Z médií

Napřímo TN.cz: Vláda svůj předvolební slib o nezvyšování daní plní

14. května 2023, tn.cz / rozhovor v médiích

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vláda svůj předvolební slib o nezvyšování daní plní, i když podle zveřejněných opatření v rámci konsolidačního balíčku některé daně porostou. Řekl to Báře Divišové v nedělním Napřímo.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na TN.cz.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hájil v pořadu Napřímo vládní konsolidační balíček. Několikrát přitom zdůraznil, že hlavní zátěž ponese státní aparát v rámci úspor. „Celkové úspory jsou za 78 miliard, z toho 75 miliard jsou úspory na straně státu,“ řekl doslova.

Vláda se chce v rámci šetření podle Stanjury zaměřit hlavně na rušení jednotlivých agend. „Pokud tu agendu zruším, mohu snížit počet úředních míst, zlevním stát, a ještě to bude efektivnější,“ vysvětlil Zbyněk Stanjura.

Pozice ministra pro evropské záležitosti, který měl mít na starosti hlavně české předsednictví v Radě EU a kde nedávno došlo k personální změně, se to ale týkat nebude. „Znamenalo by to znovu vyjednat početní zastoupení jednotlivých stran ve vládě, což by byl návrat úplně na začátek koaličních jednání. A tam už se vracet nechceme,“ tvrdí Stanjura.

Částečné změny by měly nastat alespoň u platů politiků. „Nezmrazujeme je, ale snižujeme jejich valorizaci, a to víc, než jsme snížili valorizaci penzí, což mi přijde pochopitelné a správné,“ myslí si ministr Stanjura. Plánuje, že tak stát ušetří asi 400 milionů korun.

Vláda se ale nevyhne ani zvyšování některých daní. Předvolební heslo o jejich nezvyšování bylo podle Zbyňka Stanjury jen billboardovou zkratkou. „Říkali jsme, že nechceme zvýšit celkové daňové zatížení,“ řekl Stanjura s tím, že toto konsolidační balíček podle něj plní, a to včetně změn v sazbách daně z přidané hodnoty.

„Hlavní důvod, proč měníme DPH, je, aby byl ten systém jednodušší. Snažili jsme se, aby v té nižší sazbě byly ty výdaje, které jsou pro každou rodinu podstatné. Samozřejmě jiné položky, které ve svém objemu tak podstatné nejsou, jdou do té vyšší sazby,“ hají rozhodnutí vlády ministr Stanjura.

Dodal také, že je samozřejmé, že se najdou lidé, kterým se postup vlády líbit nebude. „Používat v systému daní pojem spravedlivost mi přijde odvážné. Nevím, co jsou spravedlivé daně. Každý z nás to vnímá jinak. Daně by měly být především jednoduché,“ zdůraznil Stanjura.

štítky: # # # # # # # # # #