Z médií

Ozvěny dne

9. února 2012 / rozhovor v médiích

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Jan BUMBA, moderátor:

Dva ministři na tapetě, v tomto duchu se dnes převážně nese jednání Poslanecké sněmovny. Tam opoziční sociální demokraté žádají vysvětlení, proč se resort školství dostal do problémů s čerpáním evropských dotací. A proč mají úřady práce potíže s přechodem na nový systém vyplácení sociálních dávek. Tomuto bodu se poslanci věnují v těchto chvílích. Oba příslušní ministři Josef Dobeš z Věcí veřejných i Jaromír Drábek z TOP 09 odmítají, že by v čele svých úřadů nějak selhali. Do našeho sněmovního studia zdravím Zbyňka Stanjuru, předsedu poslaneckého klubu ODS. Dobrý den.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Dobrý den.

Jan BUMBA, moderátor:

A také poslance KSČM Jiřího Dolejše. Dobrý den i vám.

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Hezký večer vám i posluchačům.

Jan BUMBA, moderátor:

Pane Stanjuro, proč jste neumožnili mimořádnou schůzi k eurodotacím, tam jsou v ohrožení desítky miliard korun pro resort školství, protože Evropská komise má vážné pochybnosti o tom, jak se s dotacemi nakládá.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Debata probíhala zhruba 90 minut, nebo takřka 2 hodiny, takže není pravda, že jednotlivé strany nemohly říct svá stanoviska.

Jan BUMBA, moderátor:

Nic takového jsem neřekl, já jsem se ptal na mimořádnou schůzi?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Já taky neříkám, že jste to řekl vy. A myslíme si, že na půdě sněmovny se mají řešit především legislativní návrhy a případné změny zákonů. A žádné legislativní návrhy nebo případná změna zákonů, tuhle tu otázku nemohu řešit. Tady se jedná o to, aby ministerstvo školství odstranilo nedostatky a reagovalo na nabídky, které k nám směřovaly. Evropská komise, pan ministr školství přislíbili, že to bude do konce března. Já myslím, že má dostat ten čas, aby to odstranil.

Jan BUMBA, moderátor:

Zároveň, pane předsedo, připouštíte, i vy osobně, jako dnes i premiér Petr Nečas, že pokud jde o eurodotace Česku, už bliká pomyslná oranžová kontrolka, abych citoval?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Já myslím, že je to pravda. Já myslím, že nemá cenu vracet se do minulosti, že ten systém 24 operačních programů je nesmírně složitý, že to připravila jiná vláda, než vláda ODS. Nicméně naší povinností je udělat všechno pro to, aby peníze, které si vyjednala Česká republika, aby v České republice skončily. A protože jsme v roce 2012 a čerpat se dá v zásadě do roku 2015, tak máme necelé 4 roky na to, abychom všechny peníze vyčerpaly. A to se určitě nedá dohnat třeba v posledním roce. Navíc poslední projekty, které jsou ve schvalování, se budou schvalovat v příštím roce, protože až do konce roku 2013, v roce 2014, 15 sice můžeme dokončovat projekty, ale žádný nový projekt nenastartujeme. Takže já jsem vlastně s tím hodnocením, že svítí oranžová, jak jste říkal.

Jan BUMBA, moderátor:

Pane Dolejši, měl podle vás vůbec nějaký smysl onen pokus sociální demokracie svolat k této věci a také ke komplikacím s výplatou sociálních dávek mimořádné schůze?

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Smysl to má v každém případě minimálně jako test ochoty vlády se bavit s parlamentem a s opozicí. Koneckonců vláda je odpovědná parlamentu, který jí vymezuje její mandát. To, že se nechtěli bavit v rámci přijatého bodu kolegové z koalice, tak to asi o něčem svědčí. Já se domnívám, že minimálně v tom ohledu, že sami nemají ve svých koaličních řadách ještě jasno, jak tento problém chtějí vyřešit. Problém je, že nám tady utíká čas. Minimálně výplaty dávek pro lidi, kteří jsou na nich závislí, je velice horký problém a musíme tady v podstatě nastavovat lidský faktor, aby to vůbec fungovalo a někde něco co se nepovedlo, to prostě pan ministr Drábek nemůže tento problém bagatelizovat.

Jan BUMBA, moderátor:

Myslíte, že pan ministr Drábek nepřipouští, že se opravdu něco nepovedlo, vždyť přece přišli i o funkce někteří lidé spojení s tím novým systémem a podobně.

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Pokud vím, tak ten systém přece byl v základech té reformy, která byla spuštěna od ledna. A politickou odpovědnost za přípravu takového systémového kroku má nepochybně ministr, který se samozřejmě brání a odvolává podřízené úředníky a honí do práce řadové úředníky, ale myslím si, že ta politická odpovědnost je nepochybně na něm a bohužel zdaleka ještě není vše vysvětleno a vyřešeno, proto jsme také chtěli od něj informaci a proto, kdybychom otevřeli bod, tak bychom mohli k tomu i přijímat usnesení. Tím, že nebyl program schůze schválen, tak žádné usnesení ani nemohlo být přijímáno.

Jan BUMBA, moderátor:

Pánové, já se omlouvám, že jsem vám do toho skočil, ale chtěl jsem se zeptat na to, my stále hovoříme o těch dvou problémech, tedy eurodotace a výplaty sociálních dávek. Když bych se vás zeptal na to, který z těch dvou problémů považujete za závažnější. To, co se děje na ministerstvu školství nebo to, co se děje na ministerstvu práce a sociálních věcí, pane Dolejši.

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Nepochybně, nejvíc palčivé teď je výplata dávek, protože lidé v tomto mrazivém počasí, pokud nedostanou dávky, tak je to velmi ošidná záležitost. A i kdyby se to týkalo jenom 10 procent těch lidí, zdaleka nám asi celý systém nezkolaboval, ale i těch 10 procent lidí jsou naši občané a o ty se má vláda a my všichni starat. Samozřejmě strategicky jsou nebezpečné ty peníze, protože jestli by nám poté, co ekonomika nešlape, jak by měla, vypadnou nejenom daně, ale i příjmy z evropských zdrojů, tak ten dopad na ekonomiku bude dvojnásobný, tady nejde o drobné, tady jde skutečně o velké miliardy, a to by se nám dlouhodobě mohlo vymstít. Česká republika by mohla začít daleko výrazněji ztrácet tempo za Evropou.

Jan BUMBA, moderátor:

Pane Stanjuro, souhlasíte s tímto hodnocením pana Dolejše, tedy že výplaty dávek je především to, co je teď nutné řešit?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

V zásadě s tím hodnocením souhlasím. Já si myslím, že to je okamžitý úkol, který je třeba řešit hned. Tak jak jsme se bavili o těch penězích, tady můžeme čerpat ministerstvo školství, respektive resort školství na ministerstvu, abych to řekl přesně, tak to je minimálně střednědobý cíl, který se bude týkat následujících celých 4 let.

Jan BUMBA, moderátor:

A jakou míru „provinění“ nebo možná údajného provinění obou ministrů vidíte, pane Stanjuro, myslíte si, že více zodpovědný v tuto chvíli je pan ministr Dobeš nebo pan ministr Drábek?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Já myslím, že se to takhle měřit nedá. Pan ministr Dobeš vlastně přislíbil, že do konce března dá nějakou zprávu nebo nejpozději do konce dubna ty problémy budou odstraněny. Sám řekl, že pokud to do tohoto termínu nezvládne, takže odstoupí. Takže on se k té politické zodpovědnosti vlastně přihlásil a uvidíme, jak si s tím v následujících dvou měsících poradí. U pana ministra Drábka jsme měli, jako klub ODS už vlastně minulé úterý před zahájením sněmovní schůze konstatovali, že vidíme manažerské chyby v tom nasazení systému, protože došlo k legislativním změnám, současně došlo k organizačním změnám, což je vlastně zodpovědnost, dejme tomu, vlády a parlamentu, ale k tomu došlo ještě k rozhodnutí ke změnám IT systému, a to se zdaleka nemuselo dělat v tom samém okamžiku. Takže se jakoby tři velké změny zkoncentrovaly do jednoho časového intervalu, my jsme dopředu upozorňovali, že je to velmi rizikové. Byli jsme ubezpečováni, že žádný problém nebude, problém nastal. Takže si myslím, že jsme oprávněně řekli, že se jedná o manažerská selhání. Opět to není věc legislativy a navíc, co by měla sněmovna napravovat, nějakou novelou zákona.

Jan BUMBA, moderátor:

A měl by k tomu, měl by kvůli tomu skončit ministr Drábek, pane Stanjuro?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Já si myslím, že ne.

Jan BUMBA, moderátor:

Pane Dolejši, KSČM se shoduje se sociálními demokraty v tom, že by oba zmiňovaní ministři Josef Dobeš a Jaromír Drábek měli skončit?

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Podívejte se, opozice samozřejmě podporuje vládu jako celek a jestliže ve vládě figurují ministři, kterým se jejich práce jemně řečeno nedaří, tak bychom mohli být rádi, že tam takoví ministři jsou, protože sundavají rating této vlády. Lidé opravdu jsou hodně naštvaní, ale bohužel důsledky té jejich špatné práce dopadají na lidi, takže já si myslím, že pokud tato vláda bude pokračovat, určitě bude lepší, když vymění své nejslabší články, a to nepochybně tito dva jmenovaní ministři jsou.

Jan BUMBA, moderátor:

Pánové, děkujeme oběma za rozhovor. Poslanec KSČM Jiří Dolejš. Na shledanou.

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/:

Na shledanou.

Jan BUMBA, moderátor:

A předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Děkujeme, na shledanou.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého ODS:

Na shledanou. 

štítky: #