Do krajských voleb půjde v dresu ODS i skokan na lyžích Jakub Janda

23.4.2012; iDnes.cz

ODS v Moravskoslezském kraji bude v podzimních krajských volbách sázet na mladé tváře i známé lidi. Občanští demokraté si zvolili za lídra šestatřicetiletého Davida Sventka, který je ve straně prakticky nováčkem. Na kandidátku "ulovili" i známého sportovce, skokana na lyžích Jakuba Jandu.

Bez ohledu na to, co se nyní odehrává v nejvyšších patrech české politiky, nezadržitelně se blíží volby do zastupitelstev krajů. A politické strany finišují s přípravou kandidátek i kampaně. O víkendu zvolili své kandidáty do krajských voleb účastníci regionálního sněmu ODS v Ostravě.

Není náhoda, že mezi uchazeči o politické křeslo se objeví řada nových, mladých tváří, které nahradí známá jména. Ze současných krajských zastupitelů za ODS skončí na podzim například Ivan Týle (novojičínské sdružení už ho nenominovalo), Zbyněk Stanjura (sám se rozhodl nekandidovat) či Jiří Veverka (ten sice opět kandiduje, ale až na 25. pozici, která mu příliš nadějí na zvolení nedává).

Veverka byl původně na pozici číslo 24, ale jeho i pár dalších odsunul "skokan" oblastního i regionálního sněmu Jakub Janda z Frenštátu pod Radhoštěm. "Sport mě naučil, že cesta k úspěchu je cestou tvrdé přípravy a náročné práce. Podobné je to i v politice. Vím, že nás společně čeká sice také náročná, ale doufám i úspěšná kampaň," řekl reprezentant ve skocích na lyžích Janda.

Lídr ODS je členem strany pouze necelé dva roky

I samotným lídrem ODS pro volby v Moravskoslezském kraji je mladý člověk a fakticky politický nováček. Už v lednu si strana vybrala teprve šestatřicetiletého rodáka z Jablunkova Davida Sventka, ředitele Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který rozděluje evropské peníze.

"O politiku jsem se začal aktivněji zajímat už na konci střední školy. Od té doby jsem voličem ODS," říká Sventek, který byl v letech 2005 a 2006 zastupitelem Jablunkova, ale za sdružení nezávislých kandidátů.

Do ODS vstoupil až v říjnu 2010. V kuloárech se proslýchalo, že by se rád zbavil "politických dinosaurů." "S výslednou kandidátkou jsem spokojený. Je to zajímavá kombinace zkušenosti reprezentované některými lidmi, ale obohacené o nová jména," míní Sventek.

Za ODS budou totiž kandidovat jak někteří současní zastupitelé, například Petr Konůpka či Josef Jalůvka, tak mladí nováčci, třeba sedmadvacetiletý živnostník Josef Alexandr Matera z Frýdku-Místku či dvaatřicetiletý místostarosta Šilheřovic Radek Kaňa. "Od mladých si slibuji, že do toho půjdou se stejnou energií a ideály jako já," netají Sventek.

Podle politologa Tomáše Jarmary je sázka na mladé tváře dobrým marketingovým tahem.

"Marketingově není špatné přijít s novými tvářemi. ODS nic jiného ani nezbývá. Prostředí je vůči ní nepřátelské. Krajské volby ale budou stejně víc o politických stranách než o osobnostech. A náš kraj je levicový," míní Jarmara.

...

« zpět na přehled