Velkým brát a malým dávat: města přijdou o miliardu, obce si polepší

 21.5.2012; Lidovky.cz

PRAHA - Zástupci koaličních stran se dohodli na novém zákonu o rozpočtovém určení daní. Podle ní budou posíleny příjmy menších obcí, zatímco Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o 1,1 miliardy korun.

Koalice chce návrh schválit již na červnové schůzi poslanců a vláda by o něm měla jednat tuto ve středu. Informoval o tom server iDNES.cz.

Nový zákon o rozpočtovém určení daní, který by posílil příjmy menších obcí, je jednou z priorit kabinetu Petra Nečase (ODS). ODS ale loni odmítla návrh zákona z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) mimo jiné proto, že prý příliš poškozuje největší města. Právě na jejich radnicích vládne ODS, často společně s ČSSD. Nyní čtyři největší města dostávají zhruba 4,5krát více na jednoho obyvatele než nejmenší obce.

Praha ročně přijde o 650 milionů

Praha by podle kompromisu, k němuž došly ODS a TOP 09, měla přijít ročně o 650 milionů, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů a Plzeň o 90 milionů korun ročně. Server upozornil, že původně Kalousek chtěl "vzít" čtyřem největším městům okolo pěti miliard korun. S tím ale ODS nesouhlasila.

"Naše nepřekročitelná podmínka byla, aby menší obce dostávaly alespoň devět tisíc korun na jednoho obyvatele, zatímco teď je to zhruba 6800. Pro ODS zase bylo nepřijatelné, aby čtyři největší města přišla o víc než právě o tu miliardu," řekl serveru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Ano, mohu potvrdit, že jsme se na tom domluvili. Několik měsíců jsme trpělivě hledali kompromis. I ta miliarda bude pro největší města bolestivá, ale je třeba si uvědomit, že to pro ně bude znamenat pokles příjmu o tři a méně procent, takže se s tím určitě nějak vypořádají," dodal šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Pohorší si i obce do 200 obyvatel

Mírně si podle serveru pohorší i zhruba 380 úplně nejmenších obcí do 200 obyvatel, které mají velkou rozlohu. Celkově se do rozpočtového určení daní přidá 12 miliard korun, zejména na úkor národních dotačních titulů.

« zpět na přehled