Články a rozhovory

Daň z nafty můžeme srazit maximálně o 1,50 Kč

28. 3. 2022; Novinky.cz
Vláda by mohla navrhnout snížení spotřební daně u nafty. Evropská legislativa ji však umožňuje srazit nejvýše o 1,50 koruny na litr, řekl Právu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

  

Otázky Václava Moravce: Sankce vůči Rusku

20. 3. 2022; ČT 1
Návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby EU zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, není podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) realistický. Řekl to v Otázkách Václava Moravce.

ČRo: Jsme ve válce. Ekonomické dopady přijdou a na kompenzace pro všechny nebude

10. 3. 2022; Radiožurnál
Máme čekat další zdražování pohonných hmot? Jak občanům pomůže stát? A bude mít nějaký efekt vládou schválené zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv? Ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se ptal Tomáš Pancíř.

Lidé si musí na důchod spořit včas

7. 3. 2022; Lidové noviny
„První věcí, která má podpořit soudržnost rodiny, je možnost odvádět jedno procento hrubé mzdy přímo na účet rodičů v penzi,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).  

Stojíme za Ukrajinou a to s sebou nese náklady. S úpravou rozpočtu počítám

5. 3. 2022; Lidové noviny
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nespočívá problém deficitu státního rozpočtu na jeho příjmové straně. Jít s daněmi nahoru proto není nutné. „Ve sněmovně není žádná politická strana, která kandidovala s tím, že chce zvýšit daně. Ti, kdo to chtěli, skončili před branami sněmovny,“ říká.

Daně zvyšovat nehodlám, rozpočet je připravený správně

3. 3. 2022; Hospodářské noviny
Česko se kvůli ruské invazi na Ukrajinu může dostat na dvě procenta HDP pro obranu dříve než v plánovaném roce 2025. Už příští rok může být podle ministra Stanjury nárůst výdajů na obranu v desítkách miliard korun. Rozhodovat o veřejných financích, ale také o penězích na pomoc Ukrajině je v okamžiku, kdy je pár stovek kilometrů od Česka válka, těžké.

Daň z příjmu už zvyšovat nebudeme

20. 2. 2022; Novinky.cz
Kritizované snížení daně z příjmu, jež předloni prosadila ODS s ANO, vláda zvyšovat nazpět nebude. Nepočítá ani se snižováním DPH např. u energií jako v Polsku. Právu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Prostor X: Lidi čekají těžké časy, ale nemůžeme pomoct všem. Fotky Schillerové budu řešit s právníky

18. 2. 2022; Reflex
Po dvou měsících od zvolení do funkce ministra financí má Zbyněk Stanjura jasno: „Čekají nás těžké časy." Těm, kterým bude nejhůř, je vláda připravena poskytnout pomoc, i ta má ale své limity, protože je na dluh. Všechno je na dluh. 

Projev k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2022

18. 2. 2022; www.psp.cz
Projevem k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2022.

  

Události ČT: Růst cen brzdí silná koruna

14. 2. 2022; ČT1
Hostem hlavní zpravodajské relace Události České televize byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.