Otázky Václava Moravce

26.2.2012, Česká televize

Záznam debaty najdete zde.

Ukázka z pořadu:

Moderátor Václav Moravec:
Celý ten spor, hraje se podle vás opravdu o důvěryhodnost státního zastupitelství, respektive když je to teď už v té pozici Rampula nebo Zeman, tak kam byste se postavil?

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura:
Ne, tak já si myslím, že nemůžu být rozhodčí, nemám dostatek informací. A já myslím, že se hraje o důvěru ve spravedlnost, nejenom o důvěru veřejnosti ve státní zastupitelství. Ale ještě bych to rozšířil vůbec o důvěru veřejnosti ve spravedlnost. A já považuji tu situaci za v zásadě nepřípustnou, aby se státní zástupci v přímém přenosu přes média obviňovali z trestných činů, dávali na sebe trestní oznámení. To podle mě jasně snižuje důvěru veřejnosti v systém práva a v systém spravedlnosti v České republice.

Moderátor Václav Moravec:
Když ale vstoupím do vaší řeči. Myslíte si, že veřejnost tu důvěru v ten systém vůbec má? Citoval jsem tady z výroční zprávy BIS v první hodině za rok 2010, tedy kdy v pozicích vrchního státního zástupce v Praze byl Vlastimil Rampula, náměstkem Libor Grygárek, Renata Vesecká byla nejvyšší státní zástupkyní, a znovu si připomeňme ta slova: Specifický problém představuje bezpečnostní nespolehlivost některých soudců, státních zástupců, BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh řízení. Unikaly informace ze spisů. Myslíte si, že veřejnost ještě může mít v toto důvěru, když BIS na to upozorňuje vás jako politiky, nás jako veřejnost ve výročních zprávách. A teď vidíme, že Vlastimil Rampula v pátek vystoupí na tiskové konferenci, řekne, že trestní oznámení na Stanislava Mečla podá až v pondělí, nezavolá policii, aby zajistila stopy.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura:
Já si nemyslím, že není žádná důvěra. Já jsem říkal, že takový souboj těch dvou skupin snižuje důvěru veřejnosti. Všechny ta fakta, která jste uvedl ze zprávy Bezpečnostní informační služby, jsou přece alarmující. A řešit tu situaci musí ti, kteří, kteří zastávají vedoucí místa ať už na státním zastupitelství, nebo v soustavě soudů. To není přece otázka, že politici se nějak usnesou a od zítřka bude tu státní zastupitelství, tu soud fungovat lépe. A všechny ty, a já bych řekl, že to budou pochybnosti jednotlivců, já nemám důvod nevěřit zprávě Bezpečnostní informační služby.

Moderátor Václav Moravec:
Ale podívejte se na to, že není to tak, že to vyhovuje politikům? Mostecká uhelná, nic se nevyšetřilo, problematická privatizace i za vlád vedených sociální demokracií. Podívejte se na pražské dopravní podniky, podívejte se na vyšetřování kauzy pandury. Není to tak, že vám jako politikům vlastně celý ten systém také vyhovuje, protože by začal ohrožovat různé lobbisty a šedé skupiny, které jsou v pozadí politiky?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
Naopak. Já si myslím, že většině politiků vyhovuje, když se toto řádně vyšetří, aby nebyli politici chápáni jako jedna skupina, která má jedinou snahu někde něco vyvést něco nekalého. Já určitě patřím k těm, kterým vyhovuje to, aby se všechny kauzy řádně prošetřily. Jenom říkám, že bychom je neměli hodnotit. Protože já když jsem politik ODS, tak je velmi jednoduché říkat, že Mostecká uhelná byla v době, kdy byla u vlády sociální demokracie. Samozřejmě, že to má být prošetřeno.

« zpět na přehled