Poslanec Zbyněk Stanjura besedoval se studenty Slezské univerzity

23.10. 2012; Slezská univerzita v Opavě

Bývalý primátor města Opavy, zastupitel Moravskoslezského kraje a dnes především poslanec Parlamentu ČR a předseda parlamentního výboru ODS Ing. Zbyněk Stanjura přijal v pondělí 22. října odpoledne pozvání opavských studentů k besedě na téma Role poslaneckého klubu v legislativním procesu.


Poslance nejprve v kinosále areálu Slezské univerzity v Opavě na Hradecké ulici představila přítomným předsedkyně Studentského politologického fóra Vendula Venclíková. Poté Zbyněk Stanjura, kterému je akademická půda velmi blízká, neboť zastává rovněž funkci předsedy Správní rady Slezské univerzity, vysvětlil posluchačům systém a podmínky vzniku zákonů v České republice a soustředil se při tom na hlavní téma besedy, tedy to, jakým způsobem pracuje poslanecký klub a jaké má vlastně možnosti a pravomoci ovlivňovat legislativní proces. Při tom vysvětlil úlohu tzv. zpravodajů a také povinnosti, které v této cestě má Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a Senát, vláda či prezident republiky.


V další části dostaly slovo dotazy. Padaly z různých oblastí, některé opravdu na tělo, ale host se žádné z odpovědí nevyhnul a na všechny vyčerpávajícím způsobem reagoval. Odpověděl třeba na dotaz o tom, jakým způsobem lze zvrátit hlasování ve sněmovně, jak je to s domnělou nevědomostí některých poslanců po hlasování nebo třeba prozradil svůj názor na systém voleb či výsledky a zájem o ty poslední z uplynulých dvou týdnů. Při tom samozřejmě ctil akademickou půdu a její nepolitičnost, odpovídal nejen jako politik, ale i jako člověk žijící v České republice. Je tak možné, že mnohé v sále překvapil svojí otevřeností a alespoň trochu se mu podařilo napravit často nelichotivý pohled na politickou reprezentaci naší země.

Martin Kůs; Slezská univerzita v opavě

« zpět na přehled