to jsou desítky, stovky miliard, kdy zejména díky inflaci narůstají příjmy. Takže určitě nám nehrozí žádné hospodářské škody. Pan ministr přiznává, že ve fiskálním výhledu počítali s 20 miliardami.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Až 20 miliardami.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Až 20 miliardami, ale logiku by jeho slova měla, pokud by těch 20 miliard měl v rozpočtu, s tím počítat musel, protože všechny prognózy ČNB, MF, fiskální výhled ministerstva financí počítal s 20 miliardami, proč nejsou v rozpočtu? A to, že nejsou, potvrzuje Národní rozpočtová rada, to jsou fakta podložená tady všemi údaji. Já jsem ještě si dala tu práci, aby mě pan ministr netvrdil, že to tam má, protože včera z toho Práva jsem měla pocit, že tam má 15, z toho jeho rozhovoru, tak jsem si našla sešity B. Ano, ale nemáte to v rozpočtu, tak si to řekněme.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale to jsem netvrdil. A říkal jsem, že si s tím poradíme.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Sešit B. No, tak já vám říkám, máte toho tam, no tam nechybí jenom 20 miliard, ne opravdu, věřte, že tam nechybí jenom 20 miliard. V sešitu B, to tady mají, říkají. Nemají tam ani korunu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Můžeme se k rozpočtu, paní exministryně, dostat. Nechtěl jsem vám vstupovat do řeči, ale neodpovídáte mi taky na tu otázku? Proto.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Je to nesystémová změna. A jak to řekla, já souhlasím s tím, co tady zaznělo minulý týden v Otázkách Václava Moravce a říkám a o tom na to se ptal i pan prezident, ještě teda on se i ptal prostě, zda doslova položil tu otázku. Já si myslím, že není nic proti ničemu, když to tady řeknu. On doslova mi položil otázku, zda bychom byli ochotni se bavit o systémové změně, která by byla třeba od 1. ledna 2024. A já jsem mu na to odpověděla, že samozřejmě ano, že po tom volám už hodně dlouho, abychom se bavili o parametrech důchodové reformy. O jakýkoliv změnách a uvedla jsem mu jako příklad třeba to, že jsme se loni takto střetli o valorizaci nebo o snížení peněz do veřejného zdravotního pojištění, kde chtěla vláda snížit 14 miliard. Nám se to nelíbilo. Nakonec jsme usedli společně ke společnému stolu, naši experti a domluvili jsme se na…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A vzájemně jste podpořili to valorizační schéma.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Prostě něco se nám líbilo, něco se nám nelíbilo, ale prostě prošlo to řádným legislativním procesem k 1. lednu 2023.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto se vás znovu ptám, jestli je na místě to sněmovní peklo, když se stále budeme bavit o obsahu, protože podíváme-li se na vývoj salda důchodového pojištění v těch posledních letech, to je to, nač upozorňuje paní viceguvernérka, že to může, pokud se ten systém nezmění, tak znamenat zásadní zásahy do strukturálního deficitu veřejných financí, do schodku. Podívejme se rok 2017 důchodový systém v deficitu více jak tří miliard. Pak dva roky v přebytku, rok 2018 přes 18 miliard, o rok později skoro 16 miliard. V roce 2020 deficit 40 miliard. Loni 21 miliard, teď za leden letošního roku je podle posledních dat ministerstva financí saldo systému důchodového pojištění jen v lednu -10, téměř 10 miliard korun, proto se ptám, vy byste přestali vyhrožovat sněmovním peklem jako opozice, pokud by se probírala systémová změna toho valorizačního schématu?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já jsem dokonce řekla panu prezidentovi na jeho tento dotaz, ať vláda tady tento návrh stáhne, ať prostě ho neprosazuje, ať s námi okamžitě začne jednat o změně valorizačního schématu, protože tam je celá řada objektivních příčin, které tady třeba zmínila paní viceguvernérka.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A které vy byste konstruktivně jako opozice podpořili?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Budeme… Já jsem mu neslíbila, že to ve finále na konci příběhu podpoříme, pokud samozřejmě budeme zase nějakým způsobem přetlačeni, ale že budeme o tom mluvit a uvedla jsem mu jako příklad valorizaci plateb za státní pojištěnce. Já chci jenom říct, to valorizační schéma pro důchodce je velmi citlivou záležitostí. Tam je celá řada prostě aspektů, které se musí vážit a měřit na lékárenských vahách a kde do toho musí mluvit experti. Proč to děláme takhle na koleně?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, a protože vám to, vám to pak umožňuje jako opozici, samozřejmě té citlivosti seniorů využívat a vyhrožovat těmi silnými slovy, jako je sněmovní peklo, paní exministryně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A zrovna tak bych mohla teď velmi nefér argumentovat tím, že to vykopává příkopy. Já čtu takového hnusu na sociálních sítích proti důchodcům, vykopávat příkopy mezi mladší a prostě starší generací. To si prostě myslím, že není na místě a neměla to vláda dopustit.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že je docela dobrý…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A pane ministře, vás se chci zeptat na jednoduchou otázku. Vy jste si ji položil sám v Právu, proč to opozice dělá to sněmovní peklo u tohoto návrhu, protože chápu-li správně, vy chcete přijít se Stanjurovým balíkem změn, které…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vládním, nejsem takový jájínek.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Nebo vládním balíkem, které souvisejí se stavem veřejných financí a zásadní změnou strukturálních deficitů našeho státního rozpočtu. A kladete si v Právu tu otázku, proč opozice a hnutí ANO, proč jim dáváte záminku touto nesystémovou novelou a proč jste na té změně valorizačního schématu nepracovali už dávno, když slyšíte, že paní exministryně slíbila Petru Pavlovi, že jsou ochotni vstoupit do diskuse, která se týká změny valorizačního schématu?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já to jenom vítám. Já myslím, že ten příklad s tím s těmi platbami za státní pojištěnce je docela výmluvný. My jsme taky udělali nestandardní krok. A snížili jsme to loni o 14 miliard. A slyšel jsem celý rok, to bude krach zdravotního systému, zdravotní pojišťovny, chudáci pacienti, výsledek je, že systém zdravotního pojištění v roce 2022 bez těch 14 miliard byl v plusu. A k tomu u té debaty, která následovala.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Hospodaření ne, hospodaření je v deficitu. Nemůže být hospodaření v deficitu. Na účtu jsou peníze.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vy tomu fakt nerozumíte.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale pane ministře, jste ochotni ten návrh stáhnout. Pokud by prezident zprostředkoval? Nový prezident.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, ne, já bych to domluvil. A u těch útoků, silných slov, jak se zhroutí zdravotní pojištění. Máte pravdu, u toho jsme vyjednali nějaký valorizační vzorec a nová pravidla pro příští roky. Tady, vy jste to říkal na začátku, nemáme čas. Když to stáhneme, tak prohloubíme strukturální schodek. Letos o 35 miliard a příští rok o 59 miliard. Ten stávající.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Není chybou, že jste tedy to valorizační schéma, tu systémovou změnu nepředložili dříve. A možná jste čekali i na volbu prezidenta nebo na…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, ne, ne. Ne, já jsem říkal, dva faktory, které vláda nemohla vědět nebo nemohla změnit, kdy bude předsednictví, a to skutečně, ať chcete nebo nechcete více vás vytěžuje ta zahraniční politika než domácí a k tomu válka na Ukrajině. Nebyl čas. Opravdu nebyl čas na podrobnou debatu na systémové změny, teď ten čas je. Jsme po předsednictví. Takže my jsme připraveni s opozicí o těch systémových změnách samozřejmě debatovat, protože systémové změny.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale ten návrh nestáhnete?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ale pan.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ten návrh nestáhneme, protože my teď chceme najít. A nebude to vůbec jednoduché. Chceme snížit strukturálně saldo o jeden procentní bod o 70 miliard. Tenhle trend pro příští rok dělá +58, víte, co myslím? Takže by to bylo 70…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže by to bylo -120.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne. Kdybychom letos našli.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tak to tak nebude.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Kdybychom dneska prosadili a měli těch 70 miliard a tohle nechali u toho, tak ze 70 miliard je +12, jako pozitivně snížení strukturálního schodku, a ne 70. Když neuděláme nic, tak ten strukturální schodek poroste o 58 miliard příští rok. A letos o 34. A právě proto, že to musí být do těch 50 dnů, je tento mimořádný krok ojedinělý, nesystémový, jinak by to nešlo.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak by to, promiňte.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Premiér slíbil, že to dělat nebudete?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní viceguvernérko, co bude se strukturálním deficitem, jestliže tato novela tedy narazí. Zároveň se ukazuje, že vláda a pan ministr odůvodňuje, že to byla válka na Ukrajině, české předsednictví.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To byl časový článek.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Což je. Ano.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já, jestli bych se mohla podívat maličko do minulosti. Já jsem si tady já jsem si tady vytiskla s sebou. To, co jsem říkala v Poslanecké sněmovně v dubnu 2020, kdy se rozvolňoval zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. My jsme byli jako rozpočtová rada velice tvrdě proti tomu, aby se ten strukturální schodek pro rok 21 zvyšoval na čtyři procenta, protože to je to podhoubí, kde se to stalo. Já jsem tehdy říkala, že propočty Národní rozpočtové rady ukazují, že v roce 2022 zadluženost prolomí čtyřicetiprocentní hranici. Stalo se. V roce 25 bude minimálně 45 %, tak to pravděpodobně dopadne. V té době to opravdu tehdejší většina v Poslanecké sněmovně vážně nebrala. Já jsem tehdy říkala, každá krize jednoho dne odezní a my se vrátíme k problému, jak se má řešit daňová reforma. Budeme mít jenom vyšší výchozí zadlužení, horší startovací pozici a se stárnutím populace nebudeme dále ani o krok. Já jsem opravdu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste to říkala, paní viceguvernérko, vy jste to říkala i v Otázkách.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já jsem to říkala pořád všude a hodně nahlas.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano a teď vidíte.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Tím to celé začalo.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. A vidíte, že k žádným změnám.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
A já jsem říkala, jak strašně těžké bude ty strukturální deficity snížit, to bylo úplně jasné. A to samozřejmě nikdo tehdy nečekal.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto se znovu na to ptám. A teď vy vidíte…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Nikdo nečekal válku.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, nikdo nečekal válku a navíc, že už máme rok a půl po vládnutí této vlády. Rok a půl, protože nepředpokládám, že za čtvrt roku před volbami byste prosazovali nějaké zásadní změny. To znamená, že rok a půl.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
To si dovolím říct.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Rok a půl a teď se podíváte.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Když půjdu ještě dál. Jenom za samotný rok 2019 se ministerstvu práce a sociálních věcí podařilo protlačit do struktury státního rozpočtu navíc 55 miliard veřejných výdajů, respektive státních výdajů. Teď to všechno sklízíme a opravdu bude velice těžké, co s tím…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto se vás znovu ptám. A to chci, abyste mi odpověděla.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já teď řeším měnovou politiku, bohužel, já teď neřeším.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, ale když.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Strukturální schodek veřejných financí. Bude to bolet.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale on bude mít vliv bezesporu, ale bude mít i vliv na měnovou politiku.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ano, samozřejmě, má vliv na měnovou politiku.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto se vás na to ptám, protože když se podíváte na to.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ano, já uvítám každé snížení strukturálního schodku jakoukoliv cestou.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A k tomu ale zatím nedochází.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Z pohledu centrálního bankéře.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když se podíváte na bilanci letošního státního rozpočtu. Jen leden v roce 2019 tady deficit za celý rok 28,5 miliardy korun, roky následující, pandemie covidu, deficit v roce 2020 přes 364 miliard, rok 2021, 421 miliard. A to se bavíme o celkovém deficitu, nikoliv o tom strukturálním.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
A ten je zásadní.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Přesně.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
A ten strukturální.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Který je zásadní.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Strukturální potom jenom, aby diváci věděli v momentě, kdy je strukturální deficit veřejných financí, tak to prostě znamená proinflační tlak, veřejné. Pokud je to strukturální saldo nulové, potom prostě ta fiskální politika je takzvaně neutrální a do cen nepřichází žádný inflační impuls. A tady vidíme, že budeme mít zase minimálně tři procenta 2–3 roky, čili je to velmi urgentní a z pohledu našeho opravdu je potřeba podpořit jakékoliv snížení toho strukturálního deficitu jakoukoliv cestou.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Je možné to učinit bez zásadních koncepčních kroků. Ptám se zase na tu nesystémovost, jestli mi rozumíte, že tady se udělá tento návrh, který zablokuje, příští týden budeme sledovat dnem i nocí zablokovanou Poslaneckou sněmovnu. Čeká se na vládní fiskální konsolidační balík, o něm stále ještě nic systémově nevíme, protože unikají různé návrhy. Vláda nechce sahat na stranu příjmů, protože ruku v ruce hnutí ANO a ODS podsekly, což jste v tomto pořadu.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ne, není. To byla katastrofální záležitost.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. 100 miliard korun zrušením superhrubé mzdy a touto daňovou změnou. Proto se vás ptám, kdy mohou finance, veřejné finance a ten strukturální deficit narazit na strop, pokud nedojde k systémovým koncepčním změnám, které stále nejsou na stole?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Strop, takže nevím teď, jestli míníte tzv. dluhovou brzdu ve výši 55 % hrubého domácího produktu. Tam potom mají následovat vlastně domácí úkoly, kdy se opravdu bude muset už s tím rozpočtem s tou strukturou něco udělat, anebo jestli se ptáte na to, jak dlouho ještě budou české banky, pojišťovny a kapitálový trh kupovat státní dluh, který potom nutně bude muset být prodáván v zahraničí. Jaká vlastně je ta absorpční kapacita.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A jsou ty obě ty hranice tak rozdílné, to znamená, pokud byste si odpověděla na první otázku a pak zvážila druhou otázku.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Tady nám pomohla inflace v té pětapadesátiprocentní brzdě. Paradoxně nám pomohla. Je to ošklivé, to říkat, neříkám to ráda, ale ta inflace nám pomohla v tomto. A co se týče té absorpční kapacity, tady jde prostě o celkovou důvěryhodnost samozřejmě ekonomiky, důvěra trhu se, jak víme, lehce ztrácí, těžko získává. Takže i kdybych tady řekla nějaký odhad 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 let, tak prostě to může být za chvíli jinak. A nic to nemění na té urgenci toho, že se s tou strukturou veřejných financí musí dělat něco, čím dříve, tím lépe. A teď si myslím, že ještě v rámci volebního cyklu má vláda v podstatě poslední rok na to, aby s tím něco udělala. Takže opravdu prosím, apeluji na všechny poslance, aby se nad tím vážně zamysleli, protože jde o nás všechny.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když zůstanu ještě u těch vašich slov a podívám se na data Eurostatu, protože Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která loni ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila státní dluh. Dostal se na 45,2 %.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne meziročně, čtvrtletně.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale pane ministře, je to trend?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Není. Já vám dokážu, že není.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když se podíváme na ta data, meziročně se ve třetím kvartále loňského roku český dluh vůči HDP zvýšil o 4,7 %.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Můžu technicky. Pardon.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A dluh, můžete jenom mě nechat dočíst a vysvětlit tu tabulku, paní viceguvernérko, děkuju. Dluh celé Evropské unie klesl o 4,6 procentního bodu. Německý a slovenský dluh klesl o rovné přibližně dva body. Vyšší pokles dluhu vůči HDP než průměr Unie zaznamenalo Polsko, Chorvatsko, Kypr nebo Řecko. Ptám se při té vysoké inflaci, kam se posunula ta česká dluhová brzda, podle vašeho předpokladu?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Určitě je to samozřejmě velmi negativní ten obrázek, který tady je. Nicméně, a to, co říkáte. Nicméně vždycky tady prosila jsem o to, nepřeceňujme čtvrtletní čísla. Podívejme se až na tu celoroční hodnotu notifikovanou Eurostatem, protože někdy to zadlužení, a to jsme se tady bavili i s bývalou paní ministryní, někdy v tom čtvrtletí to zadlužení vyskočí, protože se ta vláda takzvaně předfinancuje.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
To jsem udělala já. Souhlasím.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
To se může stát, a proto říkám, není to určitě nic pěkného a říkala jsem to tady dlouhodobě, že prostě jsme jedinou zemí. Tady mi bylo odpovídáno často, že pořád jsme teda premianti atd., v tom celkové výši zadlužení.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
No, ale je to dáno tím, promiňte, ale jaké změny se nastavili za vás paní exministryně?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Jsme osmí. Ale podívejme se, prosím pěkně, až budou v dubnu k dispozici ta celková celoroční čísla. Ona budou mít lepší vypovídací schopnost.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A podle vás se tedy posouvá kam ta hranice při té vysoké inflaci, kterou Česká republika má, se kterou se ještě nepočítalo? Náraz na tu českou dluhovou brzdu.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
No, tak myslím, že letos čekáme zadlužení pro ten rok 2023 44 %, jestli…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
45,8.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
No to je asi celkový dluh ne, 23, 45,8, to bude. To bude absolutní číslo.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Na konci roku.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Absolutní číslo.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
To je absolutní číslo. Ano.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ale 44, 45, čili ta inflace nám trošku od té dluhové brzdy pomohla.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Trošku hodně.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ale stejně ani těch 45 není hezké číslo, když vidíme, jak rychle ta dluhová kvóta vlastně může narůstat při těch negativních vnějších šocích. A to jsem tady taky mockrát říkala, prostě ta nepřipravenost na ty vnější šoky, když vlastně je ta struktura takhle nastavena.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pan ministr a pak paní Schillerová.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já teda, jestli vy jste měl někde ten graf ten čtvrtletní.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
To není můj, to je Eurostatu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To fakt nemá smysl. Jenom mimochodem za celý rok 2021 nám nejrychleji rostl dluh v EU za celý rok 21. Jestli pak víte, o kolik nám rostl dluh loni v třetím kvartále 21, ať to srovnáme? Nerostl. Zvýšil se o 0 a ve čtvrtém kvartále se zvýšilo 150 miliard. Co tím chci ukázat. To, co říkala paní viceguvernérka. Počkejme na to celoročně srovnání. Vy jste mimochodem, když se loni bylo to samé nebo o rok před, tak jste protestovala proti tomu, že to je nepřesné a teď, když jste v opozici, říkáte, pozor, podívejte se, jak to vypadá. Počkejme.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já chci připomenout, jak jste všichni na mě křičeli. Že to je trend.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem nekřičel. To je výsledek za rok, je vypovídající. Výsledek za kvartál vypovídající není, ať už plnění státního rozpočtu nebo zadlužení toho či konkrétního státu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A vám to nedělá starosti?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dělá mně to starosti.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nebudu to zlehčovat, nebudu říkat, jsme na tom dobře, jiní jsou na tom hůře. Na tu otázku, kterou jste položil paní viceguvernérce, se vlastně nedá reálně odpověď dobrým číslem, správným číslem. Ta důvěra trhu se nedá kvantifikovat. Silné ekonomiky, německá, americká si mohou dovolit mnohem větší procentuální zadlužení vůči HDP než menší ekonomiky. A neprojeví se to na ochotě různých institucí nakupovat ty vládní dluhopisy. U některé a ještě u menších ekonomik, než je Česká republika, to procento může být mnohem nižší, kdy se vlastně přestanou ty dluhopisy nakupovat, nebo jsou extrémně drahé. Takže to číslo není, my máme číslo v zákoně, 55 a kromě toho nikdo z nás neví, kdy nebo dokdy budou ochotny ty instituce nakupovat státní dluhopisy. Takže mě to číslo nenechává chladným, právě proto přicházíme s tím konsolidačním balíčkem. Pokud bychom to zlehčovali a říkali jsme, jiní jsou na tom hůře, no to je pravda, ale my to neděláme kvůli jiným. My to děláme kvůli sobě. A pravda je ta, co říkala paní viceguvernérka, velmi jednoduše se zvyšuje strukturální saldo, politicky jednoduše, protože je to většinou ve prospěch daňových poplatníků, ve prospěch některé věkové, sociální, vzdělanostní skupiny. A velmi těžce s velkými politickými náklady se snižuje strukturální saldo. Neexistuje jediné opatření, když snižujete strukturální schodek, které by bylo populární, opravdu ne, protože máte jenom dvě možnosti a kombinace, buď zvyšujete daně. To není populární. Nebo snižujete výdaje. To taky není populární. A nejpravděpodobnější a ekonomové nejvíc doporučují kombinace těch dvou, někde zvýšíte daně, někde snížíte výdaje.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A teď reakce Aleny Schillerové. A pak se vás zeptám právě na ten konsolidační balík vlády, na ty věci, které tam budou a hlavně, jestli touto valorizací jste si nezablokovali Sněmovnu na ty další změny, které asi budou ještě víc bolestivější, ale přitom jsou nutné, aby nedošlo na slova viceguvernérky Zamrazilové. Paní předsedkyně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Je to výsledek toho, že vláda s námi dlouhodobě nemluví. Já jsem to vysvětlovala i panu prezidentovi. Vysvětlím to znovu komukoliv. Prostě to nejsou změny na 2,5 roku, které možná zbývají této vládě. To jsou změny třeba v tom důchodovém systému na mnohem delší dobu a je potřeba tam prostě o těch věcech mluvit, protože tady může po volbách být jiná vláda. Můžeme ji sestavovat my a můžeme prostě a budeme pokračovat v těch dalších problémech. Já jsem tady neútočila, já vím, že to je třetí čtvrtletí. Ale říkám, já si vzpomínám, jak na mě bylo útočeno, ten trend, ten trend. Jo, když jsem říkala, prosím vás, to je přechodné, předfinancovali jsme se, tak jsem poslouchala o trendu. Já, pane ministře, vám musím připomenout. Nezlobte se na mě. Vy jste slibovali zejména ODS, že budete především škrtat na výdajové straně.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano, na tom trvám.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já nechci být zlá, ale tady mám ten pozměňovací návrh vás, pana Skopečka za 80 miliard, proč ho nerealizujete? Já vím proč, protože vím, čeho se to týká, takže vím, že je to nesmysl. Ale proč to neděláte, proč jste slibovali, nebudeme sahat na to či ono. A teď není týden, aby mě nepřijala nějaká kamera s nějakým balonkem, který vystřelí někdo z vládní pětikoalice.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, nikdo ho nevystřeluje.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A prostě pořád něco komentuju. Tu tamto tu ono.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vy pořád protestujete, ale není proti čemu ještě.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Samozřejmě.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, ale.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Počkáme. Ale mluvte s námi.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já s tím naprosto souhlasím.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Mluvte s námi. Ale vy s námi nemluvíte.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
My s vámi můžeme mluvit.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Jste se mnou mluvil jedenkrát za rok.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
S vámi můžeme mluvit. My s vám budeme mluvit, až se domluvíme uvnitř koalice a budeme. Naše negativní zkušenost s druhým pilířem nám říká, aby byly změny udržitelné, tak to třeba nesmí být úplně podle našeho, ale musíme mít větší podporu než momentální vládní většiny. My o tom víme. V této chvíli už několik měsíců vlastně debatujeme materiály, s kterými samozřejmě přijdeme za opozicí, samozřejmě. Ale nejdřív si to musíme vydiskutovat mezi sebou. To mi přijde jako logické, jinak to nepůjde. A tohle prostě, pokud tohle neuděláme. A vy tvrdíte, že to je špatně, tak si tu debatu zhoršíme o 58 miliard příští rok.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale neztrácíte, podívejte, když se podíváte na výdaje státního rozpočtu, kdy podle prognózy ministerstva financí by letos míra zadlužení Česka měla dosáhnout 45,8 %. To je ten graf, který tady dala Alena Schillerová, což je vůbec nejvyšší úroveň, když se podíváme na výdaje státního rozpočtu, mandatorní výdaje rostou rok 2019 817 miliard. Loni podle červencové novely mandatorní výdaje už přesáhly bilion. Celkové výdaje loni měly dle rozpočtu činit něco málo přes dva biliony korun. Rozpočet na letošní rok počítá s mandatorními výdaji bilion 195 miliard a mohl bych pokračovat. A zase jsme u toho strukturálního deficitu. Logicky se ptám, jestli vám, protože vy teď se dostáváte do velmi komplikované situace. Budete sestavovat rozpočet na příští rok. Tam máte nějaké časové lhůty. Zároveň chcete prosadit balík, který ještě nemáte ani dojednaný v koalici. Chcete ho projednat s opozicí. Ty změny by měly k 1. lednu příštího roku vstoupit v platnost. To je systémové koncepční řešení toto?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne. Ještě můžeme čtyři roky debatovat a říct, nestihli jsme nic jako minulé dvě volební období, to samozřejmě můžeme. Můžeme se tvářit, svolávat pracovní stoly, mít workshopy a po osmi letech zjistíte, že problém se jenom prohloubil. Čísla jsou mnohem horší, ale pořád jsme spolu debatovali, diskutovali, usmívali jsme se, ale nerozhodli jsme.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
No, ale vy jste říkali, že budete jiní než oni, když teď je nepřímo kritizujete, anebo přímo kritizujete.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já se omlouvám, jak to počítáte?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A teď je rok a.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
My jsme u my jsme moci 15 měsíců. Já nevím, jak máte rok a půl 17. prosince.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale člověk se také snad na moc připravuje v opozici, a proto bych očekával, že když jste je kritizovali, tak přijdou koncepční návrhy…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pozměňovací návrhy za 80 miliard.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A myslíte, že když je předložíte v dubnu.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Se to nerealizuje.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Dostanou se do Poslanecké sněmovně, která potom pekle, které asi tady Alena Schillerová a hnutí ANO rozpoutá v příštím týdnu. Tak, že se něco přijme, aby tady…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vždyť přijdou… Jestli opozice nevidí, nevidí tento problém, že pokud s námi racionálně o tom nebude mluvit, pokud říká, že je to špatně, tak si tu výchozí debatu zhoršujeme o 58 miliard proti stávajícímu schodku pro příští rok, tak to prostě je, 33 pro letošní rok. Já jsem teda zvědavý a fakt věříme tomu, že když my přijdeme se škrty a škrtli jsme 80 miliard z vašeho návrhu rozpočtu pro rok 22, zrovna 80 miliard. Škrtli jsme 14 miliard pro zdravotní pojištění. A vzpomeňte si, vzpomeňme si od těch 14 miliard, kolik silných slov jsme slyšeli od opozice a jak jsem říkal, nic se nestalo. Pozitivní výsledek. To znamená představa, že přijdu o měsíc dřív do sněmovny, opozice je chápavá, racionální, neuráží nás, neblokuje to a jsme všichni v červnu hotovi, prostě není reálná. My jsme schopni vést racionální debatu, ukazovat, co hrozí, ale tady vidíme normální pravolevý střet. To není na tom nic špatného.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ale vůbec ne, prosím vás.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Je to tak.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tady stačí dělat poctivou rozpočtovou politiku.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Reprezentujou, ale.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Kterou neděláte.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vy jste bohužel nepochopila rozpočet, mně je to líto, ale je to tak. Důležité jsou.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Je pro vás PR, schodky.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Mandatorní výdaje. A ne, vy mně budete říkat o PR a fotkách.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
PR schodky.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Mistryně Instagramu s pávy, tak to mi fakt jako neříkejte nic o PR. Já chci říct, že důležité jsou ty zákony, protože ty platí ty mandatorní výdaje, a když říká paní předsedkyně, omlouvám se, to je bývalá funkce, bývalá předsedkyně Národní rozpočtové rady, dneska paní vicegunérka, když ten zákon schválí, tak to není první rok +55 miliard. První rok je 20, druhý rok 40, 60 a už to nezastavíte, když to zastavíte, tak…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Mohu reagovat?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
NERV jenom zveřejnil návrhy, které bychom mohli udělat. Jsou legitimní, jsou všechny k debatě. A já jsem slyšel co od opozice? Skoro každý návrh má potenciál zaplnit Václavské náměstí protestujícími. To přece není racionální debata.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře, vy jste schopen nám tady říct, alespoň to základní z těch 70 miliard, o které chcete v příštím roce snížit strukturální deficit, kolik procentuálně z těch 70 miliard budou změny na straně výdajů a kolik na straně příjmů?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano, já vám řeknu svůj názor a já v tomhle tom vedu jednání se svými kolegyněmi a kolegy ve vládě. Dávám na doporučení expertů, že rozhodne to mít dvě ku jedné, to znamená 2/3 na straně výdajů a 1/3 na straně příjmů. To je dlouhodobý názor ekonomické obce. Nemám žádný důvod, abych ho zpochybňoval, a nedržel se ho. Takže přibližně 2/3 na straně výdajů, 1/3 na straně příjmů, na straně příjmů jsme…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, že jsme na 50, cca na 50 miliardách na straně výdajů a 20 miliardách na straně příjmů.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano o těch více než 20 miliard jsme snížili daňové zatížení svými opatřeními v roce 2022 a 23, takže máme prostor, abychom to zvedli a zachovali stejnou daňovou kvótu složenou, se kterou jsme vstupovali do vlády v prosinci roku 2021.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tak jestli bych mohla reagovat, tak pane ministře, vy neděláte poctivou rozpočtovou politiku.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale dělám.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Vy děláte, teď zas budu chvilku mluvit já. Já jsem mlčela, co jste tady celou dobu mluvil. Co se týče mandatorních výdajů, tak za ministrů financí za hnutí ANO, tak se poměr, já to tady mám vytažené, podíl mandatorních, kvazimandatorních výdajů na příjmech státního rozpočtu se to snižovalo v roce 13, kdy jste měli vy poslední vládu, to bylo 90,9 atd., samozřejmě přišel covid. Ale vy máte k dispozici desítky, stovky miliard na příjmech díky inflaci.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Proto se bavíme o valorizaci…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Komunikace, o které vy mluvíte, ta je nulová. Jestli si představujete komunikaci tak, že mi ministr práce sociálních věcí zavolá v pátek, když ve středu sdělil, že budete tento zákon prosazovat a zeptá se mě, jestli budu vetovat lhůty zkrácení lhůt, řeknu mu, samozřejmě budu a on, říká, tak v tom případě musíme jít do stavu legislativní nouze. To pro mě není komunikace. Průměrný legislativní proces trvá u nás 10, 11 měsíců, to je průměr zjištěný prostě na nějakých. Takže vy vlastně to potřebujete, a pokud to budou změny na daňové, tak to potřebujete mít k 1. lednu 2024, takže byste komunikovat asi měli. Důchodová reforma. My jsme, to je poprvé za ta moje paměť sahá a sahá daleko už, tak to je v podstatě první případ, kdy nebyla opozice přizvána vůbec do pracovních skupin. A odpusťte si, prosím, vaše poznámky k PR Instagramu, jsou hloupé. Bylo to prověřeno na všech možných úrovních, nic se nezjistilo.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Jsou pravdivé.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
4 500 nebylo zahrnuto díky Úřadu pro dohled nad politickými stranami. Já vám řeknu jednu věc, o čem si štěbetají vrabci na střeše.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, omlouvám se, paní předsedkyně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Mladý občanský demokrat, který je placen na tiskovém odboru, aby spravoval vaše sítě. Takže, prosím, zameťte si před vlastním prahem.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Štěbetají.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A už si toto jednou odpusťte.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, tak vy jste řekla, že dělám PR politiku, vy jste na Instagram expertka.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já se říkala PR schodky. PR schodky.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Omlouvám se, pojďme se bavit racionálně, protože možná i tato debata ukazuje na to, k čemu já bych se chtěl dostat, ke koncepčnímu spravování této země, k nějakým koncepčním návrhům. A ne k osobním výpadům.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Souhlasím.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Určitě.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Protože ta situace i schodků strukturálního deficitu je vážná, proto se ptám z těch, ten mix 2/3 z těch 70 miliard na straně výdajů a 20 miliard na straně příjmů. To je realistický mix pro přípravu státního rozpočtu na příští rok?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Musíme vědět, z čeho se to skládá. My jsme neviděli ty návrhy. Říká pan ministr, že jsou to jenom balonky. To, co každou chvíli někde komentuji, takže my jsme ten balík neviděli. Nevíme, z čeho se konkrétně skládá. Ještě v novoročním projevu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Říkal pan premiér, 70 miliard na výdajích, takže vidím, že je to 20 a 50, slyším od pana ministra.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, když se vás ptám na alternativní návrhy, protože vy, když jste byla v opozici, mám tady kupříkladu i váš rozhovor pro iDNES, kde jste mluvila o tom, že se ptáte ministryně práce a sociálních věcí, kde vezme na valorizaci důchodů a že jste rozpočtově odpovědná ministryně financí. Pokud vy byste měla se 70 miliardami strukturálního deficitu, 50 na straně výdajů, 20 na straně příjmů si s tím poradit, tak byste předkládala jaké návrhy?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já jsem měla konsolidační strategii. Samozřejmě by se dneska museli přepočítat čísla atd., ta byla zveřejněna ta konsolidační strategie. Počítala jsem s menším tempem, byla jsem osočována, že jsem málo ambiciózní, abychom dneska v roce 23 měli nulu, máme tam nulu, z hlediska konsolidační strategie máme tam nulu. To říkáte vy, já to neříkám. Já jsem tam měla v kombinaci 35-40 miliard, postupně se to dalo zvyšovat. Samozřejmě jsou tam stará čísla, neodpovídají realitě. Přišly sem nové problémy, takže je otázka, čeho se to týká, ale aby neudělala vláda to samé.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní exministryně.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pojďme, já souhlasím.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pokud vy byste měla za hnutí ANO předložit návrhy na konsolidaci veřejných financí a zásadnější změnu toho strukturálního deficitu, protože se shodujete, že je to zásadní problém?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Určitě jsou daně, které se dají zvyšovat. Já souhlasím s některými návrhy NERVu. Jsou to spotřební daně, hazardní daně. Doufám, že nebudou snižovány. Jaksi taky štěbetají vrabci, hazardní daně. Dotáhněme si prostě globální zdanění globálních firem. Pojďme do těchhle věcí. A daňové výjimky. Já jsem připravena debatovat k daňovým výjimkám.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Můžu se zeptat. Každý tenhle nadpis podepíšu. Zkuste k tomu dát číslo. Hazard.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tak to máte říct vy, experty.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Zkuste říct o kolik. Řekněte, kolik vybereme dneska, kolik podle vašich návrhů vybereme navíc, když máte udělat 70 miliard.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A to jsou to věci.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A kolik byste.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pojďme o nich debatovat.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, teď se tedy ptám.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Byly by to nižší desítky miliard dohromady všechno, ale my prostě, ale prosím vás.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
O kolik byste.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pane ministře.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, o kolik.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ne, teď se opravdu musí bránit.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Tak to řekněte.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
NERV tady píše u spotřební daně, mluví o desítkách miliard, u spotřební daně, otázka je, co do toho všechno zahrnují.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem mluvil.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ale já jsem mluvila jako o balíčku, jako o celku.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, je vidět, že nejsou žádné protinávrhy.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ale jsou proti návrhy. Jsou proti návrhy

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete mi říci, o kolik byste jako hnutí ANO, když tady jsem kritizoval v tomto pořadu Marka Bendu, jeho návrh, který ve sněmovně neprošel, na snížení zdanění jedné části loterií v Poslanecké sněmovně, o kolik byste zvýšila, jaké daně z hazardu?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Zvýšila bych všechny.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Zeptám se záhy.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Oprášila bych ten návrh, který se nepodařilo ani Andreji Babišovi, ani Aleně Schillerové jako ministrům financí prosadit, protože lobbistické zájmy v Poslanecké sněmovně napříč spektrem, jsou neskutečně silné. Takže ten původní návrh, který leží na ministerstvu financí, ten bych prostě prosadila. A ten bych, budou to jednotky miliard, ale proč ne, vždyť to je nejziskovější prostě sektor. Pojďme do spotřebních daní, tabákové výrobky, tvrdý alkohol, zase to budou prostě nějaké jednotky.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, tiché víno, to tady mám a na tom chci ilustrovat. Ano. Tiché.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Je otázka, jestli do tohoto jít, protože bychom našim vinařům…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A teď jsme přesně u toho.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Absolutně zkomplikovali konkurence schopnost.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
A teď vy se stanete součástí té lobby. To, co ukazuje jedna ze studií CEVRO institutu, která se přesně týká zvýšení základů spotřební daně u tichého vína z nuly na úroveň vína šumivého, tedy na 2 340 Kč za hektolitr. Pane ministře. Teď se vás zeptám, když předložíte ten návrh na zvýšení.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vy jste ale opravdu málo náročný, tak vy jste.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Vy byste měl říkat.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Otázka vaše zněla, kde vezmete 70 miliard korun.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ale to je vašich 70 miliard.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
V pořádku a odpověď jsou nižší jednotky miliard a říkáte výborně, podíváme se na vás, takže ještě furt chybí 65.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Nechci zaškrtit ekonomiku.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Já se nejdřív chci zeptat na zdanění hazardu, když tady paní exministryně říká, pokud byste ten návrh předložili, my pro něj jako hnutí ANO zvedneme ruku.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Tak to bude výborné, máme jednu daň, na jedné dani máme shodu. Je to úplně jednoduché.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže navrhnete zvýšení zdanění hazardu.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já se proto ptám, abychom měli představu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
O kolik.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano, takhle se nedá debatovat.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Počkejte, říká vám tady paní exministryně.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Musíme si říct, ne o kolik, ale jaký to má přínos do rozpočtu? Jestlipak víme.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Já se nejdřív zeptám, o kolik a pak se vás zeptám, protože já předpokládám, že chcete to zvednout o tolik, aby byl nejlepší přínos do státního rozpočtu a snížení strukturálního deficitu.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale Lafferova křivka funguje bez ohledu na to, co si myslí politici. To znamená, pokud dáte sazbu moc vysokou, tak už nevyberete nic, když vezmu daně z cigaret, pokud zvednu moc vysoko, 30 % dělá přeshraniční prodej cigaret.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Tyhle názory jsem od lobbistů slýchala pořád dokola.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já s žádnými lobbisty nemluvím.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Tak se zeptám. Jak změníte zdanění hazardu?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vidím výsledky.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Úplně jednoduše. Požádal jsem experty, aby mi rozčlenili hazard podle škodlivosti. To není politická věc. Na tom je shoda v této chvíli. Dolaďuje se to i s národním koordinátorem. To znamená, v této chvíli leží návrh, který rozčleňuje hazardní hry do tří skupin.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Aha, ještě ziskovost, pane ministře, tam hraje roli škodlivost a ziskovost.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete nechat domluvit pana ministra?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ano. Už mlčím. Tam jsou dvě kritéria.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Děkuju.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem říkal, že jsem se ptal adiktologů. Myslíte, že adiktologové jsou experti na ziskovost? Já myslím, že ne. Oni se na to podívali ze svého pohledu, a to je čistá odborná věc. Politická otázka je, kolik má být sazba v těch jednotlivých skupinách, to si myslím, že je čisté politikum. A u toho musíme počítat, aby to mělo pozitivní dopad do státního rozpočtu. Jenom abychom měli představu, protože paní ministryně bývalá to neví. Tak nám řekněte, kolik je příjem do státního rozpočtu?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
To exministryně financí řekne ve druhé hodině na zpravodajské Čtyřiadvacítce, ke slovu se také dostane Eva Zamrazilová. Připomínám, že tato zajímavá diskuse Zbyňka Stanjury, Aleny Schillerové a Evy Zamrazilové pokračuje po stručných zprávách na zpravodajské Čtyřiadvacítce. Budeme se bavit i o možném rušení daňových výjimek, stejně jako o udržitelnosti státního rozpočtu v roce letošní. Přepněte si na Čtyřiadvacítku, kde Otázky pokračují po stručných zprávách. A řeč bude také o vysokých tarifech na volání, proč se v České republice stále nesnižují ceny za volání. Dozvíte se ve druhé hodině Otázek na ČT24. S diváky Jedničky se loučíme.

Za levnými daty do Polska, anebo vlastně kamkoliv. Proč jsou čeští operátoři drazí? Diskuse nového předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu Marka Eberta a bývalého člena Rady, analytika Ondřeje Malého. Ještě jednou hezké nedělní odpoledne vám všem, divákům zpravodajské Čtyřiadvacítky. Stále jste jedinečném prostoru pro diskusi. Připomínám, že našimi hosty zůstávají Zbyněk Stanjura, Alena Schillerová a Eva Zamrazilová. Ještě jednou, vítejte ve druhé hodině Otázek na zpravodajské Čtyřiadvacítce. Abychom dokončili velmi stručně onu konsolidaci veřejných financí, protože je důležitá i z pohledu souladu s měnovou politikou pro fungování ekonomiky jako celku. Vy tedy na zdanění hazardu sáhnete a zdá se, že tedy zvýšíte zdanění hazardu v České republice v těch hlavních typech hazardních her, včetně těch závislostních daní, protože konzultujete-li ten návrh s adiktology, tak předpokládám, že řeč bude také o zdanění dalších závislostí?
 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Jenom, abych to zopakoval, požádal jsem odborníky adiktology, aby rozčlenili ty hazardní hry podle jejich nebezpečnosti, škodlivosti a stupně závislosti. To je odborná věc, věřím, že tento návrh všichni, kteří o tom budou debatovat ve Sněmovně, v Senátu, budou akceptovat, možná s nějakou drobnou změnou, abych neříkal, že se o tom nemůže mluvit. A druhá věc jsou jednotlivé sazby a pro mě je samozřejmě důležité, aby ty změny byly pozitivní. To znamená, aby byl vyšší příjem do státního rozpočtu. To si myslím, že je zadání, s kterým my půjdeme i za opozicí, abychom se o jednotlivých formách, sazbách, abychom se bavili. To znamená, aby to bylo podle odborníků, co se týče škodlivosti, aby to bylo fiskálně pozitivní, to znamená vyšší příjmy do státního rozpočtu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Máte alespoň odhad, o kolik by ta změna, systémová změna zdanění neřestí, nazývejme to zdanění neřestí, mohla vynést?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já to číslo teda řeknu, že máme představu, jak by to zachránilo rozpočet. Do státního rozpočtu dneska chodí ročně tak osm devět miliard z hazardu.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Může to tak být, kolem 10 miliard.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Pod 10 miliard. To znamená, není to nic dramatického, ale přesto to máme udělat, těch 70 miliard nesložíme z jedné položky 50 miliard a z jedné 20. Musíme jít po těch miliardových položkách, takže budou to nižší jednotky miliard.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A sáhnete na tu základní sazbu spotřební daně u tichého vína na úroveň šumivého vína, protože na tom se krásně ilustruje…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Na úroveň šumivého vína určitě ne, nechal jsem si udělat podklady, mají je v této chvíli všechny koaliční strany, klidně je pošlu i opozici. Srovnání je v rámci Evropy, zhruba 11 států má daň z tichého vína, ostatní nemají. Ve Francii například je na láhvi vína, není to na hektolitr, jsou tři centy. Mně to teda připadá, tři centy, zavádět kvůli třem centům z láhve, což je dneska, kolik, kdybych bych to spočítal, 23,60 zhruba kurz nebo 24, takže je to skoro nic.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže to zůstane jako vždycky…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Počkejte, v 16 zemích to není, a paradoxně, byl jsem překvapený a můžeme říkat proč, kde je nejvyšší daň z tichého vína, v Irsku. Podle mě je to podpora whisky, ale nevím…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
To není vinařský kraj.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To je trošku jako spíš na odlehčení. Je to jedna z věcí, kterou debatujeme jako každou jinou. NERV nám to navrhl, zadání NERVu bylo, nemáte dopředu žádné hranice, že něco neprojde. Takže odborný pohled NERVu, doporučení je, že ano. Já jsem k tomu velmi zdrženlivý, když to řeknu slušně. Ale nechci předjímat výsledek debaty, protože opět, ten systém by byl poměrně komplikovaný. A abychom to dělali kvůli dvěma nebo třem centům na láhvi, pak by ten výnos nebyl ani takový, jako bychom mohli očekávat. Na druhé straně hlavní argument pro, a ten je objektivní, i když neříkám, že jsem pro, většina spotřeby je z dovozu. Není většina spotřeby z domácích zdrojů.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A to je to, proč říká NERV…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A tím pádem vlastně my.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
… že podporujete dovážení těch tichých vín do České republiky.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To musíme říct, že my nemůžeme zdanit jenom výrobce českých firem a českých vinařů, ostatní ne, a naopak. A tady většina spotřeby vína v České republice je z dovozu.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
My se na těch daních ze závislosti určitě shodneme. Já samozřejmě, pak to bude o té politické debatě, o sazbách atd., takže my… To bylo něco, co jsem vlastně už jako ministryně nastavila tu trajektorii, chtěla jsem v tom pokračovat. Já jsem tehdy to měla i s tabákovými firmami vyjednané, že ony chtěly vědět dopředu, s čím mají počítat, že budeme prostě neustále navyšovat i zahřívaný tabák, zahřívaný tabák je už potřeba také zvednout. Není důvod, protože se strašně zvedl objem tohoto.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Musíme to letos schválit.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Čili toto jsou věci, kde určitě my budeme prostě, pokud s námi budete, protože samozřejmě vy máte data, která třeba my dneska s nimi už tak nedisponujeme, takže tam jsme schopni prostě spolupracovat. Ale ony to ty nižší, nakonec já bych tam 10, vy říkáte 20, ale ono to může vám i těch 20 toto všechno hodit, do toho nějaké výjimky. Takže výjimky, a já si myslím, že i ty daňové výjimky pojďme se bavit. Tam je celá řada takových zákoutí, různé osvobozené.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Otázka je, jestli je to do příjmů nebo do výdajů, kam to budeme počítat, když zrušíme daňovou výjimku, ale to je…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
To už je jako jedno.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Jestli tu shodu najít, protože pro budoucnost ekonomiky České republiky je klíčové to, konsolidovat veřejné finance, nějak zkrotit inflaci, tady je pod tlakem Česká národní banka, paní viceguvernérko, že vaše kroky, říkají to bývalí členové centrální banky, říká to většina ekonomů, že vaše politika sazeb prodlužuje vysokou inflaci v České republice a může způsobit vysoké inflační očekávání, kdy se nedostanete k inflačnímu cíli. Jste schopna připustit, že přispíváte k tomu nedobrému mixu vnitřních faktorů v tuzemské ekonomice?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Ne, v žádném případě. Takže já bych se s těmi argumenty vypořádala popořadě. Začnu zase tady u minulosti, když dovolíte, když jsem tady byla v dubnu 2021 s bývalým guvernérem panem Rusnokem, tak nás ujistil, tehdy byla inflace 2,1, on nás ujistil, že v příštích měsících bude maximálně nějakou tu desetinku nad dvojkou.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
On říkal, že to bude trvat rok, rok a půl, než se promítnou ty vysoké sazby, které nastavila jeho…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
V roce 2021, já mluvím o dubnu 2021. Já jsem tehdy před tou inflací varovala a nechtěla jsem to dělat tak úplně nahlas, ale protože mi to nepříslušelo jako člověku z rozpočtové rady, ale na vládě jsem to říkala velice nahlas. Myslím, že jsem dokonce obvinila paní ministryni MPSV a řekla jsem jí, že jestli tady bude inflace, tak že je to její inflace, protože nadměrné uvolnění fiskální politiky a zvýšení veřejných výdajů nikdy neskončí jinak než inflací, stejně tak jako při jejích snahách zvyšovat minimální mzdu, kdy jsem argumentovala tím, že jestliže růst reálné mzdy je pod produktivitou práce, rostou jednotkové mzdové náklady, neskončí to nijak jinak než inflací. Proto taky se jádrová inflace u nás utrhla už někdy v letech 2017, 2018, 2019 od té jádrové inflace v Německu, centrální banka nechávala sazby v naprostém klidu na nule. Takže jenom, aby proč to celé říkám? Říkám to proto, že já nevěřím narativům těch ekonomů, a patří mezi náš model, ale k tomu se ještě potom vyjádřím dále, a patří k nim i modem IMF. Já nevěřím tomu, že tady ty dlouhodobě kumulované inflační tlaky můžete srazit jednou rychlou akcí, po níž se rychle zase budete vracet na té trajektorii dolů. Proto říkáme, že sazby budou muset zůstat po delší dobu než na neutrální tříprocentní úrokové sazbě, protože minulá měnová politika z uplynulé dekády byla příliš volná a přispěla k té kumulaci těch jádrových inflačních tlaků v dlouhém období.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale vy pak můžete, promiňte, ale vy pak můžete to, na co upozorňuje David Marek, který je členem NERVu, že můžete zdražovat obsluhu státního dluhu, protože budeme mít déle ty úrokové sazby na té stálé hranici.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
To se nedá nic dělat, ale my musíme tu inflaci dostat do cíle na delší období, a nikoliv jenom na krátkou dobu. S panem Markem jsem zrovna měla ve čtvrtek tu čest diskutovat na Fóru exportérů. Ano, došlo tam na to, že pan Marek říkal, že máme zvednout sazby na nějakých 7, 7,5, že jsme je měli zvednout a že jsme tu inflaci mohli mít nižší. Já jsem argumentovala tím, co jsem teď řekla, těmi dlouhodobými tlaky a tou delší potřebou těch vyšších sazeb, na což se ozval tam nějaký exportér a přesně řekl: Ano, pan Marek má naprostou pravdu, protože prostě my potřebujeme pomoci s inflací. A na to jsem mu řekla, že naše měnověpolitická úroková sazba v současné době zasahuje pouze polovinu firem v domácím sektoru, protože polovina firem si bere úvěry v eurech, denominované v eurech, nikoliv za osm nebo devět procent, ale za tři nebo čtyři procenta. A na tyto, to znamená, že ta naše měnová politika je méně účinná, než bychom si přáli. A čím my můžeme, prosím pěkně, zasáhnout ten exportní sektor, o kterém, bohužel, je mi to líto, že to musím říci, ale ani zde nelze dále zvyšovat zaměstnanost a zvyšovat mzdy tak, jak by si přáli zaměstnanci. Musí to bohužel bolet každého. A my musíme jít i tím měnovým kurzem.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, paní viceguvernérko, ale vy říkáte, že vaše rozhodování jako centrální banky je tedy v rozporu s těmi modely, protože nesouhlasíte jako současná bankovní rada…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Můžu dál?

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Mohu se zeptat?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Jistě, můžete, podívejte všechno, co…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ještě jsem se nezeptal, ale dobře, tak si řekněte, co…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já jsem myslela, že se chcete zeptat na to, proč neposloucháme odborný aparát a IMF.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, odborný aparát IMF, čímž můžete pak prodražovat obsluhu státního dluhu, a s tím musí počítat zde ministr financí. Vy, pane ministře, počítáte s tím, že současná politika, měnová politika centrální banky, která se ocitá pod tím tlakem, že vám může prodloužit zdražení obsluhy státního dluhu, protože budeme delší dobu na sedmi procentech. Na té základní úrokové sazbě, kterou centrální banka drží, ad jedna věc. A druhá věc se týká zvýšených inflačních očekávání společnosti jako celku, protože je nalomena důvěra. To znamená, že se nedostaneme v horizontu toho příštího roku k tomu dvouprocentnímu měnovému cíli.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jenom velmi krátce.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Pane ministře, mohla bych vás poprosit, jestli to můžu dopovědět. Určitě můžete, dáte mi ten prostor.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já teda o tom nerozhoduju, ale…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Všichni, kteří…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když se vám, to je běžné, že když se to hodí, tak se nadává jenom na moderátora, kdo to moderuje.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já řeknu dvě věty. Takhle, myslím si, že největší ekonomický problém České republiky je inflace a od toho máme Českou národní banku, aby s ní bojovala. Ministr financí není od toho, aby radil, co má Česká národní banka dělat v konkrétním případě, tady nebo tudy. Já tu ambici skutečně nemám. Já se snažím se současnou radou komunikovat, zatím jsem byl dvakrát, přijdu ještě určitě na další zasedání, kde poslouchám argumenty, mám dotazy, dostávám odpovědi. Ale klíčovou odpovědnost má Česká národní banka jako nezávislá instituce. A je to dobře. Nemají to určovat politici a nemají říkat…Já myslím, že paní…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale já jsem se ptal, když se tady bavíme o tom…

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Já se k tomu nedostanu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Dostanete, paní viceguvernérko.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
My potřebujeme…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale já jsem položil jednoduchou otázku, položil jsem otázku, zda ministr financí České republiky počítá s tím, že bude dražší obsluha státního dluhu. I kvůli delšímu nastavení úrokových sazeb. Na tuto otázku jsem odpověď nedostal.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já vám klidně odpovím. Když se podíváte, mám to v rozpočtu, to znamená, je to na příští rok, když se podíváte i na plán financování státního dluhu, což dělaji odborníci na Ministerstvu financí. Ministr financí jenom bere na vědomí, nemění to. Ano, je to taky tou strukturou těch dluhů, protože my už dneska víme, kolik budeme platit v roce '24, '25, '26 upravené dluhopisy.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já bych to doplnila potom, až pan ministr domluví.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobře.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Úplně s tím nesouhlasím.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
No tak nevíme to, tak máme nakoupené dluhopisy, tak si to spočítat…. A mám na to experty, kteří jsou stejní, kteří tam byli za vás. Není důvod, to znamená, já se vrátím k tomu, co jsem chtěl říct. Největší ekonomický problém je inflace. Česká národní banka dělá kroky k tomu, aby ta inflace se dostala minimálně do toho tolerančního pásma, ne k inflačnímu cíli. To si myslím, že je v této chvíli nereálné bavit se o dvou procentech. A mně jako ministru financí, když mají ty instituce spolu fungovat, nepřísluší, abych hodnotil kroky centrální banky. Nedělal jsem to, aniž tam bylo jiné složení, nebudu to dělat ani teď, když tam přicházejí noví dva členové. Debatuji a vedu normální debatu nejenom já i odborníci s centrální bankou, ale to rozhodování na bankovní radě. A já říkám, ten mechanismus je nastaven správně, aby to byla centrální banka, která rozhoduje. A paní viceguvernérka určitě je schopná zdůvodňovat a argumentovat, proč rozhodují, jak rozhodují.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
No ale ona i je to ta fiskální politika, která rozhoduje o míře inflace v této zemi. A my jako občané vlastně máme jednu věc, že se nám změnilo vedení centrální banky, stále jsme ujišťováni, že všichni bojují s inflací. Výsledek je, že v čase inflace je stále mezi zeměmi nejvyšší. A zároveň jsou tady, ať už současní členové bankovní rady jako Tomáš Holub, anebo bývalí členové bankovní rady, kteří říkají, že mají obavu z toho, že se inflační očekávání ustanoví na čtyřech až pěti procentech.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A to jsou podle mě správní partneři do debaty s paní viceguvernérkou.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Můžu k té dluhové službě, jenom krátká reakce na pana ministra. Tady je míra zadlužení za 12 měsíců vlastně vašeho ministrování, je asi nejrychlejší, 329 miliard, je prostě navýšení nominálně. A já jsem, a to máte teda opravdu extrémní příjmy, extrémní příjmy.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A má taky extrémní výdaje kvůli inflaci.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Pokrývají vám to ty příjmy, jsou pořád mírnější. A teď se podívám na vývoj, já to mám jenom malé výdaje na dluhovou službu. To jsem si stáhla z nějakého materiálu, tak ty se samozřejmě zvyšují extrémně. Ale pozor, já jsem si srovnala, já jsem si vytáhla střednědobý výhled rozpočtu, který chystalo ještě ministerstvo a vláda schválila pod mým vedením. Mám to samozřejmě do roku '24. A tady mám střednědobý výhled za pana ministra Stanjury. Ten rozdíl je extrémní, v roce '23 my jsme tehdy odhadovali, vezmu '23, '23 jsme tedy odhadovali 49 miliard 967 a teď už se odhaduje 69 miliard 967.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A jakou jste vy měli úrokovou míru?

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Samozřejmě, že ta úroková míra byla za nás nižší, protože jsme si ji půjčovali za velmi nízký úrok. Desetiletý úrok je asi 2,7. A všechno ostatní bylo nižší. Nicméně v tom střednědobém výhledu je zajímavá věta, proto je to takové trošku, vím, že to dělají stejní experti, vůbec je nezpochybňuju, ale je to…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ani já, ani vy do toho nepíšeme nic.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ani… Já vím, ani já, ani vy, ale píše se tam v tom vašem střednědobém výhledu.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Není můj.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
V tom vašem Ministerstva financí se píše: „Skutečný vývoj státního dluhu 2023-24 bude záviset zejména na dosažených výsledcích hospodaření státního rozpočtu v těchto letech. Tyto výsledky pak ovlivňují i příslušné výdaje na obsahu státního dluhu, které však budou záviset rovněž na budoucím vývoji na finančních trzích a na vývoji makroekonomických ukazatelů České republiky, zejména míry inflace.“ Takže stejně je to trošku věštění. A bude to záležet na dalším vývoji.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto se ptám na ty konkrétní kroky. Jste ochotná, paní viceguvernérko, připustit, že ta současná měnová politika způsobuje, že už teď se ukazují ta vyšší inflační očekávání na čtyřech pěti procentech kvůli vaší měnové politice?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
To není vůbec pravda. Prosím vás pěkně, tak jednak mám tady nejnovější inflační očekávání, která vyjdou zítra myslím. A já znám ta čísla. Takže v únoru většina analytiků očekává inflaci za rok velmi blízko třem procentům, jsou tam i pod třemi procenty.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Za letošní rok?

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Za rok, to jsou dvanáctiměsíční february 23 a čeká se february 24. Snížila se o celý procentní bod oproti lednu. Jsou zde jenom tři experti…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
V roce 24 tři procenta.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Za únor. A já jsem to řekla v Seznamu, ano.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
V roce 2024 budou tři procenta.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
2024, únor meziroční inflace. Většina analytiků to tak čeká. Jenom tři experti čekají úroveň nad pět procent. Jsou to patrně ti experti, kteří dostávají velký hlas. Nicméně já musím, prosím pěkně dopovědět to, proč ta uvozovka, neposloucháme odborný aparát. Takže vy jako veřejnost a všichni máte k dispozici pouze tady to. V tom je obsažen ten modelový aparát. To je to, co vy máte k dispozici. A když se jaksi nezachováme podle toho, co je tady postaveno v těch, jakoby jaká vychází úroková sazba z tohoto modelu, tak vy říkáte, že neposloucháme odborný aparát. Jenže, a pan ministr u toho byl a paní ministryně myslím kdysi taky, my máme tři stanoviska, jedno je ze sekce měnové, ne vždy se shoduje tady s těmi obrázky. Máme stanovisko sekce finanční stability a máme stanovisko poradců bankovní rady. Tři komprehenzivní materiály, z nichž tedy to stanovisko té sekce je stručnější. Ale stanovisko sekce finanční stability, to je nějakých 5, 10, 15 stránek, jak kdy. A je tam měnově politické doporučení. A pak máme stanovisko poradců bankovní rady, zase další, zase jiný rozbor, 5, 10, 15 stránek odborného textu. Tyhle tři texty budou uveřejněny za šest let, na šest let jsou chráněny. A vy se budete divit, co nám ten odborný aparát, který my neposloucháme, mohl také doporučovat. Určitě…

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže máte, chápu-li to jako laik, tak vy máte zásadně odlišná stanoviska jiných odborných aparátů v centrální bance.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Můžeme mít. Já to nevylučuju.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Když nám tady říkáte, že se budeme divit.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Možná.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A to je seriózní diskuse? Že říkáte, že se budeme divit možná, já se ptám, jestli vy máte tak rozdílné stanovisko.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Tam se možná budete divit, tak to jsem se asi přeřekla, to se hrozně omlouvám, ale možná se budete divit, jaké jiné problémy a jaká jiná hlediska jsou nad rámec tady toho materiálu probírána. Tam jsou úplně jiné třeba úhly pohledu národohospodářského, jestli mi rozumíte, já jsem to myslela takto, já jsem to nemyslela jako číselná doporučení.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní viceguvernérko, on totiž není, jestliže chcete změnit zveřejňování materiálů jiných odborů, není to na veřejnosti, tady se jako zástupce veřejnosti vás všech tří ptám, jak tato země vyřeší inflaci, která trápí obyvatele České republiky víc než rok? Jako novinář se vás ptám, kdy bude koncepční vládnutí a zvládání deficitů veřejných financí? Ptám se vás jako novinář, kdy bude fungovat Poslanecká sněmovna podle toho, aby nebyla zablokována a aby vznikaly a byly přijímány koncepční zákony. A je to na vás všech.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
A ještě k tomu IMF prosím, poslední jednu, opravdu jednu větu. IMF teď neustále tím veřejným prostorem běží IMF, že jsme neposlechli nějaké jeho doporučení. To bylo teda založeno opravdu tady na čistě na těch modelech, oni mají podobný. DSGE model, to je jedno. Ale prosím pěkně, o rok dříve nám tentýž IMF doporučoval velkou opatrnost při tom razantním zvyšování úrokových sazeb. A prosím pěkně, vždyť jsem chodí třeba velmi často do vašich Otázek i prof. Švejnar. Co ten… Neříkejme, prosím, že jsou tu odborníci, kteří by viděli v tom zvyšování úrokových sazeb to, že my dostaneme inflaci do cíle, vždyť je tu spoustu jiných, já nevím akademických pracovníků.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, sama jste řekla, prof. Švejnar sem chodí jako další úhel pohledu, protože to je cílem tohoto pořadu za 20 let jeho existence.

 

Eva ZAMRAZILOVÁ, viceguvernérka České národní banky:
Má úplně opačnou vizi.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A je to přesně o tom, že jestliže se ocitá centrální banka, stejně jako tady ministr financí, pod tlakem, že už ty zákony měl předložit, že by je měl diskutovat s opozicí, tak jde o to, aby byly jednotlivé instituce schopné si tu politiku obhájit. Pane ministře, na vás otázka, která souvisí s letošním státním rozpočtem, když vám tady Alena Schillerová na začátku vyčítala, že nemáte pokryté výdaje státního rozpočtu, Státního fondu dopravní infrastruktury i u té inflace, vy počítáte s tím i co se týče, a budu používat neutrální slovo optimalizace v jeho neutrální konotaci, že to není nic nezákonného, co se týče výběru bankovní daně, tedy daně z mimořádných zisků týkající se bankovního sektoru, že nebudete muset přijít do Poslanecké sněmovny s aktualizací letošního státního rozpočtu?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Zatím nepředpokládám, že bych přišel s aktualizací. Uvidíme, jak dopadnou jednání i například o té valorizaci a podobně. Zatím to nepředpokládám. Právě proto, že ten rozpočet je už tak objemově veliký a ty změny, o kterých se bavíte, procentuálně nejsou tak veliké. Já nechci zvolit metodu, která je určitě legitimní, kterou udělala paní poslankyně, nechala si dvakrát schválit rozpočet půl bilionu jako bianco šek.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Musím reagovat.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, ale já říkám, je to legitimní. A pak jednou řekla, bylo to jenom 377 nebo 367 a jednou to bylo jenom 420. Je to jakoby pohodlnější. Ale já si myslím za prvé, rozpočet projednáváme vláda jako celek. Myslím si, že je potřeba vyvíjet tlak, aby se rozpočet udržel, aby byly co nejnižší výdaje, zejména tam, kde já vidím rezervy v okamžiku, kdy dopředu navyšuju schodek, tak ten tlak samozřejmě je nižší. Takhle budeme postupovat a myslím si, že takhle je to správně, může být i jiná metoda.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy očekáváte, že tedy letos nebudete muset aktualizovat státní rozpočet, protože se do toho schváleného deficitu vejdete?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Na rozdíl od loňska, kdy návrh rozpočtu těsně před schválením byl pár dnů po vstupu a po ruské agresi na Ukrajinu, kdy jsem rovnou říkal, že si myslím, že budeme muset. Letos zatím nevidím důvod, abych říkal, že budeme muset aktualizovat, novelizovat státní rozpočet. K tomu máme rozpočtová opatření, k tomu abychom v průběhu roku pružně zareagovali na vývoj. Uvidíme, jak se budou plnit jednotlivé položky, ať už příjmové, nebo výdajové, pak máme nějaké nástroje, kterými to můžeme ovlivnit. A jenom poslední, ta optimalizace a já to taky neříkám jako.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste počítal s 33 miliardami v plusu?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, nikdy jsem to neřekl. Já jsem vždycky říkal, že z těch dvou nástrojů dostaneme 100 miliard do státního rozpočtu, že to jsou jak spojené nádoby, že…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
100 miliard máte v rozpočtu.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Máte 100 miliard.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano, z obou nástrojů.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Ano, z obou nástrojů.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
A to, si myslím, že se povede. A já jsem říkal dlouhodobě, pokud dojde k snížení zisku bank tím, že zvýší procenta střadatelům, tak ten návrh splnil část svého úkolu, protože v inflaci prodělávají střadatelé a na ně máme myslet. To znamená, pokud třeba návrh a pak schválení ten windfall tax vedlo k tomu, že se zvýšily úrokové sazby pro ty, kteří mají peníze v bankách, tak je to dobře, protože skončily tam, kde mají, skončily u střadatelů.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Jednu větu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Bude nutné aktualizovat, tedy přicházet podle vás s novelou státního rozpočtu, když Zbyněk Stanjura říká…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Je to odpovědnost Zbyňka Stanjury, já slova jeho vnímám tak, že to nevyloučil. On řekl zatím ne, tak jsem to já četla, zatím ne, takže nevyloučil to.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nikdy nemůžu vyloučit…

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Samozřejmě já osobně, nebudu se tady obhajovat, já jsem byla v situaci, kdy jsme nevěděli, jestli virus tady bude, jak dlouho bude atd., takže ono to bylo velmi těžké prostě něco predikovat, nebudu se obhajovat. Na rozdíl v té době nám navíc extrémně klesaly příjmy, vám zase stoupají díky inflaci, takže ono bychom těch rozdílů…

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Stoupají nám výdaje.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Stoupají vám výdaje, ale jde to ruku v ruce a ty výdaje nepřevyšují ty příjmy, které získáváte navíc. A já osobně jsem, já si myslím, že přijdete s novelou rozpočtu, že jenom prostě čekáte na ten správný okamžik, tomu rozumím, že teď by bylo ještě brzo, protože tam skutečně chybí nejen na tu valorizaci, ať už to bude 15, nebo 34, chybí tam na SFDI. A myslím si, že tam chybí i na ty kompenzace daňových stropů, protože máte ve výdajích, ano, souhlasím, 100 miliard, ale v nařízení vlády jste schválili víc, myslím, že 200. Pokud si dobře vzpomínám, ERÚ vám to napadalo. Čili to jsou ty věci, který mně vadí, že neděláte ten rozpočtový proces poctivě. Poctivě tak, jak odpovídá výhledu. To mi vadí. To mi vadí.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne. Takhle to vůbec není. My jsme rozpočet odevzdávali v září, kdo v září z expertů na energetiku prognózoval únorové ceny energií? Nikdo. A říkali jsme, že tam jsou velké neznámé, že nikdo nezmění, ani vládní většina, ani opoziční menšina v České republice, jaké budou ceny energií na světových trzích. Dneska vidíme pozitivní trend, jestli vydrží, tak nebudeme ani potřebovat 100 miliard, jestli nevydrží, můžeme víc. A takhle jsme to říkali. Ale zase když to bude negativní, tak budou vyšší zisky a větší výnos té mimořádné daně, to jsou zase spojité nádoby.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy čekáte i na jinou příležitost tedy, jak naznačuje Alena Schillerová, že nemůžete říct, že nebudete novelizovat státní rozpočet, protože čekáte možná na to, a vracím se na začátek naší debaty a tím končím, že nestihnete po tom sněmovním peklu, které avizuje opozice v příštím týdnu, že přijdete s novelou státního rozpočtu kvůli tomu, že neprojde ta novela červnové valorizace?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já to takhle nebudu říkat, že díky vám, že jste nám něco neschválili, tady musím přijít s návrhem zákona, novelou, to já určitě nebudu používat. Já bych od opozice očekával racionální debatu, jiné návrhy, klidně, můžeme se o nich bavit. A pak hlasování, kde se rozhodne. A takhle to má být. Jestli si říkáme, že se tam bude nocovat, no proč ne, ale nepřijde mi to efektivní, protože pak popíráme realitu. Ta čísla jsou, já jsem to říkal, jak to bylo. 10. února to bylo zveřejněno, ta inflace, mnohem vyšší dopady.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Já bych prostě nevracel.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Já už se tam nevracím. Racionální debata, pane ministře, musí být nad racionálními návrhy, ne pod tlakem. A já jsem panu ještě prezidentovi slíbila, to ještě tady mohu říct, že pokud přijde pětikoalice s novelou zákona o státním rozpočtu, tak mi ho rozhodně brzdit nebudeme. Řekneme si svoje, jako vždycky. Nikdy ho nebudeme obstruovat, nikdy ho nebudeme brzdit. Tato země potřebuje vždycky rozpočet.

Václav MORAVEC, moderátor:
Já doufám, že i tento pořad přispěje k tomu, že spíš se situace bude zklidňovat, než abychom měli peklo. A než abychom si pekla v této zemi vytvářeli. Děkuji Evě Zamrazilové, viceguvernérce České národní banky. Děkuji předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO Aleně Schillerové. Děkuji Zbyňku Stanjurovi, ministrovi financí, že přijali pozvání do České televize a přeji hezký zbytek neděle.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání.

 

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/:
Děkuji za pozvání. Děkuji vám.

 

Václav MORAVEC, moderátor:
Děkujeme mnohokrát. Díky. Na shledanou.

štítky: # # # #