Události, komentáře ČT 24

7. 4. 2022; ČT 24
  
Hostem diskusního pořadu Události, komentáře byl ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
  

Rozhovor je možné zhlédnout na webu České televize.
   
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Evropská unie přestane odebírat uhlí z Ruska. Opatření je součástí pátého balíku sankcí, který lídři schválili po dvou dnech jednání. Postihy se dotknou taky čtyř velkých ruských bank. Sedmadvacítka rovněž zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům silnice. O tom, jak technicky vyřešit zásobování EU plynem v případě odpojení od Ruska, pak jednala pracovní skupina náměstků energetických ministrů. Podle českého zástupce by unie mohla koordinovat přerozdělování suroviny podobně jako vakcíny proti covidu v době, kdy jich byl nedostatek.
 
René NEDĚLA, náměstek ministra průmyslu a obchodu
 
Ty země, které jsou ve střední Evropě, jsou v nevýhodnější situaci oproti těm zemí, které mají přístupy k LNG terminálu, kdy se bavíme přesně o tom, že ty státy, které mají možnost LNG terminálu, tak by přepustily ten plyn, který je například z Norska do střední Evropy.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Vláda nejpozději na konci dubna rozhodne, jestli bude regulovat marže prodejců pohonných hmot. Ministr financí to řekl po schůzce se zástupci petrolejářů. Podle šéfa rezortu dopravy usiluje kabinet i o zrušení silniční daně pro vozidla nad 12 tun.
 
Martin KUPKA, ministr dopravy /ODS/
 
Při jednání v Bruselu jsme to téma otevřeli tak, aby se podařilo zajistit pro Českou republiku, pro zemi, která zároveň má výkonové zpoplatnění, možnost zrušit silniční daň i pro vozidla nad 12 tun.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS je naším prvním hostem. Dobrý večer.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Dobrý večer.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Když tady sledujeme zprávy, které přicházejí v průběhu večera, teď to tedy bylo to odstřižení od ruského uhlí. Připravujeme se už i na odstřižení od plynu?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Připravujeme, ale je třeba říct, že nejsme v dobré situaci, že předchozí vlády se měly podle mého názoru připravovat lépe a můžeme dělat rychlé kroky, ale ty zásadní kroky, na to potřebujeme minimálně ten střednědobý horizont. Myslím si, že ta debata musí probíhat na evropské úrovni. My nemáme přístup k moři. My nemůžeme budovat LNG terminály. Tzn. musíme nalézt evropské řešení tak, aby v takovém případě ten plyn proudil do zemí, které ty terminály nemohou využívat.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
My jsme tady zmiňovali, tu podobnost s vakcínami. Ovšem tehdy to přerozdělování a ty obchody nešly úplně hladce. Máte pocit, že v případě tedy plynu by to fungovalo líp?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
No já myslím, že by to fungovalo hůř, protože u těch vakcín, ty vlastně jenom rozvezete, jenom v uvozovkách, musíte je někde skladovat. Kdežto, když nemáte pořádné plynovody, nemáte potrubí, tak to řešení prostě rychle není, takže já si myslím, že když bude dobrá vůle, tak se můžu dělat politická dohoda, ale nebude vůbec jednoduché to zajistit technicky.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Takže problémem je chybějící infrastruktura?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Určitě ano.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Proč ten pátý balík sankcí začne platit až od srpna? Nechtělo by to všechno rychleji? Vždyť to je to, k čemu ukrajinští představitelé neustále vyzývají, že je potřeba rychlost, protože na Ukrajině každý den umírají lidi.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Tak Česká republika patří k těm zemím, které chtějí co nejtvrdší sankce, které chtějí, aby sankce byly co nejrychlejší. Dneska byl ohlášený pátý balík sankcí, vychází z dohody premiérů. Já na těch jednání samozřejmě nemohou být, neznám podrobnosti, ale určitě my patříme spolu například s Polskem a s baltskými zeměmi k těm, které usilují, o co největší sankce, o to, abychom Rusko mezinárodně izolovali, abychom ho vyloučili, pokud možno ze všech mezinárodních organizací, abychom uzavřeli přístavy evropské pro ruské lodě a mnoho dalších věcí. S mnohými jsme už uspěli v rámci posledních týdnů.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Bude na to Česko třeba nějak důrazněji tlačit v rámci předsednictví svého blížícího se?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Já myslím, že ano, ale současně kromě těch evropských sankci, my připravuje sankci na české úrovni. Chceme odstříhnout firmy, ruské firmy, které mají napojení na Putinův režim, tohle bych zdůraznil, že musí mít napojení na ten Putinův režim, od všech veřejných zdrojů tzn. aby český daňový poplatník neplatil ve veřejných zakázkách, v dotacích, v investičních podmínkách ani korunu takovým firmám.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Pojďme teď k podpoře domácí ekonomiky zdejších lidí. Minulý týden vláda ohlásila 13 kroků proti dopadům inflace, ale ještě pořád vlastně úplně přesně nevíme, jaké ty kroky mají být. Nechtělo by to být víc konkrétní a nechtělo by to taky zrychlit, protože inflace je tady a teď a nakonec, když jste byli ještě v opozici, tak jste v covidových dobách kabinetu velmi často předhazovali, že kdo rychle dává, 2× dává.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
No, ale musíme dávat chytře. Máme veřejné finance v takovém stavu, že nějaká plošná opatření vlastně nemůžeme dovolit. Některé z těch navržených kroků jsou i obchodního charakteru a tam já myslím, že je pochopitelné, že to nejdříve chceme provést a pak to chceme oznámit, abychom nezhoršili například podmínky pro Českou republiku. My jsme se rozhodli a já myslím, že je to správně, že ta pomoc bude adresná tzn. že se zaměříme na ty, kteří jsou nejvíce ohroženi a bohužel to budou lidé, kteří doposud nikdy nežádali o pomoc státu a já bych je chtěl požádat, aby se nestyděli požádat. Aby v okamžiku, kdy mají těžkou, tíživou situaci nebo ekonomickou situaci, aby skutečně využili ten sociální systém. Podle mě je to ta správná cesta, jak pomoct těm nejvíce ohroženým.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
No a myslíte, že to, že o tu pomoc nežádají, že je jenom studem není třeba ta adresná pomoc, tak administrativně složitá a náročná, že to prostě lidi vzdají a radši o ni ani nežádají a možná kvůli té složitosti, jestli není i příliš drahá?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Obojí platí. Platí to, že to je administrativně náročné...
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
A je to ta správná cesta?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
No není ale tak já myslím, že je fakt pokrytecké, když bývalá vláda, dnešní opozice, která vládla 8 let, říká, že je to byrokraticky náročné, protože oni měli 8 let na to, abychom to změnili. My zatím necelé 4 měsíce. Já vím, že pan ministr Jurečka na tom pracuje, aby ten systém byl mnohem jednodušší. To souvisí s tím, jak nám vlastně nefunguje digitalizace veřejné správy a fungování státu a já souhlasím, že to složité je, ale není to tak jednoduché, že se to dá změnit úplně přes den, ale intenzivně na tom pracují kolegové z ministerstva práce a sociálních věcí a já pevně věřím, že se jim povede zjednodušit ten systém.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
No a když se tedy bavíme třeba o snížení spotřební daně na pohonné hmoty, tak to ale přece není žádné adresné opatření, to je opatření plošné. Tak je to váš ústupek opozici? Nakonec i vlastně zvýšení, jak existenčního, tak životního minima, ke kterému jste taky přistoupili. Na to jsou navázané další dávky, spousta dalších sum, které lidi dostávají. Tak to je taky v podstatě plošné opatření přece.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Ne to není, protože příjemci těch dávek jsou právě ti nejvíce ohroženi tzn. to se nedotkne každého občana, každé rodiny. To existenční a životní minimum jsou pouze základní částky, od kterých se pak vypočítávají ty jednotlivé dávky, a to je přesně adresná pomoc.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Stínová vláda ODS, promiňte, ANO, taky požaduje mimořádný příspěvek pro důchodce 6 000 Kč, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdném na těch původních 75 % a snížení DPH u základních potravin na nulu. Takhle to představil Andrej Babiš. Je něco z toho pro vás přijatelné?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
No a výsledkem bude schodek asi 500, 600, 700 miliard, rozvrácené veřejné finance. V příštích letech bychom platili jenom za úroky ne 50 miliard jako letos ale třeba 80 nebo 100. To je čistě socialistický program bez jakékoliv odpovědnosti vůči budoucnosti České republiky. Komu by se to nelíbilo? Nemít žádné daně, všechno platit. Ale musíme být realisté. Za poslední 2 roky vzrostl veřejný dluh o 820 miliard. Za 2 roky. Když si pročteme zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, tak ten jasně říká, že to nemělo přímou souvislost s covidem, že ta vláda hospodařila nezodpovědně. Tyto návrhy, to nemá cenu ani komentovat, protože to byl úplný rozvrat veřejných financí a pak by stát nemohl vykonávat ty svoje funkce, nemohl by platit penze, nefungoval by dobře systém sociální pomoci, nefungovalo by zdravotnictví, nefungovalo školství, omezovali bychom rozsah veřejných služeb. A to si myslím, že to ani nemohou oni brát vážně.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Když se ještě krátce dotkneme pohonných hmot, tak podnikatelům tedy má ulevit zrušení silniční daně zatím pro auta do 12 tun, padla povinnost přimíchávat biosložku, kontrolujete průměrné ceny na pumpách. Kde berete jistotu, že se tohle všechno skutečně, ty kroky, dostanou až k těm jednotlivým řidičům, kteří tankují, že se někde prostě cestou nerozpustí?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
My jsme dneska rozhodli, že v těch kontrolách marží budeme pokračovat, že rozšíříme ty kontroly v celém řetězci od rafinérií přes distributory až po ty prodejce, protože musíme zaručit, že to, o co stát sleví tu daň, tu 1,50 bez DPH, je třeba říct, že se to musí plně promítnout do koncové ceny a není možné, aby to někde v tom řetězci zůstalo. Takže my rozšíříme ty kontroly cen na všechny články toho řetězce až k té koncové ceně.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Drahé pohonné hmoty podle části firem totiž už teď ovlivňují jejich podnikání. Snížení daně by podle nich pomohlo, ale ne tak výrazně, jak je potřeba. Náklady na dopravu se totiž meziměsíčně prodražují až o třetinu.
 
Tomáš PODRAZIL, obchodní ředitel, Stěhování Podrazil
 
My tam máme nárůst od konce února do dneška, nějaký začátek dubna, ±130 000 Kč na celý autopark měsíčně. Ty kluci jezdí po celé republice, po celé Evropě, takže to je docela, to pak leze do peněz.
 
Andrea MARCELOVÁ, výrobkyně šperků, trhovkyně
 
Cena benzínu a nafty mě ovlivnila hodně, trhy, protože vlastně platíme, já nevím, o 15 Kč víc teďka, takže za litr.
 
redaktorka ČT
 
Dá se vůbec šetřit na těch pohonných hmotách, je to možný?
 
Andrea MARCELOVÁ, výrobkyně šperků, trhovkyně
 
Nedá určitě ne, jak člověk se živí prostě tím stánkařením, tak určitě ne, protože se musím dopravit. Jiná cesta není.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
K naší debatě se teď připojuje Eva Zamrazilová, předsedkyně národní rozpočtové rady. Pěkný večer.
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Hezký večer.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
A ve spojení s námi je taky Daniel Hůle, dluhový specialista organizace Člověk v tísni. Pane Hůle, bavili jsme se tu o pohonných hmotách. Vy jste na Twitteru ten vládní krok se spotřební daní kritizoval, když to zjednoduším, tak podle vás si toho spotřebitel v turbulenci cen ani nevšimne. Tak je to podle vás krok pouze nedostatečný, anebo je to krok úplně špatným směrem?
 
Daniel HŮLE, úvěrový a dluhový expert neziskové organizace Člověk v tísni
 
Já bych asi neřekl úplně, že jsem to kritizoval. Já jsem se spíše nad tím krokem pozastavil v kontextu toho, co psal Miroslav Kalousek. A myslím si, že opravdu je pravda, že dnes, já jsem třeba dneska čerpal benzín, tak ty rozdíly mezi jednotlivými pumpami, díky těm ohromným cenám, jsou i v rámci jednoho města o těch korunu padesát nebo korunu osmdesát a opravdu myslím si, že to, pokud to bude platit až od červan, nevíme, jak se ta cena hýbne, tak ten rozdíl je tak nepatrný, že si toho prakticky nikdo nevšimne. A zároveň ale na té stránce toho rozpočtu, to je výdaj v řádu miliard korun. Tak je otázka, jestli takovýto typ podpory nesměrovat spíš někam jinam, tak, jak říkal pan ministr a do těch adresnějších opatření než vlastně takto plošně, takto nízko. Bylo to opravdu spíš pozastavení se než na nějakou větší kritikou, ono to není naše nějaká doména, kterou se dlouhodobě zabýváme.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Reakce pana ministra.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Tak musíme říct, že to pomůže například veřejné dopravě, protože tím ulevíme rozpočtům krajů a obcí a těm, kteří platí za dopravu, včetně státu, který přispívá například v rámci dopravní obslužnosti. A já to nevydávám za adresnou pomoc. Já říkám, že to pomůže i v konkurenčním souboji našich dopravců, zejména v těch regionech, kde ty sousední státy taky mají tu nejnižší sazbu spotřební daně z nafty a není to už jenom Polsko, je to i Německo. Pokud si vezmeme cenu nafty, tak ta daňová zátěž ve formě spotřební daně je vždy stejná. I když případně klesnou ceny rop, ceny ropných produktů, tak ta spotřební daň, která se připočítává je k tomu vždy konstantní. Ale je třeba přiznat, že doposud to daňové zatížení v České republice patřilo do jedné třetiny těch nejnižší daňové zatížení v rámci celé Evropské unie.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Paní Zamrazilová, z vašeho pohledu ekonomky, pomáhá stát a vláda včas a těm správným lidem?
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Takže dnes mi na reakce vlády vyhovovalo to, že víceméně se přihlásila k tomu, že opatření nebudou plošná, ale budou adresná. Tady ten dnešní nebo tedy včerejší krok vnímám ne úplně s velkou radostí. Nicméně vnímám to, že k tomu vláda byla patrně donucen tlakem veřejnosti něco dělat.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Já bych řekl, že spíše reakci na rozhodnutí jiných vlád. Tohle je ten dominový efekt v Evropě, protože zejména u těch příhraničních regionů je velmi důležité, jak zareaguje ta s tou daňovou zátěží vedlejší stát. My jsme o tom mluvili s kolegy v pondělí, úterý, s kolegy ministry financí a tam jsme si vlastně řekli, že bychom v tom neměli soutěžit, to má dominový efekt.
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Samozřejmě, samozřejmě, ale ještě bych k tomu doplnila to vlastně, co pan ministr nakousl, a to, že sice my jsme před tím jako by nedělali nic, ale i tak jsme měli zdanění celkové té nafty a benzínu šesté a sedmé nejnižší v celé Evropě. Čili my jsme jakoby nic nedělali, ale ve srovnání s těmi ostatními zeměmi jsme pořád ještě vycházeli velmi dobře. Nicméně ano, pokud je to opatření, byť je tedy plošné, tak alespoň snad doufám pevně, že bude, a to jednak časově omezené a že bude vymahatelné s tím, že doopravdy se to snížení propíše v plném rozsahu do konečné ceny pro konečného spotřebitele. Co se týče tedy další pomoci ano, adresná pomoc samozřejmě nejslabším, to je přesně to, co my jako, nejenom já jako ekonomka, ale i jako Rozpočtová rada vnímáme jako velkou potřebu. Tady samozřejmě se hovoří o té přílišné komplikovanosti. Pan ministr vyzývá občany, aby se neostýchali si říci o pomoc. Já bych možná šla ještě dál a řekla bych, že by v tento moment možná stačilo, dejme tomu, i čestné prohlášení, tak jako to bylo v té první fázi covidové pomoci, protože mě třeba se ty formuláře nezdají tak extrémně složité. Rozumím tomu, že skutečně běžné populace pro tu to asi složité je. A kdyby opravdu se to dalo nahradit, to ověřování v té první fázi nějakým tím čestným prohlášením s tím, že se to zkontroluje později, tak jak to bylo i s tou pomocí covidu, tak to si myslím, že by mohla být velká pomoc opravdu pro ty nejohroženější skupiny obyvatel.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Možná Daniel Hůle může zprostředkovat zkušenosti lidí, kteří chodí žádat nebo možná se i na vás obracejí, abyste jim s těmi žádostmi pomohli?
 
Daniel HŮLE, úvěrový a dluhový expert neziskové organizace Člověk v tísni
 
Tak ona to není jenom složitost těch formulářů, ale vlastně i frekvence těch dokládání těch údajů a struktura těch výdajů, které člověk musí dokládat tzn. teď se bavíme asi primárně o příspěvku na bydlení, který reflektuje vlastně a je určen na tu kompenzaci nárůstu cen a energií a vy musíte vlastně každé 3 měsíce dokládat poměrně podrobnou strukturu nákladů na energie. To je samozřejmě komplikace i pro toho pronajímatele, který vám pronajímá ten byt, protože on si musí vyžádávat tu strukturu výdajů od toho dodavatele energie. Standardní domácnost dostane jednou ročně zúčtování a podle toho jede ale máte-li tedy nájemníka, který potřebuje tuto pomoc od státu, tak najednou je pro vás zátěží a zároveň ty energie minimálně v poslední době a určitě ve výhledu budou prakticky jenom růst, nebudou se snižovat tzn. kdyby a nemusí to být tak jednoduše jenom na čestný slovo, ale pokud by tam byla povinnost doložit ty výdaje při změně toho stavu, tak to už samo o sobě bude výraznou pomocí, ale musíme si říct, že dnes řádově tu ten příspěvek na bydlení pobírá přibližně 190 000 domácností. Ještě v roce 2015 to pobíralo 250 000 domácností. Ale tak, jak se vlastně ta situace bezprecedentní vyvíjí, a za to ta vláda opravdu nemůže, To musíme si zase říct, že vláda je postavená před jako extrémní kritickou situaci v oblasti energií, do toho přišla válka, tak to není opravdu záviděníhodné. Ale z těch jakoby několika 4 000 000 domácností zhruba se může do poměrně složité situace dostat třeba 1 000 000 domácností, možná i víc a jsou to domácnosti seniorů a podobně. A pak už vlastně administrativně nestačí ten úřad práce to obhospodařovat, takže otázka, jestli nezvolit nějakou jinou cestu, která sice bude adresná, ale ten problém je už tak plošný, že to bude vlastně něco mezi adresným a plošnějším řešením, aspoň nějaká mírná kompenzace.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Tak nakonec informaci o vlastně mimořádném zahlcení úřadů práce, to jsme dnes během dne zaznamenali, že jaksi už přišla žádost, o jak kapacitní posílení, tak i o mzdové posílení. O něčem takovém přemýšlíte?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
No o tom dočasném kapacitním navýšení přemýšlíme. Tak nesmíme zapomenout, že pomáháme zhruba třem stovkám tisíců uprchlíků, jsou to ženy a děti a těm pomáhají úřad práce, respektive to administruje. A čím dřív skončí válka a Putinova agrese, tím dřív se zastaví ten příliv uprchlíků. Ale my jsme k tomu zvolili přístup, který podle mě je správný. V prvním kroku se o ty lidi musíme postarat a až v druhém kroku řešíme rozpočtové náklady. Ne, že by to nebylo potřebné, ale cítíme povinnost se o ty lidi postarat, to jsou rozdělené rodiny, muži bojují, ženy, děti utíkají před válkou k nám. Tak já považuji za správné, že stát a všechny instituce, kraje, obce k tomu napomáhají. Chtěl bych ocenit velkou solidaritu našich občanů, protože mnoho dobrovolníků a bez nich bychom tu opravdu mimořádnou vlnu nezvládli. Je to vlastně největší pohyb obyvatelstva od druhé světové války, včetně vnitřní migrace uvnitř Ukrajiny, kdy se vlastně od 24. února přišlo o domovy více než 10 000 000 obyvatel. Když to porovnáme s tou uprchlickou krizi, kterou známe z roku 2015, tak tehdy přišlo za rok do Evropy asi 1,5 milionu spíše migrantů než uprchlíků. A teď v těchto dnech během čtyř, pěti týdnů 4 000 000 přišly do Evropy. Takže to tempo, to množství je úplně jiné a zvládají to nejenom Česká republika, ale naši sousedé, Polsko. Podobně mluvil jsem se všemi ostatními ministry. Samozřejmě tady hraje roli jazyková blízkost. My nejsme tranzitní zemí pro lidi, kteří utíkají z Ukrajiny. My jsme pro ně cílovou zemí, a to je velká změna, a to samozřejmě vytváří velký tlak na kapacity úřadu práce.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Tak to samozřejmě je evidentní, že vláda je naprosto bezprecedentní situaci a řeší bezprecedentní krizi, která tady nebyla. Když se na to podíváte očima předsedkyně Národní rozpočtové rady, která má jaksi dohlížet na vládu, aby byla rozpočtově zodpovědná, dělá to tato vláda v mezích možností, které má?
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Zatím ano, ale právě protože, jak přesně říkal, pan ministr je to bezprecedentní situace, tak právě proto bych navrhovala to, aby se ta administrativní zátěž pro ty české občany snížila tak, aby opravdu oni zase nedopláceli na to, že, dejme tomu, jsme teď zahlceni tou uprchlickou krizí a nezapomínali jsme na ně. Tak tady bych opravdu v té administrativě, dejme tomu, bych se spokojila s nějakým tím čestným prohlášením a myslím, že tedy dobře to říkal i pan Hůle, že by to testování asi nemělo být každý 3 měsíce. A vím, že jsou třeba... Chodí mně takové smutné maily, že třeba někdo nedostane příspěvek na bydlení, byť na něj má nárok jenom proto, že mu jeho pronajímatel není ochoten dát to potvrzení, takže to my skutečně přijde, že se jsou jako smutný případy, který se řeší dlouho a je potřeba tady opravdu tu situaci zjednodušit a tu kontrolu, případně provádět zpětně, protože tak jako to bylo u těch covidových opatření. Až ta uprchlická situace poleví, tak můžeme potom kontrolovat, ale těm občanům je potřeba s těmi náklady na energie pomoci teď a tady, protože ty náklady na ty energie doopravdy rostou a porostou bohužel ještě dál.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Vy jste chtěl reagovat.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Já jsem chtěl poděkovat za oba dva ty podněty, protože si myslím, že v této době je cenný podnět, abychom prodloužili ten interval. Umím si představit, to bude 6 měsíců v této chvíli místo tří. A umím si představit přesně ten přístup státu, o které mluvila paní předsedkyně Zamrazilová. Takže děkuju a poradíme se s kolegy, já budu doporučovat, abychom se touto cestou vydali.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Je samozřejmě jasné, že ten letošní rozpočet, který vy jste předělali, to, co jste zdědili jaksi po minulé vládě, ale asi už teď je jasné, že platit nebude, že se bude muset znovu přepracovat. Ty mimořádné výdaje budou nepochybně vysoké. Není na místě podívat se taky na příjmovou stránku, pane ministře?
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Já myslím, že není na místě letos se na příjmovou stránku podívat. Znám názory těch, kteří říkají, že máme zvýšit daně. Já považuji za největší problém minimálně /nesrozumitelné/ výše inflace. To je problém, se kterým musíme bojovat. Má to samozřejmě i Česká národní banka, ale vláda může taky přispět svým dílem a tím, že bude hospodařit odpovědněji, než se to dělo v minulých letech a o to se snažíme. A já myslím, že jasné, že struktura rozpočtu se změní. To je to je jasné, ale my jsme zvolili, já myslím, že správně, že počkáme několik měsíců, protože máme schválený rozpočet od 21. března platí rozpočet, máme rozpočtované kapitoly do konce roku, takže peníze nedojdou ani v dubnu, ani v květnu, ani v červnu, ale není zdaleka jisté a předem dané, že se musí nějakým dramatickým způsobem navyšovat schodek státního rozpočtu, protože pokud nezvládneme inflaci, tak budeme pořád jenom přidávat a budeme pořád roztáčet to kolo. Když v nominální dostanu víc peněz, tak si za to vlastně míň pořídím. To je jednoduché pravidlo, to není žádná velká ekonomická škola k tomu potřeba, abychom to pochopili a spolupráce České národní banky a vlády podle mě může přispět k tomu, že ta inflace se bude postupně snižovat, protože ono se to pak promítá, zvyšuje se tlak na zvyšování....
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Ale zatím ty ekonomické předpovědi spíš mířily opačným směrem, tedy že inflace bude dál růst a růst a růst.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Tak já myslím, se změnila situace 24. února. My budeme zítra publikovat novou makroekonomickou prognózu, myslím, že v 11 hodin dopoledne ji uvolníme a tam je to asi jedna z prvních institucí, která reaguje na ten válečný konflikt. A když se o tom bavíme, tak já myslím, že je jasné pro všechny evropské země, že nebude tak vysoký růst ekonomiky, jak jsme si mysleli ještě v lednu nebo únoru, že bude vyšší inflace všude, než jsme si mysleli v lednu a v únoru, ale je to cena za to, že sankcionujeme Rusko a pokud ty sankce mají bolet Rusko a podle mě musí bolet Rusko, tak samozřejmě budou částečně bolet i ty, kteří ty sankce uvalují. Bez tohoto prostě nejde.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Paní Zamrazilová, bude podle vás vůbec nějaký ekonomický růst, protože guvernér České národní banky ten hovořil o nule.
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Pokud vím, hovořil o černé nule. A takže já si myslím, že ten růst, kdyby ta situace se nějak dramaticky nehoršila, tak by skutečně mohl být. Měl být původně podle těch původních předpokladů měl být 3 %, 4 % podle různých institucí. Takže já se domnívám, pokud se ta situace dále nějak dramaticky nezhorší. Tak by to 1, možná 2 % tady být mohlo. Ale upřímně řečeno, více než ten růst mě trápí inflace. To je prostě největší hospodářská nemoc nebo nejhorší, jedna ze dvou nejhorších hospodářských nemocí, inflace, nezaměstnanost. Nezaměstnanost nás zatím netrápí. Trh práce máme přehřátý, máme tu víc volných pracovních míst než nezaměstnaných, ale inflace nás trápí a je přesně velmi důležité ukotvit ta inflační očekávání, protože jinak jsme v Americe sedmdesátých let a budeme se z toho hrabat velmi dlouho a ta vláda, nechme teď jistě stranu Českou národní banku, která dělá, co považuje za vhodné a rozhodně, myslím, že ví, co dělá, ale to, čím může pomoci vláda je právě neprovádět plošná opatření, protože ta plošná opatření, která se prováděla v rámci covidu, jsou podle mého názoru tím zásadním spouštěčem inflace, který nasedl na ten přehřátý trh práce v roce 2020 a 21, protože musíme uvědomit, že byť ta pomoc byla nezbytná, já ji nerozporuji, ale tak vlastně podniky dostaly peníze za nevyrobené zboží, za neodvedené služby a lidé za nevykonanou práci. A poptávka, tím pádem silná poptávka, se střetla se slabou nabídkou. Výsledkem nemohlo být nic jiného než inflace, takže já ještě jednou varuji před těmi plošnými opatřeními s tím, že se musí, musí pomoci té nejslabší skupině obyvatelstva, byť to může být 20 % domácností, tomu rozumím.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Zvýšit daně radí i prezident Miloš Zeman. Ten se opět vrátil k té tezi, že to snížení daně z příjmů fyzických osob mělo být dočasné na 2 roky. Má nebo nemá pravdu, paní Zamrazilová?
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Podle mého názoru ta pravda to je, protože v té důvodové zprávě pana poslance Andreje Babiše toho poslaneckého návrhu to skutečně bylo na 2 roky, nicméně prostě politická realita, že dnešní politici, dnešní situace k tomu zřejmě nepřestoupí. Podle mě to byla velká chyba, jenomže teď, kdybyste začali lidem ještě zvyšovat daně z příjmu, tak už se střetnete skutečné s těžkým sociálním odporem, takže jsme zase, jsme zase v jiné situaci, ale, ale jako moje předchozí kritika toho opatření prostě platí pořád.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Pane Hůle, prosím vás, ještě o krátkou reakci na vlastně to téma jaksi sociálního smíru v Česku?
 
Daniel HŮLE, úvěrový a dluhový expert neziskové organizace Člověk v tísni
 
A tak to je ale velmi těžká otázka na krátkou reakci. Všichni vidíme, jak se, jak se všechno zdražuje. Ti nejchudší lidé jsou paradoxně, jsou tím také postiženi, ale jsou na to trochu adaptováni, protože oni jsou zvyklí žít v bídě. Problém je, že se nám prostě do té neřešitelné situace propadu dostává velká část, nemalá část nižší střední třídy, senioři, kteří prostě nemají, kde vzít ty peníze navíc a ta jejich situace je opravdu neřešitelná. Až bude stát bochník chleba 100 Kč, tak oni už opravdu si počítají peníze, aby mohli jít jednou, 2× do roka, do měsíce do cukrárny a teď budou opravdu počítat, aby měli na ten chleba. Tady si myslím, že já jenom tohle tý vládě to vyčítat až tak nelze, byť teda naprosto souhlasím s tím, že zrušení superhrubé mzdy bylo velmi neodpovědné a podílela se teda na tom i část stávající vlády a minulá vláda a teď poneseme vlastně částečně ty důsledky a nicméně moc, prosím, aby opravdu vláda byla připravená na to podpořit, to, že to skupina obyvatel, kteří budou potřebovat podporu, bude výrazně větší, než byla prostě před, před několika lety a pokud jim nepomůžeme, tak se může nám to negativně promítnout v příštích prezidentských volbách a při jiných příležitostech.
 
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
 
Dámo a pánové, děkuju, že jste byli našimi hosty, že jste se zúčastnili vysílání Událostí, komentářů. Hezký zbytek večera.
 
Zbyněk STANJURA, ministr financí /ODS/
 
Děkuji za pozvání, na shledanou.
 
Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 
Děkuji.
 
Daniel HŮLE, úvěrový a dluhový expert neziskové organizace Člověk v tísni
 
Děkuji za pozvání.

« zpět na přehled