Z médií

Otázky Václava Moravce

26. února 2012 / rozhovor v médiích

Hostem nedělního diskusního pořadu ČT byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Václav MORAVEC, moderátor:

Válka gangů, válka státních zástupců, chaos u žalobců. To jsou jen některá z mnoha sousloví, která jsme slyšeli od pátku, kdy vystoupil na mimořádné tiskové konferenci staronový pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Rampula obvinil svého předchůdce Stanislava Mečla, že přispěl ke vniknutí neznámých osob do kanceláře náměstka zastupitelství, Libora Grygárka. Mečl tvrdí, že dotyční muži byli policisté. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Rampulův postup odsoudil s tím, že, citujme: „Umožnil vyzrazení utajovaných informací.“

Pavel ZEMAN, nejvyšší státní zástupce /24. 2. 2012/:

Já jsem z tohoto poměrně nešťastný, poněvadž dnešní krok pana doktora Rampuly, kdy pan doktor Rampula informoval média o takzvaných videozáznamech z Vrchního státního zastupitelství, tím si skutečně myslím, že naprosto zmařil probíhající bezpečnostní akci. On postupoval, on zveřejnil tyto věci, aniž by vyčkal vysvětlení ze strany pana doktora Mečla, dokonce aniž by vyčkal jednání se mnou. Předesílám, že panem doktorem Rampulou jsem včera telefonicky hovořil. Bohužel mě neinformoval o této situaci, předpokládám, že jestliže ho tato situace natolik pálila a včera ji znal, tak mě o tom měl informovat a měli jsme to řešit mezi sebou. Pokládám to za jeho velké pochybení.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vysvětloval v pátek nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Premiér Petr Nečas podle svých slov čeká od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila řešení, které uklidní destabilizovanou situaci na státním zastupitelství.

Marek BENDA, poslanec /ODS/ /24. 2. 2012/:

Situaci kolem státního zastupitelství vidím jako velmi nešťastnou, prostě to, že tady rok běží v podstatě boj mezi Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelstvím, dobře není. A ukazuje se, jako už mnohokrát v minulosti, že ta justice a do té počítám i státní zastupitelství, je strašně citlivá na silové zásahy zvenku a jakmile se někdo pokusí silově problém řešit, tak ona automaticky říká, ne, to nesmíte. A já jí rozumím, že se snaží udržet tuto míru nezávislosti. Takže tam myslím, že se bude muset hledat nějaký smír. Nevím, jestli je to v míře rozhádanosti pánů ještě možné.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/ /25. 2. 2012/:

Rozhodně není standardním postupem zveřejnit tyto informace na tiskové konferenci, ale musí je řešit standardní cestou prostřednictvím svého nadřízené, tedy nejvyššího státního zástupce. To, co se stalo, skutečně neprospívá ani pověsti státních zástupců, ale především to neprospívá vyšetřování závažné trestné činnosti a pokud se skutečně prokáže, že to byli policisté, kteří měli všechny předpoklady a ten úkon probíhal v souladu se zákonem, pak si myslím, že to jednoznačně je na kárné řízení s panem Rampulou.

Václav MORAVEC, moderátor:

Podle premiéra Petra Nečase mají státní zástupci bojovat se zločinci a ne mezi sebou. Dalšími hosty dnešních Otázek, hlavními hosty Otázek jsou: předseda poslaneckého klubu ČSSD, stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Vítejte po čase v Otázkách.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:

Hezký dobrý den. Předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Zbyněk Stanjura. Vítejte v Otázkách. Hezký dobrý den.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vítám i místopředsedu Starostů a nezávislých Stanislava Polčáka. Vítejte v Otázkách. Hezký dobrý den.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Hezký den.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pokud byste všichni tři byli ministry spravedlnosti popřípadě premiéry této země, jak byste ten spor řešili? Marek Benda říká: Bude muset dojít ke smírnému řízení, ale zároveň sám pochybuje, zda je to ještě v této situaci možné. Stanislave Polčáku.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Samozřejmě v tuto chvíli není možno říci, že je jednoduché řešení, protože máme kompetenci vymezenou podle zákona. Politická reprezentace do toho de facto by vůbec neměla zasahovat. Tudíž my máme zákon, který říká, jak se odvolává vedoucí státní zástupce, pan ministr realizoval svoji kompetenci, své rozhodnutí si obhajuje a dál bude zřejmě obhajovat …

Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, kdybych vám ale namítl, že ta zákonná kompetence je vadná. Jiří Pospíšil sice na to upozorňoval dříve, ale sám nebyl jako ministr spravedlnosti schopen prosadit novelu zákona o státním zastupitelství, protože ta někde leží u ledu na vládě …

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ano, ale pohybujeme se v platném právním rámci. V tuto chvíli není žádný další zákon o státním zastupitelství. To znamená, nyní může pouze ministr spravedlnosti odvolávat a jeho rozhodnutí podléhá díky krokům, které činil právě současný ministr spravedlnosti soudnímu přezkumu. Dříve to tak nebylo, dříve to bylo odvolávání v rámci vlastně pracovně právní odpovědnosti a dnes už je to v rámci správního soudnictví, se správním přezkumem tohoto procesu, tohoto kroku.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jinak řečeno, budeme tedy dál přihlížet tomu, co se děje.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

No, já si myslím, že právě ministerstvo spravedlnosti by mělo urychleně předložit tu novelu, nejvyššího, respektive od státního zastupitelství. Ono už ji předkládalo, nicméně vládou neprošlo. A my jsme měli v rámci sezení i ústavně právního výboru s ministrem spravedlnosti setkání, kde se hovořilo o tom, že právě tato novela bude předložena co nejdříve, tam se hovoří o posílení nezávislosti státních zástupců. Těch sezení bylo několik, ale počítají se pouze legislativní čárky, počítá se to, jakou službu odvedeme my občanům. A v tuto chvíli bych řekl, že jsme v polovině toho volebního mandátu de facto a ten zákon pořád chybí. Já nevím, na čí je straně ta odpovědnost.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zbyňku Stanjuro, kdybyste byl ministrem spravedlnosti nebo premiérem, jak byste řešil celou věc?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Platí, že tady se střetávají dvě tendence. Jednak říkáme a podle mě je to správný názor, že státní zastupitelství má být nezávislé, ale v okamžiku konfliktu, který sledujeme posledních, řekněme, já bych řekl let, nejenom měsíců či týdnů, tak je najednou volání, ať to vyřeší politici. A jde to proti sobě …

Václav MORAVEC, moderátor:

Oni se rádi do toho pletou. Podívejte se na minulý týden a na zasedání bezpečnostního výboru.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Asi jak který. Já myslím, že naši poslanci tam nebyli, ale to je individuální zodpovědnost každého z těch politiků, jestli se do toho pletou nebo nepletou. Ale teď je otázka skutečně systémového řešení. Pokud bude podléhat odvolání vedoucích funkcionářů státního zastupitelství soudnímu přezkumu a je jedno, jestli ten návrh podá nejvyšší státní zástupce nebo ministr spravedlnosti, tak potom politici do toho nemají co mluvit. V žádném případě. To znamená, ta otázka je velmi složitá a pokud budeme chtít prosazovat nezávislost státního zastupitelství, tak nemůžeme očekávat, že politici vyřeší konflikt nějakým razantním způsobem, že oni určí, kdo má pravdu.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ještě stručná odpověď Jeronýma Tejce na tu úvodní otázku.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Já myslím, že tady nejde o obyčejný spor. Tady jde o to, že stojíme na křižovatce. Stojíme na křižovatce mezi tím, zda se rozhodneme jít cestou větší důvěry všech občanů v tomto státě, v to, že politici nemají vliv na vyšetřování a nebo zda hlouběji zabředneme do toho bláta. Já myslím, že to, co je důležité je, aby nejen ministr spravedlnosti, ale aby také premiér této země dali jasně najevo, jak se staví k této situaci. Jestli stojí za snahou o očistu, kterou provádí Pavel Zeman a nebo vše ponechávají v tom stavu, kdy to zahnívá a v zásadě dochází k těm konfliktům, ke kterým dochází. Takže kromě změny zákona musí jednoznačně zasáhnout i premiér.

Václav MORAVEC, moderátor:

A o tom hned budeme mluvit. Na zpravodajská 24 za pár okamžiků. Zbyněk Stanjura, Jeroným Tejc i Stanislav Polčák zůstávají hosty Otázek. Přepněte si na zpravodajskou 24. Řeč bude právě o dalším dění u státních zástupců. Teď stručné zprávy a pak pokračujeme v Otázkách.

Václav MORAVEC, moderátor:

Připomínám, že hlavními hosty Otázek zůstávají předseda poslaneckého klubu ČSSD, stínový ministr vnitra Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a místopředseda Starostů a nezávislých, poslanec Stanislav Polčák. Ještě jednou, pánové, vítejte na zpravodajské 24 ve druhé hodině Otázek. Hezký dobrý den ještě jednou.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Dobrý den.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Dobrý den.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Hezký den.

Václav MORAVEC, moderátor:

Teď ta úvodní otázka, navážeme na diskusi o tom, co se děje u na vrchním státním zastupitelství a u žalobců. Je to rok, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je ve své funkci. Pokud byste byli členy vlády a teď vám dal někdo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jak byste se zachovali, Zbyňku Stanjuro.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Za prvé já nejsem člen vlády.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tak lehce se z toho ale nevymluvíte.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, ne, ne. Já říkám, předpokládám, že kdyby někdo takový návrh podal, tak ho nějakým způsobem zdůvodní a zvážil bych ty důvody. Takže bylo by to na konkrétním ministrovi, pokud vím, tak to předkládá ministr spravedlnosti, a musel by ten takový návrh řádně odůvodnit. A mně to připadá jako hypotetická otázka. Takže…

Václav MORAVEC, moderátor:

Budu modifikovat tu otázku. Podíváte-li se na dosavadní kroky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, vnímáte jako kompetentní?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já si myslím, že nejvyšší státní zástupce plní svoji úlohu v zásadě dobře. Nemyslím si, že bychom my jim jako politici z parlamentu měli nějak výrazně hodnotit práci nejvyššího státního zástupce a říkat, to se nám líbilo více, to se nám líbilo méně.

Václav MORAVEC, moderátor:

Celý ten spor, hraje se podle vás opravdu o důvěryhodnost státního zastupitelství, respektive když je to teď už v té pozici Rampula nebo Zeman, tak kam byste se postavil?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, tak já si myslím, že nemůžu být rozhodčí, nemám dostatek informací. A já myslím, že se hraje o důvěru ve spravedlnost, nejenom o důvěru veřejnosti ve státní zastupitelství. Ale ještě bych to rozšířil vůbec o důvěru veřejnosti ve spravedlnost. A já považuji tu situaci za v zásadě nepřípustnou, aby se státní zástupci v přímém přenosu přes média obviňovali z trestných činů, dávali na sebe trestní oznámení. To podle mě jasně snižuje důvěru veřejnosti v systém práva a v systém spravedlnosti v České republice.

Václav MORAVEC, moderátor:

Když ale vstoupím do vaší řeči. Myslíte si, že veřejnost tu důvěru v ten systém vůbec má? Citoval jsem tady z výroční zprávy BIS v první hodině za rok 2010, tedy kdy v pozicích vrchního státního zástupce v Praze byl Vlastimil Rampula, náměstkem Libor Grygárek, Renata Vesecká byla nejvyšší státní zástupkyní, a znovu si připomeňme ta slova: Specifický problém představuje bezpečnostní nespolehlivost některých soudců, státních zástupců, BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh řízení. Unikaly informace ze spisů. Myslíte si, že veřejnost ještě může mít v toto důvěru, když BIS na to upozorňuje vás jako politiky, nás jako veřejnost ve výročních zprávách. A teď vidíme, že Vlastimil Rampula v pátek vystoupí na tiskové konferenci, řekne, že trestní oznámení na Stanislava Mečla podá až v pondělí, nezavolá policii, aby zajistila stopy.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já si nemyslím, že není žádná důvěra. Já jsem říkal, že takový souboj těch dvou skupin snižuje důvěru veřejnosti. Všechny ta fakta, která jste uvedl ze zprávy Bezpečnostní informační služby, jsou přece alarmující. A řešit tu situaci musí ti, kteří, kteří zastávají  vedoucí místa ať už na státním zastupitelství, nebo v soustavě soudů. To není přece otázka, že politici se nějak usnesou a od zítřka bude tu státní zastupitelství, tu soud fungovat lépe. A všechny ty, a já bych řekl, že to budou pochybnosti jednotlivců, já nemám důvod nevěřit zprávě Bezpečnostní informační služby.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale podívejte se na to, že není to tak, že to vyhovuje politikům? Mostecká uhelná, nic se nevyšetřilo, problematická privatizace i za vlád vedených sociální demokracií. Podívejte se na pražské dopravní podniky, podívejte se na vyšetřování kauzy pandury. Není to tak, že vám jako politikům vlastně celý ten systém také vyhovuje, protože by začal ohrožovat různé lobbisty a šedé skupiny, které jsou v pozadí politiky?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Naopak. Já si myslím, že většině politiků vyhovuje, když se toto řádně vyšetří, aby nebyli politici chápáni jako jedna skupina, která má jedinou snahu někde něco vyvést něco nekalého. Já určitě patřím k těm, kterým vyhovuje to, aby se všechny kauzy řádně prošetřily. Jenom říkám, že bychom je neměli hodnotit. Protože já když jsem politik ODS, tak je velmi jednoduché říkat, že Mostecká uhelná byla v době, kdy byla u vlády sociální demokracie. Samozřejmě, že to má být prošetřeno.

Václav MORAVEC, moderátor:

To říká premiér Petr Nečas. Tak to musíte proškolit svého předsedu, aby nehodnotil na tiskových konferencích, že to jde za sociálními demokraty.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já myslím, že to je reakce na jiné vystoupení v Poslanecké sněmovně. A já si myslím, že toto by měl být úkol, na kterém bychom neměli mít stranické rozdíly. Nevidím v tom vůbec ten stranický pohled pro to, aby se všechno vyšetřilo řádně a aby viníci nebo obvinění byli řádně souzeni ve spravedlivém soudu a případně potrestáni. To si myslím naopak, že by naprostou většinu politiků mělo spojovat, ne rozdělovat. A vůbec by v tom neměla hrát žádnou roli stranická příslušnost toho kterého ministra nebo komunálního či krajského politika.

Václav MORAVEC, moderátor:

I vy si, Stanislave Polčáku, myslíte, že opravdu vám jako politikům celý ten systém nevyhovuje, byť BIS na to ve výročních zprávách upozorňuje drahnou dobu a možná i to, co se teď děje, je jen pokračováním jednoho a téhož příběhu?

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já myslím, že to, co jste četl, je bezesporu neradostné čtení, a to ještě nevíme, co je v té neveřejné části té zprávy Bezpečnostní informační služby. Každopádně to, co řekl pan kolega Stanjura. Já bych mohl se vším souhlasit. Je ovšem si dobré uvědomit, že právě Občanská demokratická strana má tu nejvyšší odpovědnost, protože je z jejích řad ministr spravedlnosti a samozřejmě i premiér, a to už tedy vlastně druhé volební období. Tudíž my pokud zde voláme nebo vaše úvodní otázka byla na to, zdali bychom hlasovali o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak já musím říci za TOP 09 a Starosty, že my bychom v této věci vůbec nehlasovali, a to z jednoho důvodu. I podle rozsudku štrasburského soudu právě to provázání na možnost jakéhosi vlastně odvolání nejvyššího státního zástupce jenom díky rozhodnutí vlády je tento systém českého státního zastupitelství vlastně podřízen výkonné moci.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale zároveň jste nic neudělali v rámci koalice, kdyby to i pro vás jako pro TOP 09 přece bylo prioritou, tak budete tlačit na ministra spravedlnosti a ODS, ať tu novelu zákona o státním zastupitelství do té vlády dávají. Zároveň vidíte spory mezi ODS a Věcmi veřejnými o to, kdo bude ministrem vnitra, kompetenční přetahovanou mezi Karolínou Peake a Jiřím Pospíšilem. Tudíž neříkejte, že to pro vás je prioritou.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ne, pane redaktore, kdybyste viděl, na kolika koaličních jednáních já jsem byl, kde se řešila otázka právě zákona o státním zastupitelství, tak byste určitě seznal, že my se v této věci angažujeme, takže poposouváme ty věci dál. Ale je to zásadní odpovědnost ministra spravedlnosti, který je jediný možný, který může předložit takovýto návrh zákona. A samozřejmě pan premiér jako tedy hybatel ve vládě je ten, kdo má ty věci posunovat dál. Pokud já vím, tak ta malá novela zákona o státním zastupitelství byla v jakémsi stádiu zrodu prostě zastavená. A já si myslím, že dneska už prostě není možno jít cestou malých kroků. Musíme předložit komplexní novelu.

Václav MORAVEC, moderátor:

Což ale zdržuje to rychlé řešení, aby byla oddělena soustava státního zastupitelství od moci výkonné, tedy od vlády.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Bezesporu ano. My se na tomto ovšem zdržení nikterak nepodílíme. Prostě my nemáme tu kompetenci, že bychom jim mohli tuto novelu předložit sami, je to věc Legislativní rady vlády.

Václav MORAVEC, moderátor:

Po roce působení Pavla Zemana vnímáte jeho kroky jako pozitivní?

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já si myslím, že pan nejvyšší státní zástupce se bezesporu osvědčil. Nicméně pokud jde o ty konkrétní kroky třeba v případě odvolání pana Rampuly, tak je třeba ještě o těch návrzích přesvědčit samozřejmě příslušné soudy ve smyslu stávající platné legislativy.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pokud to je vůbec možné, protože když se podíváte do té výroční zprávy BIS, tak ta také v roce 2010 vlastně konstatuje, že neexistují žádné nástroje, když i sama BIS zjistí napojení státních zástupců či některých soudců na klientelistické skupiny, tak na to BIS jasně upozorňuje. Tady cituju rok 2010: „Nestandardní aktivity představitelů justice vykazovaly v mnoha případech znaky kriminálního jednání, které vzhledem k zákonnému vymezení postavení soudců a státních zástupců nelze odpovídajícím způsobem postihnout.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Podívejte, možná jedna jediná věta. My máme velkou důvěru v našeho koaličního partnera a že tady tyto problémy vyřeší a budeme se podílet na tom, aby to řešení bylo co nejdřív. Prostě je to teď de facto primárně v rukou Občanské demokratické strany, premiéra a ministra spravedlnosti.

Václav MORAVEC, moderátor:

Také, ale vy jste součástí vlády, tak jednoduše to shazovat nemůžete. Ještě navíc dva roky…

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ne, my jsme podepsali koaliční smlouvu.

Václav MORAVEC, moderátor:

Dva roky to tady je napsáno v tomto veřejném dokumentu.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ano, ale my nemůžeme předložit ten návrh zákona. My opravdu na to čekáme, chodíme na všechna koaliční jednání. Nicméně ten kompromis se zase hledá velmi těžce. My třeba na těch koaličních jednáních, to jenom pro doplnění, my podporujeme posílení pravomocí nejvyššího státního zástupce, a to tedy na rozdíl od odporu některých.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ale ten konflikt přece není dneska mezi státními zástupci a politickou reprezentací. Tady byl návrh nejvyššího státního zástupce, který sice si osvojil ministerstvo spravedlnosti, ale tady byl soudní přezkum. To znamená, tady ta politická reprezentace v tom nesehrála žádnou roli.

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, politická reprezentace sehrála roli v tom a sehrává roli, jaké je zákonné vymezení odvolávání státních zástupců a fungování. Jiří Pospíšil jako ministr spravedlnosti mnohokrát upozorňoval, že to odvolání je velmi problematické, a upozorňoval na to už při návrhu. Zároveň, když je prošetřováno i vrchní státní zastupitelství, odkud unikl utajený svědek Rakušanů, prostě v rámci právní pomoci dostaneme od Rakušanů zprávu, kde je utajený svědek, a pošlete to do Česka a utajený svědek je najednou neutajený svědek. A pak vrácený vrchní státní zástupce začne ukazovat obrázky, aniž by nejdříve kontaktoval policii.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ale vrátil ho tam soud. Tak potom se musíme bavit o tom, že nebude možná, nebude možný soudní přezkum při odvolávání a bude to platit pro státní zástupce nebo i pro soudce, protože to jsou velmi vážné otázky. Nikdo nevracel z politické reprezentace nikoho do funkce. Já teď neříkám, že to mají dělat politici. Jenom říkám, že na jedné straně, a většinou se na tom shodneme, říkáme, že státní zástupci i soudci mají být nezávislí na výkonné moci, což si myslím, je naprosto správně. V okamžiku konfliktu nebo nějakých selhání lidí, kteří jsou v té struktuře, najednou slyšíme, že za to mohou politici a že mají něco udělat. Ale přece musíme vyvážit tu možnost odvolání a nějaké obrany proti tomu odvolání. Tak můžeme hledat různé cesty, jestli to bude formou kárných senátů a tam se budou bránit ti odvolaní nebo ne. Ale není to tak, že by do toho měli vstoupit v jakékoli fázi politici a najednou rozhodovat oni. To bychom přece popřeli tu zásadu jak ta soudní soustava, tak soustava těch státních zastupitelství, že by měly být nezávislé na výkonné moci. A to není výmluva. To je prostě konstatování.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo Tejci.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Pan předseda Stanjura tady říkal, že nemá rád zobecňování. Zobecňování o tom, že všichni politici kradou nebo, že jedni jsou stejní jako ti druzí. Ale já myslím, že to zobecňování bychom měli odmítnout i v případě státních zástupců a toho, co se teď děje. Já jsem byl velmi znepokojen výrokem pana předsedy výboru pro bezpečnost, koaličního předsedy Radka Johna, který říkal, že se jedná o válku gangů. Jako by všichni byli stejní. Já myslím, že je potřeba se dívat na příčiny a potřeba se dívat na to, kdo jak se osvědčil, nebo neosvědčil ve své funkci. Když navážu na tu vaši otázku, která se týkala fungování pana Zemana jako nejvyššího státního zástupce, tak samozřejmě mohu mít výhrady k některým jeho krokům, mohu být znepokojen tím, že jeho návrh, který podával prostřednictvím ministra, neuspěl. Na straně druhé u něho vnímám jasnou snahu o očištění státního zastupitelství od toho, co se dělo v těch minulých letech. Já myslím, že naopak na rozdíl od něj pan Rampula svou šanci před několika lety od pana ministra Pospíšila dostal a neuspěl. Prostě nemá důvěru veřejnosti. Rozděluje státní zastupitelství jako takové, rozděluje odborníky, rozděluje veřejnost. A myslím si, že jednoznačně, kdybych si měl vybrat mezi tím, zda má setrvat pan Rampula nebo pan Zeman ve funkci nejvyššího státního zástupce, tak budu hlasovat pro pana Zemana.

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale vy přece jako opozice do války gangů, když vezmu tady Johnovo sousloví, tak vy do ní vstupujete, protože vy jste Radku Johnovi podepsali zasedání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, které se uskutečnilo v úterý, na rozdíl od občanských demokratů a TOP 09, protože poslanci tohoto bezpečnostního výboru to nepodepsali.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Já nechci zlehčovat to, co tady říkal pan předseda Stanjura, že poslanci ODS nebyli. No, nepřišli do práce, protože výbor byl řádně svolán. A možná by bylo dobře, kdyby tam byli a tu debatu vedli. My jsme podpořili skutečně to, aby se výbor konal, abychom se bavili o těch vážných věcech, které se tam dějí. Nepodpořili jsme pak potom Radka Johna v některých usneseních, které možná měl na mysli a které možná měly směřovat vůči nejvyššímu státnímu zástupci. A také jsme jej nepodpořili v tom, aby se trvalo na účasti pana Mečla. Takže v tom je ten rozdíl, protože my jsme chtěli si vyslechnout zprávu ministra spravedlnosti, a to se stalo. A já jsem spokojen s tím, že pan ministr přišel. Ale já myslím, že celá ta debata, která tady teď je vedena, vůbec není o tom, jestli odejde ministr spravedlnosti, nebo ne, jestli tady je chyba na straně ministra, nebo koho jiného, že se hraje…

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale o to se bezesporu asi hraje.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Já myslím, že se hraje skutečně ne ani tak o ministra spravedlnosti jako o nejvyššího státního zástupce, a to mě znepokojuje, protože ve chvíli, kdy vidím, že policejní prezident je pod tlakem ministra vnitra a premiéra, který jasně říká, měl by odejít, tak teď to vypadá tak, že za chvíli bude pod tlakem nejvyšší státní zástupce, a to pro nás by bylo naprosto nepřijatelné, protože to by přesně popíralo…

Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte, že o to hrají koaliční strany…

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Já jsem o tom přesvědčen.

Václav MORAVEC, moderátor:

…že chtějí dostat z funkce Pavla Zemana.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Ano, já jsem o tom přesvědčen a jsem rád, že jsem slyšel to, co jsem slyšel od svých kolegů. A budu jen čekat na to, jestli to, co tady řekli, to, že skutečně nebude vyvíjen tlak na odvolání Pavla Zemana, bude platit, protože z výroku pana premiéra to tak úplně necítím, necítím jasnou podporu Pavlu Zemanovi v tom, co se děje, a vnímám to tak, že teď je tady tlak na ministra spravedlnosti, aby poté mohl být případně tlak na nejvyššího státního zástupce, který může vyvrcholit i odvoláním, nebo tím, že nejvyšší státní zástupce řekne, za takových podmínek, za takové situace nechce s vládou pracovat.

Václav MORAVEC, moderátor:

Stanislav Polčák chtěl velmi stručně reagovat.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já jenom krátká reakce. Já myslím, že poslední vláda, která poněkud bezdůvodně odvolávala nejvyššího státního zástupce, byla právě vláda Jiřího Paroubka, která odvolala svoji vlastně tehdy, řekněme, do jisté míry provázanou paní Marii Benešovou, jak se následně ukázalo. Takže u paní Vesecké to pomíjím. Ale zrovna sociální demokracie politizovala nejvyšší státní zastupitelství. To je si třeba vyjasnit. Na druhou stranu je třeba říci, že my zde…

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže nejde o odvolání Pavla Zemana.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já to slyším poprvé a myslím si, že žádná příčetná vláda, která o sobě hovoří, že je protikorupční a má celou řadu jiných přívlastků, nemůže v tuto chvíli odvolávat nejvyššího státního zástupce, není pro to důvod. My bychom měli předložit urychleně samozřejmě ten návrh novely. Na druhou stranu není možno stavět pana Rampulu do pozice arciďábla, jako člověka, který může za všechno zlo v justici. Tomu asi tak není. Jestliže ministerstvo spravedlnosti vede dlouhé správní řízení, jehož výsledkem je vlastně zrušení obou dvou rozhodnutí pro nezákonnost soudem, nezávislým, nestranným, já nemám důvod pochybovat o tom soudním rozhodnutí, tak asi někde je ten…

Václav MORAVEC, moderátor:

A četl jste ten rozsudek?

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já jsem četl jenom krátkou anotaci, kterou jsem viděl někde na nějakém serveru. Samozřejmě ty dostatečné…

Václav MORAVEC, moderátor:

A o ten rozsudek si zažádejte v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. Je zajímavý, protože ten soud nekonstatuje, co je vlastně a měl by to být rozsudek precedenční, co by mohlo být důvodem k tomu, aby soud materiálně vnitřně seznal, za co odvolat státního zástupce. A to v tom rozsudku nenajdete.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ale těchto sporů tady bylo několik. Vemte si, že zrovna právě pan ministr spravedlnosti Pospíšil odvolával státní zástupce z vedoucích postů za bývalé Topolánkovy vlády na návrh nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. A už tehdy byla judikatura vyslovena například v případě pana Ištvána nebo ze severních Čech, tuším, pana Křikavce.

Václav MORAVEC, moderátor:

Křikavec, ano. A to se teď mýlíte, protože nejvyšší správní soud, a zase ten rozsudek mám, nerozhodoval o materiálním jádru sporu, ale rozhodoval o formálním postupu. Takže nejvyšší správní soud neřešil důvody odvolání, ale proceduru odvolání.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Na druhou stranu to rozhodnutí, to si myslím, že se mýlíte trochu vy, se vrátilo zpátky na Krajský soud v Brně a ten už musel meritorně rozhodnout o tom, zdali ty důvody byly pro to, aby byl…

Václav MORAVEC, moderátor:

Ne, tam právě byl ten problém, že nebyly sdělovány ministry spravedlnosti důvody pro odvolání.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

No, právě bylo to nepřezkumatelné rozhodnutí pro nedostatek důvodů.

Václav MORAVEC, moderátor:

A to je ten zásadní problém. Takže tady když si … Vy jste četl, Zbyňku Stanjuro, ten rozsudek celý?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, ne.

Václav MORAVEC, moderátor:

Nečetl, nečetl jste. Pojďme tedy za šéfem Transparency International ještě Davidem Ondráčkou, kterého znovu vítám v Otázkách. Nakolik vy vidíte problém v souvislosti s děním v soustavě státního zastupitelství právě v tom, že politici nejsou s to dohodnout se na novele zákona o státním zastupitelství, a to celou tu soustavu destabilizuje.

David ONDRÁČKA, ředitel Transparency International ČR:

Ten zákon o státním zastupitelství z mého pohledu byl jeden z klíčových kroků, které představil nejvyšší státní zástupce Zeman a chtěl tím změnit současnou praxi, která politizuje státní zastupitelství, jmenování vedoucích státních zástupců. Ale samozřejmě taky vnáší do té soustavy větší odpovědnost jednotlivých státních zástupců za jejich fungování. A to si myslím, že je krok naprosto správným směrem. To jak ten zákon zatím jakoby dopadá, to znamená, že je odkládán, malá novela byla de facto zabita a čeká se na velkou novelu, si myslím, že je politická odpovědnost. Měl by ji vysvětlit premiér, měla by ji vysvětlit vláda jako taková, protože bez toho samozřejmě i kdyby byl nejvyšší státní zástupce kdokoliv, tak těžko může tu soustavu lépe dále reformovat. Ale k té další diskusi, která tady byla. Já myslím, že to skutečně na mě to působí trochu dojmem jako taková parodie na Limonádového Joa, že padouch i hrdina jsou jedna rodina. Ono to tak není prostě. Myslím si, že dneska ta vyhrocená situace ve státním zastupitelství žádá to, aby politici jenom obecně nemluvili o potřebě nezávislosti justice, ale aby k tomu skutečně udělali konkrétní kroky, a to je z mého pohledu v této době jasně, jasně deklarovat, že žádný tlak na pozici nejvyššího státního zástupce tady není.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale to deklarovali. To jste asi neposlouchal.

David ONDRÁČKA, ředitel Transparency International ČR:

Já jsem to poslouchal. Ale slyšel jsem úplně jiné výroky od jednak politiků, kteří jsou ve studiu dneska, ale i od jejich kolegů. Pokud čtete dobře jednotlivé zprávy v médiích o tom, jakým způsobem probíhá třeba uvnitř ODS diskuse nad osudem ministra spravedlnosti Pospíšila a samozřejmě tím i potenciální tlak na nejvyššího státního zástupce Zemana, tak si myslím, že to není jednoznačné. A myslím si, že je tady velmi zřetelný boj a otevřená politická válka o to, jak to dopadne. Tady se skutečně může stát, že pokud by ta politická podpora nebyla jednoznačná, tak se nejvyšší státní zástupce Zeman na to taky může vykašlat v nějaký moment.

Václav MORAVEC, moderátor:

Konstatuje šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka. Děkuji vám za rozhovor. Asi tady reakce Zbyňka Stanjury, protože deník Právo právě referoval už v pátek, že na grémiu ODS jste se měli pohádat a že se hrálo o to, že by měl padnout ministr spravedlnosti.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já nikdy nechci komentovat, co se stalo na uzavřeném jednání, ale udělám výjimku. Prostě není pravda to, co nějaké anonymní zdroje sdělují deníku Právo. Nikdo tam nekřičel na pana ministra Pospíšila, nikdo nenavrhoval jeho odvolání. To prostě není pravda. A myslím, že to už v nějakém tiskovém prohlášení v pátek sdělili další členové grémia. Seděl jsem na tom jednání, tak prostě není pravda. A nevím, jak člověk má reagovat na to, že napíše některý deník, že dle anonymních zdrojů. Teď to převezmou všechny servery a teď už se to jako rozvíjí a teď najednou je z toho příběh, jak ODS chce něco. A teď slyším, že snad chceme vyměnit nejvyššího státního zástupce od opozice a podobně. Takhle to pak žije vlastním životem. Nic takového se nám prostě nestalo v ten čtvrtek.

Václav MORAVEC, moderátor:

Svého předchůdce za ně kritizoval a teď se sám chytil do vlastní pasti několika sporných milostí. Řeč je o prezidentu Václavu Klausovi. Nikdy předtím však udělování prezidentských milostí neprovázely takové pochybnosti jako v současnosti. V souvislosti se spornými milostmi prezidenta Václava Klause padají v poslední době jména bývalé ředitelky Metropolitní univerzity Anny Benešové a podnikatele Tomáše Maliny. Udělování milostí provází v poslední době značný rozruch. Dvě udání na ně dokonce prověřuje i policie. Prezident Václav Klaus i jeho kancelář možnost korupce při udělování prezidentských milostí vylučují.

Václav KLAUS, prezident ČR /18. 10. 2011/:

Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by něco takového se mohlo stát a že by to bylo možné.

Václav MORAVEC, moderátor:

V souvislosti se spornými milostmi padají jména bývalé ředitelky Metropolitní univerzity v Praze Anny Benešové, která byla odsouzena pro korupci, a podnikatele Tomáše Maliny, odsouzeného za stamilionový podvod. Podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka existuje celá řada sporných milostí prezidenta Václava Klause.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/ /24. 2. 2012/:
 
V současné době vlastně víme o celé řadě kauz, kolem kterých jsou pochyby. Ať je to kauza podnikatele Zdeňka Kratochvíla, Jiřího Kotíka, Tomáše Maliny, Anny Benešové, Radky Kadlecové. Řekl bych, že máme tady dnes dokonce 5 kauz lidí, kteří byli spojeni s prostředím Mrázka a Pitra za poslední léta. Je to 5 lidí spojených s tímto zločineckým prostředím. Všem byla poskytnuta milost prezidentem. To znamená, ty pochyby jsou velké.

Stanislav POLČÁK, místopředseda strany /TOP 09/ /21. 2. 2012/:

Já se domnívám, že je sice pravdou, že prezident republiky podle ústavy může prezident udělit milost komukoli. Každopádně i dokonce bez odůvodnění. Nicméně v zájmu toho, aby pan prezident vysvětlil stávající pochybnosti, by bylo vhodné, aby ty důvody udělení milosti skutečně byly ozřejmeny, protože ten stávající stav je z hlediska ústavního velice diskutabilní, zdali pan prezident nepostupuje způsobem, řekněme, již jistého vybočení z ústavního rámce.

Václav MORAVEC, moderátor:

Sociální demokraté proto chtějí předložit ústavní novelu. Podle ní by prezidentské milosti musel podepisovat také premiér nebo ministr spravedlnosti. Kontrasignaci u milostí prosazovali sociální demokraté už při jednání o novele ústavy o přímé volbě hlavy státu, bez úspěchu.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/ /24. 2. 2012/:

Z prezidentské kanceláře máme pocit jakési okázalé benevolence k případům korupce a hospodářské kriminality, to je jedna poloha té věci.

Václav MORAVEC, moderátor:

Poznamenal v pátek místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Začněme u vás, Stanislave Polčáku. Vy jste prosazovaly jako TOP 09 od začátku přímou volbu prezidenta. Neukazuje se například udělování milostí jako slabý článek, až pak bude prezident volen ještě přímo, bude si získávat různé donátory, že může tíhnout k tomu využívat tento institut kupčení s milostmi?

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já myslím, že to záleží samozřejmě od osobnosti, která bude zvolena. Každopádně…

Václav MORAVEC, moderátor:
No, to nemůžete garantovat. Volič…

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

No, jistěže v tu chvíli je to právě rozhodnutí odpovědnosti toho voliče. Na druhou stranu my když jsme i toto téma, myslím, že společně se sociální demokracií do těch koaličních-opozičních jednání o přímé volbě prezidenta republiky vtáhli, tak Občanská demokratická strana pro tuto změnu nebyla ani Věci veřejné. Já se tomu na druhou stranu nedivím. To téma bylo trochu jiné. Bylo to prostě o přímé volbě prezidenta republiky. Na druhou stranu to, že…

Václav MORAVEC, moderátor:

Kdybyste viděl, jak teď se diví Zbyněk Stanjura.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já tuším, jak se pan Stanjura tváří. Na druhou stranu já jsem hluboce přesvědčen, a byť ho třeba nepotěším, že je vhodné tento institut rozložit mezi další ústavní orgány. Jsem o tom přesvědčen proto, protože v zahraničí taková úprava je. Dokonce i velmi silný prezident francouzský musí mít souhlas dalšího ústavního orgánu k udělení milosti. Tudíž k zamezení těchto pochybností bych přivítal, pokud se nedohodneme na ústavní změně, tak aby alespoň tedy kandidáti veřejně deklarovali, jaké alespoň obrysy pravidel pro udělování minulosti budou mít. To znamená, jakým způsobem bude aspoň trochu transparentní ten proces jaksi udělení té milosti, kdo je na něm účasten, jaká jsou pravidla pro podávání různých zpráv starostů, lékařů, já nevím, z rodiny, z rodinného prostředí. To znamená, aby alespoň ti kandidáti, pokud se politická reprezentace v rámci ústavní shody na tom neshodne, tak aby alespoň kandidáti byli schopni deklarovat, jaký systém udělování milosti budou prosazovat.

Václav MORAVEC, moderátor:

A to byste vnímal jako jedno z hlavních témat prezidentské kampaně, pokud se nedohodnete v rámci politické reprezentace.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

To určitě ne. Já si myslím, že tématem prezidentské kampaně budou zcela jiná témata. Budou to čistě politická. Toto je o osobní integritě toho kandidáta, co je schopen svým voličům představit.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zbyňku Stanjuro, vy jste se ošíval, když Stanislav Polčák mluvil o tom…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já jsem se neošíval, já jsem se spíš mírně divil, protože není pravda, že na těch jednáních o přímé volbě prezidenta byl v otázce milosti jakýkoliv rozdíl mezi TOP 09, ODS a Věcmi veřejnými. Váš pan předseda velmi razantně odmítl možnost kontrasignace prezidentských milostí dalším ústavním činitelem. Tomu jsem se usmíval.

Václav MORAVEC, moderátor:

Karel Schwarzenberg tedy řekl jasné ne.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

To je pro mě novinka.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Jasné ne. A jasně to zdůvodnil, protože tady hrozí politizace těch milostí. Protože každý ministr nebo premiér je přece politik. Není to o tom osobním rozhodnutí, o tom osobním ústavním právu konkrétního pana prezidenta, protože milost…

Václav MORAVEC, moderátor:

Kdybych vám ale namítl, že by to možná bylo dobré, že tím by se postupně zrušil institut milostí jako přežitek.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

To je ale jiná debata.

Václav MORAVEC, moderátor:

Protože by se spolu nedohodl ministr spravedlnosti nebo premiér s prezidentem, takže by už nebyla udělena žádná milost kvůli politickému sporu.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já myslím, že to jiná debata, jestli mít milosti ano, nebo ne, než jestli milosti nemá dělat jeden člověk, ale třeba dva. To je prostě v jiné rovině. Já osobně si myslím, že je dobře, že ty milosti jsou, byly kontroverzní celou dobu, co je využívali jak prezident Václav Havel, tak prezident Václav Klaus. Mám někde počty, bylo jich asi za těch 20 let České republiky uděleno asi necelé 2 tisíce těch milostí od obou dvou prezidentů. Přece ale milost není žádný opravný prostředek. Já mám pocit z vystoupení pana Zaorálka, že ten z toho chce vyrobit nějaký opravný prostředek. Milost přece dostává odsouzený a usvědčený pachatel v každém případě. A je to nějaké individuální právo prezidenta republiky.

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, že se má respektovat když tak protekční právo, jestliže…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, protože…

Václav MORAVEC, moderátor:

No, počkejte. Jestliže zase z rozsudku, soudního rozsudku vyvěrá třeba u Anny Benešové, že si i telefonovala s Livií Klausovou a že to vyplývá z těch odposlechů a jsou tam nějaké užší vazby, zároveň o tu milost požádá nebo jedním z přímluvců je Václav Krása, předseda Rady národně postižených, který je ve správní radě Metropolitní univerzity, která je založena Annou Benešovou, tak podle vás máme respektovat právo hlavy státu udělovat milosti na základě osobních vazeb s prezidentem a jeho okolím.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Nic takového jsem neřekl. Já jsem říkal, že já respektuji ústavní právo prezidenta udělovat milosti. A chtěl jsem říct, že v zásadě každá milost je kontroverzní, protože u každého trestného činu u každého odsouzení je někdo poškozený, který může v každém případě vnímat tu milost jakoby, že byla jeho práva nějakým způsobem narušena nebo že utrpěl nějakou škodu. A je to jedno, jaký to byl trestný čin. Takže já rozumím debatě, jestli mít milosti ano, nebo ne. Jenom se obávám politizace toho, že do toho vstoupí politický ministr spravedlnosti nebo politický premiér.

Václav MORAVEC, moderátor:
 

Co to nezrušit v rámci diskuse uvnitř koalice, když tady sociální demokraté přišli s tím návrhem v pátek, tak úplně to královské právo milosti jeho milosti odejmout.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Nejsme s tím úplně výjimeční. Je to v mnoha jiných státech. Ale v této chvíli jsme schválili změnu ústavy, co se týče přímé volby prezidenta. Do Senátu jsme poslali změnu ústavy, co se týče imunity zákonodárců a soudců. Projednáváme změnu ústavy, co se týče NKÚ. Možná budeme projednávat změnu ústavy, co se týče přímé volby starostů. A teď bych mohl  pokračovat. A my jsme na té, na tom jednání o přímé volbě prezidenta, kde byly všechny politické strany, jsme navrhovali, opozice na to jako zatím příliš nekýve, že ano, ať teda vytvoříme jednu nějakou skupinu pracovní ze všech politických stran, které jsou jak ve sněmovně, tak v Senátu, a zkusíme vážně debatovat o nějaké jedné velké změně, abychom po těch 20 letech vyhodnotili, zda si myslíme, že v něčem bychom mohli zlepšit ústavní pořádek, nebo ne. Takto touto salámovou metodou mám pocit, že jsme schopni jakoby projednávat 6 nebo 7 změn ústavy do konce volebního období. Já to nepovažuji za šťastné. Protože vždycky hrozí, že v dobrém úmyslu vytvoříme nějakou nerovnováhu v tom ústavním systému, a mělo by se to posuzovat velmi opatrně a velmi konzervativně, alespoň můj přístup k tomu je takový. Takže ne že vždycky někoho něco napadne a v tom okamžiku hned je návrh zákona.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vy byste pro to byli, pokud by se v rámci té širší debaty té ústavní skupiny opozice s koalicí, vy byste podpořil návrh na úplné odejmutí institutu milostí z ústavy…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já ne.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy ne.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Já taky ne.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy taky ne, Stanislave Polčáku.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Protože si myslím, že má být kontrasignovaná. To je všechno.

Václav MORAVEC, moderátor:

A ten politický spor, není to, představme si situaci, nominutuje Jiřího Dienstbiera mladšího na post prezidenta, vyhrál by prezidentské volby, premiérem bude Petr Nečas a bude mít jiný pohled na milosti, takže bude institut milostí vlastně zablokovaný rozdílnými pohledy těch dvou hráčů.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Za prvé si nemyslím, že by měl být pohled na udělení milosti pravicový, nebo levicový. Prostě buď platit to, že se shodnou prezident, nejvyšší ústavní činitel a premiér, případně pověřený ministr, což bude nepochybně ministr spravedlnosti.

Václav MORAVEC, moderátor:

A když se neshodnou kvůli těm důvodem a přímluvám.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Tak to je možná dobře. Já myslím, že důvodem by neměly být přímluvy nebo konkrétní návrhy. Důvodem by mělo být posouzení té situace. Já bych možná začal tím, že ty sporné milosti nejsou jenom z doby Václava Klause. I za Václava Havla se mnohdy diskutovalo o tom, zda prezident měl, nebo neměl udělit tuto milost. A myslím, že ta debata by měla vést k tomu, že skutečně se rozhodneme, zda tento institut mít, nemít anebo za jakých podmínek. Já osobně jsem přesvědčen, že spíš by milosti měly být zachovány, protože všechno nejde zaškatulkovat, všechno nejde dát pod jednotlivé paragrafy.

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, že také byste se nepřimlouval na té případné komisi, aby se institut milostí úplně zrušil.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

Ta debata v sociální demokracii samozřejmě existuje a jsou různé názory. Marie Benešová je spíše stoupencem toho, aby například milosti zmizely úplně. Já si myslím, že by určitým způsobem měly být zachovány. Ale neměly by jich být stovky nebo tisíce ročně. Skutečně by to měly být desítky a rozhodně by neměly způsobit další nespravedlnost obětem. Ale každopádně, pokud je chceme zachovat, tak jenom za podmínky, že tady bude kontrasignace, protože pokud budou existovat přímluvci, pokud budou existovat ti, kteří chtějí uplatit milost, tak pak samozřejmě se budou muset obracet na více velmi zásadních orgánů, jako je premiér či ministr spravedlnosti. A pak to samozřejmě bude složitější. Takže protikorupční mechanismus tady je a já jsem přesvědčen, že nám dává ten vývoj zapravdu jako sociální demokracii. My jsme trvali na té změně ústavy i při dojednávání přímé volby prezidenta. Podařilo se nám, a za to kolegům děkuji, dohodli jsme se na tom, že bude omezena kontrasignací, tedy povinnosti souhlasu premiéra nebo ministra spravedlnosti, abolice, tedy vstup prezidenta do probíhajícího trestního řízení. To je možná jaksi skutečně vážný, vážný zásah. A u této věci jsme neuspěli. A abych rozsoudil na závěr kolegy, tak skutečně pak poslanec Polčák podporoval a hlasoval i v ústavněprávním výboru spolu s námi pro ten náš návrh, abychom omezili právo udělovat milosti kontrasignací. Ale na druhé straně musím říct, že na té schůzce…

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale Karel Schwarzenberg je vyšší a vyšší bere.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Toho se děsím teď, že jsem hlasoval proti názoru svého předsedy.

Jeroným TEJC, stínový ministr vnitra /ČSSD/:

…kde jsem byl s panem předsedou klubu Stanjurou a kde byl pan předseda Schwarzenberg, tak neodpovídá to, co řekl pan Stanjura. Takže TOP 09 v tom byla trošku odklopena.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vy se děsíte, pane místopředsedo, toho, že Karel Schwarzenberg řekl, že ne kontrasignace?

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

Ne, já se děsím toho, že jsem teda nevěděl tento názor pana předsedy. Ale na druhou stranu to se prostě stává…

Václav MORAVEC, moderátor:

Musíte lépe studovat svého předsedu.

Stanislav POLČÁK, místopředseda TOP 09:

To se stává občas toto nedorozumění.

Václav MORAVEC, moderátor:

Strážce hospodárného nakládání s veřejnými penězi. Tím má být Nejvyšší kontrolní úřad. Má být, ale příliš není. Navíc pověst NKÚ v posledních letech zatěžovalo podezření, že sám jeho prezident František Dohnal se nechoval příliš hospodárně. Před poslanci jsou teď klíčová rozhodnutí, koho navrhnou prezidentovi republiky ke jmenování prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu a především zda a jak se změní pravomoci NKÚ. Ve hře je totiž rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu o státní a městské firmy. Po tom, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl nově dohlížet i na firmy s většinovou majetkovou účastí státu a měst, volají neziskové organizace. Podle nich by kontroly ze strany NKÚ například v energetickém gigantu ČEZ, Českých drahách či pražských dopravních podnicích přispěly k větší transparentnosti.

David ONDRÁČKA, ředitel Transparency International ČR /20. 2. 2012/:

Od střetu zájmu v ČEZ, to, co se děje kolem pražského dopravního podniku dnes, je samozřejmě klasický příklad organizovaného zločinu. A já myslím, že to je velmi silný argument pro to, abychom systémově se snažili rozšířit pravomoci NKÚ.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vládní návrh o změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který je teď v Poslanecké sněmovně, neobsahuje rozšíření jeho možností kontrolovat také státní a obecní firmy. Tuto variantu ale prosazují teď ve sněmovně poslanci koaliční TOP 09 a Věcí veřejných.

Stanislav POLČÁK, místopředseda strany /TOP 09/ /21. 2. 2012/:

Pro nás je za klub TOP 09 a Starosty jednoznačné, že musí dojít ke kontrole hospodaření právě obchodních společností typu pražský dopravní podnik, a musí zde být určitá veřejná autorita, která bude toto hospodaření kontrolovat.

Václav MORAVEC, moderátor:

Podle poslance Marka Bendy však občanští demokraté trvají na schválení návrhu v původním vládní znění, tedy bez možnosti kontrol ve státních a obecních firmách.

Marek BENDA, poslanec /ODS/ /21. 2. 2012/:

ODS trvá na tom, že vládní návrh se má schválit v původním znění a že kontrola společností s majetkovou účastí státu nebo obcí má být prováděna jiným způsobem než Nejvyšším kontrolním úřadem.

Václav MORAVEC, moderátor:

Strany vládní koalice se o změnách pravomocích Nejvyššího kontrolního úřadu chtějí ještě bavit.

Karolína PEAKE, místopředsedkyně vlády /VV/ /21. 2. 2012/:

Všichni jsme se shodli na tom, že v koaliční smlouvě je jasně daný závazek, že bude hledán způsob, jak kontrolovat hospodaření firem se státní, krajskou nebo obecní majetkovou účastí. TOP 09 i Věci veřejné preferují, aby byly rozšířeny pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu na tuto kontrolu.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vysvětluje vicepremiérka pro boj s korupcí a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. Pane předsedo Stanjuro, jak dlouho ještě budete v rámci koalice diskutovat, než se dostane projednávání toho návrhu novely zákona o kontrole na plénum sněmovny.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já předpokládám, že na plénu sněmovny to bude na příští schůzi. To znamená, ta začíná, myslím, 12. března.

Václav MORAVEC, moderátor:

I když se nedohodnete v koalici.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
 

Já věřím, že se dohodneme do té doby.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jak se shodnete.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Protože ta novela přináší v zásadě rozšíření pravomocí NKÚ. Kromě stávajícího se rozšiřuje možnost NKÚ kontrolovat všechny obce a města, 6 245. Jmenovitě, taxativně tam jsou vyjmenované další instituce, jako Česká televize, Český rozhlas, zdravotní pojišťovny, příspěvkové organizace, které zřizují ministerstva, to znamená například všechny fakultní nemocnice a podobně. Takže my dokonce v debatě o fiskální radě prosazujeme jako ODS, aby nezávislá fiskální rada byla v rámci NKÚ, takže my určitě podporujeme to…

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená v rámci finanční ústavy, jestli to chápu správně.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ano, ano.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy chcete, aby ta…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Fiskální rada byla v právním systému v rámci struktury NKÚ.

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže součást Národní rozpočtové rady bude součástí NKÚ.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ano, to je náš návrh jako ODS.

Václav MORAVEC, moderátor:

A jakou to má logiku NKÚ a Národní rozpočtová rada, že to bude v jedné instituci?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Protože hledáte vlastně prostředí, které odpovídá kontrole a vývoji ekonomiky. A nám přišla jako z těch stávajících institucí nejlepší Nejvyšší kontrolní úřad. Je pravda, že jsme se zatím na to nedohodli, že ostatní partneři mají zatím jiné názory, protože by mohl…

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, jestli to chápu správně, že by…

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Teoreticky by mohl vzniknout…

Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, že by předsedou té Nejvyšší rozpočtové rady byl prezident NKÚ?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne. To si nerozumíme. V našich představách ta fiskální rada nebo rozpočtová rada, jak to budeme nazývat, by měl být poměrně malý úřad. My navrhujeme, aby byli zhruba 3 členové té rady, sociální demokraté třeba říkají 5, ale 3 nebo 5 není žádný zásadní rozdíl, a mělo by být k dispozici zhruba 10 až 15 zaměstnanců. A proto vytvářet jakoby speciální právnickou osobu nám přijde zbytečné.

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale když se podíváte na strukturu Nejvyššího kontrolního úřadu, tak by byste rozpočtově začlenili Národní rozpočtovou radu do NKÚ, tak asi by musela být nějaká vazba mezi prezidentem NKÚ a předsedou.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, jenom ta rozpočtová.

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže byste to jenom přilepili k NKÚ.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ano, přesně tak. Přesně tak, protože nám to přijde lepší než k České národní bance nebo k nějakému ministerstvu. A zase pro 15 až 20 zaměstnanců vytvářet novou instituce nám přijde neefektivní, díky tomu, co všechno se musí řešit, teď mluvím o té správní činnosti.

Václav MORAVEC, moderátor:

A Národní rozpočtová rada podle vás by měla mít 3 lidi.

štítky: # #