Úřady vyplácí dávky pozdě a dlužníků přibývá

4.3.2012; lidovky.cz

PRAHA - Pod českými mosty přibude bezdomovců, varuje právník Josef Lžičař. Pokud se nevyřeší chaos na úřadech práce a dávky přijdou pozdě i v březnu, řada lidí podle něj přijde o střechu nad hlavou. „Občanský zákoník mluví jasně: pokud nájemník nezaplatí majiteli bytu včas, a to po dobu delší než tři měsíce, je to důvod k výpovědi smlouvy,“ vysvětluje obavy Lžičař. Pravidlo „třikrát a dost“ se může stát osudným až 700 rodinám. Tolik lidí dostalo podle ministerstva práce a sociálních věcí se zpožděním dávky v únoru.

Řada z nich měla problémy už v prvním letošním měsíci. A to, jestli dostanou peníze v obvyklém termínu v březnu, je ve hvězdách. „Těžkosti totiž přetrvávají. Například v celé politice zaměstnanosti byl na konci února funkční jediný nástroj,“ naznačuje šéf odborů Úřadů práce ČR Vlastimil Neuman, že se zaměstnanci doteď potýkají s chybami počítačového systému.

Azylové domy pro matky s dětmi se ostatně plní už dnes. Třeba v tom olomouckém přijali během února pět nových rodin. „Nejsmutnější byl případ mladé maminky s dcerkou, která jednoduše nebyla schopná zaplatit pronájem,“ popisuje vedoucí azylového domu Šárka Kupčáková. Matka podle ní čekala na dávky celé tři týdny.

Klienti přibývají také v takzvaných Klokáncích – domech pro ohrožené děti. „Obecně lze říct, že se k nám polovina dětí dostává kvůli hmotné nouzi rodičů. Dnes mnohem častěji,“ přiznává šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se vymlouvá, že zákon žádný konkrétní termín při výplatách neuvádí. „Lidé si mohli navyknout na to, že jim dávky chodí určitý den v měsíci, to ale nic nemění na tom, že na to mají úřady celý následující měsíc,“ brání svého šéfa mluvčí úřadu Viktorie Plívová.

Na konci února měli podle ní své peníze všichni potřební, úřady vyplatili 1 725 317 dávek v celkové výši 6 024 217 212 korun. Jakékoliv vážnější problémy ministerstvo odmítá. „V posledních dnech se znovu objevily výtky na nefunkčnost systému. Více jak polovina připomínek ale není pravdivá,“ tvrdí Plívová.

Výmluvy ministerstva už ale nestačí ani koaličním partnerům. Naznačují, že by si ministr Jaromír Drábek (TOP 09) měl pozvolna začít balit kufry. „Je naprosto evidentní, že celý systém nefunguje. Situace je neudržitelná,“ řekla například Lenka Kohoutová z ODS.

Její stranický kolega Zbyněk Stanjura jde ještě dál. „Přes obrovské úsilí zaměstnanců se to nedaří zvládnout. My v tom spatřujeme manažerské selhání,“ odsoudil tvrdě ministra.

Další výzvu k odvolání Drábka si připravují socialisté. „Marně jsme na problémy upozorňovali ještě před spuštěním systému, bohužel pana ministra to nezajímalo,“ připomíná členka poslaneckého sociálního výboru Vladimíra Lesenská.

Ministr Drábek se k rezignaci nechystá. Za potíže s výplatou sociálních dávek viní své podřízené. O místa už přišli dva vysocí úředníci: ředitel odboru informatiky René Piták a výkonná ředitelka úřadu práce Alena Králová. Další hlavy podle něj ještě padnou. Bude se to ovšem týkat jen lidí „na nižších stupních řízení“.

ODLIŠNÉ POHLEDY NA OPOŽDĚNÉ PLATBY:Mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová: Dluhy na nájemném v městských bytech za leden narostly skokově asi o 250 000 korun. Mezi dlužníky je minimálně stovka těch, kteří v lednu nedostali sociální dávky. Problém řeší bytový podnik.

•Mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová: Za zdržení se omlouváme, nicméně se skutečně jednalo o promile případů z celkově vyplaceného objemu dávek (700 vs. 1,7 milionu). Více jak polovina připomínek k systému není pravdivá. 

« zpět na přehled