Otázky Václava Moravce: Nový volební model

14. 2. 2021; ČT 1
  
Hostem nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce byl předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
  

Celý rozhovor je možné zhlédnout na webu České televize.

Václav MORAVEC, moderátor
Vítejte a hezkou neděli vám všem divákům Jedničky i zpravodajské Čtyřiadvacítky, je tu jedinečný prostor pro diskuzi. Epidemie, pandemie, onemocnění covid-19 se v Česku dál vymyká z kontroly. Nejnovější data ukazují, jak vláda situaci i přes nouzový stav nezvládá. Index rizika protiepidemického systému PES se dnes po měsíci vrátil na nejvyšší stupeň. Zrychluje se nárůst počtu nových případů, v sobotu jich bylo víc než 5000, o 3 stovky víc než před týdnem. I přes 132 dny kontinuálního nouzového stavu umírá každý týden s covid-19 více než tisícovka lidí. K sobotě hlásí statistiky 18 143 úmrtí. Nejnovější sociologická čísla Trendů Česka 2021 navíc dokládají frustraci obyvatel z aktuální politické situace. Podívejme se na aktuální data. Už vidíte, že rekordní spokojenost s politickou situací v zemi jsme mohli pozorovat vloni na jaře během první tuzemské vlny epidemie nového koronaviru. Tehdy měla politická scéna v čele s vládou více než šedesátiprocentní podporu. Ještě loni v listopadu považovalo situaci za velmi nebo spíše dobrou 31 % lidí. Aktuálně je politická situace v zemi dobrá nebo spíše dobrá jen podle 23 % lidí. Naopak negativní názor na aktuální politickou situaci aktuálně vyjadřují 3/4 obyvatel České republiky. Podle autorů studie jde o významný propad. Podrobnosti k sociologickému výzkumu dodává spoluautor Trendů Česka 2021 Pavel Ranocha.
 
Pavel RANOCHA, analytik, Kantar CZ
S politickou situací u nás je v tuhletu chvíli spokojeno nebo ji vnímá jako dobrou už jenom 23 % dotázaných, což je nejnižší hodnota za tu dobu nebo od té doby, co současná vláda dostala důvěru od Poslanecké sněmovny v létě v roce 2018. Navíc od listopadu od posledního měření výrazně vzrostl podíl těch lidí, kteří tu situaci hodnotí jako velmi špatnou, konkrétně z 21 na 34 % a nejnejlépe patrné je to u voličů SPD, ODS a dalších opozičních stran, tudíž se dále rozevírají nůžky mezi tím, jak tu situaci hodnotí příznivci vládního tábora na jedné straně a příznivci opozice na straně druhé.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Dodejme, že sociologické šetření se uskutečnilo na reprezentativním vzorku 12 stovek respondentů. A uskutečnilo se před dohady o zrušení či pokračování nouzového stavu, tedy před čtvrtkem. Prvními hosty dnešních Otázek jsou avizovaní předsedové poslaneckých klubů a také jeden předseda politického hnutí. Vítám předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, hezké nedělní poledne pane předsedo, vítejte.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Dobrý den a děkuju za pozvání.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Mé pozvání přijal i první místopředseda občanských demokratů, také předseda poslaneckého klubu strany Zbyněk Stanjura, vítejte, hezký dobrý den.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Dobrý den.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Vítám předsedu Starostů a nezávislých Víta Rakušana, hezký dobrý den i vám.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Hezké poledne.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Začnu u vás jako u opozice, po těch čtyřech dnech od klíčového rozhodnutí Poslanecké sněmovny neprodloužit nouzový stav, pane předsedo Stanjuro, nebyla to politická chyba.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Nebyla. Musíme si říct, co se vlastně stalo, kdo za to může. Tak Andrej Babiš sám sebe rád označuje za krizového manažera, Andrej Babiš ztratil většinu v Poslanecké sněmovně, to je realita.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Ale Andrej Babiš vysvětluje veřejnosti, že jste to vy, kteří hazardují po těch čtyřech dnech, interpretace.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Já se omlouvám, to je samozřejmě oblíbená taktika Andreje Babiše, aby hledal chybu, tu v novináři, tu v opozici, tu v občanech, jenom ne nikdy u sebe. Ještě jendou přímo, tato vláda získala podporu tří stran hnutí ANO, Sociální demokracie a komunistů a ztratila většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. V tak těžkém okamžiku Andrej Babiš nebyl schopen dojednat, aby mu jeho koalice fungovala, ztratil většinu, místo aby se aktivně snažil tu většinu získat třeba i na klíč k na nějaké dílčí hlasování, tak vlastně všechna jednání, která proběhla tento týden, byla iniciována opozicí. Ani jednou Andrej Babiš nesvolal, například opozici a řekl, ztratil jsem většinu. Jsme v takovém a takovém stavu, já vás prosím, abyste podpořili třeba tohle nebo tohle, nabízím tohle, pojďme se o tom bavit. Všechna jednání, které proběhla, a které probíhají i teď, proběhla vždycky na žádosti, nikoliv Andreje Babiše, Andrej Babiš to vždycky říkal, já jednám s každým, kdo požádá, on nedělá vlastně nic.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Takže jinými slovy, vy to po čtyřech dnech té interpretace, že i vy vytloukáte politický kapitál z té aktuální situace a Andrej Babiš může odvést pozornost od toho, jak vláda nezvládá.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ne. Já myslím, že jste to řekl na začátku, 132, 132 dnů trvá nouzový stav, 5× jsme hlasovali o prodloužení, teď po šesté. A podívejme se na ta čísla, evidentně to, co dělá vláda nezabírá, nefunguje. Úplně nejhorší na tom je, že vláda je úplně bezradná a nemá plán. Vláda si neví rady, má jediný fetiš, prodlužme nouzový stav, straší občany a lže. Kolikrát jsme minulý týden slyšeli, že když nebude prodloužen nouzový stav, armáda nebude moci pomáhat. My jsme věděli, že bude moci, že existuje zákon o ozbrojených silách. Kolikrát jsme slyšeli, že když nebude nouzový stav, všechno otevře, ani to není pravda. My už asi 2 měsíce, možná 3 i u těch předchozích prodlouženích, jsme říkali, nebavme se o tom názvu, bavme se o konkrétních opatřeních, která fungují, a které nefungují, kterým občané rozumí a dodržují, a kterým nerozumí.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, stručná odpověď tedy zní, nepovažujete to za politickou chybu po těch čtyřech dnech, jak jsme slyšeli interpretaci Andrej Babiše. Stejná otázka.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Já se omlouvám, samozřejmě, že ne a nenechme si vnutit jako posunutí parlamentní demokracie, že zodpovídá menšina, zodpovídá většina, Andrej Babiš to nezvládl, jako premiér zklamal a ztratil většinu v Poslanecké sněmovně, a to je výsledek to čtvrteční hlasování.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Ani pro vás to není po čtyřech dnech politická chyba opozice.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Není to politická chyba. Podívejme se na to situaci, co se děje. Andrej Babiš je poprvé za tu dobu nouzového stavu, který kolem nás je, donucen k reálnému jednání. Je schopen se s někým bavit, diskutovat. Hejtmani, na které on házel špínu a pochybení za vlastní selhání při očkování v rámci České republiky, jsou najednou s ním u jednacího stolu. I to je posun v tom, co se tady na té politické scéně dělo. Prostě ta politická scéna zablokovaná tím, že jsou tady týdny a měsíce nouzového stavu, který není vyplněn žádným plánem, žádnými konkrétními opatřeními, se najednou nějakým způsobem rozhýbala.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Námitka, promiňte pane předsedo, i na vás námitka, jestli to nebude považováno pro opozici jako krok do toho vládního chaosu a nepřipraveností těch opatření tím, že jste shodili nouzový stav.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Ale to tak přece není. Nouzový stav nedokázal pan premiér Andrej Babiš prosadit. Nouzový stav ten minulý trval 3 týdny. V 7 hodin 13 minut ve čtvrtek, nám přišla zpráva o tom, že se s námi chce pan premiér sejít. Několik hodin před hlasováním, potvrzují slova pana předsedy Stanjury, jeho vyjádření o tom, kdo se mnou chce jednat, s tím já jednat budu. On je tím moderátorem politické situace v nejvyšší exekutivní funkci. On se s námi o ničem nebavil a diskutuje jenom ve chvíli, když je k tomu donucen. A ještě 1 poznámka. My jsme už v pátek s panem kolegou Bartošem vyzvali pana premiéra k jednání, i když nebyl odsouhlasen nouzový stav. Neodpověděl nám na esemesku, pokoušeli jsme se připojit také na ten jeho videohovor s hejtmany, on to odmítl, takže on vynechává z celého toho procesu velmi nebezpečně, a to i z Ústavního hlediska Poslaneckou sněmovnu. Já sice chápu, že on se chce dohodnout s hejtmany, protože je mu to příjemnější, nechce se bavit s opozicí, ale to je styl jeho vládnutí.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Obchází Andrej Babiš Poslaneckou sněmovnu, jak jsem slyšel námitku.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Tak není pravda, co tady říkají kolegové, že pan předseda nevyzval k jednání. Je to oboustranné, samozřejmě kolegové Bartoš a Rakušan byli mám pocit o víkendu na jednání s panem premiérem. Ale oni požádali, to je pravda, nebylo to na výzvu pana premiéra. Pan premiér svolal vlastní jednání zástupců stran v průběhu týdne, i jak říká pan předseda Rakušan, vlastně před hlasováním o nouzovém stavu v ten čtvrtek ráno.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Na naši žádost.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Já jsem u toho jednání nebyl, bylo to jednání předsedů stran, takže.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Byli tam i předsedové klubů, ale on vás nevzal.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Vzal pana ministra Blatného na to jednání, ale řekněme, si, co se vlastně stalo. Opozice dlouhodobě říká, včetně České televize a vás, pane Moravče.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte, Česká televize není opozice, my jen reflektujeme situaci.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ne počkejte. Prosím. Já tu větu jenom dokončím. A já to nekritizuju, já to pouze konstatuju, že vláda to dělá všechno špatně, všechno špatně, všechno špatně a že hejtmani by to dělali podstatně lépe, tak se vyjádřil kolega Ferjenčík, pan primátor Hřib, kterému se moc nepodařilo uklidit Prahu od sněhu, ale dobře. Takže dneska jsme ve stavu, jak říká správně kolega Stanjura, že většina sněmovny rozhodla, že nebude prodloužen nouzový stav a nyní nastupují ty prvky krizového řízení, což jsou hejtmani a vláda, kteří v tuto chvíli jednají a role Poslanecké sněmovny skončila v momentě, kdy většina rozhodla, celá opozice včetně KSČM, že neprodlouží ten nouzový stav.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte, to není pravda.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Je to pravda. Je to tak.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Záhy se k tomu, protože a došlo k dohodě s hejtmany a bude se prodlužovat nouzový stav.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ale počkejte. Ale řešíme, co se stalo, pane Moravče.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Tak platí Ústava.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Jako neskákejte mi pořád do řeči. Je to tak, že sněmovna ve čtvrtek, a to tady Zbyněk Stanjura jasně řekl, většinově rozhodla, že končí nouzový stav no, a když skončil nouzový stav, tak nastupují prvky krizového řízení, což jsou hejtmani, kteří mají nějakou zodpovědnost a vláda a nyní probíhá debata mezi hejtmany a vládou, jak tu situaci dál řešit, jestli prodlouží nouzový stav za nějakých podmínek, o těch podmínkách se teď diskutuje a předpokládám, že.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Za pár okamžiků se spojíme s předsedou Asociace krajů.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
S předsedou Asociace krajů, panem Kubou, že nám řekne tedy, na čem se dohodli či nedohodli. A potom je znovu ta role sněmovny. Příští týden, kdy může vláda znovu požádat na žádost hejtmanů a můžeme se k tomu sejít a diskutovat v rámci sněmovny stejně, jak to bylo v ten čtvrtek o těch podmínkách, které má opozice, za jakých podmínek by byla ochotna hlasovat pro prodloužení nouzového stavu na nějakou dobu či nikoliv, a když se dostaneme do situace že, nikoliv, tak má pravdu kolega Stanjura v tom, že můžou vojáci fungovat. Hejtmani můžou něco nařizovat, hygiena, vláda, ministr podle zdravotnictví podle stávajícího zákona.
 
Václav MORAVEC, moderátor
o ochraně zdraví. A pane předsedo.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Je potřeba si říct, pane Moravče a je potřeba si říct tady, ať to diváci jasně slyší, že prostě a já jsem dneska ráno se se celý ráno díval na ČT 24, a když jsem tam viděl ty provozovatele restaurací, provozovatele horských středisek, a tak dále, tak ti všichni čekají na to, co se stane dneska.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Ano pane předsedo, to si řekneme, ale.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Zítra ráno.
 
Václav MORAVEC, moderátor
S dovolením, když mi odpovíte na otázku, pro vás nouzový stav je jako pro hnutí ANO zásadní, proč jste nespojili v Poslanecké sněmovně, když jste přišli o důvěru komunistů, kteří nehlasovali pro prodloužení nouzového stavu, proč jste nespojili to prodloužení nouzového stavu s vyslovením důvěry vládě.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Na tu otázku já vám neumím odpovědět, proč jsme to neudělali. Nicméně my jsme s komunisty jednali a já jsem na rozdíl od toho jednání, které pan premiér svolal ve sněmovně, kde jsem opravdu nebyl. Tak jsem byl na všech jednáních s komunisty, když jsme hodnotili vlastně ten vzájemný vztah ten toleranční patent jejich a a je pravda, prostě, že vláda nebyla ochotna na jejich podmínky přistoupit, a proto v této dílčí věci v podstatě vypověděli možnost spolupráce.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Ptám se znovu. Nebylo chybou, že když tvrdíte, že nouzový stav pro hnutí ANO je tak zásadní a problém a zvládání, tak není nouzový stav.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ne, ne. Počkejte nevsouvejte mně věci do pusy, který jsem neřekl. To je zase jako obvykle, vaše interpretace. Já jsem řekl, že v nouzovým stavu vláda může jednodušeji prosazovat krizová opatření, ale dá se to řešit i bez nouzového stavu, kdy to přechází na hejtmany, na vládu, je to tak, je to tak, na hejtmany, když ne, tak proč dneska teda jednají a včera jednali hejtmani. Jo prostě, uvědomili si./nesrozumitelné/
 
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, můžete mi odpověděl na otázku, nebylo chybou, nebylo chybou.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ne, nebylo.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Že jste nepožádali sněmovnu, není není to tak, že jste se báli, že by, že by sněmovna odmítla.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ne, my jsme se bavili. Ale my jsme řešili nouzový stav a mě mrzí 1 jediná věc, že ta debata o tom nouzovém stavu se stala předmětem politického boje.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ale to není pravda.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Je zahájena kampaň, je zahájena volební kampaň, že jo, dostaneme se možná/nesrozumitelné/.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Díky vašemu premiérovi.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Jo, co co díky našemu premiérovi.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Tak já promiňte, já musím musím reagovat a oba 2 toho máme určitě hodně co říci. Byla tady zmíněná schůzka s Ivanem Bartošem a já se k ní chci dostat, pokud to pan předseda Faltýnek vyslovil. O tu schůzku jsme požádali my.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ano, to je pravda.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
My jsme škemrali, abychom se dostali za panem premiérem, chtěli jsme v Praze, on nás pozval do Průhonic, nebylo to v sokolovně, jak se o tom hovoří, ale my jsme to přijali a víte proč, protože jsme měli 5 konkrétních bodů, které tady před sebou mám, které jsme po panu premiérovi chtěli, ale my nejsme koňští handlíři. My jsme za ním nepřijeli s tím, něco za něco pane premiére, my jsme přijeli za panem premiérem s tím, že na programu pondělní vlády nebyla žádná z věcí, které mohou reálně posunout život lidí v České republice dál a k něčemu lepšímu. Byli to stojaté vody, kdy vy jste spoléhali dlouhodobě jenom na hlasy komunistů a ta situace prostě byla zabetonovaná. My jsme ani jednou, a potvrdil to i pan vicepremiér Hamáček na své tiskové konferenci po té schůzce u pana Babiše, nezmínili slovo nouzový stav. Interpretace pana premiéra, že my oni mi něco nabízeli, já jim něco slíbil, no za prvé on většinu z toho nesplnil. A za druhé, to nebylo něco za něco./nesrozumitelné/
 
Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte. Takže jste se cítili po neděli stejně jako komunisté, kteří říkali, že je pan premiér podvedl, že jim něco slíbil, a pak to nesplnil.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Ale tak pan premiér si to vždycky vezme, okomentuje, něco řekne, že udělá v těch svých kritériích a dopadech, to nakonec bylo jinak. Já pouze říkám, že v neděli nebylo žádné jednání o nouzovém stavu a ještě jednu poznámku, já jsem předseda sice nejslabší, ale parlamentní síly a pozvánku od března, od začátku krize na jednání s premiérem jsem dostal 2× na online, esemesku mně pan premiér napsal poprvé tento čtvrtek, takže takhle vypadá komunikace premiéra. Ať to lidé slyší, pokud se k panu premiérovi ne nějakým způsobem nedobudeme v neděli večír, tak on není ten, který by tady moderoval ten život, sedněme si ke stolu, dohodněme se a ten nouzový stav a pane Faltýnku na to jste mi neodpověděl, trval 3 týdny, proč jsme jednali 4-5 hodin předtím, než sněmovna jednala o nouzovém stavu, co jsme dělali ty tři týdny.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Pane předsedo, ale to není otázka. Nezlobte se, ale to není otázka na mě.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte, vy jste předsedou nejsilnějšího klubu.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ale to je otázka na pana premiéra a na vládu, na pana ministra Blatného. Pan ministr Blatný, pokud já mám informace a mám, tedy od něho nějaký e-maily, tak jednal, konkrétně třeba s Pirátskou stranou. Vy jste v rámci jednoho bloku, o těch konkrétních podmínkách. Já tady můžu citovat z jeho korespondence.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Já vám, já vám.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Počkejte, vy říkáte, že nejste handlíři, a to je dobře, to je dobře, nicméně v tom e-mailu, který mě pan ministr poslal, jsou konkrétní podmínky, že když bude vyřešeno něco, tak my jsme ochotni něco, jo.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Ano, ale nebavíme se o nouzovém stavu. Buďme přesní.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
To si myslím, že není dobře jako.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Buďme přesní. Ne, ne./nesrozumitelné/
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Bavíme se o nouzovém stavu, právě./nesrozumitelné/
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Bavíme se přece o tom, že někdo slíbil panu Blatnému nebo panu Babišovi.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Pojďme si říct.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Pojďme se tady bavit o budoucnosti ještě, promiňte.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Jednu větu jenom, ať pan předseda Rakušan a jako on tady má před sebou to patero nebo, jak se to jmenuje, tak ať řekne.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Za pět minut dvanáct.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Tak ať řekne, ať lidé vědí teda, co se konkrétně navrhuje.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Já bych taky něco řekl, můžu.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Ať tady řekne prostě ty konkrétní návrhy, protože ta veřejnost má přece právo na to, slyšet co, kdo konkrétně navrhuje.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Tak velmi stručně těch pět bodů.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ne, já se omlouvám.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, vydržte.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ne, já se omlouvám, nemůže to moderovat kolega Faltýnek.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Nemoderuje to kolega Faltýnek. Slyšel jste, že si stěžuje, že u skáču do řeči.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
/nesrozumitelné/ Umožnit fungování, zajistit plynulou vakcinaci, vytvořit COVID fond a pružně financovat řešení krize.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
A vy říkáte, že nic z toho v tuto chvíli vláda neřeší. Já neříkám, jestli to řeší dobře, špatně, výborně.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Vláda začala některé z těch bodů řešit na pondělní schůzi, což byl cíl naší schůzky s panem premiérem. Já znovu opakuji.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Takže to mělo nějaký efekt.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Já znovu opakuju, nebyl to nějaký handl za nouzový stav a vy říkáte, jako předseda poslaneckého klubu, že nenese odpovědnost o tom, že se ve sněmovně nehledá většina pro schválení nouzového stavu.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
To ano.
 
Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/
Vy jste známý tím, že většinu hledáte velmi efektivně.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Hledám, to je pravda, v této věci se mně to nepodařilo.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Tak, Zbyněk Stanjura.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Tak já myslím, že není důležitá jako nedělní schůzka v sídle vladaře, to fakt není důležité. Dokonce naskakujeme na to, jak chce Andrej Babiš, abychom tu debatu vlastně vedli. Bude nebo nebude prodloužen nouzový stav, ale ta otázka vlastně nestojí, co se změnilo za těch 132 dnů nouzového stavu a co by se případně změnilo, kdyby sněmovna ve čtvrtek odsouhlasila prodloužení nouzového stavu. Odpověď je úplně jednoduchá, máme zkušenost, nezměnilo by se vůbec nic. My už jsme v listopadu, v prosinci, mám tady přesně, jsme o tom mluvili, když jsme o tom jednali. 12. prosince, 23. prosince, a tak dále. Tak jsme řekli, pojďme se bavit o těch konkrétních opatřeních, protože ta nefungují, a proto ta čísla, které jste na začátku říkal, jsou tak špatná. To je důležité, to není a přitom/nesrozumitelné/.
 
Václav MORAVEC, moderátor
Chcete tím říci pane předsedo, když se podíváme na mapu, kterou vysílala německá veřejnoprávní ARD, kde se jasně ukazuje, že Česká republika i s nouzovým stavem nezvládá tu situaci, my se na ta data můžeme záhy podívat, tady vidíte, jak německá ARD ukázala Českou republiku, a právě i v Německu v těch okresech, bavorských okresech nebo regionech dělá problém ta britská mutace, která se s největší pravděpodobností rozšířila v Chebu, jinými slovy, nouzový stav podle ODS nemá vliv na to, aby se zbrzďovala pandemie.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Nemá takový vliv jako si vláda myslí, protože 132 dnů ho máme a výsledky vidíme a ty jsou velmi špatné. My jsme připraveni celou dobu říkat, co se má zlepšit v debatě s vládou. A je to vlastně jednoduché, pandemický zákon, včera jsme slyšeli, že zítra bude předložen, ale za 14 dní to bude rok, co začla pandemie a zítra bude předložen. Co dělá vláda těch 132 dnů, že nebyl dávno předložen, abychom nemohli debatovat. Slyšíme opakovaně od podnikatelů oprávněné stesky nad tím, že systém podpory je nepřehledný, byrokratický. Nám na všechny se nebo na mnohé se zapomíná. Mnoho měsíců leží náš společný návrh zákona ve sněmovně, v pátek prošel prvním čtením a vy jste ho chtěli zamítnout v prvním čtení, místo, abychom o něm debatovali. Chtěli bychom zrušit sporná sporná opatření. Tak ať pan předseda Faltýnek vysvětlí veřejnosti on nebo někdo z ministrů, proč můžu nakoupit v papírnictví a ne v knihkupectví, proč mohu nakupovat v hypermarketu a ne v malé provozovně, proč jsou zkoncentrovaný úřední hodiny na úřadech, tím pádem tam dělá víc lidí, takže my a klíčová věc je vzdělávání. Přece klíčový úkol nás by měl být dostat děti do škol. Bavme se o těch opatřeních. Vybavit učitele respirátory, zajistit nějaké šetrné testování žáků a o tom se vůbec nedebatuje, pořád se debatuje, jestli bude nouzový stav do 14. února nebo 28. února. My jsme připraveni na tu debatu o konkrétní věci. Pamatuju pamatuju si na to, jak já s tím souhlasím, že řeším bude očkování, jak vypadala a vypadá očkovací strategie, jak se mění, ale hlavně, co říkal pan Faltýnek, on to trochu spletl. On říkal, když není nouzový stav, tak nastupuje krizové řízení. Nouzový stav vychází z krizového zákona. Naopak, když není nouzový stav, tak se aplikují zákon o ozbrojených silách, zákon o ochraně veřejného zdraví a není pravda, že za pandemii jsou zodpovědní hejtmani na svých regionech, to prostě není pravda, zodpovědnost má vláda jednoznačně. Nepokoušejte se přenést tu zodpovědnost na hejtmany jenom proto, že vám pomohli, když jste nezvládali očkování, tak hejtmani skvěle zastoupili stát. Zorganizovali alternativní metody a ukázali, jak to udělat. Ale není pravda, my nežije ve federativní státě, aby, aby ty vlády krajské vlády měly nějaké významné kompetence, to je jenom snaha zbavit se zodpovědnosti. Ale připomenu ještě jednou, Andrej Babiš ztratil většinu v Poslanecké sněmovně. To je klíč.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
V této věci.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ale teď je to klíčová věc.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Je, je to klíčová věc.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Já vím, že zahrádkářský zákon měl většinu.
 
Jaroslav FALTÝNEK, předseda poslaneckého klubu /ANO/
Je to klíčová věc.
 
Zbyněk STANJURA, místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ODS/
A to je jeho selhání, jako premiéra a takzvaného krizového manažera, úplně v tom selhal.

« zpět na přehled