Předčasné volby nebudou, Nečasova vláda dostala ve sněmovně důvěru 105 poslanců

27.4.2012; iHned.cz

Kabinet premiéra Petra Nečase přežil další test a bude pokračovat ve vládnutí. Ve sněmovně se po dnešním hlasování může opřít o většinu, kterou po rozpadu koalice vyztužili odpadlíci z Věcí veřejných vedení vicepremiérkou Karolínou Peake.

Češi v červnu nepůjdou k předčasným volbám. Vláda Petra Nečase při pátečním hlasování dostala důvěru Poslanecké sněmovny a může pokračovat ve vládnutí. Kabinet podpořilo 105 poslanců a 93 bylo proti. Dva poslanci - Jaroslav Škárka a David Kádner - se hlasování nezúčastnili.

Kromě poslanců ODS a TOP 09 vládu podpořili odpadlíci z Věcí veřejných a nezařazení poslanci Pavel Bém a Michal Doktor. Vzhledem k tomu, že o vyslovení důvěry žádal premiér, stačilo vládě získat nadpoloviční většinu z 98 přítomných poslanců.

"Bylo by jednoduché a laciné říkat, že teď zavládla nějaká úleva..Jsme na začátku druhé šance této vlády ukázat, že může vládnout srozumitelně, vrátit politice důvěru veřejnosti," komentovala výsledek hlasování vicepremiérka Karolína Peake.

"Budeme teď intenzivně pracovat na znění nové koaliční smlouvy, která bude odpovídat - a to není překvapení - znění původní koaliční smlouvy v revizi z dubna tak, aby ji mohly podepsat tři subjekty," popsal další kroky vznikající koalice premiér Petr Nečas. Novou koalici podle něj také čeká hledání nového ministra školství.

"Vláda technicky vzato nepřišla o svoji důvěru, nicméně nemá důvěru české veřejnosti," komentoval výsledek hlasování předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Znovu také zopakoval, že jediným řešením situace je podle něj vypsání předčasných voleb.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že vládě nedává příliš dlouhé trvání, pokud chce pokračovat v nepopulárních opatřeních.

Hlasování předcházelo skoro desetihodinové jednání sněmovny. U řečnického pultíku se střídali opoziční poslanci, kteří v dlouhých projevech vysvětlovali, proč by Nečasova vláda měla skončit.

« zpět na přehled