Před hlasováním o důvěře vládě jednat nebudeme, rozhodli poslanci

24.4.2012; iDnes.cz

Jen pár minut trvalo v úterý jednání Sněmovny. ODS a TOP 09 se totiž rozhodly, že nejprve musí být jasné, jakou má vláda Petra Nečase podporu. A nově se formující koalice ODS, TOP 09 a platformy Karolíny Peake to také prosadila 100 hlasy.

Poslanci začali ve 14 hodin a v plánu bylo, že se vrátí k některým zákonům vráceným Senátem. Jednání ale nakonec zabralo jen několik minut. Spolu s ODS, TOP 09 a platformou Karolíny Peake pro to hlasovali poslanec VV Miroslav Petráň a bývalí poslanci ODS Michal Doktor a Pavel Bém.

"Z tohoto procedurálního hlasování nic nevyvozujeme," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Důležité je hlasování o důvěře a o reformních zákonech.
Že mají vládní strany plán jednání dubnové řádné schůze Sněmovny přerušit, a to až do 2. května, už těsně před jednáním iDNES.cz potvrdil šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Jsem skaut, tak nesmím lhát. Navrhneme to. V tuto chvíli nevím, zda vláda má, nebo nemá důvěru Sněmovny," řekl iDNES.cz Gazdík.
Projednávat v takové situaci tak zásadní věci, jako jsou církevní restituce, by podle něj nebylo správné. "Považujeme za legitimní nejprve zjistit, zda má vláda většinu ve Sněmovně," uvedl Gazdík.
Opoziční ČSSD proti přerušení schůze protestovala. "My nejsme líní. Chceme pracovat. Takže to nepodpoříme, jsou tady zákony v běhu," řekl iDNES.cz už před začátkem schůze šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

A když koalice prosadila svou, místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek se velmi zlobil. "Nepadlo ani slovo o tom,že bude schůze přerušena. Tento zvrat přišel bez jakéhokoli upozornění." Podle Zaorálka se Sněmovna stává netransparentní. Prohlásil, že doufá, že vláda v pátek důvěru nedostane.

« zpět na přehled