Politici: Dohnal úřad znemožnil. Nahradit ho musí nestraník

20.2.2012; Lidovky.cz

PRAHA - Pondělní verdikt Městského soudu v Praze znamená definitivní konec Františka Dohnala v čele Nejvyššího kontrolního úřadu. Kdo ho nahradí, zatím poslanci jmenovitě nekomentují. I když je jasné, že se o místo "šéfkontrolora" strhne v následujících dnech velká politická bitva, hlavně v poslaneckých kuloárech.

Z koalice i přesto krátce po pravomocném rozhodnutí soudu o jeho vině zaznělo přání, aby se novým prezidntem NKÚ stal někdo nadstranický. Pro připomenutí: František Dohnal byl v minulosti starostou Jihlavy a poté i hejtmanem kraje Vysočina, pokaždé jako kandidát KDU-ČSL. Do čela NKÚ zasedl v roce 2005.

 "Naší snahou bude, aby v čele NKÚ stála nezávislá osobnost, nenavázaná na žádnou konkrétní politickou stranu. Osobnost uznávaná, respektovaná napříč politickým spektrem," řekl serveru Lidovky.cz Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové.

"Nechceme, aby kolegium NKÚ bylo odkladištěm vysloužilých politiků," dodal Gazdík s tím, že je úřadu třeba navrátit kredit. Koalice ale podle něj zatím na toto téma debatu nevedla. "Žádné jednání dosud neproběhlo, žádné jméno nepadlo," řekl Gazdík. 

Podobně jako Gazdík se na hledání nového prezidenta NKÚ dívá místopředsedkyně VV Karolína Peake. Nástupce Dohnala by podle ní neměl být nominován politicky, ale s ohledem na odbornost. "Lubomír Voleník zvedl prestiž úřadu, za prezidenta Dohnala ale spíše ztratil. Byla bych nerada, aby ta degradace pokračovala," uvedla.

Podle ní je ale potíž, že pravidla pro výběr kandidáta nejsou jasně stanovená. "Výsledkem pak může být politická volba prezidenta NKÚ, namísto nominace s ohledem na odbornost," obává se Peake.

 

Je třeba svolat K9

Podle předsedy VV Radka Johna by se kvůli Dohnalově nástupci měla co nejdříve sejít K9. "Je třeba hovořit o novém prezidentovi NKÚ, ale i o rozšíření jeho pravomocí," míní John.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura si od příchodu Dohnalova nástupce slibuje, že NKÚ začne normálně fungovat. Nečas totiž rozhodl, že dokud soud pravomocně nerozhodne, nebude se vláda jeho závěry zabývat.

Ani on se ale nechtěl o Dohnalově nástupci bavit jmenovitě. "Žádného kandidáta jsme zatím nehledali, protože jsme nevěděli, jak soud dopadne," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. I podle něj by se novým prezidentem měl stát odborník. "Začneme ho hledat v nejbližších dnech," řekl Stanjura.

Proč je důležitý NKÚ?

NKÚ má svou profesionalitou a nezávislostí svých závěrů udávat tón pro všechny kontrolní mechanismy ve veřejném sektoru. Je institucionální pojistkou proti nehospodárnosti a plýtvání. V poslední době takto nefungoval a odstoupení pana Dohnala je šancí na lepší začátek a naplňování této vize.

ANKETA MEZI POLITIKY

Server Lidovky.cz oslovil politiky s dotazem, jak hodnotí verdikt soudu a kdo by se podle nich mohl stát Dohnalovým nástupcem.

Václav Votava, ČSSD, člen kontrolního výboru

"Pan Dohnal byl ostudou NKÚ, ostudou tohoto státu. Takže já rozsudek soudu vítám. Diskuze kolem jeho nástupce teprve proběhne, nejen v kontrolním výboru, ale i v klubu sociální demokracie."

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS

"Žádného kandidáta jsme zatím nehledali, protože jsme nevěděli, jak soud dopadne. Pokud se na něm koalice shodne, může se NKÚ vrátit do normálního postavení a k normálnímu fungování."

Radek John, předseda VV

"Setrvání pana Dohnala dlouhodobě snižovalo kredit NKÚ. Je třeba hovořit nejen o novém prezidentovi NKÚ, ale i o rozšíření jeho pravomocí."

Karolína Peake, místopředsedkyně VV

"Oba soudy shledaly porušení zákona, jeho dodržování nepochybně platí i pro NKÚ. Co se týče nástupce pana Dohnala, nemáme žádné tipy. Podle nás by ale nemělo jít o politickou volbu, ale o nominaci s ohledem na odbornost."

Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové

"Naší snahou bude, aby se NKÚ změnil v tom smyslu, že jeho kolegium nebude odkladištěm vysloužilých politiků. Chceme, aby tam byly osobnosti renomované a morálně bezúhonné, které význam NKÚ posunou. A také aby v jeho čele stála nezávislá osobnost, nenavázaná na žádnou konkrétní politickou stranu. Naši snahou bude, abychom se dohodli v koalici, případně budeme jednat napříč politickým spektrem."

Vojtěch Filip, přededa KSČM a kontrolního výboru

"Já jsem rád, že soud potvrdil názor Poslanecké sněmovny na to, jakým způsobem jsou omezeny pravomoci mezi ústavními institucemi. O nástupci pana Dohnala budeme teprve uvažovat. Předpokládám, že půjde o jednání všech pěti politických stran, které jsou zodpovědné za předložení jména nástupce prezidentovi. Nikoli pouze o dohodu koalice."

 

« zpět na přehled