Boj o divadlo: všichni nyní slibují, že budou hledat schůdnější cestu

29.2.2012; Opavský a hlučínský deník

Opava – Pondělní zastupitelstvo, které jednalo především o nedostatku peněz pro Slezské divadlo, stále čeří vody. Den poté se k němu pronaši redakci vyjádřili místní politikové i divadelníci.

„Začínáme znovu jednat s magistrátem a už jsme si stanovili termíny schůzek. Na nich budeme analyzovat dosavadní kroky a hledat další možnosti,“ prozradil nejnovější vývoj událostí ředitel divadla Jindřich Pasker. Také sopranistka Olga Procházková je přesvědčená, že se situace bude řešit. „Někteří radní na zastupitelstvu říkali, že budou hledat to nejvhodnější řešení bez drastického dopadu na provoz divadla,“ říká pěvkyně. Bývalý zastupitel a příznivec opavského divadla Jaromír Sosna drží opernímu souboru palce, ale má i výhrady. „Divadlo se musí snažit udržet též vlastními silami. Především vhodným repertoárem a perfektní činností marketingu. Obojí má v poslední době velké rezervy,“ míní. „Slezské divadlo patří v republice mezi umělecky významná oblastní divadla s dlouhou historií. Nezničili ho fašisté ani komunisté, ale současným představitelům se touž začíná dařit,“ rozhořčeně konstatuje sbormistr Josef Kostřiba. Barytonista Dalibor Hrda nechce mezi divadlem a zřizovatelem žádnou válku. „Vzájemně se potřebujeme. My se bez města neobejdeme a na oplátku mu poskytujeme zviditelnění,“připomíná pěvec.

Situaci v divadle sledují i opavští představitelé politické scény. Poslanec Václav Klučka (ČSSD) je přesvědčený, že jednání o divadle budou s největší pravděpodobností pokračovat. „Myslím, že určité finance mohou být divadlu s ohledem na vyšší náklady po rekonstrukci navýšené. V žádném případě však nechci zbavovat ředitele divadla odpovědnosti za personální složení souborů,“ říká poslanec Klučka. Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) vidí jediné řešení v přehodnocení rozpočtových priorit.. „Jako opavský patriot bych se nechtěl dočkat toho, že opavská scéna bude jen místem pro hostování jiných divadel,“ říká Opálka. Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) považuje rozhodnutí koalice při schvalování rozpočtu za chybné. „Obávám se, že kvalita opavského operního souboru tím utrpí. Dopady rozpočtu jsou drastické směrem k divadlu, ale z magistrátu neodešel žádný úředník,“ konstatuje Stanjura. Senátor Václav Vlček (ODS) je přesvědčen, že diskuse v zastupitelstvubylaúčelná. „Povede k tomu,že se těch2,5 milionu bude hledat a že se najde. Situaci nepovažuji za uzavřenou a věřím, že chod divadla zůstane zajištěný,“ míní senátor Vlček.

« zpět na přehled