Pat v souboji o rušení lůžek

11.4.2012; Mladá fronta DNES

„Shodli jsme se, že jsme se neshodli,“ zhodnotil včera hejtman Jaroslav Palas jednání se zdravotními pojišťovnami o redukci lůžek v nemocnicích

OSTRAVA Spor o rušení nemocničních lůžek mezi krajem a zdravotními pojišťovnami pokračuje. Ani včerejší dvouhodinové jednání zřizovatelů nemocnic se zástupci pojišťoven dohodu nepřineslo.„Shodli jsme se, že jsme se neshodli. Ale budeme dál jednat,“ sdělil hejtman kraje Jaroslav Palas. Návrh pojišťoven se mu zdá příliš razantní. „Znamená omezení dostupnosti zdravotní péče,“ dodal.V nemocnicích na severu Moravy a ve Slezsku je nyní 5 628 lůžek, z toho 2 433 v zařízeních, které patří kraji. Pojišťovny navrhují zrušit do konce roku 532 lůžek, drtivou většinu v krajských nemocnicích.
„Nesouhlasíme s tím, že naše nemocnice mají přijít o 453 lůžek, kdežto ostatní jen o 79. Znamená to, že my máme zrušit 19 procent lůžkové kapacity, ostatní nemocnice asi jen 2 procenta,“ říká Palas.

Pro takový nepoměr ale mají zástupci pojišťoven pádný argument. „Ostatní nemocnice redukovaly lůžka už v minulosti,“ vysvětluje odborný ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.
To potvrzuje ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček: „My jsme lůžka redukovali v předchozích letech, proto s dalším snižováním už nepočítáme.“
Shodně argumentuje i společnost Agel. „S pojišťovnami jednáme, ale neočekáváme, že se plánovaná redukce lůžek v Moravskoslezském kraji významně dotkne našich nemocnic. Za posledních pět let jsme totiž snížili počet akutních lůžek z 900 na 570,“ říká mluvčí Agelu Hana Szotkowská.
Vedení firmy si ale v té souvislosti neodpustilo rýpnutí do radních kraje. „Nerozumíme jejich současnému postoji. V minulosti nás kraj kritizoval za to, že rušením lůžek snižujeme dostupnost akutní péče. Dnes naopak kriticky nahlíží na skutečnost, že lůžka mají redukovat hlavně krajská zdravotnická zařízení, kdežto soukromých nemocnic se má tento krok dotknout minimálně,“ dodala Szotkowská.
Pacienti i zdravotníci jsou nervózní z toho, že stále nevědí, kde se budou rušit lůžka. Mnoha navrženým změnám by rádi zabránili. »
Pokračování na str. B3

Pat v souboji o rušení lůžek. Kraj se s pojišťovnami nedohodl

„S hrůzou jsem četl o tom, že ortopedii v Orlové hrozí zánik. Je nesmysl rušit něco tak perfektně fungujícího a zavedeného,“ napsal redakci MF DNES pacient oddělení Antonín Svoboda z Havířova. „Byl jsem tam několikrát operovaný. Zdravotníkům jsem zavázaný, obdivuji se jim a hluboce klaním,“ reagoval čtenář na návrh pojišťoven zrušit ortopedická lůžka v Orlové.
S rušením ortopedie nesouhlasí vedení nemocnice ani radní města. A nyní ani vedení kraje, které dříve zvažovalo možnost stěhování oddělení z Orlové do Havířova.
„Trváme na zachování ortopedie v Orlové,“ ujistil včera náměstek hejtmana Karel Konečný, který má na starost zdravotnictví v kraji.

Pojišťovny ale chtějí v kraji menší počet ortopedických center, které budou dělat větší počty výkonů. Zánik proto hrozí i ortopedii v Opavě. Pacienti by měli na větší operace jezdit do Krnova vzdáleného asi 24 kilometrů. „Nesouhlasím. Už jsem kraji poskytl protiargumenty,“ říká ředitel opavské i krnovské nemocnice Ladislav Václavec.
Radní kraje chtějí probrat všechny protiargumenty ředitelů k návrhu pojišťoven a předložit co nejdříve vlastní návrh restrukturalizace lůžek ve svých nemocnicích.
„Už jsme zrušili 227 lůžek. Jsme připraveni zrušit 150 až 200 dalších. Můžeme se domluvit například na přesunu urologických operací z Krnova do Opavy a diskutovat o dalších změnách. S některými ale nesouhlasíme. Doufáme, že s pojišťovnami nakonec dojdeme ke kompromisu. Uzavřít to chceme do konce dubna,“ řekl Palas.
„Dohodli jsme se, že nám zřizovatelé pošlou své písemné návrhy. O těch budeme znovu jednat,“ potvrdil Michal Vojáček z VZP.
„Jednání jsou vstřícná. Návrh předložený zdravotními pojišťovnami považujeme za pracovní. Budeme o něm dále jednat a předpokládáme dohodu,“ říká i mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.
Změny jsou nezbytné. Některé pocítí lidé už 1. června. Třeba krnovská nemocnice spojí chirurgii s urologií a větší urologické operace přesune do Opavy.

« zpět na přehled