Odvoz odpadu podraží příští rok až na tisíc korun, rozhodli poslanci

 2.5. 2012; Lidovky.cz

Poslanci dali možnost městům a obcím, aby měli větší možnost kompenzovat náklady spojené s odvozem odpadů.

Komentář Zbyňka Stanjury: Hlasoval jsem pro to, aby města a obce mohly vybírat větší částky od občanů za nakládání s odpady. Jde mi však pouze o právo měst a obcí, aby si města sama určila, do jaké míry chtějí nebo nechtějí v této věci zatížit občany.

Jsem zastánce nízkých poplatků. Podle mého soudu jde o oblast, ve které by se měla samospráva snažit občanům ulevit. Navíc je to jediný poplatek, kde může ulevit všem občanům, bez ohledu na vyznání, věk či záliby. To je rozdíl oproti nejrůznější sportovním či kulturním grantům, jejichž prostřednictvím vrací města část peněz občanům zpět.

Společně s dalšími kolegy jsme před několika lety v Opavě prosadili, aby poplatky za svoz odpadů byly téměř nejnižší v republice - 200 korun za osobu. Nová radniční koalice v Opavě však na konci roku 2010 poplatky zdražila téměř o sto procent. Lidé v Opavě nyní platí 396 korun.

Odvoz odpadu podraží příští rok až na tisíc korun, rozhodli poslanci

PRAHA - Poplatek za odvoz odpadků by mohl činit až 1000 korun za obyvatele a rok, tedy dvojnásobek současné maximální výše.

Sněmovna totiž ve středu přijala senátní znění novely zákona o místní poplatcích, které se zvýšením poplatku počítá. Poslanci chtěli původně nechat cenu na obcích tak, aby odrážela skutečnou výši nákladů na likvidaci netříděného odpadu.

Pokud novelu podepíše prezident, obce budou moci zvýšit poplatek od ledna. Z 250 korun na maximálně 750 korun by obce mohly podle novely zvýšit poplatek za svoz netříděného odpadu. Platba 250 korun za tříděný odpad zůstane stejná.

Podle jednoho z předkladatelů Jana Husáka (TOP 09) čekají na novelu starostové, předloha prý respektuje potřeby obcí a je bezkonfliktní. Tím, že v ní bude stanovena pevná částka, odpadnou podle něho debaty o tom, zda je nové znění ústavní.

"Možnost zvýšení plateb nepřichází ve vhodnou dobu," myslí si opoziční poslanec Ladislav Šincl z ČSSD. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura naopak zdůraznil, že zákonodárci poplatek nezdražují; jeho výše je a bude na obcích. Opoziční ČSSD stejně jako komunisté předlohu nepodpořili.

Platit budou i cizinci

Poplatek by nově měli ze zákona platit také cizinci, kteří v Česku pobývají déle než tři měsíce. Obcím jej budou muset platit lidé také za rekreační chaty a chalupy nebo apartmány, a to ve výši za jednu osobu.

Schválené doporučení Senátu je ve shodě s původní verzí poslanecké předlohy, která také počítala se stoprocentním navýšením současného poplatku. Sněmovna ale původně také chtěla, aby platila už od července. Autoři novely z řad poslanců TOP 09 a Starostů zdůvodnili možnost zvýšit poplatky za odpad tím, že mnohé obce nyní na likvidaci odpadů doplácejí a částka se neupravovala deset let.

« zpět na přehled