Blesk.cz Epicentrum o dluzích státu: Pokladnička je prázdná!
10. února 2022, www.blesk.cz / rozhovor v médiích
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nemá snadnou pozici. Covidová léta vyšponovala státní finance do závratných výšin. Schodek rozpočtu za Babišovy vlády nebývale narostl. Stanjura ve studiu Blesku vysvětloval, kde vidí možnosti úspor a škrtů.
Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na Blesk.cz.
„My jsme zdědili rozpočet, kde byl naplánovaný dluh na letošní rok 377 miliard. My jsme slíbili, že ten dluh bude nižší, než 300. Za necelých 8 týdnů jsme našli úspory zhruba za 77 miliard,“ uvedl nový šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Epicentrum na Blesk.cz. „Pokladnička je prázdná, žádné rezervy nejsou, jsou tam dluhy,“ řekl s narážkou na hospodaření předchozí vlády Andreje Babiše (ANO).
Díky vysoké inflaci budou dodatečné příjmy, ale i dodatečné výdaje, upozornil Zbyněk Stanjura. „Největší částku dáme na penze, zhruba dalších 21 miliard korun. Víc, než se počítalo na konci loňského roku,“ uvedl. „Nakonec ten deficit bude 280 miliard a to je skoro o 100 miliard méně, než byl plán vlády Andreje Babiše na letošní rok,“ podotkl s tím, že jde však pouze o první krok a v příštích letech musí snižování dluhu pokračovat.
„280 miliard je pořád obrovské číslo a dlouhodobě si to stát nemůže dovolit,“ varoval Zbyněk Stanjura. „V této chvíli to nešlo víc,“ dušoval se. Na konci volebního období by se však rád dostal k částce 150 miliard.
„Úleva bude, až to schválí Sněmovna. Já jsem se nikam neschoval, nicméně my zvolili jinou strategii,“ říkal Stanjura s tím, že tentokrát nejezdili ministři jako prosebníci na ministerstvo financí, ale vláda o rozpočtu vyjednávala jako celek mj. na poradě ministrů. „Ministr financí nemá žádné peníze, to jsou peníze daňových poplatníků (…) Já myslím, že se k tomu všichni postavili dobře, tam nebyly ani spory mezi resorty, ani mezi stranami, které tvoří koalici,“ popsal.
Ve Sněmovně ohledně projednávání státního rozpočtu očekává Stanjura „dlouhé debaty, ale bez obstrukcí“. Dohodnutý termín 1. čtení návrhu rozpočtu vládní pětikoalice je pátek 18. října, kdy by Sněmovna měla potvrdit celkovou výši příjmů, výdajů a samotný schodek. Ve 2. čtení následně Stanjura očekává desítky pozměňovacích návrhů. Rád by, aby 3. čtení přišlo nařadu kolem 9. či 10. března.
Podle Zbyňka Stanjury tak přetrvává ambice, aby rozpočet byl schválen nejpozději v polovině března. Podle Stanjury je důležité nadále zmenšovat stát, mít nižší počet zaměstnanců, rušit některé agendy a podívat se na to, co stát dělá zbytečně či omezit neinvestiční dotace. „To všechno vyžaduje nějaký čas,“ říkal.
Ohledně úspor přímo na ministerstvech podotkl: „Každý z nás si to umí představit, máte nějaké výdaje na domácnost, ale máte nižší příjmy, nechcete si půjčovat na ten provoz. 5 nebo 6 procent těch běžných výdajů se dá ušetřit. Nebudeme mít tak často nové počítače, nebudeme kupovat nejlepší mobily, nebudeme si kupovat tolik služeb externě.“ To však označil za jednodušší část, složitější je dle něj snížit celkový objem mezd pro státní zaměstnance či omezit nebo zrušit některé dotační tituly.
Analyzovat se budou i výdaje celého sektoru zdravotnictví. Nic se však nemění na tom, že platy v něm porostou o 6 procent a bude poskytována stále stejně dostupná a kvalitní péče, tvrdí Stanjura. „Ve zdravotnictví jsme ty peníze nechali, nechali jsme navýšení platu ve školství, regionálním školství, tedy pro učitele a pedagogické pracovníky, navýšili jsme tarify pro hasiče, policisty a vojáky. Víc si stát v této chvíli opravdu nemohl dovolit,“ vzkázal Zbyněk Stanjura.