Z médií

Hlavní zprávy CNN Prima News

12. dubna 2023, CNN Prima News / rozhovor v médiích

Hostem hlavní zpravodajské relace Hlavní zprávy CNN Prima News byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka:
A ve vysílání Hlavních zpráv vítám ministra financí Zbyňka Stanjuru. Pane ministře, přeji vám dobrý večer a rovnou se vás zeptám. Vy na jedné straně, jak jsme slyšeli, chcete snížit daně u části hazardu, ale pak plánujete zvýšit DPH u řady položek, které by lidem běžný život opět zdražily, například u léků. Tak na základě čeho se byť pracovní návrh změn DPH tvořil a není to výsměch občanům?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer. Já se musím ohradit. Ani jedna z těch dvou vět, které jste řekla, není pravdivá. Ani že chci snížit daně z hazardu, ani že bych navrhoval jako ministr financí zvýšení DPH. To prostě není pravda, to je interpretace. Ten materiál má 50 stran a vzali jsme vlastně všechny podněty a nápady, které přišly buď z Národní ekonomické rady vlády, z jednotlivých ministerstev, z jednotlivých koaličních vládních stran, a spočítali jsme, co by to znamenalo, kdyby vláda takové opatření přijala. To není návrh, to jsou analytické podklady, které dostali všichni členové vlády, aby přesně věděli, když něco podpoří, jaký to má dopad buď kladný, že vybereme víc peněz, nebo záporný, že vybereme míň peněz. Tak se omlouvám, ale ani jedna z těch dvou vět, které jste řekla na začátku, prostě neodpovídá realitě a pravdě.

 

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka:
Minimálně je to ale nějaký únik informací, který se teď mediálně řeší, veřejnost ho řeší a řeší ho i koaliční partneři, kteří se k němu vyjadřují. Tak je třeba už teď dle těch prvních reakcí jasné, že například to vodné, stočné nebo teplo nikdy do vyšší sazby DPH přesouvat nebudete? Protože včera už se ozvali například koaliční Piráti, že tudy cesta určitě nevede.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
První jednání bude zítra, pak budeme jednat v příštích týdnech, až se shodneme, najdeme politický kompromis, tak ten návrh představíme, budeme ho vysvětlovat a budeme ho obhajovat. Ale k tomu, abychom mohli rozhodovat, tak bezesporu potřebujeme vyčíslení jednotlivých návrhů. Já už jsem včera říkal, že to jsou analytické podklady, podle mě to nemá cenu komentovat, cenu to bude mít komentovat, až se vláda k nějakému kroku rozhodne a získá pro to podporu všech pěti vládních stran. Že každá strana má trochu jiný názor, je prostě přirozené, nejsme v jedné politické straně, ale jsme v pěti různých politických stranách. Jak jsme našli kompromis v jiných návrzích zákona, tak bezesporu najdeme kompromis i v tomto návrhu. Já chci jenom připomenout, že mojí ambicí je hlavně podívat se na výdajovou stranu rozpočtu. Snížit výdaje státu. Až předvedeme, že šetříme, pak podle mě teprve můžeme uvažovat o nějakém dílčím zvýšení některých daní. Bez toho, že bychom našli úspory v řádu desítek miliard, by to nemělo smysl a já bych určitě takový návrh neobhajoval.

 

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, děkuji vám za toto vyjádření. Pojďme, prosím, ještě probrat to proškrtání zemědělských dotací, které jste dnes mimo jiné taky avizoval. Kritici z řad farmářů mluví o tom, že je to zlikviduje. Jak vážně jste tento svůj plán myslel i s ohledem na to, kolik dostávají na dotacích třeba zemědělci v Polsku nebo ve Francii?

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já jsem mluvil obecně o všech dotačních titulech, vycházím ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která je veřejná, je to nezávislý úřad, a ten ve svém šetření konstatoval, že u nás jsou dotace velmi neefektivní, že se často podporují ti, kteří podporu nepotřebují, a měli bychom se vrátit k té správné definici. A připomenout si, k čemu jsou dotace. K tomu, aby se snižovaly zejména regionální rozdíly nebo sociální rozdíly. To znamená, ty dotační tituly musíme mnohem lépe zacílit tak, aby se ty rozdíly životní úrovně v jednotlivých částech našeho státu zmenšovaly. To je smysluplné. Nemá cenu z toho dělat nový rozpočtový zdroj pro všechny. Takže já jsem nemluvil jenom o zemědělských dotacích, já jsem mluvil o všech dotacích ve všech resortech, ve všech oblastech a takhle k tomu budeme přistupovat na vládě.

 

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka:
Tolik ministr financí Zbyněk Stanjura pro Hlavní zprávy. Pane ministře, děkujeme a přejeme hezký zbytek večera.

 

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání, na shledanou.

štítky: # # # # # # # # # # # # # # # #