Klaus Schwarzenbergovi: S ultimáty se politika nedělá

12.1.2012; Právo

Do ostrého sporu se včera dostali prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Jádrem střetu je to, zda Česko vstoupí do rozpočtové unie, jejíž podoba právě vzniká v Bruselu.
 
Šéf diplomacie uvedl, že by nechtěl být ve vládě, která by odmítla vstup do tzv. rozpočtové unie, která se zaváže dodržovat přísnější rozpočtová pravidla.
Rozčílil tím prezidenta, který mu vzkázal, že takovýmto ultimativním způsobem nelze dělat seriózní politiku. Sám ale předtím napsal premiéru Petru Nečasovi dopis, v kterém mu sdělil, ať nepočítá s tím, že pod mezinárodní smlouvu připojí svůj podpis. „Já jsem ničím nevyhrožoval. Ale je samozřejmě jedna pravda, že my jsme jasně proevropská strana, a kdyby hrozilo odklonění České republiky od hlavního proudu Evropské unie, tak ztrácí pro mě smysl – kdybych tomu nemohl zabránit – býti ministrem zahraničí,“ řekl Právu Schwarzenberg. Klause ministrova slova rozladila, podle něj TOP 09 by měla více jednat a méně vyhrožovat.
„Témata jako církevní restituce na straně jedné a radikální, revoluční další zvrat v Evropské unii směrem k fiskální unii na straně druhé jsou samozřejmě těžká témata, která musí vést ke sporům, ale já myslím, že spory to musí být normální, kultivované, standardně řešené,“ reagoval v Radiožurnálu Klaus.
Dodal, že se nemůže „smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice. Za prvé jestli nebudou církevní restituce, za druhé jestli nebude podepsána evropská smlouva“.
Podle Klause se „prostě takhle politika vést nedá“. „Já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně,“ uvedl.
Kvůli restitucím hrozil Věcem veřejným rozpadem vlády premiér Petr Nečas.
 
Šéf diplomacie mírnil emoce
 
Schwarzenberg pohněval i politiky ODS, podle nichž není možné se zavazovat k postupu, dokud nebude znám celý text smlouvy.
„Podepsat bianco šek bez důkladné analýzy jeho vlivu na Českou republiku za odpovědné nepovažuji,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil uvedl, že Schwarzenberg se zřejmě „uřekl či to byla svérázná součást prezidentské kampaně“. Podle něj není možné, aby Unie kontrolovala sestavování našeho rozpočtu. „Musíme se na to podívat politicky, jestli se staneme další spolkovou zemí a jestli budeme psát rozpočet ne na českém, ale německém ministerstvu financí, s tím souhlasit nemůžeme.“
Také z tábora TOP 09 zaznělo, že není dobré kvůli Unii vyhrožovat odchodem. „Kvůli takové věci nemá cenu rozbíjet koalici, která doposud docela funguje,“ řekl v ČT místopředseda evropského výboru Sněmovny Jaroslav Lobkowicz. Zároveň svého předsedu podpořil. „Je jedno, jestli platíme korunou či eurem, ale abychom byli ve středu dění a nebyli mimo.“
Schwarzenbergův úřad k večeru mírnil emoce a rozeslal médiím vyjádření, v kterém souhlasí s ODS, že není možné o čemkoli rozhodnout, dokud nebude mít smlouva definitivní podobu.
„Poslední návrh textu smlouvy, o níž se dnes jedná v Bruselu, je z pohledu ČR mnohem příznivější než ty předchozí,“ stojí v prohlášení.
Schwarzenberga se zastal europoslanec za lidovce Jan Březina, podle něho je vznikající smlouva přijatelná a dodal, že Klaus nemá morální právo kárat Schwarzenberga.
„Jestliže prezident Klaus dopředu vyhlašuje, že smlouvu nepodepíše, je to naopak on, kdo dělá politiku tím nejhorším a nejvíce nezodpovědným způsobem,“ uvedl Březina.

« zpět na přehled