V restauraci ani na předzahrádce už si nezapálíte, plánuje Heger

16.8. 2012; Mladá fronta Dnes

PRAHA (jn, frk) Žádné cigarety v restauraci. A ani na kryté předzahrádce. To navrhuje ministerstvo zdravotnictví v čele se známým zastáncem protikuřácké legislativy Leošem Hegerem (TOP 09). Do roka chce kuřákům znepříjemnit život. A teď už opravdu. Nejtvrdší možný návrh, který počítá s úplným zákazem kouření ve všech restauracích, má tentokrát podle ministerstva slušnou podporu napřič politickým spektrem.

Vládní návrh zákona by měl vstoupit do připomínkového řízení nejdříve v září. Jeho předkladatelé si slibují, že by mohl začít platit nejpozději do začátku roku 2014. „Zákonem je třeba mimo jiné odlišit otevřené zahrádky od těch uzavřených či polouzavřených. Tam je koncentrace nikotinu větší. Pakliže není možné nějakým způsobem zajistit odvětrávání tohoto prostoru, mělo by zde být kouření zakázáno,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP09).

Přestože se úředníci ministerstva o politickou podporu návrhu příliš neobávají, poslanci mají na protikuřáckou legislativu různé názory. „Já osobně bych byl pro mírnější variantu. Ať si majitel restaurace sám vybere, zda má kuřácký, nebo nekuřácký podnik," vyjádřil se předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo nechce v hospodách ani elektronické cigarety

V jedné z verzí návrhu nového zákona je i zákaz kouřem jakýchkoliv cigaret v restauracích. Tedy i těch elektronických; které se vyznačují i tím, že kuřák většinou vdechuje nikotin, ale své okolí jedovatým kouřem neobtěžuje. „Pokud by to nebylo zahrnuto v konečném návrhu zákona, šlo by o nežádoucí výjimku. Působilo by to jako navádění ke kouření náhražky," domnívá se náměstek Plíšek.

Zákaz kouření e-cigaret v restauracích však striktně odmítá poslanec Boris Šťastný (ODS), který na přípravě novely s ministerstvem spolupracoval. „Zákaz používání elektronických cigaret v uzavřených prostorech je nesmysl a finální návrh nic takového nebude obsahovat," ujišťuje Šťastný.

Ministerstvo při předkládání zákona argumentuje kromě zlepšení zdravotního stavu lidí i zahraničními zkušenostmi s nárůstem tržeb v nekuřáckých hospodách. Zákaz kouření přinesl hostinským po celém světě návštěvnost vyšší až o 6 procent. Přišli lidé, které kouření dříve odrazovalo, a rodiny s dětmi.

 

« zpět na přehled