Limity, kontrola? Poslanci se potýkají s přímou volbou

Lidové noviny; 15.3.2012

PRAHA Přímá volba narazila na další překážku. Tentokrát se jí ve Sněmovně postavily do cesty limity na prezidentskou kampaň. Přestože poslanci prováděcí zákon k přímé volbě v prvním čtení podpořili, o limitech bude ještě jednat ústavně-právní výbor.

Poslanci se nedohodli na tom, jestli má mít prezidentská kampaň finanční strop. Někteří by totiž chtěli nechat rozhodnutí o sumě na propagaci pouze na kandidátech, nesvazovat jim ruce. „Chceme vystavit plůtky ve volné soutěži tím, že kandidátovi limitujeme možnost seznámit veřejnost s jeho názory,“ kritizuje případný nakázaný strop poslanec Václav Kubata (TOP 09).


Debata se ale spíše obrátí ke konkrétním částkám, kterými by měla být kampaň zastropována.
ODS je v tomto ohledu nejštědřejší, suma by se podle ní mohla pohybovat od 30 do 50 milionů korun, podle ČSSD by se ale měla vyšplhat maximálně na 15 milionů korun. Fyzická osoba by pak směla kandidátovi dát sponzorský dar až milion korun, právnická osoba ale žádný.


TOP 09 chce online kontrolu financování TOP 09 ale spíše trápí, jak finance určené na kampaň kontrolovat. Občané by také podle strany měli být pravidelně a online informováni o financování jednotlivých kandidátů. „Byly mezi námi strany, které si zařídily 90procentní slevu na venkovní reklamu,“ narážel včera Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, na situaci z loňských sněmovních voleb, kdy ČSSD spolupracovala se společností Médea a získala slevu na billboardy. Každopádně ani jedna strana nepočítá s tím, že by se na tomto bodu prezidentská kampaň zasekla.


„Přímá volba není ohrožená. Jednání o limitech ji neohrozí,“ tvrdil LN Jan Farský (TOP 09)
„Myslím, že by to byla ostuda celé politické reprezentace,“ dodal šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.


Času na schválení této novely už mnoho nezbývá. Prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta by měl vstoupit v účinnost do 1. října. Blíží se totiž konec funkčního období prezidenta Václava Klause.

« zpět na přehled