Tošenovský se postaví Sobotkovi, oznámil svou kandidaturu na prezidenta

20.4.2012; iDnes.cz

Europoslanec, bývalý primátor Ostravy a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský bude kandidovat na příštího prezidenta. Oznámil to po zasedání regionální rady občanských demokratů v moravskoslezkém kraji. Tošenovský se rozhodl ucházet o přízeň všech členů ODS. Ti definitivního kandidáta své strany vyberou v primárkách.

"Regionální rada nominovala Evžena Tošenovského do prezidentských primárek," uvedl v pátek v podvečer Zbyněk Stanjura, předseda Regionálního sdružení ODS Moravskoslezského kraje s tím, že jediným stranickým protikandidátem Tošenovského je zatím Přemysl Sobotka.

Sdružení ale mohou ještě navrhovat další protikandidáty, a to až do neděle.

"Rozhodl jsem se do toho boje vstoupit," uvedl na tiskové konferenci Tošenovský. Bývalý hejtman podle svých slov o kandidatuře přemítal několik měsíců. "Rozhodující slovo měla moje žena, která je větší drsňák než já," dodal.

ODS chce o definitivním výběru kandidáta nechat rozhodovat všechny členy strany v primárkách. "Je to nevyzkoušený model, který ODS ještě nepoužila, bude to novinka a pro mně obrovská výzva," okomentoval způsob volby Tošenovský.

ODS má zatím dva kandidáty, Němcová od plánu ustoupila

Kromě europoslance Tošenovského a zmíněného Sobotky se hovořilo o šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové. Ta se nakonec rozhodla nekandidovat. "Jsem přesvědčena, že právě v této turbulentní době mohu prospět České republice daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny," uvedla Němcová (více o jejím rozhodnutí čtěte zde).

V primárkách ODS budou o kandidátech hlasovat jednotlivé kraje, některé společně. Vítěze primárek strana zveřejní 1. července a bude ho muset ještě potvrdit výkonná rada občanských demokratů.

Průzkumy veřejného mínění však dosud žádnému z kandidátů nedávají v přímé volbě příliš velké naděje. Největší šance má v průzkumech expremiér, nestraník Jan Fischer. Na dalších místech je ekonom Jan Švejnar či další bývalý premiér Miloš Zeman.

Václav Klaus na Hradě skončí v březnu příštího roku. Jeho nástupce poprvé vyberou občané místo členů parlamentu.


« zpět na přehled