Aktuality

10.12.2021

Inflace dosáhla 6 %. Musíme zastavit neustále rostoucí výdaje státu

10. 12. 2021
Český statický úřad dnes zveřejnil index spotřebitelských cen. Hodnota inflace za listopad vzrostla na šest procent. Důvodem takto vysokého nárůstu jsou nejen zahraniční vlivy, ale také ekonomické přešlapy vlády Andreje Babiše. Nová vláda je odhodlaná ekonomickou situaci ČR zlepšit co nejdříve. Čeká jí hned první velký úkol – dostat pod kontrolu ...

07.12.2021

Seznam Zprávy: Ušetříme a přitom nezvýšíme daně

7. 12. 2021, Seznam.cz
Nová vládní koalice ujišťuje, že stabilizuje státní finance bez zvyšování daní. Chystá naopak mírné úlevy: nižší odvody pro částečné pracovní úvazky nebo rozšíření okruhu živnostníků, kteří mohou platit jednoduchou paušální daň. Nastupující ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS (koalice SPOLU) připravuje pro příští rok úspornější rozpočet, než jaký poslala do Sněmovny jeho předchůdkyně Alena Schillerová (ANO). V rozhovoru pro SZ Byznys popsal, jak chce ušetřit z plánovaných výdajů 80 miliard korun. Chce také změnit přístup k valorizaci důchodů nebo ke zvyšování platů ve státní sféře. 

03.12.2021

Seznam Zprávy: S energiemi pomůžeme, ale DPH nesnížíme

3. 12. 2021; Seznam.cz
Nová vláda nesníží DPH na energie, s účty za energie pomůže jen potřebným. Penze chce zvyšovat jen v rámci zákonem dané valorizace. „Na debatu o valorizačním vzorci jsme ale připraveni,“ říká nastupující ministr financí Stanjura. Prvním úkolem nového ministra financí ve vznikající vládě bude přepracovat státní rozpočet na příští rok a osekat naplánovaný schodek ve výši 376,6 miliardy korun o 80 miliard. „Ty úspory najdeme,“ ujišťuje kandidát na ministerské křeslo, místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. 

01.12.2021

Aktuálně.cz: Stát musí šetřit na sobě. Je zkostnatělý a tučný

1. 12. 2021; Aktuálně.cz
Zbyněk Stanjura se už léta pohybuje v těsné blízkosti Petra Fialy. Nyní se připravuje na post ministra financí v jeho vznikající vládě. "Věřím, že jsme se z našich chyb poučili," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz politik, který patřil před 30 lety k zakladatelům ODS.

01.12.2021

Ranní interview: Stát musí podnikatelům kompenzovat ztráty. Příští rok chceme ušetřit až 80 miliard

1. 12. 2021; Radiožurnál
Poslanci odpoledne projednají tři novely, které mají finančně pomoci lidem a firmám zasaženým pandemií covidu-19. Schválila je končící vláda hnutí ANO a ČSSD. Jaký postoj k nim zaujme nová sněmovna? „Pokud stát zakáže nebo omezí nějaké podnikání, musí kompenzovat ztráty,“ říká k tomu pravděpodobný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. „U kompenzačního bonusu ale vláda opět chybně zakazuje souběh bonusu a čerpání z covidových programů. Připravíme pozměňovací návrh.“

17.11.2021

17. listopad 2021 v Opavě

17. listopad, pro mne nejdůležitější státní svátek, poprvé bez komunistů v Parlamentu. U památníku obětem totalitních režimů v Opavě jsem dnes vzpomínal především na statečné členy Konfederace politických vězňů, se kterými jsem se v minulosti potkával.

12.11.2021

Chceme stavět na střední vrstvě

12. 11. 2021; Deník
Podle budoucího druhého muže Fialovy vlády Zbyňka Stanjury (ODS) je ekologicko-sociální program typickou nabídkou pro lidi, kteří pracují a odvádějí nejvíc peněz do státní pokladny. Ti si od státu přejí dobré školství, infrastrukturu, životní prostředí a solidaritu.

07.11.2021

Otázky Václava Moravce: Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná.

7. 11. 2021; ČT1
Hostem nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce byl předseda poslaneckého klubu ODS a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

04.11.2021

Seznam Zprávy: Daně zvyšovat nebudeme. Problém je na straně výdajů

4. 11. 2021; Seznam.cz
Koalice Spolu a PirSTAN už finalizovala jednání o podobě nové vlády. Jasný je už poměr křesel pro ministry i koaliční smlouvya. Je už podoba nové vlády definitivní? Hostem Ptám se já Seznam Zpráv byl místopředseda ODS a kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura.

26.10.2021

Okamžitě seškrtáme dotace za 60 miliard

26. 10. 2021; ECHO24.CZ
Nejdůležitějším křeslem v kabinetu po premiérovi je už dlouhou dobu ministerstvo financí. V éře prudkého zdražování jeho význam ještě stoupá. V nové vládě koalic SPOLU a PirStan do něj téměř s jistotou usedne Zbyněk Stanjura z ODS. V klíčovém ekonomickém týmu expertů z pěti koaličních stran právě finišuje vyjednávání programu. 
rss Novinky můžete odebírat přes RSS.