Z médií

ČRo Plus: Vláda připravila pomoc pro lidi ohrožené energetickou chudobou

3. ledna 2022, ČRo Plus / rozhovor v médiích

Vláda připravila pomoc pro lidi ohrožené energetickou chudobou: dávku okamžité pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení a státní záruku půjčky pro podnikatele. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že žádat bude možné od února.

Celou debatu se Zbyňkem Stanjurou si můžete poslechnout na ČRo Plus.

Ministr financí Zbyněk Stanjura totiž očekává, že návrh by mohla sněmovna schválit příští týden a do konce měsíce by zákon měl být přijat. „Poběží mediální kampaň, která informuje domácnosti o nárok na tuto pomoc,“ vysvětluje, že lidé se o vládních příspěvcích dozví.

„Všechny domácnosti, kde náklady na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent, budou mít nárok na pomoc. Rozšiřujeme to i na podnájemní bydlení, takže těch domácností, kterých se to bude týkat, budou statisíce,“ přibližuje ministr.

„Po osmi letech vlády ANO slyšíme, že je systém komplikovaný. Já s tím souhlasím, ale proč to minulá vláda nezjednodušila?" reaguje na výtky Stanjura.

„Systém je spravedlivý, protože je adresný, říká přesně, komu pomůže a komu ne. Když stát pomáhá z peněz daňových poplatníků, musí být jasné, že pomáhá skutečně potřebným,“ zdůrazňuje ministr.

„Cílená adresná pomoc je lepší,“ opakuje ministr. „Rozhodli jsme správně, adresnost pomoci je na místě. Budu vždy hájit to, že pomoc má být adresná, proto děláme i tento návrh zákona, aby taková byla a byla i dostatečná.“

Ministr financí stále věří, že by tato opatření jen pomáhala těm, kteří to nepotřebují. „Byla by to pomoc příliš finančně náročná a nebyla by efektivní, proto jsme ty plošné nástroj odmítli,“ uzavírá Zbyněk Stanjura (ODS).

štítky: # # # # # # # #