Z médií

Nominační projev před volbou 1. místopředsedy

18. ledna 2020, www.ods.cz / 29K-nominace

Nominační projev předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury před druhou volbou 1. místopředsedy.

Hezké odpoledne milé kolegyně, milí kolegové, jak říkal Saša, milí přátelé,

chtěl bych poděkovat Petru Fialovi, chtěl bych poděkovat taky Sašovi Vondrovi za jeho slova. Na prvním místě bych chtěl ale poděkovat Sandře. Já jsem se Sandrou byl ve vedení čtyři roky a musím říci, že spolupráce s ní fungovala. Takže, Sandro, děkuji za tu spolupráci a věřím, že budeme pokračovat ve spolupráci, ať už bude v ODS na jakékoliv funkci. Děkuji.

V posledních dnech, týdnech, měsících, když jsme debatovali před kongresem, tak oprávněný hlas uvnitř ODS, ale i mimo ODS říká, že máme být v příští vládě. A já říkám, že je to malý cíl. My máme sestavovat příští vládu, a to je opravdu velký rozdíl. Abychom mohli sestavovat vládu, musíme vyhrát volby. Musíme tomu nejdříve věřit my sami. Až my tomu uvěříme, tak tomu uvěří naši voliči. A já tomu věřím a udělám všechno pro to, aby to byla pravda. Když se podíváme na preference, které dostáváme, já nevím, čtyřikrát, pětkrát měsíčně, tak by nás to mohlo svádět k nějakému pesimismu, ale mluvil o tom pan předseda Petr Fiala. Ta situace není zdaleka tak zlá, jak to vypadá. Nejvyšší skupinu voličů tvoří dnes nevoliči. 40 % našich občanů nechodí volit, odtud můžeme čerpat. Andrej Babiš má podporu zhruba 18 % voličů, mluvím z celkového čísla, odtud můžeme něco čerpat. Komunisté, SPD dokupy mají podporu zhruba 7 % voličů, odtud nevezmeme vůbec nic. Sociální demokraté mají zhruba 3 %, nemají skoro nic a odtud toho také moc nevezmeme. A pak ostatní opoziční parlamentní strany, které mají 18 % dokupy a odtud můžeme vzít taky hodně. A co k tomu potřebujeme, abychom získali nevoliče a voliče jiných parlamentních stran? Máme dvě věci: dobrého a přesvědčivého lídra a toho máme. Dobrý a přesvědčivý program – ten vytvoříme. Na tom společně děláme.

Já jsem zakládající člen ODS, jako mnozí z vás, jsem na to hrdý. A myslím si, že hodnoty ODS jsou stejné v roce 2020, jako byly v roce 1991. Svoboda jednotlivce, parlamentní demokracie, liberální v ekonomice, konzervativní v dobrém slova smyslu v tom ostatním, příslušnost k Západu. Co se ale změnilo za těch takřka 30 let, kdy existuje ODS, je naše společnost. Na začátku 90. let v zásadě neexistovala střední třída v ČR. Dnes je střední třída motorem, výkonem české ekonomiky a českého státu. Střední třída platí většinu daňových příjmů státu, krajům a obcím. Střední třída platí celý důchodový systém a zhruba 75 % zdravotního systému. Je to střední třída, která drží Českou republiku. ODS musí hájit zájmy střední třídy dnes, zítra, tento rok, příští rok, v dalších letech. To je klíčový úkol. Když budeme hájit střední třídu, zájmy střední třídy a když je přesvědčíme, když oni uvidí, že hájíme jejich zájmy, tak nás budou volit. Co vlastně chce střední třída? Je to v zásadě jednoduché. Co nám říkají? My to všechno platíme. A když už to platíme, tak za to chceme dobré a kvalitní služby státu. Já myslím, že je to pochopitelné.

Mottem letošního kongresu je „Země, která vítězí“. Aby ČR mohla vítězit, musí vítězit občanští demokraté ve volbách. Máme na to. Vyhrajeme ty příští volby, pro sebe, pro střední třídu, pro Českou republiku.

Děkuji Vám.

štítky: # #