ODS chce s opozicí jednat o finanční ústavě

14.3.2012; Mediafax

Pro občanské demokraty je v následujících týdnech a měsících prioritní jednání o finanční ústavě, oznámil v úterý po jednání poslaneckého klubu ODS jeho předseda Zbyněk Stanjura. Nad zněním ústavního zákona se chtějí občanští demokraté sejít i s opozicí.

"Shodli jsme se, že finanční ústava je naší politickou prioritou v následujících týdnech a měsících. Chci připomenout, že ODS byla první a jediná politická strana, která to měla ve svém politickém programu. Byli jsme to my, kdo to prosadil do programového prohlášení vlády," řekl Stanjura.

V koalici se podle jeho názoru rýsuje nad zněním návrhu finanční ústavy shoda. "Chceme vést intenzivní debatu i se zástupci ostatních parlamentních stran o parametrech té finanční ústavy. Protože si myslíme, že by bylo velmi dobré, kdybychom ji schválili ještě letos," uvedl.

Ke schválení ústavního zákona bude potřebovat koalice ústavní většinu hlasů ve sněmovně. Pro hlasování tak chce ODS přesvědčit i opozici. "I pro stabilitu tohoto zákona bude lepší, když se s opozicí shodneme," podotkl.

Poslanecký klub ODS podpořil stanovisko předsedy strany a premiéra Petra Nečase, který chce vznik nezávislé rozpočtové rady. "Podporujeme automatickou dluhovou brzdu, která by se podle návrhu spouštěla v rozmezí 40 až 50 procent dluhu HDP, kdy už u těch 45 procent by nastupovaly automatické korekce," uvedl šéf poslanců občanských demokratů.

Strana pak podporuje také přijetí výdajových pravidel pro centrální vládu i krajskou a městskou samosprávu. "U obcí a krajů navrhujeme, aby v rámci osmi let měly tyto samosprávy vyrovnané hospodaření. U výdajového pravidla pro centrální vládu navrhujeme to, co je součástí fiskálního kompaktu. To znamená, aby ten strukturální dluh byl ve výši maximálně jednoho procenta HDP. Věřím, že ti, kteří hlasitě říkají, že chtějí, aby Česká republika připojila ke smlouvě svůj podpis, budou hlasovat pro to, abychom to implementovali v naší legislativě co nejdříve. A nečekali na to, až budeme členy eurozóny," uvedl Stanjura.

Finanční ústava pak podle jeho mínění bude jakousi brzdou pro výdaje každé vlády. "Skončí podle našeho názoru populistické slibování toho, co všechno stát zaplatí. Takové to nadbíhání, korupční nabídky jednotlivým skupinám obyvatelstva. Předbíhání, kdo v předvolebním období slíbí více," uzavřel.

« zpět na přehled