Slezské divadlo v Opavě nedostane dotaci

27.2.2012; Česká televize Ostrava

Moderátor Jan Plachý:

Téměř 4 tisíce podpisů za týden sesbírali organizátoři petice za zvýšení příspěvku z městského rozpočtu pro Slezské divadlo v Opavě. Kvůli úsporám tam přišlo o práci 17 umělců a pracovníků. Opozice na dnešním jednání zastupitelstva navrhla schválit dotaci ve výši 2,5 milionu korun. Většina zastupitelé ale byla proti.

Redaktor Michal Polášek:

Faktická likvidace opery Slezského divadla v Opavě, tak hodnotí umělci rozhodnutí ředitele, který v reakci na snížení dotace z magistrátu rozdal výpovědi 17 sólistům, zpěvákům či tanečníkům. Petici na jejich podporu dosud podepsalo na internetu a písemně téměř 4 tisíce lidí.

Sólistka Slezského divadla v Opavě Katarína Jorda Kramolišová:

Když jsem nastoupila do tohoto divadla, tak bylo nás 18 členů, zůstali jsme v 7. V sedmi se hrát divadlo nedá. Zůstaly jsme 2 ženy.

Redaktor Michal Polášek:

Petici, která požaduje také navýšení příspěvku města, přišlo na zastupitelstvo podpořit asi 25 členů operního souboru Slezského divadla i s transparenty. Odcházeli ale s prázdnou. O situaci ve Slezském divadle jednali opavští zastupitelé téměř půldruhého hodiny požadavku petice nevyhověli.

Opoziční zastupitel, senátor Václav Vlček (ODS):

Je zřejmé, vznikla-li petice, která již má 3 tisíce podpisů, že ten provoz je skutečně ohrožen v divadle.

Primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD):

Tato situace nevede k likvidaci dvousouborového složení divadla. A znovu to vyhodnotíme tak, jak jsme řekli až v červnu.

Redaktor Michal Polášek:

Opavský magistrát letos přidělil Slezskému divadlo o milion korun méně. Kvůli loňské modernizaci se zároveň zvýšily náklady o zhruba 2 miliony. Vedení divadla chce s propuštěnými umělci uzavírat jednorázové smlouvy o hostování. Podle některých členů souboru se ale situace dala řešit jinak než výpověďmi.

Propuštěný dirigent Slezského divadla Opava Jan Snítil:

Snižování mezd, sice také není příjemný, ale je podle mě ještě snesitelný a rozhodně neohrozí další divadelní provoz.

Ředitel Slezského divadla Opava Jindřich Pasker:

My jsme nepřistoupili na snižování platů, protože ty platy jsou opravdu velmi nízké. Divadelníci zrovna v Opavě to je zhruba kolem 18 tisíc korun.

Redaktor Michal Polášek:

Výpovědní lhůta propuštěným umělcům končí na přelomu března a dubna. Ve stejné době chtějí organizátoři petici předat primátorovi. Michal Polášek, Česká televize, Opava.

« zpět na přehled