O Davidu Rathovi na Rádiu Impuls

 15.5. 2012

Aktuální debata se Zbyňkem Stanjurou na Rádiu Impuls o zatčení poslance Davida Ratha (ČSSD) a situaci ve vládní koalici. Videozáznam je na webových stránkách rádia Impuls. 

Moderátor Václav Moravec:

Byl nekompromisní při korupčních kauzách politických konkurentů a teď sám je v policejní cele kvůli korupci. Řeč je o středočeském hejtmanovi, poslanci ČSSD Davidu Rathovi. Policie ho dnes obvinila z přijetí úplatku. Tady jsou slova ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové:

Záznam Lenky Bradáčové:

On byl vyslechnut jako osoba obviněná a já tady mohu říci, že je obviněn z trestného činu přijetí úplatku. U pana doktora Ratha bylo přímo v jeho rukách nalezeno sedm milionů korun při tom, když opouštěl určitý prostor, kde k páchání trestné činnosti došlo.

Moderátor Václav Moravec:

Konstatovala před několika desítkami minut ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dalších sedm lidí zadržených s Davidem Rathem začali podle ní detektivové stíhat za poškozování zájmů Evropské unie, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Poslanci Davidu Rathovi hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, pozvání přijal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer, pane předsedo.

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Dobrý večer.

Moderátor Václav Moravec:

Pane předsedo, co vám problesklo hlavou, když jste se dopoledne dozvěděl, že středočeský hejtman, poslanec ČSSD a jeden z největších kritiků ODS jako vládní strany, David Rath, se dostal do policejních pout a je obviněn z uplácení?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Tak první, co mě napadlo, že doufám, že to má policie dobře zdokumentované, abychom nebyli obviněni jako vládní strana, že je to nějak politicky motivované. Nicméně všechny informace, které dostáváme od dopoledne doteď, svědčí o tom, že ten zásah tak, jak jsem předpokládal, byl politicky neutrální, profesionální a to já věřím přesně, že to takhle bylo. Byla vlastně i tisková konference policejního prezidenta. To bylo první, co mě napadlo. A pak druhé, že doufám, že pan poslanec Rath odejde ze Sněmovny, protože zatím slyšíme o tom, že ho vyzvali kolegové ze Sociální demokracie, aby odešel z hejtmanství a stejně tak si myslím, že by měl rezignovat na post poslance a nezatěžovat jednání Poslanecké sněmovny tím svým případem.

Moderátor Václav Moravec:

Jinak řečeno, protože Sociální demokracie před několika okamžiky označila jednání Davida Ratha za nepochopitelné a citujme slova šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky:

Záznam Bohuslava Sobotky:

Platí jednoznačně, že jeho chování je pro nás nepřijatelné, je nepochopitelné a zcela jistě je nemorální. Podle mého názoru se jedná o velmi závažné selhání, které je o to závažnější, že David Rath je viditelným politikem Sociální demokracie.

Moderátor Václav Moravec:

Zaznamenalo před necelou půlhodinou Rádio Impuls nejnovější slova šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Podle všeho už 5. června by Poslanecká sněmovna mohla rozhodovat o vydání poslance ČSSD Davida Ratha k policejnímu stíhání. K tomu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ještě poznamenává:

Záznam Bohuslava Sobotky:

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi závažné obvinění, korupční podezření, já si nedokáži představit jiný postoj sociálně demokratických poslanců v otázce hlasování o zbavení imunity, než podpora návrhu na zbavení imunity Davida Ratha v této otázce. Myslím si, že zejména v této kauze, ale i v jiných kauzách platí, že Poslanecká sněmovna a Senát nemohou na základě imunity poslanců a senátorů nahrazovat rozhodnutí soudu.

Moderátor Václav Moravec:

Konstatuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pochopil jsem správně slova předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, který je dnes hostem Rádia Impuls, že očekáváte, že až David Rath opustí policejní celu, protože podle mých informací je možná pravděpodobné, že policie požádá samozřejmě o vzetí Davida Ratha do vazby, v případě poslance by to ale bylo jenom na 24 hodin oproti neposlancům či nesenátorům, kteří jsou až 48 hodin v policejní cele, chápu to správně, že podle vás by bylo logické, aby vůbec Sněmovna o Rathovi a jeho vydání či zbavení imunity nehlasovala?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Logické by bylo, aby složil mandát. V okamžiku, kdy tak neučiní, tak o tom hlasovat samozřejmě budeme a myslím si, že budeme hlasovat pro vydání Davida Ratha. Ale myslím si, že pro politickou kulturu by bylo lepší, kdyby složil mandát.

Moderátor Václav Moravec:

A co možná námitka, že jsme zažili v koaličních řadách dva poslance, tedy poslance Věcí veřejných Víta Bártu a Jaroslava Škárku, kteří také byli obviněni z uplácení a mandátu se nevzdali?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Tak já tam vidím rozdíly, i když možná nejsou tak patrné na první pohled. Tam to bylo interpretováno a pak i pan soudce to vlastně takhle i popsal jako nějaký vnitrostranický střet, vnitrostranický souboj, nešlo tam o veřejné prostředky a v okamžiku, kdy byli odsouzeni, tak my jsme samozřejmě oba dva poslance vyzvali, aby složili mandát. Že tak neučinili, už je jiná věc, nikdo poslance zbavit mandátu nemůže.

Moderátor Václav Moravec:

Jinak ale podle vás není možné srovnávat kauzu Rath s kauzou Škárka a Bárta?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Z těch informací, které mám, ne, protože evidentně se sdělení z té tiskové konference se s největší pravděpodobností jednalo o veřejné zdroje, respektive o podezření z podplácení z toho výčtu těch podezření na spáchání těch trestných činů, poškozování EU, přijímání úplatků a podobně. To, že se to nedá srovnávat, neznamená, že některý já jako podporuji nebo zlehčuji. Jenom si myslím, že ten případ je jiný, je to snad poprvé za těch 20 let České republiky, kdy poslanec kterékoli politické strany byl přímo takhle zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu. Všechny ty ostatní případy, kdy se řešilo vydávání poslanců v kterémkoliv volebním období, tam vždycky to vyšetřování probíhalo, buď se jednalo o věci, které vznikly před začátkem mandátu toho poslance nebo jako v případě poslanců Věcí veřejných to vyšetřování prostě probíhalo. I tam Sněmovna dala souhlas k vydání, takže já si myslím, že obecně by bylo lepší v tak extrémním případě, kdy se to stalo opravdu poprvé za 20 let, aby dotyčný poslanec složil mandát. Nicméně je mi jasné, že ho k tomu může vyzývat opozice, koalice, jeho předseda jeho politické strany, ale rozhodnutí je jenom na tom konkrétním člověku.

Moderátor Václav Moravec:

Vy jste jasně řekl, že občanští demokraté při případné žádosti policie o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání budou hlasovat pro vydání a zbavení Davida Ratha imunity. Neukazuje případ Škárka, Bárta, David Rath, že byste se s opozicí, rozumějme se sociálními demokraty a KSČM měli dohodnout na novele Ústavy, protože by to v případě soudu mohl být další poslanec, který bude odsouzený, byť nepravomocně, a může vykonávat poslanecký mandát?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Vypadá to jednoduše, ale já bych rád znal stanoviska ústavních právníků, protože zřejmě bychom museli rozlišovat, zda to byl úmyslný trestný čin nebo neúmyslný, zda byl odsouzen nepodmíněně nebo byl odsouzen třeba za úmyslný čin k finanční pokutě nebo podobně. Není to tak úplně jednoduché zasáhnout do Ústavy a určitě by ta debata neměla být, že reagujeme okamžitě, den poté, co se něco stane, navrhujeme novelu Ústavy, přijímáme a pak se divíme, co jsme vlastně způsobili. Tak já myslím, že ta debata by měla proběhnout především v odborných kruzích mezi ústavními právníky…

Moderátor Václav Moravec:

A máte pocit, že po kauze Bárta a Škárka už se ta debata takříkajíc rozjela?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Já věřím, že ano, já si myslím, že ty dotazy a možná i nějaké zadání ze strany, bych řekl, ústavních činitelů by mohlo přijít směrem třeba k právnickým fakultám a podobně, abychom dostali odborná stanoviska a věděli jsme, zda je to možné, jaká to přináší rizika. Protože každý zásah do Ústavy přináší nějaké riziko, nemusí to přinést jenom pozitivní, ale může to přinést i negativní věc a já bych v tomto byl poměrně zdrženlivý. Spíš bychom měli obecně vytvářet tlak na takové poslance, aby považovali za samozřejmé v případě pravomocného odsouzení, aby bylo samozřejmé, že oni rezignují, ne, že v některých státech je to, že o tom nakonec ještě hlasuje příslušný parlament…

Moderátor Václav Moravec:

A vy byste to opravdu jako předseda poslanců ODS vázal až na pravomocné odsouzení?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

To zbavení mandátu ze zákona nebo z Ústavy?

Moderátor Václav Moravec:

Ano.

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Samozřejmě. To prostě jinak nejde. Každý, který bude před soudem, dokud není pravomocně odsouzen, tak by se na to tak mělo nahlížet. Něco jiného ne, že podle zásad politické kultury by v případě i nepravomocného odsouzení měli odstupovat…

Moderátor Václav Moravec:

Je otázkou, jestli v České republice po 20 letech je politická kultura či nekultura.

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Tak to je debata nebo otázka k debatě, ale to, že se ji pokoušíme zlepšit a budeme říkat, že tohle by přispělo ke zlepšení, bezesporu by to přispělo ke zlepšení. Neříkám, že by to bylo ideální…

Moderátor Václav Moravec:

A vy věříte, kdyby se toto stalo, to, co se stalo Škárkovi, Bártovi nebo případně Davidu Rathovi, vy věříte, že kdyby se toto stalo v poslaneckém klubu Občanské demokratické strany, že kultura ve vašem klubu by byla taková, že by ti lidé automaticky odešli z poslaneckého mandátu?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Nedokážu odpovědět, poctivá odpověď, že nevím. Ale určitě bychom je vyzývali úplně stejně bez ohledu na politickou příslušnost. Je to fakt na tom konkrétním jednotlivci a nechci říkat, že každý člen poslaneckého klubu ODS by zachoval tak nebo jinak. Já doufám, že se to nestane a že tomu nebudeme vystaveni, ale vyzýval bych ho úplně stejně jako poslance z jiného klubu z jiné politické strany.

 

Moderátor Václav Moravec:

Už jsme říkali, že policie obvinila Davida Ratha z přijetí úplatku a šéf protikorupční policie Tomáš Martinec před necelou hodinou konstatoval:

Záznam Tomáše Martince:

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v poměrně skupině v průběhu loňského roku začali prověřovat machinace při zadávání veřejných zakázek v rámci Středočeského kraje. Na základě vyhodnocených informací v průběhu včerejšího dne bylo nutné přistoupit k realizaci, kdy bylo zapojeno do činnosti téměř sto policistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, kteří provedli procesní úkony na místě spáchání trestného činu.

Moderátor Václav Moravec:

Konstatoval před několika okamžiky šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová se pak ohradila proti dopoledním slovům tiskové mluvčí Davida Ratha, že by mohlo jít o politickou objednávku před krajskými volbami, které se uskuteční za necelého půl roku.

Záznam Lenky Bradáčové:

Já si myslím, že tento důkaz je dosti pádný, jakož i další důkazy, které policie a musím říci, že svou výbornou prací, i když se jedná o dva až čtyři policisty, odvedla za uplynulých šest měsíců, jsou důkazem toho, že skutečně se nejedná o žádnou objednávku, ale že se jednalo o zásah, který vyústil v dlouhotrvající prověřování.

Moderátor Václav Moravec:

Konstatovala před několika okamžiky ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která narážela na sedm milionů korun, které policie zadržela u středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha. Pokud by měl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura říci svůj osobní názor, jak to pro ODS bude lákavé využít zhruba půl roku před krajskými volbami kauzu Rath v tom politickém boji?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Já budu doporučovat, abychom ji v politickém boji nevyužívali.

Moderátor Václav Moravec:

To znamená, abyste nekritizovali sociální demokraty, že takto spravují kraje jako David Rath a berou úplatky?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Tak určitě budeme kritizovat sociální demokraty, jak špatně spravují kraje, o tom já jsem přesvědčený a není to jenom ve Středočeském kraji, to určitě ano. Ale kriminální nebo možný kriminální čin jednotlivce by se neměl jakoby stahovat automaticky na všechny politické oponenty. Já si myslím, že v těch politických debatách bychom měli ukazovat na to, jak volili špatné nástroje, jak špatně alokovali peníze, jak nevyužívali příležitosti, které ty kraje mají a…

Moderátor Václav Moravec:

Jinak řečeno, ODS by si měla zakázat využívat kauzu Rath v politickém boji před krajskými volbami?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Já bych to doporučoval všem svým kolegům. Myslím si, že zaprvé budeme představovat svůj pozitivní program a zadruhé budeme oprávněně kritizovat, co dělali čtyři roky špatně. Samozřejmě v tom Středočeském kraji to může být trošku jinak, protože to je samozřejmé, pokud se ukáží v rámci toho vyšetřování různé skutečnosti a zda to skutečně bude provázáno, celá ta věc, z působením Davida Ratha na hejtmanství, tak tam je to něco jiného, tam se dá konkrétně ukazovat, co za tím mohlo být, protože dlouhodobě tam moji kolegové kritizovali podivné hospodaření středočeských nemocnic a podobně a teď se může ukázat, že měli pravdu.

Moderátor Václav Moravec:

A možná námitka, že když se podíváme na práci Lenky Bradáčové, a propos co si myslíte o její práci, protože je to velmi viditelná státní zástupkyně. Podle informací v médiích právě ODS i sociální demokraté vlastně nechtěli Lenku Bradáčovou jako vrchní státní zástupkyni. A propos je to pravda, vyjednávalo se někdy na grémiích ODS o tom, že by Lenka Bradáčová mohla vystřídat Vlastimila Rampulu v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Za tu dobu, co chodím na grémia ODS, se o tom nikdy nikde nejednalo.

Moderátor Václav Moravec:

Považujete ji za profesionální státní zástupkyni?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Asi bych měl odpovědět ano, ale poctivá odpověď je, že nevím. Není to oblast, které já se věnuji, oblast bezpečnosti a spravedlnosti, já věřím, že personální jsou všichni státní zástupci a nevím, na základě čeho bych jednotlivé státní zástupce hodnotil. Tak …

Moderátor Václav Moravec:

Protože ona dozorovala i případ právě evropských peněz v Ústeckém kraji a fungování pana Kušníře a lidí právě ať už napojených na Krajskou zdravotní, zkrátka spravování evropských peněz v Ústeckém kraji, kde se ukázaly i politické vazby na ODS i na ČSSD, neukazuje i ten případ David Rath, že v České republice vlastně nemáme dostatečné, vy politici říkáte, systémové nástroje, které by omezily toto zneužívání evropských peněz a že kauza Kušníř v Ústeckém kraji, kauza Rath ukazuje, že ten systém je narušitelný, velmi zranitelný pro takové možné uplácení či předražování těch zakázek a rozkrádání evropských peněz, když to řeknu novinářskou zkratkou?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Obecně všechny dotační tituly, ať už evropské nebo dotační, vytvářejí prostor pro potenciální korupci. Proto mnozí z nás říkají, že čím méně dotací, tím bude lépe, protože bude menší prostor. Proto já třeba navrhuji, aby národní dotační tituly přešly do rozpočtového určení daní, kde se to prostě rozdělí nějakým mechanismem zákonným a není to o tom, který starosta má nějaké vazby nebo která poradenská firma, která dělá pro tu kterou obec, má nějaké vazby k tomu správci toho dotačního titulu. A já bych řekl, že ta příležitost existuje vždycky a pokud se to daří vyšetřit a obvinit, znamená to, že se tomu umíme bránit.

Moderátor Václav Moravec:

No on je to první případ, to jste, respektive…

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Vy jste jmenoval dva, já teď nevím, jestli to jsou všechny nebo nejsou všechny. Obecně platí, že kde ten prostor existuje, tak ta možnost tu je a záleží na těch konkrétních lidech, zda tomu pokušení podlehnou nebo ne a já jsem naprosto přesvědčený, že je to menšina. A když budeme zlepšovat kontrolní systém, já to nechci nějak zlehčovat, tento přístup, tak samozřejmě ten prostor budeme zužovat, čím budou lépe nastaveny kontrolní mechanismy. Nicméně dokud budou dotační tituly, řekněme si otevřeně, když budu mluvit za veřejnou správu, ty obce a města v zásadě píšou stejné projekty, někdo je napíše lépe, kvalitně, někdo hůře, ale ti starostové v zásadě chtějí podobné věci a někdo to posuzuje. Má v rukou tu moc, že posuzuje a nakonec máte nějaký seznam těch šťastnějších a seznam těch méně šťastných a pokud se nám podaří jednak buď zmenšit ten objem nebo zmenšit počet operačních programů, zlepšit kontrolu, tak to bude jenom dobře. Ale ten prostor tam bude existovat vždycky, dokud budou dotační tituly.

Moderátor Václav Moravec:

Vás na té červnové schůzi Poslanecké sněmovny, kterou jsem také zmiňoval v souvislosti s možným vydáním imunity nebo trestnímu stíhání poslance Davida Ratha, tak čeká mnoho důležitých zákonů. Jedním z nich je prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta. Vy jste se už dohodli s opozicí, rozumějme se sociálními demokraty, na zastropování výdajů pro volební kampaň pro přímé prezidentské volby. Chápu to správně, že už padly veškeré možné potíže k tomu prováděcímu zákonu a že v červnu ho schválíte jako poslanci?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Ano. Já jsem optimista a myslím, že to v červnu schválíme. Nalezli jsme shodu nejen uvnitř koalice, i se Sociální demokracií, protože je to volební zákon a ve stejném znění ho vlastně musí schválit Senát, takže jsme i vzhledem k různému politickému zabarvení a k různé politické většině v obou komorách Parlamentu vyjednávali tak, aby se nám nestalo, že máme přímou volbu a nemáme prováděcí volební zákon, což by samozřejmě bylo špatně. Tak já jsem přesvědčen, že Sněmovna to schválí v červnu na příští schůzi a předpokládám, že stejně bezproblémově to pak v průběhu té zákonné lhůty schválí Senát.

Moderátor Václav Moravec:

Podle té dohody v prvním kole budou moci kandidáti vydat nejvýš 40 milionů, ve druhém ještě dalších 10 milionů, tedy zastropování se týká zhruba 50 milionů korun. Co z toho, z té dohody, je ještě podstatnější než zastropování, je-li tam něco takového, z vašeho pohledu?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Podstatné je několik věcí, nejenom ty samotné stropy, ale i to, že bude zákaz anonymních politických kampaní, to znamená ano, můžu parodovat svého politického soupeře, ale musím se pod to podepsat. Budou se muset zveřejnit všechny výdaje, bude to přezkoumávat pravděpodobně kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, sankce, to je taky velmi důležité, sankce by mohl udělovat nezávislý soud, který by mohl udělovat finanční sankce až do 1,5 násobku té částky, o kterou by se ten kandidát nevešel do těch předepsaných limitů.

Moderátor Václav Moravec:

Vnímáte tedy ty sankce jako dostatečné, aby zabránily pokušení dělat takové nefér kroky?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Protože to bude poprvé, tak je v této chvíli považuji za dostatečné. Myslím, že bychom neměli přijímat takový zákon, který by mohl znejistit samotnou volbu. Je to pak samozřejmě na těch občanech, jak se k tomu prezidentovi případně zvolenému tím, že použil o sto milionů více, jak se budou chovat a jaký respekt ten člověk bude chovat ve společnosti. Velmi bych se obával jakoby nástrojů, které by zpochybnily samotnou volbu. Tím, že je to poprvé a představa, že dopadnou nějak volby a některý z kandidátů to zpochybní, soud to řeší týdny a měsíce, země nemá prezidenta, tak si myslím, že v této chvíli je to dostatečné. Jednak ta finanční sankce a já si myslím, že úplně stejně by mohlo působit preventivně ta možná ostuda, kterou by takhle zvolený prezident či neúspěšný kandidát, protože i ti mohou překročit ten limit, jakoby utržili. A podle mě by to mohlo znamenat jejich konec ve veřejném životě.

Moderátor Václav Moravec:

Vy také budete v rámci stran vládní koalice a počítáte a propos s tím, že na červnové schůzi už definitivně schválíte majetkové vypořádání státu s církvemi, protože to je neuralgický bod i v rámci té obměněné vládní sestavy, kdy existuje strana, budoucí strana Lidem, počítáte s tím, že na červnové schůzi projde majetkové vypořádání státu s církvemi?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Ano, já s tím počítám.

Moderátor Václav Moravec:

To jste takový optimista?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Já nevím, jestli optimista nebo realista, ale já počítám s tím, že na červnové schůzi Sněmovna tento návrh zákona ve třetím čtení schválí.

Moderátor Václav Moravec:

Těm lidem, kteří byli ve věcech veřejných, jako je Dagmar Navrátilová a teď je u Karolíny Peake, ale i Věcem veřejným, které zůstaly, to torzo, tak vadí některé možné návrhy, které v tom zákoně jsou. Vy jste přišli s tím, že chcete upravit vládní návrh majetkového vyrovnání s církvemi tak, aby při vydávání majetku musely církve jednoznačně prokázat, že ho původně vlastnily. Konec citátu. Je to právě ústupek převážně poslancům za Věci veřejné, ať jsou Věcmi veřejnými či Lidmi?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Já to nepovažuji za ústupek, i naši právníci v našem klubu vedli debatu, zda z těch paragrafů a z toho návrhu vládního jednoznačně vyplývá ta povinnost a musím říct, že se neshodli, tak jsme řekli, tak připravme takové znění, které bude jednoznačné a na kterém se shodnou všichni právníci, že ano, tato povinnost z toho vyplývá. Takže my jsme to považovali za samozřejmé, že to obsahuje, nedokážeme si představit jinou možnost, že vlastník, kterému se něco vydává, že musí prokázat, že to bylo jeho, jak o to přišel, že to třeba neprodal, ale že to bylo skutečně konfiskováno, v případě právních nástupců že je ten oprávněný nástupce. A protože nebyla úplná jistota, úplná shoda, zda ta samotná dikce toho návrhu toto jednoznačně potvrzuje, tak jsme řekli, že to dopilují v ústavně právním výboru tak, aby ty pochybnosti nebyly. Protože byl to jeden z argumentů těch, kteří říkali, že neví, jestli ten zákon podpoří. Já myslím, že je jednoznačná shoda, že se to prokazovat musí…

Moderátor Václav Moravec:

A jednoznačné prokázání znamená co? A propos může se stát, že ten vydávaný majetek tedy bude menší kvůli té jednoznačné průkaznosti?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

No to se uvidí. Ten návrh zákona říká, že ty jednotlivé církve musí o to požádat a teď budou muset prokázat, že to vlastnily ještě 25. února 1948, budou muset prokázat, jak o ten majetek přišly, a říkám, a pokud je tam právní nástupce, já nevím, jestli někdo takový je, tak by musel prokázat i to, že je právní nástupce. A může se stát, že o některém z majetků, o kterých se dneska církve domnívají, že 25. února patřily jim, že ty doklady nebudou mít, neprokáží to, v tom případě to zůstane majetkem státu. Takhle ta dikce zákona je navržena.

Moderátor Václav Moravec:

A když jsme u té červnové schůze Poslanecké sněmovny, počítáte s tím, že se bude volit i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Bude to na programu, takže uvidíme, jestli najdeme kandidáta, na kterém bude shoda. Zase si myslím, že spustit akt volby jenom proto, aby ten akt proběhl a přitom nebude kandidát, který by měl šanci získat nadpoloviční většinu hlasů, by bylo nezodpovědné.

Moderátor Václav Moravec:

Kdy se uskuteční koaliční jednání, protože jednou z kandidátek je údajně poslankyně Občanské demokratické strany, paní Horníková? Je to pravda?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

No ta jednání budou probíhat do začátku schůze s oběma našimi koaličními partnery, zatím ještě neproběhla, tak v této chvíli já nebudu říkat, jaké jsou možné návrhy z naší strany.

Moderátor Václav Moravec:

A paní Horníková je jedno z těch jmen? Jasná odpověď. Protože ona je v komisi pro kontrolu…

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Jasná odpověď je, že v této chvíli nebudu říkat, jaké jsou naše návrhy. Na tom bych s dovolením trval.

Moderátor Václav Moravec:

A chápu to správně, že tedy každá koaliční strana, tedy Karolína Peake a Lidé, TOP 09 i vy přijdete se svými vlastními jmény?

Poslanec Zbyněk Stanjura:

To já nedokážu odhadnout, my přijdeme s návrhy, jak obsadit post prezidenta NKÚ.

Moderátor Václav Moravec:

Konstatuje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za vašich 20 minut, těším se příště na shledanou.

Poslanec Zbyněk Stanjura:

Taky děkuji a na shledanou.

« zpět na přehled