Silnice Ostrava–Opava má pokračovat

Obyvatelé obcí na hlavním silničním tahu mezi Ostravou a Opavou, které trápí frekventovaná silniční doprava, mají od úterka velký důvod k radosti. Vláda totiž schválila upravený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který navyšuje výdaje pro dopravu o čtyři miliardy korun. V návrhu se počítá s pokračováním ve výstavbě některých důležitých dopravních staveb včetně důležité silnice I/11.

Informoval o tom předseda poslaneckého klubu za ODS a bývalý opavský primátor Zbyněk Stanjura. „Kromě dostavby dálnice D 47 směrem na polské hranice bude pokračovat stavba Prodloužená Místecká v Ostravě a silnice I/11 Mokré Lazce směrem na Ostravu,“ řekl Stanjura s tím, že tyto stavby jsou podle úterního rozhodnutí vlády zařazeny jak do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok, tak i do střednědobého výhledu na roky 2013 a 2014. Rozpočet ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. „Podařilo se mi přesvědčit ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury, aby jedenáctka mezi Opavou a Ostravou byla spolufinancována z evropských fondů, což je pro západní část Moravskoslezského kraje jednoznačně dobrá zpráva,“ dodal Stanjura.

Informaci potvrdil i tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Martin Dostál. „Je to pozitivní zpráva. Oficiální stanovisko k rozpočtu ale naše sdružení vydá příští pondělí,“ řekl. Na dostavbu silnice I/11 čeká řada obcí, které jsou stávající dopravou velmi zatíženy.

„O rozhodnutí vlády samozřejmě vím a každý krok k dostavbě silnice vnímám pozitivně, i když dříve nám byla přislíbena vyšší částka,“ řekla starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová (ČSSD).

Podle vládou schváleného rozpočtu fondu dopravy bude v příštím roce na stavební práce přiděleno z národních zdrojů 300 miliónů korun, v dalším roce 500 miliónů a v roce 2014 bude uvolněno dalších 200 miliónů. Evropské finance budou postupně čerpány v příštích letech.

„Rozpočet fondu dopravy má k ideálu daleko. I přesto se podařilo uhájit pokračování výstavby klíčových dopravních staveb v našem kraji. Dále považuji za úspěch, že jsou vyčleněny finanční prostředky na přípravu východní části obchvatu Opavy. A to není zrovna málo,“ dodal poslanec Stanjura.

« zpět na přehled