Články a rozhovory

Právo: Limit příjmu chceme zvednout na dva miliony korun

4. 1. 2022; Právo
Rozhovor ministra financí Zbyňka Stanjury pro deník Právo na téma paušální daně pro živnostníky.
  
  

ČRo Plus: Vláda připravila pomoc pro lidi ohrožené energetickou chudobou

3. 1. 2022; ČRo Plus
Vláda připravila pomoc pro lidi ohrožené energetickou chudobou: dávku okamžité pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení a státní záruku půjčky pro podnikatele. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že žádat bude možné od února.

ČRo: Nebudeme se starat pouze o ty občany, kteří jsou v režimu dodavatelů poslední instance. Ale o všechny, kteří mohou mít finanční problémy

21. 12. 2021; Radiožurnál
„Pomoc je třeba cílit adresně, plošná zvýhodnění nezafungují a je třeba podpořit lidi v energetické soběstačnosti.“ I takhle se nová vláda vyjádřila k tomu, jak chce v Česku řešit dopady energetické krize. Konkrétní opatření, kterými chce pomoci, ale zatím nepředstavila. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že konkrétní kroky, ...

Seznam Zprávy: Ušetříme a přitom nezvýšíme daně

7. 12. 2021, Seznam.cz
Nová vládní koalice ujišťuje, že stabilizuje státní finance bez zvyšování daní. Chystá naopak mírné úlevy: nižší odvody pro částečné pracovní úvazky nebo rozšíření okruhu živnostníků, kteří mohou platit jednoduchou paušální daň. Nastupující ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS (koalice SPOLU) připravuje pro příští rok úspornější rozpočet, než jaký poslala do Sněmovny jeho předchůdkyně Alena Schillerová (ANO). V rozhovoru pro SZ Byznys popsal, jak chce ušetřit z plánovaných výdajů 80 miliard korun. Chce také změnit přístup k valorizaci důchodů nebo ke zvyšování platů ve státní sféře. 

Seznam Zprávy: S energiemi pomůžeme, ale DPH nesnížíme

3. 12. 2021; Seznam.cz
Nová vláda nesníží DPH na energie, s účty za energie pomůže jen potřebným. Penze chce zvyšovat jen v rámci zákonem dané valorizace. „Na debatu o valorizačním vzorci jsme ale připraveni,“ říká nastupující ministr financí Stanjura. Prvním úkolem nového ministra financí ve vznikající vládě bude přepracovat státní rozpočet na příští rok a osekat naplánovaný schodek ve výši 376,6 miliardy korun o 80 miliard. „Ty úspory najdeme,“ ujišťuje kandidát na ministerské křeslo, místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. 

Ranní interview: Stát musí podnikatelům kompenzovat ztráty. Příští rok chceme ušetřit až 80 miliard

1. 12. 2021; Radiožurnál
Poslanci odpoledne projednají tři novely, které mají finančně pomoci lidem a firmám zasaženým pandemií covidu-19. Schválila je končící vláda hnutí ANO a ČSSD. Jaký postoj k nim zaujme nová sněmovna? „Pokud stát zakáže nebo omezí nějaké podnikání, musí kompenzovat ztráty,“ říká k tomu pravděpodobný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. „U kompenzačního bonusu ale vláda opět chybně zakazuje souběh bonusu a čerpání z covidových programů. Připravíme pozměňovací návrh.“

Aktuálně.cz: Stát musí šetřit na sobě. Je zkostnatělý a tučný

1. 12. 2021; Aktuálně.cz
Zbyněk Stanjura se už léta pohybuje v těsné blízkosti Petra Fialy. Nyní se připravuje na post ministra financí v jeho vznikající vládě. "Věřím, že jsme se z našich chyb poučili," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz politik, který patřil před 30 lety k zakladatelům ODS.

Chceme stavět na střední vrstvě

12. 11. 2021; Deník
Podle budoucího druhého muže Fialovy vlády Zbyňka Stanjury (ODS) je ekologicko-sociální program typickou nabídkou pro lidi, kteří pracují a odvádějí nejvíc peněz do státní pokladny. Ti si od státu přejí dobré školství, infrastrukturu, životní prostředí a solidaritu.

Otázky Václava Moravce: Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná.

7. 11. 2021; ČT1
Hostem nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce byl předseda poslaneckého klubu ODS a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Seznam Zprávy: Daně zvyšovat nebudeme. Problém je na straně výdajů

4. 11. 2021; Seznam.cz
Koalice Spolu a PirSTAN už finalizovala jednání o podobě nové vlády. Jasný je už poměr křesel pro ministry i koaliční smlouvya. Je už podoba nové vlády definitivní? Hostem Ptám se já Seznam Zpráv byl místopředseda ODS a kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura.