Články a rozhovory

Nový den CNN Prima News: Příspěvkem pro rodiny s dětmi pomoc nekončí. Vláda připravuje další balíček pomoci

12. 5. 2022; CNN Prima News
Extrémně vysoká inflace a zdražování dopadá na řadu domácností. Vláda proto postupně připravuje balíčky pomoci, které mají zajistit, aby nikdo neskončil v chudobě. V pořadu Nový den to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že další pomoc bude určena pro handicapované občany. Vyjádřil se i k novému guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi. Podle svých slov doufá, že si zachová nezávislost.

TN.cz: Deficit státního rozpočtu bude vyšší. Kvůli válce na Ukrajině

10. 5. 2022, TN.cz
Kabinet Petr Fialy (ODS) v únoru schválil státní rozpočet s deficitem 280 miliard korun. To je téměř o 97 miliard méně, než plánovala Babišova vláda. Deficit se ale bude nejspíš zvyšovat, může za to ruská invaze na Ukrajinu, řekl v úterní Snídani s Novou ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

ECHO24.cz: Stát bude mít levnější elektřinu. Kdo ji získá? Vláda zřídí státního obchodníka

10. 5. 2022; ECHO24.cz
Česká republika zažívá třetí nejrychlejší zdražování ze všech zemí EU. Významnou roli v tom hrají ceny elektřiny. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) popisuje, jak by chtěl stát prudký růst cen elektřiny zkrotit fixováním ceny. Vysvětluje také, kdo dosáhne na levnější elektřinu, kterou státu aktuálně nabízí miliardář Pavel Tykač se svou firmou Sev.en. Vznikne pro to státní firma obchodující s elektřinou. Ministr v rozhovoru také otvírá otázku zestátnění ČEZ, největšího domácího výrobce energií.

Deník N: Čechům jde z rozpočtu pět miliard denně. Pomáhat musíme, rétorika opozice je nebezpečná

9. 5. 2022; Deník N
Ministr financí Zbyněk Stanjura si pro rozhovor s Deníkem N vybral den, kdy si zkušení poslanci na jednání přinášeli spací pytle. Ve sněmovní kanceláři si potichu zapnul televizi, aby nepromeškal čas svého návrhu zákona. Odběhnout nakonec nemusel, jednání se podle očekávání protáhla dlouho do noci. Stanjura se i přes současné nastavení v dolní komoře chce snažit o to, aby se na klíčové otázce budoucnosti českých důchodů dohodl s opozicí.

DVTV: Nejprve uprchlíkům pomůžeme a až potom budeme počítat. Je to naše povinnost

28. 4. 2022; DVTV
„Je naší povinností pomoci prchajícím ženám a dětem. Dlouhodobě se to může naší společnosti vrátit. Kdyby Putin nevedl válku, jsem si jistý, že bychom původní rozpočet dodrželi. Teď ale očekáváme největší inflaci za 25 let,” říká ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Televizní noviny: Ceny benzínu a nafty

26. 4. 2022; TV Nova
Hostem hlavní zpravodajské relace TV Nova Televizní noviny byl v živém vstupu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

Otázky Václava Moravce: Neplánujeme zvyšovat daně firmám, přidáme peníze na obranu

24. 4. 2022; ČT 24
Kabinet Petra Fialy (ODS) neplánuje v souvislosti se zdražováním a válečným konfliktem na Ukrajině zvyšovat daně firmám. Uvažoval by o tom podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), kdyby se ukázalo, že na válce někdo bohatne. Signály o tom zatím nemá. Stanjura to uvedl v Otázkách Václava Moravce. Úpravy chystá vláda podle ministra na výdajové, nikoli příjmové stránce rozpočtu. Kabinet plánuje navýšit rozpočet resortu obrany, jak požadovala ministryně Jana Černochová (ODS).

ČRo: Marže budeme kontrolovat v celém řetězci od rafinerií přes distributory až k čerpacím stanicím

8. 4. 2022; ČRo
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury kontroly prokázaly umělé navyšování cen ze strany pumpařů. Zástupci Unie petrolejářů namítají, že jejich data nic takového nepotvrzují. „Neřekl jsem, že je to jediná příčina zvýšení cen. Hlavní příčina je ruská agrese na Ukrajině. Ale pokud se v březnu zvýšily průměrné marže o 2 koruny na litr, tak to je přirážka k základní ceně, která je způsobená válkou. Myslíme si, že k tomu ...

Seznam Zprávy: Vysoké marže na paliva? Takhle to být prostě nemůže

8. 4. 2022; Seznam.cz
Ministerstvo financí pohrozilo pumpařům regulací cen. Nelíbí se mu příliš vysoké marže. Ještě před dvěma týdny přitom úřad tvrdil, že je vše v pořádku. Co se změnilo? Jak stát pomůže lidem, které ohrožuje inflace? A kdy si ODS vybere kandidáta na prezidenta? Hostem Ptám se já byl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Události, komentáře ČT 24

7. 4. 2022; ČT 24
Hostem diskusního pořadu Události, komentáře byl ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.