Moravskoslezská ODS nominovala na předsedu strany Petra Fialu

Ostrava 13. ledna (ČTK) - Moravskoslezská ODS dnes na předsedu strany nominovala poslance, politologa a bývalého ministra školství Petra Fialu. Někdejšího rektora brněnské Masarykovy univerzity na regionálním sněmu v Ostravě podpořilo 74 ze 77 přítomných delegátů. Na místopředsedy strany navrhli europoslance a bývalého moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského a primátora Olomouce Martina Novotného. Novinářům to řekl regionální předseda ODS Zbyněk Stanjura. Nové vedení strany si občanští demokraté zvolí o víkendu na kongresu strany v Olomouci.
"Už jsem dost zkušený člověk na to, abych neprožíval velkou radost, ale spíše to chápal jako závazek. Budu se skutečně snažit ten mandát využít a ty, kteří mi dávají důvěru v regionech, nezklamat," komentoval silný mandát Fiala, který se dnešního jednání moravskoslezských stranických kolegů zúčastnil.
Podle něj je třeba, aby ODS měla aktivní členskou základnu. "Pokud nebudeme všichni dělat přesvědčivou a důvěryhodnou pravicovou politiku, tak nám žádná změna ve vedení nepomůže. To, že jsou členové aktivní, že chtějí změnu a zajímají se o to, co udělat s ODS a jak k tomu sami přispějí, to je nejlepší záruka toho, že se to může podařit," uvedl Fiala. Je přesvědčen, že se ODS může znovu stát silnou pravicovou stranou. Fiala v případě svého vítězství nechce určovat, kdo bude členem jeho týmu. "Úkol lídra a toho, kdo bude v čele strany, je vytvořit z těch lidí, kterým dají členové ODS důvěru, fungující tým a k tomu jsem připraven." Podle Stanjury Fiala přesvědčil delegáty právě svým plánem na zlepšení situace v ODS.
Fiala za ODS kandidoval už na podzim v předčasných parlamentních volbách. Svou kandidaturu na předsedu oznámil loni na počátku prosince. Fialu už na místo předsedy strany podpořila většina regionálních sněmů. Pouze v Libereckém kraji navrhli na šéfa strany europoslance Edvarda Kožušníka. Je možné, že bude kandidovat i místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.
V loňských předčasných volbách ODS skončila až pátá, když získala 7,7 procenta hlasů. Kdysi nejsilnější vládní strana nyní patří k opozici, z původně 53 poslanců z roku 2010 jich má nyní jen 16. Bez předsedy je ODS od loňského června, kdy na stranickou funkci rezignoval bývalý premiér Petr Nečas, stranu nyní vede Martin Kuba.
          
Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/moravskoslezska-ods-nominovala-na-predsedu-strany-petra-fialu/1030082

« zpět na přehled