Kongresy TOP 09 a ODS daly klíč ke krajským a senátním volbám

Na víkendových sněmech vládních stran ODS a TOP 09 měl zástupce i Moravskoslezský kraj. Jedním z delegátů občanských demokratů byl regionální šéf strany, poslanec Zbyněk Stanjura. TOP 09 zastupoval poslanec a její moravskoslezský předseda Pavol Lukša

Ostrava - Předseda moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura upřesnil, že víkendový kongres ODS byl klíčový pro přípravu strany na krajské a senátní volby, které se budou konat příští rok na podzim. Hlavní politickou zprávou kongresu podle něj je, že ODS považuje ve volbách za největšího politického rivala ČSSD. „Jsme přesvědčeni, že oranžoví hejtmani spravují kraje špatně. Začátkem prosince vybereme v kraji lídra a sestavíme kvalitní kandidátku. Ta pak bude dělat všechno pro to, aby jí voliči dali svůj hlas. Základem je program. Naše kampaň nebude negativní. Poukážeme sice na neschopnost ČSSD spolu s KSČM řídit tento kraj, na to, že region poslední čtyři roky stagnuje ve vývoji, ale hlavně chceme nabídnout pozitivní program a ukázat lidem, jak lépe řešit problémy ve školství, zdravotnictví,“ řekl Stanjura.

Uvedl, že myšlenka neměnit před volbami vedení strany vzešla z Moravskoslezského kraje. „Přišlo nám nepraktické, abychom vedli ještě vnitrostranickou soutěž, na kongresu byl tento náš nápad podpořen,“ uvedl Stanjura s tím, že kromě krajských témat bude ODS obhajovat nutnost reforem, které vejdou v platnost příští rok.

Poslanec a šéf moravskoslezské „topky“ Pavol Lukša obhájil na víkendovém kongresu TOP 09 pozici místopředsedy strany. „Poprvé se hlasovalo prostřednictvím elektronického zařízení. Měli jsme z toho trochu obavy, ale nakonec nebyly žádné problémy. Program byl hlavně o přípravě na krajské a senátní volby v příštím roce a rozšířil se také o volbu kandidáta na prezidenta. Hlasoval jsem také pro pana Schwarzenberga. Je důkazem toho, že nedělá politiku ,pro něco‘, jak se stalo v poslední době módou, a chce vrátit morálku do české politiky,“ uvedl Lukša.

Do krajských a senátních voleb půjde TOP 09 opět společně se Starosty a nezávislými. „Do půlky listopadu přijdou obě strany s třiceti jmény, zvolíme si lídra, ten si pak poskládá silnou kandidátku. Klíčovým tématem v kraji pro nás bude rozpočtové určení daní, ovzduší a dopravní obslužnost,“ řekl Lukša s tím, že nevylučuje postavit se do čela kandidátky pro krajské volby. „Připouštím, že budu kandidovat na lídra, ale není to jediné řešení. Důležité bude změnit způsob vládnutí v kraji. Aby ale oranžovo-rudou koalici nenahradilo oranžovo-modré spojení,“ podotkl Lukša.

Uvědomuje si, že TOP 09 ponese největší politické náklady uskutečňovaných reforem. „Může to ovlivnit popularitu strany, je to naše riziko. Věděli jsme, že to bude bolet, ale reformy jsou nutné, není možné donekonečna se zadlužovat,“ míní Lukša.

« zpět na přehled