Z médií

CNN Prima News: Zbyněk Stanjura o nových jaderných blocích pro elektrárny Dukovany a Temelín

31. ledna 2024, CNN Prima News / rozhovor v médiích

Vláda rozhodla o největší investici v historii České republiky.
Má se jí stát výstavba až čtyř nových jaderných bloků pro elektrárny Dukovany a Temelín. Stát proto požádá zájemce o vytvoření závazné nabídky. Podle odborníků by ale vybudování čtyř jaderných bloků mohlo vyjít i na víc než bilion korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) částku zatím oznámit nechtěl. Podle něj by to mohlo ovlivnit zájemce.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout CNN Prima News.

„Známe obsah nabídek a předpokládáme, že v další fázi se ještě vylepší a konečné podmínky budou výhodné pro Českou republiku,“ uvedl Stanjura pro CNN Prima NEWS. Vláda osloví uchazeče z Francie a Koreje, tedy firmy EDF a KHNP. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jde o dostatečnou konkurenci.

Stanjura ale zatím přesnou částku zveřejňovat nechce. „Uchazeči navzájem neznají stávající nabídky. V okamžiku, kdy řekneme nějaké číslo, by jejich snaha vyhrát mohla být slabší. Je v našem zájmu, abychom číslo neřekli. Až dostaneme závazné nabídky na všechny čtyři bloky, tak číslo samozřejmě zveřejníme,“ řekl Stanjura.

„Máme schválený model na financování prvního bloku v Dukovanech a víme, že se nedá zopakovat. Na vládní úrovni jsme se domluvili, že vytvoříme malou expertní skupinu, bude tam zastoupeno ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a obchodu a také investor a předložíme vládě různé metody financování,“ sdělil Stanjura.

štítky: # # # # # # #