Umělce nevyslyšeli

28.2.2012; Právo

Naděje, že by opavské zastupitelstvo mohlo přece jen najít pro Slezské divadlo chybějící částku 2,5 miliónu korun a že by výpovědi patnácti operním umělcům mohly být staženy, včera definitivně padla.

Zastupitelstvo města Opavy na svém zasedání, kam přišli zaměstnanci divadla s transparenty, zamítlo návrh opoziční ODS na mimořádné navýšení rozpočtu divadla o tuto částku. Zastupitelé za ODS včera přesto navrhli, aby město poskytlo divadlu příspěvek 2,5 miliónu, který by stačil pokrýt chybějící finanční částku. Pro to, aby divadlo mohlo fungovat ve své stávající podobě, by potřebovalo 71 miliónů, město ale v letošním rozpočtu vyčlenilo pouze 68 miliónů.

„Je neuvěřitelné, že výsledkem nové a hlasitě proklamované kulturní koncepce města jsou výpovědi divadelním umělcům. Je to další ukázkový příklad, kdy jsou slova a činy ve značném nesouladu,“ tvrdí například zastupitel za ODS Marek Veselý

Jak Právo informovalo, na začátku roku vedení Slezského divadla v Opavě rozdalo výpovědi sedmnácti zaměstnancům, z toho patnácti členům operního souboru. Ředitel Jindřich Pasker byl postaven před rozhodnutí, zda plošně snížit mzdy, anebo propustit část zaměstnanců. Rozhodl se pro to druhé. Zástupci divadelních odborů ale tvrdí, že jde o první krok vedoucí k postupné likvidaci opavského operního souboru. Zorganizovali i petici, kterou do včerejška podepsaly bezmála čtyři tisíce lidí.

« zpět na přehled