Poslanci se přou o limity pro prezidenta

Právo; 15.3.2012

Poslanci včera poslali do dalších kol projednávání návrh zákona, který určuje pravidla pro přímou volbu prezidenta.
Že nástupce Václava Klause budou volit občané v lednu až únoru příštího roku, již bylo rozhodnuto dříve, tentokrát jde o to, kdo a jak může navrhnout kandidáta a jak bude volba vypadat.
Soc. dem. navrhla finanční strop pro kampaň 15 miliónů korun, omezení sponzorských darů od jednotlivců a zákaz sponzoringu firmami. Ačkoli vláda se stanovením limitů kvůli časovému presu původně nesouhlasila, ve včerejší diskusi již koalice tak nesmlouvavá nebyla a nabídla opozici jednání. Jde o volební zákon, takže obě komory se musejí na znění shodnout. Tedy jak pravicová Sněmovna, tak levicový Senát.
I včera koaliční poslanci pochybovali o účelnosti limitů. Podle nich se dají snadno obejít.
„Nedělejme si iluze, že kampaně budou čisté, korektní, levné,“ upozornil šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) a dodal, že strop výdajů povede k antikampaním. Například k tomu, že soukromník si vyvěsí billboardy, aniž by se k nějakému kandidátovi hlásil.
Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury se bude moci manipulovat se slevami.
Soc. dem. také žádá zveřejňování výdajů prostřednictvím jednoho účtu, povinnost okamžitě přiznávat dary přes 50 tisíc a to, aby jedna fyzická osoba mohla obdarovat jednoho kandidáta nejvíce miliónem.
„Budeme vyjednávat do poslední chvíle,“ řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud Sněmovnou zákon bez limitů na kampaň neprojde, soc. dem. se poradí se svými senátory, jak postupovat. Pokud své návrhy neuplatní v horní komoře, je soc. dem. je připravena prosadit, budeli mít většinu ve Sněmovně.
Pro regulaci je i KSČM. Jak uvedl Stanislav Grospič, je nutné dát „jasná pravidla, že se z toho nestala jenom velká show pro mediální agentury a praní peněz bankovních institucí“.

Nejasnosti a otázky

ČSSD má ale podle Jana Chvojky řadu dalších nejasností. Například zda mezi deseti senátory a dvaceti poslanci, kteří podají návrh, může být i samotný kandidát, tedy vlastně navrhnout sám sebe. Chvojkovi se také zdá velmi krátká doba dvou dní, ve kterých se mohou navrhovatelé domáhat soudní ochrany v případě odmítnutí jejich kandidátky.
Své zásadní pochybnosti zveřejnil již dříve i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a dá se předpokládat, že s nimi někdo na jednání ve výboru vyrukuje. Kritizoval především absenci úpravy soudního přezkumu voleb a nejasnosti kolem registrace kandidátních listin.
Podle Rychetského hrozí protahování volby kvůli nesrovnalostem v podpisech lidí, kteří kandidáta nominují. Pokud se totiž při namátkové kontrole na nějakou přijde, může být jméno z volby vyřazeno.
Zákon by měl začít platit 1. října 2012, aby se stihlo připravit volbu na začátek příštího roku.

« zpět na přehled