Šéf poslanců ODS Stanjura: Udělám vše proto, aby komunisté nebyli ve vedení sněmovny

4.9. 2012; Mediafax

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechce dopustit, aby se do vedení dolní parlamentní komory dostal zástupce KSČM. Stanjura to uvedl v úterý pro Mediafax s tím, že právě volba nového místopředsedy sněmovny by podle jeho názoru měla být prvním bodem zářijové schůze.
My chceme jako první bod navrhnout volbu místopředsedy sněmovny, protože bychom chtěli posílit tým hned na začátku, a ne na konci. Stačí, aby měl řídící schůze v současnosti nějakou náhlou nevolnost, a budeme tady všichni jen sedět. Nebudeme nic dělat," prohlásil Stanjura.


Jediným kandidátem aktuální volby je poslanec TOP 09 Jiří Oliva, který má podle šéfa poslanců ODS zvolení prakticky jisté. "Bude to Oliva z topky, jediný kandidát. Jednání o obsazení dalšího postu se teprve povedou," zmínil.


Komunisté před začátkem zářijové schůze sněmovny prohlásili, že svého kandidáta do volby nenominovali záměrně. "Rozhodli jsme se nikoho nenominovat. Strany vládní koalice se nám neobtěžovaly oznámit, že lhůta pro podání končí minulý pátek, jinak než oficiálním dopisem," zlobil se šéf poslanců KSČM Pavel
Kováčik.


Předseda komunistických poslanců zmínil - i pro obsazení postu místopředsedy sněmovny - princip poměrného zastoupení. S tím ale Stanjura polemizoval. "Komunisty do poměrného zastoupení nepočítám. Udělám všechno proto, aby tam (ve vedení sněmovny) komunisté nebyli," prohlásil šéf občanskodemokratických zákonodárců.


Námitce, že si demokracii klíčový představitel nejsilnější vládní strany ohýbá podle potřeby, se ale Stanjura bránil. "Já si můžu v personálních otázkách hlasovat, jak uznám za vhodné. Píše se jen o tom, že výbory jsou obsazené podle poměrného zastoupení," uvedl pro Mediafax a dodal: "My jsme to respektovali a komunisté mají počet členů výboru přesně podle poměrného zastoupení, jak bylo vypočteno. U funkcionářů sněmovny nic takového není."


Ve vedení sněmovny, které je nezbytné pro řízení poslaneckých schůzí, je v současnosti pouze předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD). Bývalá místopředsedkyně Kateřina Klasnová (VV) na post rezignovala poté, co Věci veřejné vypadly z vládní koalice. A další místopředsedkyně, Vlasta Parkanová (TOP 09), se místa vzdala ve chvíli, kdy ji kolegové vydali trestnímu stíhání kvůli obvinění z korupce při nákupu armádních letadel CASA.


Víc starostí než volba místopředsedy sněmovny ale dělá v současnosti Zbyňku Stanjurovi revolta v jeho poslaneckém klubu. Část poslanců ODS je totiž podle kuloárních informací připraveno nepodpořit vládní balík daňových změn, který se do sněmovny vrátil ze Senátu a pro který stočlenná vládní koalice potřebuje
získat 101 hlasů.


Vláda se může sice spolehnout na hlas Milana Štovíčka z Věcí veřejných. Naopak košem jí dal bývalý občanský demokrat Michal Doktor a zřejmě i Pavel Bém, který má v ODS přerušené členství.


Jan Kálal

« zpět na přehled