Kalousek chce vzít důchodcům slevu na dani

Právo; 15.3.2012
Pracující penzisté by tak mohli přijít až o 25 tisíc korun ročně

Důchodcům, kteří si k penzi přivydělávají, možná od ledna příštího roku podstatně klesnou příjmy.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) totiž zvažuje, že jim kvůli úsporám rozpočtu vezme slevu na dani, která je letos ve výši 24 840 korun ročně.
Kvůli této slevě, kterou mají všichni daňoví poplatníci, dnes většina pracujících důchodců neplatí žádné daně. Konkrétně například zaměstnanec až do základu daně 165 600 korun ročně. Až do tohoto základu mu totiž sleva na dani anuluje vypočtenou daň. Nově by si tedy starobní důchodci nemohli od základu daně odečíst žádnou slevu na dani a platili by daň prakticky z jakéhokoli kladného základu daně.

Slevu důchodcům zavedl Topolánek

Postiženi by byli téměř všichni pracující důchodci. Přišli by tak podle výše daňového základu o tisíce korun ročně, zaměstnanci při celoročním základu daně vyšším než 165 600 korun až o 24 840 korun.
O tuto slevu by přišli všichni pracující důchodci, tedy včetně invalidních. Ti mají navíc ještě zvláštní slevu podle rozsahu invalidity a ta by se zřejmě neměla nijak měnit. Postiženi by byli i důchodci-osoby samostatně výdělečně činné a pronajímatelé bytů a domů. Ti by po uplatnění výdajů rovněž slevu na dani nemohli do přiznání uvést.
O návrhu informovaly HN s tím, že o něm včera po jednání vlády měla jednat spolu s jinými úspornými opatřeními porada ekonomických ministrů. Do uzávěrky tohoto vydání však výsledek nebyl znám.
Náměstek ministra financí Ladislav Minčič včera Právu potvrdil, že jeden pracovní materiál ministerstva takový návrh skutečně obsahuje.
„Nejde ale o to, diskriminovat seniory, ale hledat způsoby, jak nalézt v dnešní obtížné situaci úspory v rozpočtu. Vše nakonec bude záležet na politickém rozhodnutí,“ uvedl Minčič.
Řekl, že podle něho nejde o zvýšení daní důchodcům v pravém slova smyslu, protože tuto slevu neměli pracující důchodci až do roku 2007. Zavedla ji vláda Mirka Topolánka se záměrem podpořit pracovní aktivity důchodců. I vláda Petra Nečase až dosud pokračovala v této politice.

ODS a véčkaři zatím opatrní

Jediným vybočením Nečasovy vlády v podpoře zaměstnávání důchodců bylo opatření poprvé účinné pro zdaňovací období 2011.
Spočívá v tom, že když důchodce dosáhne za rok výdělku zhruba 840 tisíc korun (70 tisíc měsíčně), je mu zdaněn celý důchod 15 procenty. To se ale dotklo jen tisíců lidí.
Kalouskův návrh zatím hodnotí koaliční ODS a Věci veřejné podle HN opatrně. „Není příliš šťastné, že ministr financí přichází každý den s novým návrhem, co ještě zdanit. Neříkám ne, ale musel bych k tomu vidět nějakou kvantifikaci. Zatím bych byl opatrný,“ řekl HN šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Neurčitě se vyjádřily i Věci veřejné. „Tento návrh zřejmě nakonec dopadne nějakým kompromisem, sami přineseme nějaké varianty,“ sdělil HN bez bližších podrobností ekonomický expert strany Michal Babák.
Vláda chystá důchodcům i snížení valorizace penzí, ve hře je několik návrhů.
Opatření má podle MF přinést rozpočtu 2,5 miliardy korun ročně.

« zpět na přehled